Najnowsze

Najnowsze

Wojsko przygotowane na wypadek pogorszenia pogody - zapewnia minister obrony

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z ministrami: obrony Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz energii Krzysztofem Tchórzewskim. - Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił, że wojsko jest przygotowane na ewentualne pogorszenie się sytuacji pogodowej - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Wzrost znaczenia populistów groźniejszy niż rok temu

Zachodnie demokracje, zwłaszcza Stany Zjednoczone prezydenta Donalda Trumpa, były w minionym roku mniej zaangażowane w obronę praw człowieka, ale w wielu krajach, w tym w Polsce, uwidocznił się sprzeciw wobec fali populizmu - pisze w dorocznym raporcie Human Rights Watch.

Przyszłość po Brexicie. Macron spotkał się z May

Brytyjska premier Theresa May i francuski prezydent Emmanuel Macron zapewnili w czwartek o sile przyjaźni między krajami pomimo planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Podpisali także umowy o kontroli granic i wypożyczeniu słynnej tkaniny z Bayeux.

"Poczułem, że auto zaczęło się kiwać". Silny wiatr przewrócił ciężarówkę

Wypadki, ponad 54 tysiące odbiorców bez prądu oraz utrudnienia na drogach i w ruchu lotniczym. Do Polski dotarł orkan Fryderyka. W większości regionów kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Na krajowej trójce między Legnicą a Jaworem silny wiatr przewrócił ciężarówkę. Z samochodu wyciekło paliwo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dziś spotkanie ministra zdrowia z rezydentami

W piątek o godzinie 17 protestujący lekarze po raz pierwszy spotkają się z nowym ministrem zdrowia. W ubiegłym tygodniu Łukasz Szumowski zapowiadał, że "dialog z rezydentami jest dla niego bardzo ważny". Według szacunków Ministerstwa Zdrowia dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3 872 lekarzy, jednak zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest około 5 tysięcy.

Macierewicz ujawnił kulisy dymisji. Karczewski: "mało prawdopodobne"

Odwołaniem ze stanowiska był zaskoczony, choć w szczegóły wchodzić nie chciał. Antoni Macierewicz zdradza kulisy swojej dymisji. Jak twierdzi, dowiedział się o niej dopiero, gdy przyjechał do Pałacu Prezydenckiego. Innego zdania jest jednak marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według niego, Jarosław Kaczyński poinformował Macierewicza o dymisji. Materiał programu "Polska i Świat".

Nie chcą pracować za mniej niż rezydenci. Trzydziestu lekarzy odchodzi ze szpitala

- Zaczniemy limitować przyjęcia, ograniczać, bądź kierować na inne obiekty - alarmuje Tadeusz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy. Największy w kraju szpital psychiatryczny znalazł się w dramatycznej sytuacji. Z pracy zrezygnowało trzydziestu lekarzy. To wybitni specjaliści, którym kazano pracować za stawki mniejsze niż otrzymują rezydenci. Materiał "Polska i Świat".

Kulisy dymisji Macierewicza

Odwołaniem ze stanowiska był zaskoczony, choć w szczegóły wchodzić nie chciał. Antoni Macierewicz zdradza kulisy swojej dymisji i kolejny raz deklaruje wsparcie dla dalszych działań ekipy dobrej zmiany. O zmianie zaskakującej i jednak wciąż tajemniczej Arleta Zalewska.

Policjantka spadła z konia. Papież ruszył z pomocą

Franciszek nakazał zatrzymać papamobile po tym jak chilijska policjantka spadła ze swojego przestraszonego konia. Papież wysiadł z pojazdu i czekał kilka minut na poboczu. Rozmawiał z poszkodowaną kobietą do momentu aż karetka zabrała policjantkę. Jak się później okazało, kobieta nie doznała ciężkich obrażeń.

Minister środowiska: chcemy pokazać, że realnie respektujemy wyroki

Poczekamy na ostateczny wyrok Trybunału. W tej chwili realizujemy jego postanowienie o zawieszeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk. Tłumaczył także powody dymisji szefa Lasów Państwowych. Gościem drugiej części programu był ksiądz Alfred Wierzbicki, kierownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piloci kontra Fryderyka

Ruch lotniczy na lotnisku Schiphol w Amsterdamie został w czwartek zawieszony w związku z przejściem orkanu Fryderyka nad Holandią. Co najmniej 260 lotów zostało odwołanych. Niektórzy piloci mieli duże problemy z wylądowaniem. Fryderyka niesie ze sobą śnieżyce, a prędkość wiatru w wielu regionach dochodzi w porywach do 140 km/h. Służby meteorologiczne podnoszą stopień alertów pogodowych. W wielu regionach mieszkańcom zaleca się niewychodzenie z domów, a kierowcom - zrezygnowanie z jazdy po zasypanych śniegiem bądź oblodzonych drogach.

Niewierzący uczeń w polskiej szkole

Jak wynika z raportu "Dyskryminacja dzieci niewierzących i nieuczestniczących w lekcji religii", w niemal połowie polskich szkół nieprzestrzegane są przepisy dot. nauki religii - tak, aby zagwarantować niewierzącym ich prawa. W 34% szkół, uczniowie uczęszczający na etykę, mają „okienka” przed lub po tych zajęciach. W przypadku zajęć religii to tylko 4%. W 46% polskich szkół, msze z okazji m.in. święta parafii czy rekolekcji adwentowych, organizowane są zamiast zajęć dydaktycznych. Badanie przeprowadziła fundacja Wolność od Religii. W programie Tak Jest, dyskutowali na ten temat prawnik Krystian Legierski i publicysta Tomasz Wiścicki.

Trump: jeśli nie będzie muru, nie będzie porozumienia

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że jego stanowisko dotyczące budowy muru na granicy z Meksykiem nigdy się nie zmieniło. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że szef jego kancelarii John Kelly informował, iż zdanie Trumpa "ewoluowało".

Tłumy na pogrzebie zamordowanego polityka

Ponad 1000 osób uczestniczyło w czwartek w Belgradzie w pogrzebie Olivera Ivanovicia, jednego z niewielu umiarkowanych polityków serbskich w Kosowie, zastrzelonego przez nieznanych sprawców we wtorek w Kosovskiej Mitrovicy.

Policja przeszukała sztab Nawalnego

Policja w Petersburgu przeprowadziła w czwartek rewizję w sztabie opozycyjnego polityka rosyjskiego Aleksieja Nawalnego. Szef sztabu Denis Michajłow napisał na Twitterze, że w siedzibie pojawiło się kilkunastu funkcjonariuszy, którzy zabierają wszystkie laptopy.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o Donbasie. Moskwa: przygotowanie do nowej wojny

Rada Najwyższa Ukrainy (parlament) uchwaliła w czwartek w drugim, ostatnim czytaniu ustawę o reintegracji terytoriów w Donbasie, znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów - podaje Interfax-Ukraina. W ustawie Rosja została uznała za państwo-agresora. Dokument nie zawiera zapisu o priorytetowej roli porozumień mińskich w rozwiązaniu konfliktu. MSZ Rosji oceniło w czwartek, że pewne zapisy przyjętej ustawy należy ocenić jako "przygotowanie do nowej wojny".

Prezydent w Nowym Jorku: Polska uznaje za niedopuszczalne używanie broni chemicznej

Polska będzie nadal dążyć do tego, aby nasz świat był bezpieczny od zagrożeń nuklearnych. Niszczycielskie następstwa użycia broni masowego rażenia nie zatrzymałyby się na granicach, lecz objęły cały świat. Dlatego powinniśmy ściśle współpracować w ramach ONZ, aby upewnić się, że nigdy się to nie wydarzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Lasy to nie rolnictwo, ale architektura to kultura. Premier obdziela ministrów pracą

Premier przejmie osobisty nadzór nad mieszkalnictwem i strategicznymi spółkami finansowymi Skarbu Państwa. Ministerstwo Środowiska nie będzie już walczyć ze smogiem, bo zajmie się tym Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z kolei minister rozwoju apeluje o cierpliwość, bo nie wie jeszcze, jaki rozwój znajdzie się pod jego nadzorem.