Najnowsze

Najnowsze

Kierunek Unia. Ukraina i Serbia będą się wspierać

Ukraina i Serbia prowadzą rozmowy o strefie wolnego handlu i wspierają się na drodze do integracji europejskiej – oświadczyli we wtorek w Belgradzie prezydenci tych dwóch krajów, Petro Poroszenko i Aleksandar Vuczić.

Najnowsze nagranie chłopców uwięzionych w jaskini

Tajlandzcy komandosi opublikowali nowe nagranie z chłopcami uwięzionymi w jaskini. Widać na nim, jak każde z dzieci przedstawia się i dodaje: "Mam się dobrze". Armia podała, że każdy z chłopców zjadł "pożywny posiłek" i został przebadany przez lekarza wojskowego. Od 23 czerwca głęboko w zalanej wodą jaskini uwięzionych jest 12 chłopców i ich opiekun. Ratownicy pracują nad planem ewakuacji dzieci.

Kolumbia zapłakana. "Tragiczny finał cudownego meczu"

Szczęście było tak blisko. Kolumbijscy dziennikarze bardzo dobrze oceniają wtorkowy remis 1:1 piłkarzy swojego kraju z Anglią w meczu 1/8 mundialu. Określają mecz jako "cudowny, choć z tragicznym zakończeniem" w rzutach karnych, przegranych przez Los Cafeteros 3-4.

Sędzia Trybunału wybrany przez PiS: konstytucja jest najważniejsza

Konstytucja, w tym zakresie, jej zapisy nie budzą wątpliwości. Ta kadencja rozpoczęła się i powinna trwać do 2020 roku - powiedział o kadencji I prezes Sądu Najwyższego były poseł PiS, a obecnie wybrany głównie głosami PiS sędzia Trybunału Konstytucyjnego Piotr Pszczółkowski. - Z punktu widzenia prawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości wykładnia tych przepisów. Konstytucja jest najważniejsza - zaznaczył.

"Kaczyński ustawił naród na kolizyjnym kursie z Unią Europejską"

Jeżeli Polska nie będzie zmuszona zapłacić wysokiej ceny za swoje działania, prądy rozmontowujące demokrację w państwach Unii dodatkowo przybiorą na sile - ocenia amerykański "New York Times". Zagraniczne media szeroko komentują spór wokół polskiego systemu sądownictwa i wejście w życie kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym. #PisząoPolsce

"Kim nigdy nie obiecał, że się rozbroi. Kim się nie rozbraja, on się zbroi"

Ostatnia seria zdjęć satelitarnych zrobionych nad terytorium Korei Północnej dowodzi, że władze w Pjongjangu nie zamierzają zrezygnować z prac nad budową arsenału atomowego i kontynuują program jądrowy - uważają niezależni eksperci. O gotowości do denuklearyzacji zapewniał osobiście północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.

Węgry ostrożnie o rezultatach unijnego szczytu

Ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej nie może być pełna, jeśli ośrodki przyjmowania migrantów nie zostaną utworzone poza jej terytorium – oznajmił we wtorek w telewizji M1 minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Znaleziono dwa ciała. Mogą odpowiadać rysopisowi zaginionej pary

Dwa ciała znalezione w prowincji Tumaco w południowo-zachodniej części Kolumbii mogłyby odpowiadać rysopisowi pary młodych Ekwadorczyków: 24-letniego Oscara Villacisa i 20-letniej Katty Velasco - podały we wtorek władze Ekwadoru. Para zaginęła 17 kwietnia.

Kalisz: niech pan prezydent posłucha twórców przepisów

Prezydent musi przenoszonemu w stan spoczynku sędziemu wydać postanowienie czy decyzję, która ma charakter prawny - Zbigniew Ćwiąkalski odniósł się w ten sposób w do niewręczenia takiego dokumentu I prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf. Razem z Ryszardem Kaliszem we wtorek komentował w "Kropce nad i" spór o konsekwencje nowelizacji ustawy o SN.

Sędziowie idą do sądu

Dwoje byłych wiceprezesów sądu w Kielcach idzie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Uważają, że Polska złamała artykuł 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dając ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze możliwość usuwania prezesów sądów bez podania przyczyny.

Wezwanie z Brukseli

Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Wysłała do Polski wezwanie do usunięcia kontrowersyjnych przepisów. Warszawa ma miesiąc na odpowiedź. Co się stanie później i jakie mogą być konsekwencje?

"Koniec pewnej epoki"

To jest koniec pewnej epoki - mówiła we wtorek I prezes Sądu Najwyższego. Rano profesor Małgorzata Gersdorf wygłosiła wykład na Uniwersytecie Warszawskim, później była na spotkaniu u prezydenta i w Sejmie, gdzie zdała sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego.

Żywi, ale wciąż uwięzieni

Zostali odnalezieni po 10 dniach, ale wrócić do domu mogą dopiero po kilku miesiącach. Okazuje się, że wydobycie 12 chłopców i ich opiekuna na powierzchnię jest ekstremalnie trudne. Prowadzi do nich wąski, kilkukilometrowy korytarz zalany wodą.

Prezes, której ma nie być

Sędziowie Sądu Najwyższego, w tym I prezes, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, tracą status sędziego w stanie czynnym - ogłosił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha po spotkaniu Andrzeja Dudy z profesor Małgorzatą Gersdorf. Na krótko przed spotkaniem z prezydentem I prezes wyznaczyła pełniącego obowiązki na czas swojej nieobecności.

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: nie powołał się na ustawę

Sędzia Józef Iwulski nie przechodzi w stan spoczynku, mimo ukończenia przez niego 65. roku życia - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Sędzia został wyznaczony do zastępowania pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - Sędzia Iwulski złożył oświadczenie w terminie miesięcznym, prezes Gersdorf żadnego oświadczenia nie złożyła - dodał prezydencki minister. W dalszej części programu gośćmi byli sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski oraz były wicepremier, adwokat Roman Giertych.

Zimna krew Anglików. Znów zdecydowały karne

Anglia ostatnim ćwierćfinalistą mundialu w Rosji. Prowadziła do 93. minuty, ale dała Kolumbijczykom wbić sobie gola. O wszystkim zdecydował konkurs rzutów karnych, trzeci na tych mistrzostwach.

Anglia po karnych w ćwierćfinale

Do obsadzenia było ostatnie miejsce w ćwierćfinale rosyjskiego mundialu. W Moskwie walczyły o nie Kolumbia i Anglia, a do rozstrzygnięcia potrzebne były rzuty karne. Te lepiej wykonywali piłkarze z wysp.

Cimoszewicz: To nie czas urlopów. To czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski

To jest czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski. Odwagi panie i panowie sędziowie. Brońcie w tej chwili praworządności w naszym kraju - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Zaapelował do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, żeby "nie szła teraz na żaden urlop, bo to nie jest czas urlopów". Gościem drugiej części programu był Jarosław Dudzicz. W trzeciej części gośćmi byli Zbigniew Ćwiąkalski i Ryszard Kalisz.

Giertych: prezydent się przestraszył i nie wydał postanowienia o wygaszeniu kadencji

Prezydent nie wydał postanowienia, które było zapowiadane o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Roman Giertych. Jego zdaniem, "prezydent się przestraszył", bo "podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności".

Marek Kuchciński nadal marszałkiem Sejmu

We wtorkowym głosowaniu odrzucony został wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, złożony przez kluby PO i Nowoczesna. Zdaniem PiS wniosek był absurdalny. Opozycja dowodziła, że funkcja marszałka przerasta Kuchcińskiego.

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: nie powołał się na ustawę

Sędzia Józef Iwulski nie przechodzi w stan spoczynku, mimo ukończenia przez niego 65. roku życia - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Sędzia został wyznaczony do zastępowania pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - Sędzia Iwulski złożył oświadczenie w terminie miesięcznym, prezes Gersdorf żadnego oświadczenia nie złożyła - dodał prezydencki minister.

Szefowie dyplomacji omówili spotkanie Trump - Putin

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo omówili we wtorek w rozmowie telefonicznej przygotowania do zaplanowanego na 16 lipca szczytu przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - oświadczyły Departament Stanu USA i MSZ Rosji.

Doktryna Muszyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich ma być "funkcjonariuszem państwa"

Mariusz Muszyński zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia, z którym się zgadza. Chce przez to osiągnąć "cele wychowawcze i edukacyjne". Atakuje Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, zarzucając mu brak szacunku dla konstytucji RP, niską jakość pracy i niedostatek kwalifikacji prawniczych. Dezaprobatę wobec postępowania Muszyńskiego wyraziło 49 organizacji - 48 pozarządowych i Rada Społeczna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.