Najnowsze

Najnowsze

Nie będzie przeprosin dla wnuka Stalina

Sąd w Moskwie oddalił w środę związany z Katyniem pozew wnuka Józefa Stalina, przeciw znanemu publicyście Władimirowi Poznerowi. Jewgienij Dżugaszwili chciał sprostowania wypowiedzi, w której dziennikarz mówił między innymi o tym, że Stalin wydał zgodę na "rozstrzelanie kilku tysięcy całkowicie niewinnych polskich oficerów".

W piątek wróci jesień

Jutro początek astronomicznej zimy. Wejściu Słońca w znak Koziorożca towarzyszyły będą zimowe klimaty: ujemna temperatura i słabe, lokalne opady śniegu. W piątek zmiana pogody na jesienną.

Modelka - przemytniczka wpadła przez krzywe piersi

Strażnika na lotnisku w Rzymie tak bardzo zaintrygowały krzywe piersi seksownej modelki lecącej z Brazylii, że zatrzymał ją na bramce i nakazał rewizję osobistą. Dokonano zaskakującego odkrycia – kobieta w implantach piersi i pośladków ukryła 2,5 kg kokainy.

Polska po śmierci Kima złożyła kondolencje za całą Unię

- Po śmierci Kim Dzong Ila przedstawiciel polskiej placówki dyplomatycznej w Phenianie wpisał się do księgi kondolencyjnej podczas uroczystości żałobnych - poinformował rzecznik polskiego MSZ. Polak, jako przedstawiciel kraju pełniącego unijną prezydencję, uczynił tak w imieniu państw całej UE.

Miller i Palikot w jednym pierwszomajowym pochodzie

SLD i Ruch Palikota wezmą razem udział w pierwszomajowej manifestacji. Czy to zalążek jednej partii lewicowej? Szef SLD Leszek Miller mówi na razie jedynie o współpracy. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski twierdzi z kolei, że "zjednoczenie lewicy to za mocne słowa".

Saif: Nie stosowano wobec mnie tortur

- Czekający na proces syn Mummara Kadafiego, Saif al-Islam, jest przetrzymywany w dobrych warunkach. W niewoli trzymają go byli rebelianci w pobliżu miasta Zintan, na zachodzie Libii - poinformowała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Pan Czesław się doczekał. Zjadł z Tuskiem kapustę z grochem

Donald Tusk w środę w Katowicach spełnił w końcu przedwyborczą obietnicę i spotkał się z emerytem panem Czesławem Doleckim. Zjedli razem obiad w Spółdzielni Socjalnej "Rybka". Na suto zastawionym stole znalazły się m. in. ryby smażone i w occie, kapusta z grochem i kompot z suszu. Zarówno premier jak i pan Czesław byli bardzo zadowoleni z rozmowy. - Muszę powiedzieć, że jest fascynującym rozmówcą - mówił po spotkaniu Tusk. A pan Czesław dodawał, że "rozmowa i przyjęcie były fajne".

IPN: SB podrabiała dokumenty, bo nie chciała, by Wałęsa dostał Nobla

Funkcjonariusze SB podrabiali dokumenty o współpracy Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa PRL po to, aby nie dostał on Nagrody Nobla - poinformował IPN. - Dla mnie, to było od początku jasne - skomentował Wałęsa. Dodał, że wiedział, iż "prawda prędzej czy później zwycięży" i tak też stało się tym razem.

Statek z rakietami zatrzymany przez Finów

Fińskie służby zatrzymały statek wyładowany rakietami przeciwlotniczymi Patriot i 150 tonami niebezpiecznego materiału stosowanego do produkcji materiałów wybuchowych. "Thor Liberty" wyruszył z Niemiec i w drodze do Szanghaju zawinął do portu w Kotce. Załoga nie miała odpowiednich pozwoleń wymaganych na przewóz niebezpiecznego ładunku.

Błędy Rosjan ws. Wassermanna bez wpływu na opinię

- W rosyjskiej opinii z sekcji zwłok Zbigniewa Wassermanna były błędy, nie podają one jednak w wątpliwość głównych wniosków tej opinii - to jedna z konkluzji ekspertyzy dokonanej przez polskich biegłych, którą ujawniła Naczelna Prokuratura Wojskowa. Poseł i były prokurator zginął w katastrofie smoleńskiej.

Nie muszą przepraszać sikha za turban

Straż Graniczna nie musi przepraszać sikha za to, że kazała mu zdjąć turban do kontroli na lotnisku. Funkcjonariusze naruszyli jego godność i wolność religijną, ale działali zgodnie z prawem - uznał warszawski sąd okręgowy. I oddalił pozew.

"Państwo to ja". Pierwszy satrapa Azji Środkowej

Przypadek Uzbekistanu pokazuje dobitnie, co w stosunkach międzynarodowych jest ważniejsze - geopolityka czy prawa człowieka. Obserwując politykę świata zachodniego wobec Taszkientu nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

Prezydent: Rodziny nie mogą teraz zostać same

- Nic nie zadośćuczyni temu bólowi, szczególnie, że ta tragedia spotkała nas wszystkich przed świętami. To będzie smutna wigilia dla polskiego wojska, nas wszystkich i szczególnie dla rodzin żołnierzy - powiedział premier Donald Tusk po zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie. - W tym trudnym i bolesnym momencie rodziny nie są same - powiedział z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

"Kadafi" i "Maciula" sprzedali ok. tony narkotyków za miliony

Sześciu członków jednego z największych gangów narkotykowych w Polsce, który został rozbity przez policję, zostało we środę aresztowanych na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Według policji w ciągu ostatnich lat wprowadził on na czarny rynek prawie pół tony amfetaminy, 340 kilogramów marihuany i 300 tysięcy tabletek ekstazy. Narkotyki były warte ponad 21 mln zł.

Rasistowski skandal. Naczelna pisma rezygnuje

Eva Hoeke, redaktor naczelna popularnego w Holandii magazynu dla kobiet "Jackie", podała się do dymisji po tym, jak jej pismo nazwało Rihannę "nigger bitch" (czarną suką). Najpierw tłumaczyła, że to był żart, ale po protestach fanów piosenkarki i jej samej, została zmuszona do odejścia ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym.

W Jemenie zginęło 4 islamistów z Rosji

W północnym Jemenie w walkach między skrajnie konserwatywnymi salafitami i szyickimi rebeliantami z ruchu Huti zginęło 60 ludzi, w tym czterej obywatele Rosji - poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Atak pod czwartym pojazdem". Najmłodszy żołnierz miał 22 lata

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. - Najmłodszy miał 22 lata, a najstarszy 33 lata - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Dowództwa Operacyjnego ppłk Mirosław Ochyra. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu MRAP eksplodowała potężna mina o sile 100 kg. Jak sprecyzował Ochyra "atak nastąpił pod czwartym pojazdem w konwoju, który liczył sześć pojazdów".

Amatorskie nagranie obnaża słabość rebeliantów

Zbiegli z syryjskiej armii, teraz walczą z reżimem Asada. Armia Wolnej Syrii jest jednak nieliczna i słabo uzbrojona. Wzywa NATO do interwencji, bo sama nie ma szans w starciu z wojskiem. Widać to amatorskim nagraniu z potyczki w górach Jabal Zawiya.

Jest śledztwo ws. nacisków na prokuratora

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. domniemanych nacisków na krakowskiego prokuratora Marka Wełnę za rządów PiS. O naciskach mówił zeznając jako świadek w procesie cywilnym Jarosław Kaczyński - Roman Giertych. Wełna 3 listopada mówił, że za rządów PiS kazano mu "szukać haków" m.in. na Leszka Millera, Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Marię i Józefa Oleksych oraz Jacka Piechotę.

Wójt "na wylocie", po tym jak złamał nos "z główki"

- Rada gminy w Narwi (Podlaskie) ma miesiąc na wygaszenie mandatu wójta Andrzeja P., a jeśli tego nie zrobi, zrobi to swoim zarządzeniem wojewoda - takie są skutki prawomocnego wyroku skazującego wójta za złamanie nosa adwersarzowi. P. nie przyznaje się do tego, że uderzył mężczyznę głową i twierdzi, że w czasie kłótni jedynie się bronił.

Sojuz wystartował. Na pokładzie 3 astronautów

Sojuz TMA-03M z trzema astronautami na pokładzie wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godz. 14:16 czasu polskiego. Celem misji jest dotarcie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Atak przed świętami "to nie jest przypadek"

- To nie jest przypadek, że ten atak miał miejsce dzisiaj. W zasadzie w przeddzień świąt - ocenił na antenie TVN24 Juliusz Ćwieluch publicysta "Polityki". Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu M-ATV eksplodowała mina o znacznej sile.

Przedłużają śledztwo ws. zaniedbań BOR, ale nie na długo

Prokuratorzy, którzy badają czy podczas organizacji wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w 2010 r. doszło do zaniedbań, zdecydowali o przedłużeniu swojego śledztwa - dowiedział się portal tvn24.pl. - Nie możemy być ograniczeni terminem 10 stycznia, do kiedy to według wcześniejszych planów postępowanie miało się zakończyć - potwierdza rzecznik prokuratury Renata Mazur. Śledczy liczą, że prace uda się zakończyć do połowy kwietnia.

"Tymoszenko upolityczniła swoją sprawę"

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w środę, że nie jest przeciwnikiem uwolnienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, jednak - jak powiedział - powinno być to zgodne z prawem.

Na Białorusi zlikwidują Komitet Helsiński?

Białoruskie Ministerstwo ds. Podatków zwróciło się do resortu sprawiedliwości o wszczęcie procedury likwidacji Białoruskiego Komitetu Helsińskiego (BKH) - poinformował w środę szef tej organizacji Aleh Hulak.

Oscar za "Obywatela Kane'a" za ponad 800 tys. dol.

Oscar, którego w 1941 roku dostał Orson Welles za "Obywatela Kane'a", uważanego przez wielu za jeden z największych filmów wszech czasów, został sprzedany za 861 542 dolarów. Na aukcji w Kalifornii biło się o niego wiele znanych osób, ale nazwisko zwycięzcy nie zostało ujawnione. Wiadomo, że przegrał z nim znany magik David Copperfield.

Szef KGB: Akcja FEMEN ordynarną prowokacją

Szef KGB na Białorusi Wadzim Zajcau nazwał w środę "ordynarną prowokacją" incydent z działaczkami ukraińskiej organizacji feministycznej FEMEN, które zarzuciły jego służbie uprowadzenie. - Dokonuje się ordynarna prowokacja, której charakter i cel należy wyjaśnić - powiedział Zajcau, zapytany o incydent przez dziennikarzy.

Były żołnierz: Nie ma bezpiecznego sprzętu

- Jestem przerażony, ponieważ 9 grudnia wróciłem z Afganistanu po prawie 40 dniach pobytu i dla mnie to jest osobista strata – powiedział w TVN24 Janusz Walczak, publicysta, były żołnierz, komentując doniesienia o śmierci 5 polskich żołnierzy w Afganistanie. Zaznaczył, że w konflikcie afgańskim nie ma rozwiązań doskonałych, bo przeciwnik elastycznie dostosowuje się do działań zbrojnych. Ostatnia tragedia pokazała jego zdaniem, że "nie ma bezpiecznego sprzętu, nie ma rozwiązania na całe zło".

"W tej wojnie nie ma żadnych reguł"

- Talibowie nie mają zasad, zresztą wojna nie kieruje się zasadami. A szczególnie w tamtym regionie - mówił na antenie TVN24 ppłk Krzysztof Przepiórka. Były oficer GROM jednej z głównych przyczyn środowego zamachu na polskich żołnierzy upatruje w nieszczelności granicy afgańsko-pakistańskiej.

IED i samobójcze zamachy. Niepokonani od 10 lat

Przed 10 laty wydawało się, że przeszli już do historii. Rozgromieni przez Amerykanów i ich sojuszników talibowie po kilku latach jednak się odrodzili i są coraz groźniejsi. Międzynarodowa koalicja nie potrafi sobie poradzić z partyzancko-terrorystycznymi metodami walki islamistów: zamachami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy samobójczymi atakami.