Najnowsze

Najnowsze

"Unikalna szansa na lepsze stosunki"

- Tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem stworzyły unikalną szansę emocjonalną, aby stosunki między Polską i Rosją były lepsze - takiego zdania jest szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Konstantin Kosaczow, który był jednym z uczestników polsko-rosyjskiej wideokonferencji "Szansa na pojednanie". Uczestniczący w niej eksperci byli niemal zgodni: relacje na linii Warszawa-Moskwa nie są już takie jak kiedyś.

"Czy ten kraj ma jeszcze sens?"

Piątkowe belgijskie gazety zastanawiają się czy przed krajem w obecnym kształcie jeszcze jest przyszłość. W czwartek dotychczasowy rząd poddał się do dymisji z powodu konfliktu wewnątrz koalicji, która go tworzyła. Król Belgów Albert II nie przyjął dymisji i stara się pogodzić zwaśnione strony. Kraj przejmuje 1 lipca przewodnictwo UE i potrzebuje sprawnej władzy.

Zmienili oświetlenie lotniska. "To minimum bezpieczeństwa"

Kilkanaście dni po katastrofie polskiego samolotu Tu-154 na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku wojskowi wraz z pracownikami lotniska wymienili na nowy niemalże cały system oświetlenia. Według jednego z polskich pilotów Tu-154 dopiero teraz można mówić o spełnieniu podstawowych norm bezpieczeństwa. Sprawę wadliwego oświetlenia bada polska prokuratura.

Pogrzeb chłopca z Cieszyna w przyszły piątek

W przyszły piątek odbędzie się pogrzeb trzylatka, którego ciało znaleziono w marcu w stawie na obrzeżach Cieszyna - dowiedział się portal tvn24.pl. Chłopiec zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Cieszynie.

Wielki powrót cyrku do Turkmenistanu

W Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, po raz pierwszy od wielu lat pojawił się cyrk. Rządzący krajem w latach 1991-2006 Saparmurat Nijazow, zakazał takich występów, ponieważ jego zdaniem były "obce kulturze turkmeńskiej". Nowy prezydent Kurbankuł Berdymuchammedow o bardziej liberalnych poglądach zezwolił na powrót cyrków. W pierwszym występie wzięły udział między innymi słonie z Polski.

Nagrali jak rozszyfrowują czarne skrzynki

Jedna z rosyjskich telewizji nagrała jak polscy i rosyjscy eksperci rozszyfrowują w Moskwie zapisy z dwóch czarnych skrzynek. W procedurze udział bierze m.in. płk Zbigniew Rzepa. Zgodę na kilkuminutowe nagranie wyraził Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK).

Ślą listy do Kaczyńskiego i apelują: startuj w wyborach

Listy i maile, a w nich apele o start w wyborach prezydenckich ślą do Jarosława Kaczyńskiego intelektualiści, związkowcy, naukowcy, samorządowcy, organizacje i osoby prywatne. - Prezes weźmie je pod uwagę, ogłaszając swoją decyzję - powiedział w TVN24 rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Zaginiony szyfrant Stefan Z. w Chinach?

Zaginiony przed niemal rokiem polski szyfrant Stefan Z. przebywa w Chinach, gdzie tamtejszy wywiad zapewnił mu nowe życie, donosi Polskie Radio, powołując się na portal Intelligence Online. Ministerstwo Obrony Narodowej odmawia komentarza w tej sprawie.

Rosjanie wiedzą o Katyniu? Po katastrofie jakby więcej

Jedna trzecia zapytanych Rosjan przyznaje, że o zbrodni katyńskiej dowiedziało się dopiero po wizycie Władimira Putina w miejscu kaźni i po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem. O Katyń i stosunki polsko-rosyjskie zapytało ponad półtora tysiąca Rosjan Centrum Lewady.

Ukraiński sąd nie zbada umowy z Rosją

Sąd Konstytucyjny Ukrainy nie zajmie się rozpatrzeniem wniosku opozycji o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą środowej umowy z Rosją o przedłużeniu terminu stacjonowania Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Andrij Stryżak, prezes sądu, zapowiedział że z wnioskiem o zbadanie tej sprawy może się zwrócić tylko prezydent bądź rząd.

Mało wychowawcze filmy

Od amatorskiego męskiego porno przez pedofila w rodzinie do Nicolasa Cage'a wciągającego kokainę: kolejny dzień Off Plus Camery obfitował w mało wychowawcze, za to dobre filmy.

Bimbrownik zaopatrywał gimnazjalistów

Policjanci zatrzymali bimbrownika, który pokątnie wytwarzał alkohol i sprzedawał go nieletnim. Sprawa wyszła na jaw, po tym jak policjanci zainteresowali się pewnym 14-letnim gimnazjalistą, który podchmielony wracał ze szkoły do domu. Bimbrownik odpowie teraz za sprzedaż alkoholu nieletnim i wyrabianie alkoholi bez wymaganego zezwolenia.

Polański trafi do USA? Kwestia czasu - jest decyzja sądu

Szwajcarskie władze czekają już na oficjalne potwierdzenie decyzji amerykańskiego sądu, który odrzucił wniosek o przeprowadzenie zaocznego procesu Romana Polańskiego. Decyzja sądu w Los Angeles przybliża możliwość ekstradycji reżysera do USA, gdzie ma on być sądzony za seks z 13-letnią Samanthą Gailey, obecnie Geimer.

Możesz pomóc rodzinom członków załogi

Ofiarami katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem są nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Śmierć ponieśli także członkowie załogi Tu-154. Dzisiaj pomocy potrzebują ich rodziny - żony i pozbawione ojców dzieci.

29 tys. lotów bez problemu

Europa prawie całkowicie uwolniła się od pyłu wulkanicznego znad Islandii - donosi europejska organizacja ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej Eurocontrol. Chmura pyłu wisi jedynie między Islandią, a północnym krańcem Szkocji.

Kościół mógł stracić co czwartego katolika

Niemal co czwarty niemiecki katolik rozważał wystąpienie z Kościoła katolickiego w związku ze skandalami z udziałem duchownych, ujawnionymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy - wynika z sondażu dziennika "Bild". Aż 81 proc. pytanych opowiedziało się też za zniesieniem celibatu.

Benedykt XVI pozwany w sprawie pedofilli

Mieszkaniec Illinois Arthur Budzinski pozywa Watykan i Stolicę Apostolską za rzekome tuszowanie przypadków molestowanie seksualnego przez katolickiego księdza w stanie Wisconsin. W pozwie znajduje się żądanie ujawnienia nazwisk tysięcy duchownych, wobec których są - zdaniem pozywającego - wiarygodne doniesienia o niewłaściwym zachowaniu seksualnym.

Nie będzie odwetu za zatopienie okrętu

Korea Południowa nie będzie brała odwetu na Korei Północnej, oznajmił prezydent Lee Myung-bak dwa dni po ujawnieniu przez południowokoreański wywiad, że "prawie na pewno" za tajemniczą eksplozją i zatonięciem okrętu Cheonan w ubiegłym miesiącu stoi okręt podwodny Phenianu.

Naomi Campbell znów rozrabia

Królowa wybiegów mody znów wpadła w szał. Tym razem supermodelkę z równowagi wyprowadziły pytania o tajemniczy diament od zbrodniarza wojennego Charlesa Taylora. Ucierpiał kamerzysta.

W Kancelarii Prezydenta "nie będzie żadnych czystek"

Na czele Kancelarii Prezydenta stoją teraz dwie postacie: Jacek Michałowski, formalnie pełniący obowiązki jej szefa człowiek Bronisława Komorowskiego oraz zastępca tragicznie zmarłego Władysława Stasiaka, Jacek Sasin. - Musimy zapewnić wypełnianie zadań w okresie przejściowym - mówi "Rzeczpospolitej" Sasin. Michałowski we wspólnie udzielonym wywiadzie dodaje, że "kancelaria czeka na nowego prezydenta", a "żadnych czystek nie będzie".

NATO otwiera drzwi Bośni

NATO zgodziło się na udział Bośni i Hercegowiny w Planie na Rzecz Członkostwa (z ang. Membership Action Plan, MAP). Jest to pierwszy krok na drodze do uczestnictwa w Sojuszu. W przeszłości na MAP nie zasłużyła, zdaniem Sojuszu, ani Gruzja ani Ukraina.

Włoski premier prosto z mostu

Kuluarowe subtelności obce są Silvio Berlusconiemu. Jeśli chce kogoś skrytykować, robi to wprost, na oczach kamer. Do otwartego sporu, w typowo włoskim stylu - pełnym głośnych okrzyków i gestykulacji - doszło między premierem a przewodniczącym włoskiej Izby Deputowanych Gianfranco Finim.

Piloci ostrzegali Tu-154 przed złą pogodą

Piloci Jaka-40, którym 10 kwietnia do Smoleńska przyleciała m.in. delegacja dziennikarzy, na chwilę przed katastrofą informowali załogę prezydenckiego Tu-154 o złych warunkach pogodowych, informuje "Rzeczpospolita". - Mówili, że z minuty na minutę się pogarsza - zdradzają "Rz" informatorzy.

Więzienie za zanieczyszczanie środowiska

Drakońskie kary za niszczenie przyrody, a nawet więzienie, przewiduje nowa unijna dyrektywa ekologiczna - pisze "Rzeczpospolita". Polska rozpoczęła właśnie stosowną nowelizację kodeksu karnego.

Irlandia Płn.: wybuch samochodu-pułapki

Trzy osoby zostały ranne w wybuchu samochodu-pułapki pod posterunkiem policji w Newtownhamilton, w hrabstwie Armagh, w Irlandii Północnej. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Torysi atakowani za sojusz w europarlamencie

Druga przed majowymi wyborami historyczna debata w Wielkiej Brytanii. W transmitowanej w CNN i Sky News rozmowie udział wzięli przywódcy trzech największej partii - lejburzystów, torysów i liberałów. Przywódca tych ostatnich zarzucił torysom m.in., że w Parlamencie Europejskim współpracują z "pomyleńcami" i "antysemitami". Partia Konserwatywna wraz z m.in. politykami PiS tworzy klub Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

Rakietoplan X-37B poleciał w kosmos

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartował bezzałogowy kosmiczny wojskowy rakietoplan. Start, który miał miejsce w nocy z czwartku na piątek, odbył się pomyślnie. Statek kosmiczny nazwany X-37B, wyniosła na orbitę rakieta nośna Atlas 5.

Chmura zaszkodziła Islandczykom. Pierwszy raz

Podczas gdy samoloty nad Europą latają już bez skrępowania, władze Islandii postanowiły, po raz pierwszy od erupcji wulkanu Eyjafjoell, zamknąć międzynarodowy port lotniczy w stolicy kraju - Rejkiawiku. Na jak długo? Nie wiadomo.

Posadzą dęby ku czci ofiar katastrofy

Dla uczczenia i upamiętnienia wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w piątek w Ossowie (woj. mazowieckie), zostanie zasadzonych 96 dębów. Akcja jest pomysłem dyrektora generalnego Lasów Państwowych - Mariana Pigana.

Chłopiec z Cieszyna nadal anonimowy

Tożsamość chłopca, którego ciało zostało znalezione w marcu w jednym ze stawów hodowlanych w Cieszynie, nadal nie jest znana. W tej sytuacji obowiązek pochówku przejęła gmina.