Najnowsze

Najnowsze

Marszałek Senatu: ustawa o IPN nie będzie działać, aż do decyzji Trybunału

Na początek zaskakujące słowa marszałka Senatu, który najpierw przepchnął ustawę o IPN bez żadnych poprawek, prezydent ją podpisał, a teraz Stanisław Karczewski mówi, że nie będzie ona działać, aż do decyzji Trybunału. Opozycja nazywa to kpiną, dlatego do gry wkracza Platforma: składa swój projekt nowelizacji, ale zdaniem marszałka Senatu poprawka jest niepotrzebna - dolewa oliwy do ognia. Pytanie, czy można jeszcze bardziej? Maciej Warsiński.

Ambasador Ukrainy: ustawa o IPN stworzyła nastroje antypolskie

Ustawa o IPN psuje nie tylko relacje z Izraelem, ale też i z Ukrainą, które budowaliśmy od lat. Są już podziały, antypolskie nastroje, o czym mówi ambasador Ukrainy w Polsce, który przyznaje, że ustawa jest tak sporna, że ogranicza pole dialogu. Maria Mikołajewska.

Co z tą kropką...

Dlaczego pisząc maile i sms-y ludzie nie używają kropki na końcu wypowiedzi? Sprawdzili to badacze ze Stanów Zjednoczonych. Naukowcy nad Wisłą też zajęli się sprawą tak zwanej kropki nienawiści. Wyniki badań: jedna kropka na końcu zdania może oznaczać więcej niż tysiąc słów. O modzie w pisowni i o savoir-vivrze w przesyłaniu wiadomości - Łukasz Wieczorek.

Ambasador Ukrainy o ustawie o IPN: nie można karać wszystkich, którzy walczyli za ojczyznę

Jesteśmy za tym, żeby karać te osoby i te formacje, które popełniły zbrodnie - powiedział we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24 ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, komentując nowelizację polskiej ustawy o IPN. Zwrócił jednak uwagę na fragment ustawy, który niepokoi Ukraińców. - Jeżeli mówimy o szerokim określeniu "ukraińscy nacjonaliści", to mogą być też osoby, które walczyły o swoje państwo - zwrócił uwagę ambasador.

Wiceszef MSZ: z ustawy o IPN nie będą stawiane zarzuty

- Nie będą z zakresu tej ustawy, do momentu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, stawiane zarzuty prokuratorskie - powiedział o ustawie o IPN w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych i przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem Bartosz Cichocki. W drugiej części programu gośćmi byli Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu oraz Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Kolejne podejście Kowalczyk. Trudne zadanie polskich sztafet

W środę Polacy zaprezentują się w trzech startach drużynowych podczas igrzysk w Pjongczangu. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec oraz Maciej Staręga i Dominik Bury wystąpią w kwalifikacjach narciarskiego sprintu, a łyżwiarki szybkie będą walczyć o siódmą lokatę.

Ambasador Ukrainy o ustawie o IPN: nie można karać wszystkich, którzy walczyli za ojczyznę

Jesteśmy za tym, żeby karać te osoby i te formacje, które popełniły zbrodnie - powiedział we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24 ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, komentując nowelizację polskiej ustawy o IPN. Zwrócił jednak uwagę na fragment ustawy, który niepokoi Ukraińców. - Jeżeli mówimy o szerokim określeniu "ukraińscy nacjonaliści", to mogą być też osoby, które walczyły o swoje państwo - zwrócił uwagę ambasador.

Zatrzymania we Francji w związku z zamachami w Hiszpanii

Na południu Francji aresztowano trzy osoby, które mogą być powiązane z siatką terrorystyczną odpowiedzialną za zamachy w Hiszpanii. Według służb mają one związki z Drissem Oukabirem, który - jak podejrzewają - pomagał w zorganizowaniu ataków w Barcelonie i Cambrils w 2017 roku.

Cywile giną masowo w nalotach. "Może dojść do kataklizmu"

W Syrii może dojść do kataklizmu humanitarnego, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania - ostrzegł szef francuskiego MSZ Jean-Yves Le Drian. Zapowiedział, że w najbliższych dniach uda się do Rosji i Iranu, by omówić kwestię wojny w Syrii.

Wiceszef MSZ: z ustawy o IPN nie będą stawiane zarzuty

- Nie będą z zakresu tej ustawy, do momentu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, stawiane zarzuty prokuratorskie - powiedział o ustawie o IPN w "Faktach po faktach" wiceminister spraw zagranicznych i przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem Bartosz Cichocki.

Międzynarodowy sukces kampanii Polskiej Fundacji Narodowej? Sprawdzamy dane

Polska Fundacja Narodowa podsumowała międzynarodową kampanię informacyjną promującą nagrania "Today, we are still on the side of truth" ("Dziś nadal jesteśmy po stronie prawdy") i wspomnienia "Testimony of truth" ("Świadectwo prawdy"). Z danych tych wynika, że kampania dotarła do prawie 180 milionów osób na całym świecie. Na ile są to wiarygodne dane? Postanowiliśmy sprawdzić.

Awantura u łyżwiarek. "To narodowa hańba"

Zamieszanie w łyżwiarskiej reprezentacji Korei Południowej na igrzyskach w Pjongczangu. Kibice gospodarzy są zbulwersowani, bo dwie zawodniczki zrzuciły odpowiedzialność za porażkę na trzecią z panczenistek.

Adamowicz: „Moja decyzja o kandydowaniu jest ostateczna”

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, będzie ubiegał się o reelekcję w tegorocznych wyborach samorządowych. O swojej decyzji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, później potwierdził to na konferencji prasowej. Decyzja obecnego prezydenta to niewątpliwie kłopot dla Platformy Obywatelskiej, której przedstawiciele informują że żadne decyzje o kandydacie na prezydenta jeszcze nie zapadły, ale jak donosiły media - chęć kandydowania zgłaszali: Agnieszka Pomaska i Jarosław Wałęsa. Adamowicz liczy na poparcie PO mimo, że nie jest już członkiem partii. Zawiesił członkostwo po tym, jak trzy lata temu prokuratura postawiła mu zarzuty w sprawie zaniżonych oświadczeń majątkowych. Jesienią ruszył proces Adamowicza w tej sprawie. Prezydent Gdańska w rozmowie z Andrzejem Morozowskim powiedział, że nie chce mówić co będzie jeśli nie otrzyma poparcia Platformy, ale jego decyzja o kandydowaniu jest nieodwołalna.

Proasadowscy bojownicy "wycofali się". Turcy donoszą o ostrzale artyleryjskim

Tureckie media państwowe informują, że prorządowe siły syryjskie wycofały się z kontrolowanego przez Kurdów regionu Afrin na północnym zachodzie Syrii, gdy turecka artyleria rozpoczęła ostrzał tego obszaru. Według tureckiej agencji prasowej Anatolia prorządowe siły syryjskie zawróciły w odległości 10 km od miasta Afrin.

Łyżwiarki wiedzą, jak nie pokazać za dużo. "Jestem pozaklejana"

Okazuje się, że łyżwiarki figurowe stosują specjalne taśmy i kleje, aby upewnić się, że ich kostiumy pozostaną na miejscu do końca występów. O szczególnych środkach ostrożności tancerek na lodzie jest głośno od poniedziałku. Nikt nie chce przyciągnąć uwagi, jak nieumyślnie uczyniła to Francuzka Gabriella Papadakis, gdy spod jej kusej sukienki wyłoniła się obnażona pierś.

Węgierski parlament przyjął rezolucję popierającą Polskę

Parlament węgierski przyjął we wtorek rezolucję "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Frontex: w tym roku więcej imigrantów będzie na zachodnim szlaku

W 2018 roku prawdopodobne jest zwiększenie ruchu migrantów na zachodnim szlaku śródziemnomorskim, a największy wpływ na sytuację na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej będzie miała nadal spora liczba migrantów w Libii - przewiduje w nowym raporcie agencja Frontex.

Niewyraźna plama na śniegu. Znaleźli wrak samolotu na szczycie góry

Irańskie służby zdołały po dwóch dniach poszukiwań zlokalizować szczątki zaginionego samolotu pasażerskiego. Wrak leży na zaśnieżonym szczycie górskim. - Samolot w niego uderzył, po czym spadł kilkadziesiąt metrów dalej na zbocze - stwierdził Ramezan Sharif, rzecznik Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Norwegia odjeżdża z medalami

Kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe, biathlon i short track - w tych dyscyplinach rywalizowali we wtorek Biało-Czerwoni na olimpijskich arenach w Pjongczangu. Brązowe medale za konkurs drużynowy odebrali tego dnia polscy skoczkowie. Śledź relację w sport.tvn24.pl.