Najnowsze

Najnowsze

Najkrwawsza zbrodnia dokonana przez jednego człowieka

Gdyby się okazało, że 32-letni Anders Behring Breivik sam dokonał rzezi na norweskiej wyspie Utoya, gdzie jak na razie mówi się o 85 ofiarach, byłaby to najkrwawsza zbrodnia znana ludzkości popełniona przez jednego człowieka. Do tej pory najwięcej osób w pojedynkę zabił w 1982 roku Woo Bum Kong - policjant z Korei Południowej.

"Tu wyrzekliśmy się wszelkich radykalizmów"

Z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczęła się na placu Pokoju w Lęborku (Pomorskie) uroczystość otwarcia XIII Światowego Zjazdu Kaszubów. W imprezie, która ma integrować kaszubską społeczność, uczestniczy kilka tysięcy osób. - Dzisiaj jesteśmy wszyscy razem. To ważna chwila - powiedział Tusk do publiczności zgromadzonej na placu.

Na blogu pisał o "narkotykach propagandy"

Krytyk islamu, multikulturowości, sympatyk Baracka Obamy, prawdopodobnie były członek norweskiej Partii Postępu, protestant - taki obraz 32-letniego Norwega Anderas Behringa Breivika, zamachowca z wyspy Utoya, wyłania się z wpisów, jakie umieszczał na swoim blogu.

Sfingował napad? Grozi mu 10 lat

Łódzcy policjanci zatrzymali 36-letniego Białorusina podejrzanego o sfingowanie napadu na tira, którym przewoził kilkaset telewizorów plazmowych o wartości 116 tys. dol. Mężczyznę aresztowano, grozi mu do 10 lat więzienia.

Oskarżony o masakrę. Grozi mu 21 lat więzienia

Zdaniem policji sprawcą masakry na wyspie Utoya jest 32-letni Anders Behring Breivik. Breivik miał być też odpowiedzialny za eksplozje w Oslo. - Zostały mu przedstawione dwa zarzuty o terroryzm. Zaczęli go przesłuchiwać - oznajmiła BBC Carol Sandbye, rzeczniczka norweskiej policji. Oskarżony Anders Behring Breivik ma pojawić się w sądzie w ciągu trzech dni.

"Każdy musi nauczyć się żyć w obliczu zagrożenia"

Pojawianie się takich osób ekstremistycznie nastawionych jest pewną prawidłowością, kiedy społeczeństwa się otwierają na swobody i wolności, kiedy przyjmują ludzi z różnych stron świat, o różnych poglądach - mówił w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Jak dodał, teraz ważne jest to, aby z tragedii w Norwegii wyciągnąć odpowiednie wnioski.

ABW: zagrożenie bez zmian

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie rekomenduje podniesienia poziomu zagrożenia zamachem terrorystycznym w Polsce - poinformował płk Andrzej Muszyński.

Naćpany uciekał autem po Radomiu

Radomska straż miejska po niebezpiecznym pościgu zatrzymała kierowcę Renaulta Laguny. 23-latek prowadząc samochód pod wpływem narkotyków, stracił kontrolę nad pojazdem.

"Aby nie zginąć, udawaliśmy martwych"

- Aby nie zginąć, udawaliśmy martwych - opowiadają w sobotę świadkowie tragedii na norweskiej wyspie Utoya. 32-letni mężczyzna zastrzelił tam w piątek co najmniej 85 osób, głównie uczestników obozu młodych socjaldemokratów.

Wstrzymali wydobycie "Bułgarii"

Operacja wyciągania wraku statku "Bułgaria" z dna Wołgi została wstrzymana w piątek wieczorem, po tym gdy okazało się, że źle oszacowano ciężar wraku. Od tego czasu trwa narada specjalistów, która ma przynieść odpowiedź na pytanie: co robić dalej.

Odra nadal wysoka. Wisła lepiej

Ostrzeżenie trzeciego stopnia, wydane w piątek przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nadal obowiązuje dla województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia trwa w województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i podkarpackim. Najgorsza sytuacja jest na Odrze. Reporterzy 24 przysyłają nam zdjęcia wylewających rzek w ich miejscowościach.

W sobotę zimno i mokro, ale burz nie będzie

Żegnamy burze. Sobota ma być deszczowa i pochmurna, ale grzmoty powinny przestać nękać nasz kraj. Synoptycy zapowiadają, że niebo nawet nieco się przejaśni. Niestety, ma też mocniej wiać i będzie chłodniej.

"Dziękuję policjantom i mieszkańcom"

- To należy śmiało określić jako sukces policji. Ten sukces nie narodził się sam, bo tu nie ma przypadku. Współpracowaliśmy z mieszkańcami, którzy przekazali nam tysiące informacji. Sprawdzaliśmy je - powiedział w TVN24 Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk, komentując wczorajsze zatrzymanie domniemanego krakowskiego bombera. Komendant podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zatrzymania mężczyzny.

Ryzyko zamachu w Polsce jest "potencjalne"

- Nie został podniesiony alarm antyterrorystyczny w Polsce, bo mimo tragedii w Norwegii, nie ma ku temu przesłanek - mówił w TVN24 Andrzej Matejuk, Komendant Główny Policji. - Jednak potencjalne ryzyko zamachu na pewno w Polsce występuje, biorąc pod uwagę, że jesteśmy zaangażowani w pewne działania - dodał.

3 mln fałszywych dolarów

Władze Peru zarekwirowały około trzech milionów fałszywych dolarów, które były masowo produkowane w nielegalnej drukarni falsyfikatów.

Geje w armii nie będą się ukrywać

Za 60 dni przestanie obowiązywać obowiązująca od 18 lat zasada zakazująca służby w U.S. Army homoseksualistów jawnie przyznających się do swojej orientacji. To skutek decyzji Baracka Obamy, który formalnie poparł w piątek zniesienie zasady "Don't Ask, Don't Tell".

Autobus w płomieniach. 41 zabitych

Eksplozja autobusu w Chinach. Jadący przez prowincję Henan w centrum kraju dalekobieżny bus stanął w płomieniach. Czterdzieści jeden osób zginęło, a sześć zostało rannych.

Łotysze rozwiążą parlament?

W sobotę Łotysze przy urnach będą decydować o "być albo nie być" swego parlamentu. Jak wskazują sondaże, większość opowie się za jego rozwiązaniem.

Siedem potężnych eksplozji w Trypolisie

Co najmniej siedem silnych eksplozji, będących najpewniej rezultatem nalotów NATO, słychać było w nocy z piątku na sobotę w centrum stolicy Libii, Trypolisu - poinformowali świadkowie.

Rządzi krajem przez Twittera

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez rządzi krajem za pośrednictwem komunikatów na Twitterze. Głowa państwa przebywa bowiem na Kubie, gdzie leczy chorobę nowotworową.

"Słyszałam jego oddech"

- Najpierw strzelał do ludzi na wyspie, a potem zaczął strzelać do ludzi, którzy wskoczyli do wody - powiedziała 15-letnia obozowiczka z wyspy Utoya, świadek masakry w której zginęło co najmniej 80 osób. - To jest okropne. Myślę, że nadal jestem w szoku, bo to nie jest coś, czego spodziewałem się w Oslo - skomentował piątkowy zamach w Oslo jeden ze świadków. W wybuchu w dzielnicy rządowej zginęło 7 osób.

Alert w Polsce nie rośnie

- W obecnej chwili Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie odnotowuje informacji, które wskazywałyby na konieczność podniesienia w Polsce poziomu alertu antyterrorystycznego - poinformowała w piątek ABW po dwóch zamachach do jakich doszło w Norwegii. - Sytuacja jest jednak monitorowana na bieżąco - podkreśla Agencja.

"Polacy dzielą smutek i żałobę"

Premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski złożyli kondolencje w związku z eksplozją w Oslo. - W tych trudnych i bolesnych chwilach Polacy dzielą smutek i żałobę z Narodem norweskim - napisał Tusk. Solidarność z Norwegami wyraził także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, a MSZ wystosowało specjalne oświadczenie.

"Wokół było spokojnie. Usłyszałem jeden wybuch"

- Jechaliśmy ulicą, na której był wybuch 15 minut wcześniej. Nagle usłyszeliśmy potężny wybuch. Na początku wszyscy pomyśleliśmy, że nastąpiło jakieś wyładowanie atmosferyczne obok nas, ponieważ nic nie wskazywało na to, że coś się wydarzy - powiedział w TVN24 Polak podróżujący po Norwegii i świadek zamachu w Oslo Maciej Maciejewski. - Po chwili zobaczyliśmy potężną chmurę dymu i pyłu - wspominał.

Rostowski: PiS nikt by nie zaprosił

- PiS nikt by nie zaprosił (na spotkanie ministrów Eurogrupy - red.), jakby sprawowali prezydencję - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jak zaznaczył, on sam na ubiegłotygodniowe spotkanie nie pojechał, gdyż w kwestii jego zaproszenia nie było jednomyślności.

Kto może stać za zamachami w Oslo?

Kto stoi za zamachem bombowym w Oslo i strzelaniną na wyspie Utoya, jeśli wierzyć, że zbieżność tych dwóch aktów terroru nie jest przypadkowa? Kto może zagrażać Norwegii, która w powszechnym mniemaniu nie jest głównym celem terrorystów? Tropów jest kilka, żaden nie jest pewny.

"Sprawdzają wszystkie sygnały. To profesjonalne działanie"

- To jest kraj bogatych ludzi i profesjonalistów. Mają świetnie skoordynowany system działania. To co się teraz dzieje, to jest profesjonalna działalność - mówił w "Faktach po Faktach" były dowódca Grom Roman Polko, komentując zamach terrorystyczny w Norwegii. Jego zdaniem teraz Norwegowie muszą zakładać najgorszy scenariusz, żeby lepiej opanować sytuację po zamachu.