Najnowsze

Najnowsze

Rosjanie zgubili satelitę

Geodezyjny satelita wojskowy nie znalazł się w wyznaczonym czasie w strefie łączności radiowej - poinformowały rosyjskie agencje. Satelitę wystrzelono we wtorek z kosmodromu w Plesiecku na północy Rosji,

PJN, czyli "zlepek grupek o różnych interesach"

Wczoraj koledzy z jednej partii, dzisiaj ostro atakujący się politycy: Adam Hofman i Elżbieta Jakubiak ostro starli się w w TVN24. Powód? Różne oceny na temat PJN i osób, które tworzą ugrupowanie. - To taki zlepek grupek o przeciwstawnych interesach - charakteryzował ich w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł. - W pewnych momentach PiS przekracza granice dobrego smaku - odpowiadała posłanka.

Bruksela przyjrzy się, czy nie dyskryminujemy gejów

Komisja Europejska przyjrzy się funkcjonowaniu polskich urzędów stanu cywilnego i sprawdzi czy nie dyskryminują one związków homoseksualnych. Kampania Przeciw Homofobii poskarżyła się, że urzędy nie wydają świadectw stanu cywilnego polskim gejom i lesbijkom chcącym zawrzeć związki za granicą.

"Jestem wdzięczna. Teraz możemy żyć jak wolni ludzie"

Wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka Ton Van Anh, która prawie od 20 lat przebywa w Polsce, od wtorku jest Polką. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wniosek o przyznaniu jej obywatelstwa. Van Anh od wielu lat działa na rzecz budowania struktur demokratycznych w Wietnamie i praw mniejszości wietnamskiej w Polsce. W ojczystym kraju groziła jej deportacja i osadzenie w obozie koncentracyjnym. Dziś mówi, że czuje ulgę. - To dobry znak, żeby zwrócić uwagę na problem uchodźców - przyznaje.

"Panowie, zachowajcie honor!"

Wojna między Stanisławem Żuchowskim a Edmundem Klichem, czyli byłym i obecnym przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, jest "niepoważna i niesmaczna". Tak twierdzi były wiceminister obrony Janusz Zemke, który przy okazji apeluje do Żuchowskiego i Klicha "o zachowanie honoru, nawet w trudnych czasach".

Wójt, co ścieki pompuje do Kampinosu

Kampinoski Park Narodowy - oaza ciszy i łagodnej przyrody u wrót stolicy. Naprawdę? - Nie da się wytrzymać, smród jest straszliwy - mówią mieszkańcy. To wójt gminy Izabelin wypompowuje ścieki z kanalizacji w puszczańskie zarośla. Jak przekonuje, "samo się wylało i wypompowało".

Karetka? Sygnał? Mandat!

Karetka z Koszalina wiozła kobietę z odciętym palcem do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Sprawa była pilna: do tego, czy odpowiednio szybko dotrze na miejsce zależały szanse uratowania feralnego kciuka. Więc sygnał, migające koguty - pojazd uprzywilejowany. Tylko po drodze stał fotoradar straży miejskiej w Karlinie.

Muzeum Auschwitz w internecie bez ".pl"?

Końcówka ".pl" może niebawem zniknąć z adresów stron internetowych muzeum Auschwitz-Birkenau, muzeum Stutthof i muzeum na Majdanku. Z prośbą o zmianę zwrócił się do szefów tych instytucji minister kultury Bogdan Zdrojewski. Chodzi o to, jak wyjaśnia minister, aby "nie wywoływać mylnego skojarzenia" i nie prowokować do nazywania miejsc masowej zagłady "polskimi obozami".

Seksualnie wykorzystał ponad setkę dzieci

Ponad setka niepełnosprawnych dzieci stała się ofiarami pedofila, którym okazał się terapeuta pracujący w kilku domach opieki w Szwajcarii i Niemczech. Policja poinformowała, że 54-letni mężczyzna przyznał się do ich seksualnego wykorzystywania.

Ze złomu wycisnęli 40 milionów

Szajka naciagająca fiskusa na złom w rękach świętokrzyskiej policji. Pięć osób pod przykrywką legalnej działalności tworzyło fikcyjne faktury na metale kolorowe - bez płacenia podatku VAT. Skarb Państwa według funkcjonariuszy stracił na ich procederze około 40 milionów złotych.

Nie dogadał się z narzeczoną, porwał jej matkę

36-latek z Łodzi nie mógł pogodzić się z rozstaniem ze swoją ciężarną konkubiną. Ponieważ nie wiedział, gdzie przebywa dziewczyna, postanowił porwać jej matkę, swoją niedoszłą teściową. Próbował też wymusić na niej 30 tys. zł za "wkład w związek". Policja zatrzymała porywacza i jego 20-letniego wspólnika.

Irlandia wyrzuca rosyjskiego dyplomatę

Irlandzkie władze poinformowały, że wydalają z kraju rosyjskiego dyplomatę z ambasady w Dublinie. Jak twierdzą, rosyjscy agenci ukradli dokumenty tożsamości sześciu irlandzkich obywateli, aby wykorzystać je w działalności szpiegowskiej na terenie USA.

Policja zwinęła studencki biznes

Lubelski student wziął sobie do serca, że już na studiach trzeba myśleć o biznesie. Branża okazał się dochodowa, interes szedł całkiem nieźle - do czasu aż do drzwi zastukali policjanci. Przejęty przez nich towar oszacowano na 800 tysięcy złotych.

Schetyna: Pierwsza "piątka" nie dla Chlebowskiego

Grzegorz Schetyna nie wyklucza, że Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki znajdą się na listach wyborczych PO. - To zależy od szefów regionów. Chlebowskiego nie będzie w (pierwszej) piątce. Nie mam wiedzy na temat sytuacji posła Drzewieckiego - powiedział dziennikarzom marszałek Sejmu i jeden z liderów Platformy Obywatelskiej.

Ponad dwieście ofiar zamieszek w Tunezji

Podczas zamieszek w Tunezji, które doprowadziły do obalenia 14 stycznia prezydenta Ben Alego, zginęło 219 osób, a 520 zostało rannych - podał w Tunisie Bacre Ndiaye, szef misji Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Ludzie na ulicach. Król wyrzuca rząd

Jordański król ugiął się przed żądaniami opozycji i zdymisjonował dotychczasowy rząd. Obywatele Jordanii wyszli na ulice zainspirowani wydarzeniami w Tunezji. Po obaleniu dyktatury w Tunisie doszło do dotychczas bezprecedensowych protestów w Ammanie.

Płonie sortownia odpadów

Trzynaście zastępów straży pożarnej gasi halę w Ostrowie Wielkopolskim, w której segreguje się odpady. Pożar wciąż nie jest opanowany. Przy ul. Lotniczej był @SzymonOstrow, który zamieścił na stronie Kontaktu 24 swój film.

Walka z dyktaturą kosztowała życie 300 Egipcjan?

- Od początku protestów w Egipcie zginęło około 300 osób - stwierdziła Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Navi Pillay podkreśliła jednak, że są to "niepotwierdzone dane".

Wielki dym w Japonii

Potężna erupcja wulkanu Shinmoedake w Japonii wyrzuciła w powietrze wielki pióropusz gazu, popiołów i kamieni. Siła eksplozji była tak duża, że wybiła okna w odległości ośmiu kilometrów o dymiącej góry.

Wnioski z rewolucji

Dwa wnioski nasuwają mi się obserwując poruszenie w krajach Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Po pierwsze, kruszą się fundamenty, na których oparta była stabilizacja Bliskiego Wschodu. Jest bardzo dużo niewiadomych w obecnej sytuacji. Najwięcej obaw związanych jest z przyszłością Egiptu. Możliwe, że w Kairze obejmą rządy, z mandatu demokratycznego, islamiści, którzy zupełnie inaczej wyobrażają sobie rolę ich kraju na regionalnej szachownicy.

Iran: Powstaje "islamski Bliski Wschód"

- Rewolta w Egipcie pomoże utworzyć "islamski Bliski Wschód" - ocenił szef irańskiej dyplomacji Ali Akbar Salehi, cytowany we wtorek przez tamtejszą telewizję państwową. Irańczyk potępił także ingerencję USA w ludowy ruch "poszukujący wolności". Tureckie władze stwierdziły natomiast, że egipski prezydent Hosni Mubarak powinien "bez wahania" wysłuchać życzeń swego narodu.

Dopalaczowe manko na policji?

Prokuratura w Łodzi wszczęła we wtorek śledztwo, które ma wyjaśnić, czy z magazynu tamtejszej policji zniknęło ok. 4 tys. opakowań dopalaczy wartych 60 tys. zł. Zdaniem policji mogło dojść do pomyłek podczas spisywania liczby zabezpieczonych specyfików, gdyż innych jest w magazynie więcej, niż w dokumentach.

Tajne konto na "bunga bunga"

Prokuratura odkryła tajne konto, z którego opłacane były uczestniczki rozwiązłych przyjęć u premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Stawka za wieczór wynosiła od 2 do 9 tysięcy euro - podała "La Repubblica", gazeta krytykująca premiera Włoch.

Nowak: Kaczyński prowokuje do brzydkich spekulacji

- Ręce opadają – tak Sławomir Nowak skomentował wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który uznał, że "trzy osoby mogłyby żyć, gdyby nie małostkowość Bronisława Komorowskiego". - To jest cyniczna gra, ohydna próba manipulowania rzeczywistością – ocenił prezydencki minister. Pozwu jednak nie będzie.

Polscy prokuratorzy pojechali przesłuchiwać

Dwóch polskich prokuratorów wojskowych dotarło do Moskwy. W stolicy Rosji mają wziąć udział w przesłuchaniach m.in. kontrolerów z wieży na lotnisku w Smoleńsku. Propozycja ponownego przepytania świadków miała wyjść od strony rosyjskiej, podczas grudniowego pobytu w Warszawie Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej Jurija Czajki.

Lądowanie Jaka-40. "Złamanie procedur przez Rosjan"

- Błędy popełnili nie tylko piloci samolotu Jak-40, który wylądował w Smoleńsku, zanim rozbił się Tu-154M, procedury złamali też kontrolerzy - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w TVN24. Edmund Klich, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, podkreślił zaś, że dobrze się stało, iż wszczęto postępowanie w tej sprawie.

Phenian ukrywa instalacje nuklearne

Eksperci ONZ uważają, że Korea Północna ma co najmniej jeden tajny kompleks, w którym prowadzone są prace nad bronią jądrową. Ustalenia opierają się na danych uzyskanych od amerykańskiego naukowca Siegfrieda Heckera, który został wpuszczony do północnokoreańskiego ośrodka badań jądrowych w Jongbjon.