Najnowsze

Najnowsze

Tak będzie wyglądało muzeum wypędzonych

Przyszłe berlińskie muzeum poświęcone wysiedleniom nie ma jeszcze koncepcji wystawy, ale wiadomo już, jak będzie wyglądać jego wnętrze. Na otwartej w środę wystawie zaprezentowano projekty przebudowy siedziby muzeum, która pochłonie łącznie ok. 33 mln euro.

Gmina pożyczyła od mieszkańców. Za ich plecami

Środa, 30 listopada Skandal w Skawinie. Władze gminy pożyczały pieniądze z funduszów remontowych wspólnot mieszkaniowych, nie informując o tym lokatorów. W dodatku sama gmina jako właściciel kilku lokali komunalnych należących do wspólnoty, nie płaciła ani pełnego czynszu, ani składki na fundusz remontowy, z którego pożyczała pieniądze. Burmistrz wprawdzie zadeklarował, że zwróci zagrabione pieniądze. Ale dalej nie wiadomo, kiedy, ile i z czego. Chodzi o 2,5 mln zł.

Partia "ziobrystów" na bazie patriotyzmu i katolickiej nauki

- Na początku przyszłego roku planujemy powołanie nowej formacji prawicowej na kanwie klubu Solidarna Polska - zapowiedziała w środę w Kielcach posłanka SP Beata Kempa. Podczas konferencji prasowej dodała, że najważniejszą kwestią jest obecnie stworzenie "bardzo spójnego i jednoznacznego" programu ugrupowania, nad którym wspólnie z ekspertami pracują działacze Solidarnej Polski.

Podczas hipnozy wmówił jej kult Szatana?

41-letnia Amerykanka Lisa Nasseff oskarżyła swojego psychoterapeutę, że wszczepił jej podczas hipnozy fałszywe wspomnienia dotyczące jej rzekomego udziału w satanistycznym kulcie.

Polscy prokuratorzy znowu jadą do Smoleńska

Polscy prokuratorzy i biegli mają przebywać w Rosji od 5 do 19 grudnia, będą m.in. uczestniczyć w przesłuchaniach obsługi smoleńskiego lotniska, dokonają też jego pomiarów - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Palikot: Nie chcemy szantażować działaczy

Ruch Palikota zbiera weksle in blanco - przyznał dziś wiceszef klubu parlamentarnego partii Sławomir Kopyciński w Polskim Radiu. Szef Ruchu Janusz Palikot zapewnił jednak, że nie zamierza szantażować członków swojej partii za pomocą weksli i mają one jedynie pomóc RP w zaciągnięciu kredytu.

Sikorski powiadomił prokuraturę o groźbach dla posła

Minister Radosław Sikorski złożył w prokuraturze doniesienie na wpisy w internecie pod adresem posła PO Killiona Munyamy. Poinformował o tym w TVN24. Wpisy, zawierające m.in. dokładne dane posła, nazwał "skandalicznymi". Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że doniesienia dotyczy łącznie kilku przestępstw m.in. stosowanie groźby i nawoływanie do nienawiści.

Problem z liczeniem głosów

Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych w Egipcie zostaną ogłoszone w czwartek, dzień później niż planowano - poinformowała egipska telewizja państwowa. Komisja wyborcza nie jest w stanie podać końcowych rezultatów, ponieważ głosy są wciąż liczone w kilku okręgach, w tym w Kairze - poinformował agencję Reutera przedstawiciel komisji, zastrzegając sobie anonimowość.

Burmistrz LA stracił cierpliwość

Policja zgodnie z nakazem burmistrza usunęła w środę aktywistów ruchu Okupuj Wall Street z obozu, który rozbili oni pod siedzibą władz miejskich Los Angeles; zatrzymano ponad 200 osób - poinformowały źródła policyjne.

Englert do Szapołowskiej: bądź rozsądna - kolega

Przywrócenia do pracy w Teatrze Narodowym i trzymiesięcznej pensji - tego zażądała dziś w sądzie Grażyna Szapołowska od teatru za to, że zwolniono ją dyscyplinarne, gdy 9 kwietnia nie stawiła się na spektaklu, by wziąć udział w show TVP. Dyrektor teatru Jan Englert bronił w sądzie decyzji o zwolnieniu aktorki. Sąd odroczył proces do 18 stycznia, gdy mają zeznawać pierwsi świadkowie.

"Czarnobyl, Fukushima, Gąski". Nie chcą elektrowni pod Mielnem

Niewielka miejscowość Gąski nad Bałtykiem to jedna z trzech - obok Żarnowca i Choczewa - potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. Problem w tym, że wcześniej mowy o budowie elektrowni w tym miejscu nie było. Mieszkańcy protestują, lokalne władze są zaskoczone. Okolica żyje głownie z turystyki, a budowa elektrowni jądrowej oznaczałaby krach na lokalnym rynku.

Brytyjczycy wyrzucają irańskich dyplomatów

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague ogłosił w środę, że zarządzono natychmiastowe zamknięcie irańskiej ambasady w Londynie. To następstwo ataku, do którego doszło we wtorek w stolicy Iranu na placówkę dyplomatyczną rządu Jej Królewskiej Mości.

Lekarze: Poprawia się stan zdrowia George'a Michaela

- Jesteśmy szczęśliwi mogąc ogłosić, że stan zdrowia George'a Michaela poprawia się. Nie ma już powikłań związanych z ostrym zapaleniem płuc, z którymi walczyliśmy przez ostatnią dobę – powiedzieli lekarze z wiedeńskiego szpitala AKH, gdzie muzyk walczył o życie.

"Będziemy ulubionym sługą" Niemiec

Solidarna Polska poprze wniosek PiS o wotum nieufności dla ministra Radosława Sikorskiego. Jak zapowiedział lider ugrupowania, Zbigniew Ziobro, powodem są wypowiedzi Sikorskiego nieuzgodnione z rządem Donalda Tuska i sprzeczne z polską konstytucją. Argumenty za wotum nieufności zaprezentował współpracujący z nowym ugrupowaniem Ludwik Dorn.

Połowa Polaków: Kościół nie agitował

Według 51 proc. Polaków Kościół przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi pozostawał neutralny - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 34 proc. ankietowanych uważa, że angażował się po stronie jakiejś lub jakichś partii politycznych. Niemal wszyscy, zdaniem których Kościół był stronniczy, uważają, że duchowieństwo angażowało się na rzecz Prawa i Sprawiedliwości.

Galopem przez krajową 12

Niecodziennego zatrzymania dokonali policjanci z lubelskiej drogówki w miejscowości Chojne Nowe. Po kilku minutowym pościgu i z pomocą kierowcy busa udało im się zatrzymać pędzącą drogą klacz.

Ziemniak-gigant. Ma ponad metr

Rolnik z południowo-zachodniej prowincji chińskiej Yunnan wyhodował gigantycznych rozmiarów słodkiego ziemniaka. Warzywo waży 35 kilogramów i ma ponad metr długości. Normalnie waga tego rodzaju warzyw nie przekracza pół kilograma.

Breivik "urażony" orzeczeniem psychiatrów

Anders Behring Breivik jest "urażony" tym, że norwescy lekarze uznali go za niepoczytalnego - poinformował prokurator Christian Hatlo. Według doniesień mediów, Breivik nie spodziewał się takiego werdyktu.

Ksiądz oskarżony o pobicie uczniów

Prokuratura w Nysie (Opolskie) oskarżyła księdza, który uczył religii w jednej ze szkół, o spowodowanie obrażeń i naruszenie nietykalności cielesnej uczniów. Poszkodowani to dwaj 12-letni chłopcy.

Projekt Sikorskiego na razie nie wystartuje

Wbrew oczekiwaniom Polski w czwartek ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie podejmą decyzji ws. powołania Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, projektu wymyślonego przez Radosława Sikorskiego. - Nie jesteśmy gotowi - mówią politycy z otoczenia szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton.

Historyczna wizyta Clinton

Hillary Clinton jest pierwszym od ponad 50 lat sekretarzem stanu USA odwiedzającym Birmę. Będzie przekonywała nowe, cywilne władze do kontynuowania reform.

"Nie chciałem wykrwawiać najlepszych ludzi"

- Hamowałem procesy walki, bo nie chciałem wykrwawiać najlepszych ludzi - zeznał Lech Wałęsa podczas procesu ws. masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. Jak mówił były prezydent przed Sądem Okręgowym w Warszawie, niektórzy niezorientowani mogli uznać, że pomaga on "staremu systemowi", ale on "zachowywał się racjonalnie i ostrożnie".

Pożar zaskoczył ich w nocy

Dziewięć osób zginęło, a 30 zostało rannych w pożarze, jaki wybuchł w jednej z najgęściej zaludnionych dzielnic Hongkongu. Wśród poszkodowanych jest kobieta w zaawansowanej ciąży i dziecko.

"Wielkie przemówienie" Sikorskiego

Angela Merkel chwali wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie. Pozytywnie o słowach szefa polskiego MSZ pisze też niemiecka prasa: "Die Welt" nazwał je "wielkim przemówieniem", a "FAZ" pisze, że to "godny uwagi apel z Warszawy, który pokazuje, jak mało nerwowe stały się stosunki obu krajów".

"Krytyczne 10 dni" dla Unii

- Wchodzimy w krytyczny okres 10 dni, by dokończyć i uzgodnić odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys - powiedział, wchodząc na posiedzenie ministrów finansów UE unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn. 8 grudnia rozpoczyna się dwudniowy szczyt przywódców UE.

Kradł kamerę pod okiem kamery

Wyjątkowym brakiem wyobraźni wykazał się 15-letni złodziej z Kędzierzyna-Koźla, który kilka dni temu skusił się na kamerę przemysłową w jednym z banków. Nie przyszło mu do głowy, że jego kradzież jest rejestrowana przez inne elementy monitoringu zainstalowane w placówce. Dzisiaj policja zatrzymała nastolatka, który przyznał się do winy.

"Traktat Lizboński dopchano kolanem"

- Niestety, tak się w Polsce zdarzyło, że kilka lat temu dopchano tutaj kolanem Traktat Lizboński, łamiąc niekiedy sumienia wielu ludziom - stwierdził w RMF FM europoseł Jacek Kurski. Jego zdaniem przez osoby, które tego dokonały, w Polsce nie jest obecnie możliwe wprowadzenie kary śmierci. O ten stan rzeczy obwinia ówczesne "kierownictwo partyjno-państwowe".

Prezydent poprze sanację w polskiej piłce

Prezydent będzie wspomagał działania rządu lub parlamentu zmierzające do uzdrowienia sytuacji w PZPN i wokół polskiej piłki - zapowiedział Bronisław Komorowski. Zastrzegł, że sam w tej dziedzinie nie ma pola manewru.

Strzały w Cchinwali. Dżiojewa się nie poddaje

Zwolennicy Ałły Dżiojewej nie mogą pogodzić się z decyzją południowoosetyjskiego sądu anulującą wyniki wyborów prezydenckich, w których ich faworytka pokonała konkurenta. Setki ludzi zebrało się na głównym placu Cchinwali. Jak donosi agencja RIA Nowosti, siły bezpieczeństwa strzelały w powietrze.