Najnowsze

Najnowsze

Zamknięta Wieża Eiffla. Związkowcy na ulicach Paryża

65 tysięcy, a według samych protestujących 330 tysięcy francuskich związkowców demonstruje przeciwko rządowej reformie emerytalnej. Pracownicy kolei, energetyki i innych gałęzi gospodarki zapowiedzieli, że będą protestować do skutku. Z powodu strajku na ulicach Paryża zamknięto słynną Wieżę Eiffla. To już trzeci wielki francuski protest od początku września.

"Uczcie się języka i zwyczajów!"

Uczcie się niemieckiego! Dopasowujcie się do zwyczajów panujących w goszczącym was kraju. Wysyłajcie dzieci do najlepszych szkół, aby miały dobrą przyszłość - zaapelował do Turków mieszkających w Niemczech turecki minister ds. europejskich Egmen Bagis. W Niemczech od czasu publikacji kontrowersyjnej książki byłego członka zarządu Bundesbanku Thilo Sarazzina, toczy się gorąca debata na temat integracji imigrantów z krajów muzułmańskich.

Szef Muzeum Narodowego odchodzi

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Piotrowski zrezygnował we wtorek z pełnionej funkcji. Jak napisał w oświadczeniu przesłanym mediom, Rada Powiernicza muzeum przekreśliła jego plany przekształcenia MN w samodzielną, liczącą się instytucję kultury intelektualnej. Jego wizje i działania spotykały się też z oporem i niechęcią wśród pracowników.

Spłonął salon meblowy

Spalił się salon meblowy w Łabowej koło Nowego Sącza. Nagranie z miejsca pożaru przysłał do nas @Rafał Kożuch.

Schymalla znów na czele TVP1

Iwona Schymalla znów pokieruje pierwszym kanałem Telewizji Polskiej. Zarząd TVP przyjął we wtorek rezygnację dotychczasowego dyrektora Witolda Gadowskiego.

Lekarz skazany za łapówkę i fałszerstwo

Na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz 6 tys. zł grzywny skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Lublinie neurochirurga Edwarda M. za przyjęcie łapówek i fałszowanie dokumentacji medycznej pacjentki. Sąd uniewinnił go od zarzutu nieumyślnego spowodowania u niej kalectwa.

Mazowiecki będzie od strategii

Prezydent Bronisław Komorowski powołał we wtorek sześciu nowych doradców. To osoby zasłużone dla życia publicznego, wśród nich były premier Tadeusz Mazowiecki.

Kogo schwytali Irańczycy?

- Podający się za dziennikarzy obcokrajowcy, zostali zatrzymani w Iranie za "powiązanie z zagranicznymi kręgami antyrewolucyjnymi" - ogłosił rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast. W poniedziałek irańskie władze podały, że turyści próbowali przeprowadzić wywiad z synem Sakineh Mohamadi Asztiani, Iranki skazanej na ukamieniowanie za cudzołóstwo. Według innych źródeł, zatrzymani to obywatele Niemiec. Iran i niemieckie MSZ tej informacji nie potwierdzają.

Fiński premier nielegalnie finansował partię?

Były premier Finlandii Matti Vanhanen zostanie objęty śledztwem w sprawie działań korupcyjnych w związku z finansowaniem partii. Wszczęcie postępowania zalecił fińskiemu parlamentowi sekretarz ds. sprawiedliwości. Vanhanen ustąpił ze stanowiska szefa rządu w czerwcu.

Wydalona za szpiegostwo doradza bankowi

Anna Chapman na początku lipca prowadziła spokojne życie w USA jako rosyjski szpieg. Pod koniec miesiąca została jednak zatrzymana wraz z dziewięcioma innymi domniemanymi agentami i wydalona z kraju. Dzięki swojej urodzie szybko stała się medialną gwiazdą. Teraz wykorzystuje swoją sławę i, jak donosi gazeta "Daily Mail", została osobistym doradcą banku FSB.

Nasze drogi najbardziej zabójcze

Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej na śmierci swoich obywateli na drogach wolniej uczą się od nas tylko Bułgaria, Rumunia i Malta. Między 2001 a 2009 rokiem liczba zgonów na polskich drogach spadła tylko o 17 procent. Przed rokiem w wypadkach zginęły u nas aż 4572 osoby. W tej kategorii w Europie nie mamy sobie równych.

Mieszkał z uranem w domu

45-letni Niemiec mieszkający w Czechach trzymał w domu materiały radioaktywne. Mężczyzna został zatrzymany przez czeską policję, po tym jak ich niemieccy koledzy znaleźli w drugim domu mężczyzny mały arsenał. Na razie nie wiadomo, czy aresztowany miał związki z organizacjami terrorystycznymi lub ekstremistami.

Noblista prosi żonę, by odebrała nagrodę

- Uwięziony chiński dysydent Liu Xiaobo poprosił swą żonę Liu Xia, aby pojechała do Norwegii odebrać Pokojową Nagrodę Nobla - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rozmowę telefoniczną z kobietą. Może to być jednak trudne, ponieważ kobieta jest przetrzymywana w areszcie domowym.

Węgrzy zdążyli z zaporą

- Ukończono potrójną glinianą zaporę chroniącą mieszkańców Kolontaru przed ewentualnym kolejnym wyciekiem z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier - poinformował rzecznik służb likwidujących skutki ubiegłotygodniowego wycieku Tibor Dobson. Zapora zostanie teraz obłożona kamieniami. Jej średnia wysokość wyniesie 2,75 m, a długość 620 m.

Paula rośnie i zagraża Karaibom

- Szalejąca nad Karaibami burza tropikalna przekształciła się w huragan i w ciągu doby będzie przybierać na sile - poinformowało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Aktualnie "Paula", który jest dziewiątym huraganem w tym sezonie, znajduje się w centralnej części Morza Karaibskiego. Wiatr osiąga 120 km/h.

"Lubię na dywanie, biurku, krześle..."

"Lubię na podłodze", "przy biurku", "na stole w jadalni" czy "w wannie" - takie wpisy od dwóch dni można przeczytać na kobiecych profilach portalu społecznościowego Facebook. Skonsternowanej męskiej części użytkowników portalu z wyjaśnieniami skąd takie wpisy, spieszy nasza Reporterka 24, monika20_04.

Ponad 190 tys. dol. za szpiegujące laptopy

Liceum w Filadelfii zapłaci 195 tys. dolarów dwóm swoim byłym uczniom. W ten sposób zakończy się ośmiomiesięczny spór w którym główną rolę odegrały laptopy szpiegujące wychowanków szkoły. Zanim sprawę ujawniono, urządzenia przez dwa lata zrobiły 56 tysięcy zdjęć.

"Ładują ich jak paczki"

Łamanie zasad bezpieczeństwa przez drobnych przewoźników jest nagminne - alarmują użytkownicy Kontaktu 24. Są wstrząśnięci doniesieniami o tragicznym wypadku pod Nowym Miastem n. Pilicą, w którym zginęło 18 osób. - Ładują ich jak paczki - piszą o warunkach przejazdu w różnych częściach kraju.

CBA: Czekoladki "po" to nie łapówka

Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło opublikować "Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników", jego pierwsze egzemplarze trafiły już do urzędów centralnych. - Walka z korupcją to nie tylko ściganie i zatrzymywanie sprawców, to też prewencja - komentuje rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

Papierosy przemycali w puszkach

Policjanci z CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i przemytem papierosów. Zatrzymano 13 osób, w tym szefa grupy i zabezpieczono 8 mln sztuk papierosów o wartości ponad 3 milionów złotych.

Braterski spór o schedę po dyktatorze

- Kim Dzong Nam, najstarszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila powiedział, że jest przeciwny dziedzicznemu przekazaniu władzy trzeciemu pokoleniu swojej rodziny - poinformowała agencja Associated Press. Przez wiele lat to właśnie on był typowany na następnego władcę Korei Północnej. Niedawno jednak wyprzedził go młodszy brat.

Polska przegrywa z Mozambikiem w rankingu równości płci

Gdzie na świecie panuje największa równość płci? Według Światowego Forum Ekonomicznego jest to Islandia. Wszystkie kraje nordyckie okupują czołowe miejsca w rankingu. Polska trafiła na 47. pozycję, przegrywając na przykład z Mozambikiem, Sri Lanką i Filipinami.

Nasze zdrowie w rękach rządu

We wtorek Rada Ministrów zajmie się pakietem ustaw zdrowotnych, w tym m.in. projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz projektem ustawy i informacji w ochronie zdrowia. - Te zmiany są przygotowywane dość pośpiesznie. A zmian ustrojowych nie można pisać na kolanie - komentuje b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

Ocieplenie stosunków między mocarstwami

Ministrowie Obrony Chin i USA po raz pierwszy od wielu miesięcy spotkali się twarzą w twarz. Obydwaj oświadczyli, że rozmowy były konstruktywne i największe potęgi militarne świata powrócą do dialogu. Spotkanie przyniosło przełom w napiętych relacjach obydwu krajów na płaszczyźnie wojskowej.

Tajny transport uranu przejechał przez Polskę

Siedem dużych ciężarówek wyładowanych wysokowzbogaconym uranem (HEU) przejechało przez Warszawę. Pod stolicą materiał radioaktywny został przeładowany na pociąg, którym dotarł do Gdyni - pisze "Polska The Times", powołując się na brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Ostatecznie uran odpłynął do rosyjskiego portu Murmańsk.

Minister dostał ochronę BOR. Z powodu dopalaczy?

Kilka dni temu szef Biura Ochrony Rządu przyznał specjalną ochronę ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Jak pisze "Rzeczpospolita", ministrowi mieli grozić ludzie z branży handlującej dopalaczami.

Polak oko w oko z białoruskim reżimem

Białoruś szykuje się wyborów prezydenckich. Naprzeciw sprawującego od kilkunastu lat rządy Aleksandra Łukaszenki staje Polak - Jarosław Romańczuk. Czy mu się uda? - Walczę o najwyższy urząd Białorusi, o urząd prezydenta. Myślę, że mi się powiedzie - mówił z optymizmem podczas swojego pobytu w Warszawie.

Zmarła po operacji zmniejszenia żołądka

Iwona Okulska nie czuła się dobrze ze swoją wagą - w wieku 36 lat ważyła ponad 100 kg. Kobieta zdecydowała się na operację zmniejszenia żołądka. Po zabiegu pojawiły się komplikacje i kobieta zmarła.