Najnowsze

Najnowsze

"Wawel to dobra decyzja"

Wtorek, 13 kwietnia - Pochowanie Lecha Kaczyńskiego na Wawelu to bardzo dobra decyzja. Nie ze względu na dokonania prezydenta, a na jego wielkie marzenie o silnej Polsce i solidarnym społeczeństwie – przekonywała na antenie TVN 24 profesor Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem spór o miejsce pochówku prezydenta może stać się początkiem kampanii wyborczej.

"Wawel to dobra decyzja"

- Pochowanie Lecha Kaczyńskiego na Wawelu to bardzo dobra decyzja. Nie ze względu na dokonania prezydenta, a na jego wielkie marzenie o silnej Polsce i solidarnym społeczeństwie – przekonywała na antenie TVN 24 profesor Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem spór o miejsce pochówku prezydenta może stać się początkiem kampanii wyborczej.

Rozpoznano już 62 ciała, w tym Macieja Płażyńskiego

Udało się zidentyfikować już 62 ciała osób, które zginęły w katastrofie w Smoleńsku, w tym Macieja Płażyńskiego. Zaś spod wraku rządowego Tupolewa wydobyto pięć ciał ofiar. Trafią one teraz do Moskwy - dowiedziała się TVN24. Tymczasem do Polski w środę przyleci pierwszych 30 trumien z ciałami.

Po polsku, angielsku, francusku oddali hołd ofiarom

Od odśpiewania hymnu Polski rozpoczęła się w Brukseli specjalna msza żałobna poświęcona pamięci tragicznie zmarłych w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na mszy w kościele pw. Błogosławionego Serca niedaleko budynku Parlamentu Europejskiego zgromadzili się polscy eurodeputowani, którzy w tych dniach pozostali w Brukseli, a także polscy urzędnicy pracujący w unijnych instytucji. Pojawili się także zagraniczni dyplomaci i Polacy mieszkający na co dzień w belgijskiej stolicy.

"To niesprawiedliwe, że już nie ma mojego Jurusia"

Wśród 96 osób, które zginęły w katastrofie rządowego Tupolewa w Smoleńsku był Jerzy Szmajdziński. Polityka była jego prawdziwą pasją. Żona wicemarszałka - Małgorzata, nie myśli jednak, czy to ona (polityka) zabrała jej męża. - Mam żal do świata. Widzę wielką niesprawiedliwość, że nie ma już mojego ukochanego Jurusia, bo to był fantastyczny facet - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24.

"Katyń" chce obejrzeć cały świat

Po tragedii w Smoleńsku zainteresowanie filmem "Katyń" gwałtownie wzrosło. Światowe telewizje zasypują TVP pytaniami o możliwość jego emisji "Katyń". Jak dotąd chcą go pokazać telewizje: litewska, portugalska, kanadyjska, ukraińska, macedońska i amerykańska.

„Zatrzymaliśmy się 20 cm przed końcem pasa”

- Zatrzymaliśmy się 20 centymetrów przed końcem pasa. Jak myślę o najgorszym lądowaniu w ciągu tych dziesięciu lat prezydentury męża, to był Smoleńsk – powiedziała Jolanta Kwaśniewska, wspominając, jak ona była pasażerką prezydenckiego samolotu.

Dęby rosną dla ofiar Katynia

Porucznik Tadeusz Borzuchowski, nauczyciel z Szudziałowa, został powołany do wojska w 1939 roku. Zamordowany w Katyniu w 1940. Ale pamięć o nim żyje w rodzinie, wśród bliskich. I w jednym z tysięcy dębów katyńskich, sadzonych, by upamiętniać ofiary zbrodni i katastrofy.

Wrak jeszcze płonie - amatorski film z miejsca katastrofy

Do internetu trafił wstrząsający film nagrany na miejscu katastrofy polskiego prezydenckiego TU-154, jeszcze zanim pojawiły się tam służby ratunkowe. Na amatorskim nagraniu widać bardzo dokładnie wrak rozbitego samolotu. W oddali inne, płonące części wraku.

Zarobić na żałobie

Tysiące ludzi opłakuje prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żonę Marię i pozostałe ofiary sobotniej katastrofy w Smoleńsku. Dziesiątki na tej powszechnej żałobie… zarabiają. Od sprzedawców zniczy przez internetowych handlarzy wątpliwej jakości memorabiliów do zwyczajnych naciągaczy.

96 lampionów dla tragicznie zmarłych

96 czerwonych, unoszących się w powietrzu lampionów - tyle, ile ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Wszystkie wzbiły się ostatniej nocy w niebo. Hołd zmarłym w niecodziennej formie oddano w Warszawie na placu Piłsudskiego.

"Ilość wielkości jabłka może zabić tysiące"

- Najmniejsza ilość plutonu - mniej więcej wielkości jabłka - może zabić i zranić kilkaset tysięcy niewinnych ludzi - mówił do światowych przywódców prezydent USA Barack Obama podczas szczytu nuklearnego w Waszyngtonie. Wezwał ich do właściwego zabezpieczenia ich broni nuklearnej i materiałów rozszczepialnych, ostrzegając przed atomowym terroryzmem.

Krakowski festiwal przesunięty o trzy dni. Z powodu żałoby

O trzy dni, z powodu żałoby narodowej, przesunięty zostanie początek festiwalu Off Camera. Nie będzie pokazu "Ondine" z udziałem Colina Farrella i Alicji Bahledy-Curuś, a pierwsze projekcje, zamiast w piątek 16, odbędą się w poniedziałek 19.

Będzie bezpieczny, jeśli ustąpi

Szefowa tymczasowego rządu Kirgistanu Roza Otunbajewa oświadczyła we wtorek, że jej gabinet oferuje gwarancje bezpieczeństwa prezydentowi Kurmanbekowi Bakijewowi i jego rodzinie. Warunek jest jeden: musi ustąpić ze stanowiska.

Ulice imienia Lecha Kaczyńskiego

Ulica w Wilnie, Tbilisi i Krakowie, most w Bydgoszczy, a nawet Stadion Narodowy - miasta chcą uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, nazywając jego imieniem ulice i obiekty. Stolica planuje też nadanie prezydentowi honorowego obywatelstwa miasta

Kogo pochowano na Wawelu?

Lech i Maria Kaczyńscy zostaną pochowani na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, zwanej także Kryptą Piłsudskiego. To tam spoczywa bowiem marszałek Józef Piłsudski.

Odczyt czarnych skrzynek zajmie co najmniej tydzień

Według wstępnych danych przekazanych premierowi Władimirowi Putinowi, przed katastrofą polskiego samolotu Tu-154 silniki pracowały prawidłowo i na pokładzie nie było pożaru. Wciąż jednak prowadzone są odczyty rejestratorów głosu i parametrów. To potrwa co najmniej tydzień. Rozpoczęło się już wywożenie części samolotu spod Smoleńska.

Osobiste rzeczy ofiar przylecą osobnym samolotem

O godz. 17 wyleciał z Briańska (miasto w zachodniej Rosji, oddalone ok. 230 km od Smoleńska) do Warszawy samolot JAK-42. Na jego pokładzie znajdują się osobiste rzeczy ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154, informują rosyjskie media.

"Bardzo bolesne, ale to jest nasze pięć minut..."

Czwarty dzień żałoby po śmierci 96 osób w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku, a emocje wśród Polaków nadal są ogromne. Internauci pisząc na platformę Kontakt TVN24 składają kondolencje rodzinom ofiar. Piszą też, że mają nadzieję, że śmierć 96 Polaków nie była bezsensowna. - Dzięki nim świat dowiedział się o Katyniu. Bardzo bolesne, ale to jest nasze pięć minut... pięć minut prawdy dla Polski - napisała jedna z internautek. W Księdze Kondolencyjnej tvn24.pl jest już niemal 15 tysięcy wpisów.

Pogrzeb na Wawelu? "Kraków jest otwarty"

Kwestia pochówku prezydenckiej pary na Wawelu wciąż nie jest przesądzona. Wojewoda małopolski odsyła do kardynała Stanisława Dziwisza. A kardynał - do rodziny. - Kraków jest otwarty, ja, jako biskup i stróż katedry, jestem otwarty. Ostatecznie jest to decyzja rodziny - powiedział dziennikarzom. O 18. odbędą się rozmowy, które ostatecznie rozstrzygną o miejscu pogrzebu.

Zmarli pożegnani 96 lampionami

W spektakularny sposób w Warszawie uczczono pamięć 96 zmarłych osób w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. - Do nieba poleciało 96 chińskich lampionów. Widok był wyjątkowy - napisał na platformę Kontakt TVN24 internauta Zdzinio i przysłał film.

Król do Polaków: Musicie być silni

Najwięksi politycy i koronowane głowy solidaryzują się z Polakami po katastrofie pod Smoleńskiem. W poniedziałek wieczorem wizytę w polskiej ambasadzie w Madrycie złożył król Hiszpanii Juan Carlos. Wyrazy ubolewania złożył też Sekretarz Generalny ONZ Ban K Mun.

Rodziny wracają z Moskwy

Z Moskwy powróciła pierwsza grupa rodzin ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Rosjanie zabili zamachowców z Newskiego Ekspresu

26 członków grupy terrorystycznej, która zorganizowała w listopadzie zamach na Newski Ekspres zostało zlikwidowanych - ogłosił szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow. 14 osób zostało aresztowanych. Podczas listopadowego zamachu zginęło 28 osób, a rannych zostało 96 podróżnych.

Kopacz spotka się z Putinem

We wtorek o godz. 14 czasu polskiego premier Rosji Władimir Putin spotka się w Moskwie z minister zdrowia Ewą Kopacz.

Rząd z pomocą dla rodzin ofiar katastrofy

Rada Ministrów zdecydowała o finansowej pomocy dla rodzin, które straciły swoich bliskich w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. W sumie na ten cel rząd przeznaczy prawie 4 mln zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd pokryje również koszty uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy.

Buzek odczyta Europie nazwiska ofiar

W środę w samo południe w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbędzie się ceremonia ku czci ofiar katastrofy polskiego samolotu Tu-154. Nazwiska wszystkich 96 ofiar w sali plenarnej odczyta szef PE Jerzy Buzek.