Najnowsze

Najnowsze

Kanadyjski urzędnik nie może odmówić gejom

Urzędnik uprawniony do udzielania ślubów cywilnych nie może odmówić udzielenia ślubu gejom, powołując się na przekonania religijne - orzekł Sąd Apelacyjny w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Śluby osób tej samej płci są od połowy 2005 roku zrównane w kanadyjskim prawie federalnym z małżeństwami heteroseksualnymi. Wcześniej były uznawane przez poszczególne prowincje.

Prezydent odznaczy 30 twórców

Wisława Szymborska, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze, Włodzimierz Nahorny - to niektórzy z prawie 30 przedstawicieli, których w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski odznaczy wysokimi odznaczeniami państwowymi. Uroczystość odbędzie się na Wawelu.

Prezydenci Polski i Rosji razem w Smoleńsku?

Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik przez prezydentów Polski i Rosji, warta honorowa, salwy i koncerty. Tak w przekonaniu Pawła Deresza powinna wyglądać pierwsza rocznica katastrofy w Smoleńsku. To jeszcze plany, ale praca nad ich urzeczywistnieniem trwa.

Kogucik, któremu ptasia grypa niegroźna

Naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Edynburgu wyhodowali genetycznie zmodyfikowanego kogucika, który w razie zachorowania na ptasią grypę nie zaraża nią innego drobiu - informuje tygodnik "Science".

Wprowadził psa pod pociąg. Kara go nie spotka

Pies wiernie podąża za swoim panem. Nie wie, że ten zaprowadzi go na tory kolejowe. Człowiek wiedział natomiast, że zbliża się pociąg. 22-latek uskoczył w ostatniej sekundzie, czworonóg nie zdążył. Prokuratura nie dostrzega powodu, aby postawić zarzuty mężczyźnie, ponieważ pies nie był na smyczy. Mógł uciec.

"Piraci są z każdą godziną mądrzejsi"

Somalijscy piraci ciągle zmieniają sposób działania i stają się coraz bardziej niebezpieczni. Znacząco zwiększyli obszar na którym działają i coraz trudniej ich zwalczać. Dowódca sił morskich NATO walczących z piratami przyznaje, że sytuacja się pogarsza.

Ze smartphonem na talibów

Jak żołnierz US Army ma się dogadać z Afgańczykiem w zapomnianej przez boga i ludzi wiosce w górach Afganistanu? Dotychczas było to możliwe tylko przez wynajętego tłumacza lub przez język gestów i podstawowych słów. Teraz amerykańscy żołnierze mają otrzymać nowe narzędzie do zdobywania umysłów i serc afgańczyków, smartphona z elektronicznym tłumaczem.

Kanada cenzuruje Dire Straits. Po 25 latach

Piosenka Dire Straits "Money for Nothing", nagrana w 1985 roku, została oficjalnie uznana za nie nadającą się do emisji na antenie Kanadyjskiego radia. Powodem jest jedno słowo - "faggot", czyli po polsku "pedał".

Dziecko utonęło. Matka zniknęła na Facebooku

To, że Facebook może być uzależniający, wiadomo nie od dzisiaj. Nieczęsto z tego powodu dochodzi jednak do tragedii. W Denver rozpoczął się proces matki, która zostawiła roczne dziecko w kąpieli i zajęła się Facebookiem. Chłopczyk dostał ataku padaczki i utopił się w wannie.

Atomowe plany Polski

Kiedy prąd w polskich gniazdkach będzie pochodzić z reaktorów jądrowych? Według rządu za dziewięć lat. W 2020 roku w Polsce ma działać pierwsza elektrownia atomowa, a docelowo będą trzy. Jak wyglądają przygotowania do budowy pierwszych reaktorów? Sprawdzali to reporterzy programu "Czarno na białym".

Hiszpania chce sądzić Demjaniuka

Hiszpański Sąd Najwyższy zażądał ekstradycji Johna Demjaniuka. To sądzony obecnie w Niemczech nazistowski zbrodniarz wojenny, którego Madryt oskarża o mordowanie Hiszpanów w obozie koncentracyjnym.

Prezydent uciekł z kraju. Jego rodzinę aresztowano?

Sprzeczne informacje z Tunezji. Według prywatnej telewizji Nessma TV aresztowano kilku członków rodziny prezydenta Tunezji, który w piątek uciekł za granicę. Jednak doradca zięcia prezydenta (wymieniany przez Nessma TV) zaprzeczył, że jego szef został zatrzymany. Wcześniej w piątek prezydent rozwiązał rząd i zapowiedział przeprowadzenie wyborów za pół roku. Teraz jednak to zdymisjonowany premier Mohammed Ghannuszi ogłosił, że głowa państwa nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków, a on tymczasowo przejął władzę. Główne partie we wspólnej deklaracji zapowiedziały utworzenie rządu tymczasowego i nowe wybory w ciągu 6 miesięcy. Gdzie uciekła prezydent? - nie jest wciąż jasne, jednak prawdopodobnym miejscem docelowym jest Francja.

Tak spłonął tupolew

Dramatyczne nagranie z katastrofy samolotu Tu-154B pokazała w piątek rosyjska telewizja państwowa. Do wypadku maszyny doszło na Syberii na początku stycznia. Zginęły wtedy trzy osoby, a kilkadziesiąt innych zostało rannych.

Ponad 100 osób zadeptanych na śmierć

Ponad 100 ludzi zginęło w piątek, gdy wybuchła panika wśród wiernych powracających z festiwalu religijnego w hinduistycznej świątyni w stanie Kerala na południu Indii - informuje policja. Dziennik "Times of India" jest bardziej ostrożny i pisze o co najmniej 60 ofiarach.

10 kwietnia 2011: pielgrzymka, Miedwiediew, pomnik?

Pielgrzymka do Smoleńska, wspólne obchody Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik - o wizji obchodów rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem prezydenta, opowiedział TVN24 Paweł Deresz, mąż tragicznie zmarłej w katastrofie posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz. Czy taki scenariusz uda się zrealizować? Już wiadomo, że część rodzin ofiar nie wyobraża sobie wspólnych polsko-rosyjskich uroczystości po publikacji raportu MAK.

Nie sprawdzili świateł. Powód? "Intensywność lotów"

Rosjanie nie mogli określić stanu świateł na lotnisku w Smoleńsku po katastrofie Tu-154M ze względu na "dużą intensywność lotów" - głosi raport MAK. Jednak jedynym samolotem, jaki wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia po katastrofie, był tupolew z Władimirem Putinem na pokładzie. Tymczasem kontrolę świateł wykonano dopiero 11 kwietnia rano. Okazało się, że wiele z nich jest niesprawnych. "Nie miało to wpływu na katastrofę polskiego samolotu" - twierdzi jednak MAK. "Takie stwierdzenia nie ma uzasadnienia w faktach" - odpowiada strona polska.

Miliard dolarów "kosztownego rozczarowania"

Administracja Baracka Obamy zamierza zrezygnować z programu SBInet - "wirtualnego ogrodzenia", które miało zabezpieczać odcinki granicy USA z Meksykiem. To "poważne i kosztowne rozczarowanie" - jak poinformował w piątek kongresman Bennie Thompson - kosztowało już ok. 1 miliard dolarów.

Bank założył 200 uczniom konta. Bez ich wiedzy

Ponad dwustu uczniów z dwóch szkół z Pomorza zostało oszukanych przez pracowników banku, którzy udzielali im lekcji o bezpieczeństwie w sieci. W trakcie pokazowego wykładu pozakładali uczniom konta, mimo że zapewniali ich że to tylko symulacja. Teraz licealiści otrzymują wezwania do zapłaty za prowadzenie rachunku. Rzecznik ING Banku Śląskiego zapewnia, że konta zostaną zamknięte, a sprawa będzie wyjaśniona.

Około 300 Polaków w Tunezji. MSZ: Nie jedźcie tam

- Kategorycznie odradzamy Polakom w tej chwili wyjazd do Tunezji do czasu uspokojenia się sytuacji politycznej - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Sytuacja w Tunezji jest bardzo napięta - wprowadzono stan wyjątkowy, a prezydent Zin el-Abdin Ben Ali wyjechał z kraju.

Koniec Victorii. Zdemontowano słynny neon

Po 35 latach, zdemontowano słynny warszawski hotelowy neon Victoria. Towarzyszył on hotelowi od początku jego istnienia, czyli od 1976 roku. Zdjęcia z demontażu przysłał Reporter 24.

Pączek z dziurką osiądzie w Paryżu

Pawilon Chanel został zaprojektowany jako objazdowa ekspozycja, która przez dwa lata miała podróżować przez Azję, Europę i USA. Tourneé skrócono z powodu recesji i Mobile Art Pavilion stanie na stałe w Paryżu.

Rosja odlicza - 11 dni do START-u

Los START-u już właściwie przesądzony. W drugim głosowaniu rosyjska Duma Państwowa przyjęła zdecydowaną większością głosów projekt ustawy o ratyfikacji układu o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych z USA. Trzecie, ostateczne głosowanie przewidziano na 25 stycznia. Nowy układ START już 22 grudnia ratyfikował amerykański Senat.

Azyl "oznaką korupcji w Unii Europejskiej"

Azyl polityczny, którego Czechy udzieliły ministrowi gospodarki w rządzie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Bohdanowi Danyłysznowi, jest oznaką korupcji w Unii Europejskiej - oświadczył deputowany rządzącej Partii Regionów Ukrainy Wadym Kołesnyczenko. Dla Julii Tymoszenko oznacza to coś zgoła innego - że na Ukrainie "prawo jest wykorzystywane do prześladowania oponentów politycznych".

Raperzy biją się na słuchawki

Sławni raperzy 50 Cent i Ludacris, zaprojektowali wygląd nowych bezprzewodowych słuchawek dla konkurujących ze sobą firm. - Gdy słuchacie muzyki, musicie to poczuć w całym ciele. My wam to dajemy – mówił Ludacris w czasie prezentacji sprzętu na Consumer Electronics Show w Las Vegas.

Raport MAK Platformie nie zaszkodził

Publikacja raportu MAK bez wpływu na poparcie dla Platformy Obywatelskiej - wynika z najnowszego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. W wyborach na rządzącą partię chce głosować 38 procent Polaków, tyle samo, co w sondażu z 5 stycznia. PiS może liczyć na 27 procent. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD i PSL.

Polacy podzieleni ws. reakcji Tuska na raport

Premier Tusk źle zareagował na publikację raportu MAK - tak uważa 43 proc. ankietowanych w najnowszym sondażu MilliwardBrown SMG/KRC dla TVN24. Mniej respondentów jest przeciwnego zdania. Według sondażu, zdecydowana większość z nas chce rozmów z Rosjanami na temat wspólnej wersji raportu. Aż 4 na 5 ankietowanych jest za odwołaniem się Polski do międzynarodowego arbitrażu ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Większość respondentów spodziewa się ochłodzenia relacji polsko-rosyjskich.

Oskarżona o spowodowanie śmierci 14 Polaków

37-letnia Niemka, która we wrześniu ubiegłego roku spowodowała tragiczny wypadek polskiego autokaru pod Berlinem, została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci 14 osób. Postępowanie w tej sprawie toczyło się w prokuraturze w Poczdamie. Biegli stwierdzili, że kobieta nie dostosowała prędkości do warunków panujących wtedy na drodze. Data procesu nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że odbędzie się on w Poczdamie.

MSZ o zarzutach z Białorusi: Ocierają się o absurd

Dramatyczne wysiłki propagandowe ocierające się o absurd - tak rzecznik MSZ Marcin Bosacki skomentował w piątek publikację białoruskiej gazety "SB. Biełaruś Siegodnia". Dziennik oskarżył polskie i niemieckie specsłużby o "przyłożenie ręki" do wydarzeń w Mińsku z 19 grudnia. Rewelacjom gazety zaprzeczył też białoruski działacz praw człowieka Aleś Bialacki, którego rzekoma rozmowa na Skype została opublikowana z gazecie.

Niedźwiedź brunatny w ładzie de luxe

Usiłował przewieźć przez granicę skórę niedźwiedzia brunatnego - wpadł. Służba Celna na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce zatrzymała mężczyznę, który tłumaczył celnikom, że skóra to tylko pokrowiec na siedzenie jego "luksusowej" łady.