Najnowsze

Najnowsze

Sprzątaczki zarabiają, bankierzy nie

Fizyczna praca bardziej popłaca, przynajmniej społeczeństwu, wynika z badań brytyjskiej fundacji New Ecomomics. Według fundacji osoby zatrudnione przy sprzątaniu szpitali generują większy zysk dla społeczeństwa niż bankierzy.

Wieźli 35 ton broni. Posiedzą

Pięciu mężczyzn, których zatrzymano w Tajlandii w sobotę wraz z gigantycznym transportem broni, najbliższe kilkanaście dni spędzi w areszcie.

Wigilijny opłatek PO w Teatrze Wielkim

Inaczej niż w ubiegłym roku i zapewne bardziej uroczyście. Tym razem wigilijne spotkanie posłów PO odbędzie się nie w Sejmie, a w Teatrze Wielkim. A o to, by zapewnić posłom komfort zadba partyjny kolega Janusz Palikot - pisze "Rzeczpospolita".

Schwarzenegger ze sztandarem zielonej rewolucji

- Trwa zielona rewolucja, lecz Stany Zjednoczone mogą się bardziej zaangażować - napisał w "Financial Times" gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger i wystąpił do władz USA z apelem do podjęcia działań przeciw globalnemu ociepleniu.

Chile powróci na prawicę?

Po blisko 20 latach rządów centrolewicy Chile zmierza w prawą stronę. Wynika tak przynajmniej z wyników pierwszej rundy wyborów prezydenckich, którą z 44,03 proc. poparcia, wygrał kandydat konserwatystów Sebastian Pinera.

Polacy w Afganistanie nie będą uskrzydlani

Polski kontyngent w Afganistanie - mimo, że będzie liczniejszy - nie ma co liczyć na dodatkowe śmigłowce. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", polska armia ma nawet poważny kłopot z zastąpieniem maszyn, które zostały zniszczone.

Katalonia wyrywa się do niepodległości

Katalońscy nacjonaliści mogą mieć mieszane uczucia. Co prawda w zorganizowanym przez nich niepodległościowym "referendum" blisko 100 proc. opowiedziało się za suwerennością hiszpańskiej prowincji, lecz frekwencja głosowania była daleka od zadowalającej.

Teksański numer

W środku nocy z soboty na niedzielę zadzwonił telefon. „Numer prywatny”. – E, pewnie ktoś się upił i źle wykręcił numer – pomyślałem. Niesłusznie. Jak się okazało rano, numer rzeczywiście mi ktoś wykręcił niezły i to na trzeźwo. Numer teksański.

Bus uderzył w drzewo. Siedem osób rannych

Śliska droga i niedostosowanie prędkości do panujących warunków to - zdaniem strażaków - przyczyny wypadku busa pod Drawskiem Pomorskim. Siedem osób trafiło do szpitala.

Co zrobi Sejm z posłami PiS?

Prezydium Sejmu spotka się w poniedziałek z szefem hazardowej komisji śledczej Mirosławem Sekułą w sprawie wykluczenia posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna z sejmowego śledztwa. Mimo dezaprobaty premiera Tuska dla decyzji o wykluczeniu, Sekuła zamierza przekonywać prezydium, że było to konieczne. PiS zapowiada, że znów zgłosi ich kandydatury pod głosowanie w Sejmie.

Hazardowa "wpadka" Kapicy

- Wiceminister finansów Jacek Kapica naruszył prawo w trakcie procedury wydawania zezwolenia na prowadzenie salonu gier na automatach dla spółki Casinos Poland w Warszawie - dowiedział się "Newsweek". I chociaż cztery miesiące później wycofał się z tej decyzji, to prawnicy nie mają wątpliwości: prawo zostało naruszone.

Polacy chcą więcej władzy dla Tuska i Kaczyńskiego

20 proc. Polaków chce więcej władzy dla obecnego premiera, a 13 proc. dla prezydenta - wynika z rankingu polityków, którzy powinni mieć większy wpływ na polską politykę, przeprowadzonego przez GfK Polonia "Rzeczpospolitej". Zarówno Donald Tusk jak i Lech Kaczyński zyskali w oczach Polaków po dwa punkty procentowe.

Obama: to była najtrudniesza decyzja

Prezydent USA Barack Obama za najtrudniejszą decyzję podjętą od czasu wprowadzenia się do Białego Domu uznał zwiększenie amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie o 30 tysięcy żołnierzy. W wywiadzie nadanym w niedzielę przez stację telewizyjną CBS Obama powiedział, że pod koniec 2010 roku będzie wiadomo, czy jego nowa strategia afgańska przynosi efekty.

KRRiT idzie na wojne z głośnymi reklamami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjmie w poniedziałek rozporządzenie nakazujące stacjom telewizyjnym kontrolę wszystkich reklam tak, by nie były głośniejsze niż programy, przy których są nadawane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe przepisy mają wejść w życie za pół roku, a za ich łamanie nadawcy mają ponosić słone kary.

Pawlaka "nie kręci" prezydentura

- W Polsce pozycja prezydenta ma głównie charakter reprezentacyjny i trzeba się mocno nadinterpretować, żeby znaleźć dla siebie coś konkretnego - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wicepremier i szef PSL Waldemar Pawlak. - Jestem w rządzie i na tym się skupiam - dodaje, potwierdzając ostatecznie, że w przyszłym roku do walki o Belweder nie stanie.

Aktorzy czuli wcześniej, że w telewizji śmierdzi

Niedziela, 13 grudnia - O bojkocie Telewizji Polskiej mówiło się już we wrześniu i w październiku 1981 roku - wspominał w programie "24 Godziny" nastroje w branży z okresu stanu wojennego aktor Kazimierz Kaczor. Niedługo potem, jak dodaje, większość artystów stwierdziła, że "tam śmierdzi" i odmówiła udziału w produkcjach. Historyk, prof. Andrzej Friszke dodaje, że bojkot artystów bardzo irytował władze, bo odbił nastroje społeczne.

Aktorzy czuli wcześniej, że w telewizji śmierdzi

- O bojkocie Telewizji Polskiej mówiło się już we wrześniu i w październiku 1981 roku - wspominał w programie "24 Godziny" nastroje w branży z okresu stanu wojennego aktor Kazimierz Kaczor. Niedługo potem, jak dodaje, większość artystów stwierdziła, że "tam śmierdzi" i odmówiła udziału w produkcjach. Historyk, prof. Andrzej Friszke dodaje, że bojkot artystów bardzo irytował władze, bo odbił nastroje społeczne.

"Jak widzę Kempę i Wassermana, chcę wyłączyć telewizor"

- Jak widzę posłankę Kempę i posła Wassermana, to nie jestem w stanie skupić się na pracy komisji hazardowej. Ich styl pracy, zabierania głosu, argumentacji jest taki, że ja chcę wyłączyć telewizor. To kolejna z komisji, która stała się przedmiotem gry politycznej - mówił w programie "24 Godziny" Sławomir Nitras z PO. Wiary w działanie komisji nie ma także Wojciech Olejniczak z SLD. Z kolei Paweł Poncyljusz z PiS, ma nadzieję, że "Platforma ochłonie" i prace komisji hazardowej znów ruszą.

USA i Rosja razem przeciw cyberterrorystom

Administracja USA rozpoczęła rozmowy z Rosją na temat zabezpieczeń sieci komputerowych i zapobiegania używaniu cyberprzestrzeni jako nowego pola walki - podał niedzielny "New York Times".

Berlusconi dostał w twarz i zalał się krwią

Silvio Berlusconi został uderzony w twarz miniaturką mediolańskiej katedry, rzuconą przez jednego z jego przeciwników. Premier Włoch przewrócił się i został przewieziony do szpitala. Ma pękniętą kość nosową. Do incydentu doszło po południu w Mediolanie na Piazza Duomo po wiecu partii Berlusconiego Lud Wolności.

Wyrzucić pedofili z miast

Od 1 stycznia zgodnie z przepisami część skazanych za pedofilię będzie mogła przechodzić terapię w specjalnych ośrodkach. Ministerstwo zdrowia zobligowane jest do ich stworzenia. Na kilka tygodni przed wejściem w życie nowego prawa z ośrodkami jest jednak wielki problem. Mieszkańcy nie zgadzają się bowiem, by w ich sąsiedztwie leczyli się pedofile. W piątek taką decyzję podjęli radni Wilanowa - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Rumunia przeliczyła "nieważne" głosy

Przeliczenie uznanych początkowo za nieważne głosów oddanych w wyborach prezydenckich w Rumunii potwierdziło zwycięstwo dotychczasowego, prawicowego szefa państwa Traiana Basescu. Powtórne liczenie nakazał Sąd Konstytucyjny. Nadal nie podjął jednak decyzji, czy wybory są ważne.

"W Rosij gorzej niż w ZSRR"

Władze dzisiejszej Rosji reagują na wystąpienia opozycji o wiele ostrzej, niż miało to miejsce w ZSRR pod rządami Leonida Breżniewa - pisze w liście do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa. To jej reakcja na brutalne rozpędzenie przez Federalną Służbę Ochrony pikiety opozycji przed siedzibą Administracji Prezydenta Rosji.

"Element antysocjalistyczny" na "ścieżce zdrowia"

Najpierw "polewaczka", potem "suka" i "lojalka". Na końcu często "internat". Takiego scenariusza w stanie wojennym obawiał się każdy działacz opozycyjny protestujący przeciwko ówczesnej władzy. Stan wojenny stworzył swój własny słownik. Nowych pojęć, które weszły do dyskursu było dużo. Rzadko jednak oznaczały cokolwiek dobrego. Nawet jeśli w pierwszej chwili wywoływały pozytywne skojarzenia. Kto na ochotnika zgłaszał się do pójścia "ścieżką zdrowia"?

Siódma ofiara mrozu

Zwłoki 55-letniego mężczyzny, zmarłego z wychłodzenia, znaleziono w niedzielę w miejscowości Majdan Zahorodyński w powiecie chełmskim (Lubelskie). To już siódma ofiara mrozów od października na Lubelszczyźnie.

Wypadek łodzi w Gdańsku. Sześć osób w wodzie

Pięć osób dorosłych i trzyletnie dziecko znalazło się w wodzie po tym jak łódź, na której płynęli, przewróciła się. Do wypadku doszło na kanale Martwej Wisły w Gdańsku na wysokości Górek Zachodnich. Dziecko jest w stanie krytycznym. Po przeprowadzeniu akcji reanimacyjnej przewieziono je do szpitala.

Stan wojenny? "Ciekawsze są rzeczy przed nami"

- W ogóle nie wspominam tamtego czasu. Ciekawsze rzeczy są przed nami - mówi Lech wałęsa w 28. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Według byłego prezydenta rolą polityków nie jest wspominanie a "marsz do przodu". - Oni musza myśleć jak zrobić, żeby było lepiej, a nie rozpamiętywać - zaznacza.

"Na wnuczka" wyłudzili 20 tys. zł

70-letnia kobieta z Brzozowa (woj. podkarpackie) padła ofiarą oszusta, który podając się za jej bratanka wyłudził od niej 20 tys. zł. Na szczęście policjantom udało się zatrzymać przestępcę i jego wspólniczkę oraz odzyskać całą kwotę.

Kamieniami walczą o przywrócenie partii

Koktajle Mołotowa i kamienie z jednej strony, a gaz łzawiący i armatki wodne z drugiej - tak wygląda wschodnia Turcja. Walki Kurdów z policją trwają od piątku, kiedy to tamtejszy Trybunał Konstytucyjny rozwiązał ich główną partię polityczną.