Najnowsze

Najnowsze

Unijny komisarz odwiedził Tymoszenko w więzieniu

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele odwiedził przebywającą w areszcie skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko - podała we wtorek ukraińska stacja telewizyjna 1 plus 1. Także we wtorek w Kijowie Sąd Apelacyjny przystąpi do rozpatrzenia odwołania od wyroku Tymoszenko.

ONZ: W Syrii zabito ponad pięć tysięcy osób

Ponad pięć tysięcy osób zginęło, a 14 tysięcy aresztowano podczas powstania przeciwko władzom w Syrii - poinformowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay. Według niej do ościennych krajów uciekło ponad 12 tys. osób.

Pogrzeb Villas 19 grudnia

Pogrzeb Violetty Villas odbędzie się 19 grudnia w Warszawie. Artystka zostanie pochowana na Powązkach.

Tam Lady GaGa zaplanowała karierę

Koncert Jingle Ball w Nowym Jorku jest coroczną tradycją w Stanach Zjednoczonych. Sięga czasów, kiedy Lady GaGa była małą dziewczynką i słuchając innych artystów powiedziała swojej mamie, że chce zostać piosenkarką. W tym roku także nie zabrakło gwiazd, wystąpili m. in. Kelly Clarkson, David Guetta czy LMFAO.

NIK: System e-administracji padł

Z 28 projektów informatyzacji polskiej administracji sprawnie działa tylko 5 - wynika z kontroli NIK. W nieskoordynowanych projektach utopiono setki milionów złotych. Teraz trzeba wydać kolejne 6 mld zł, by zadziałało to, co miało już funkcjonować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Z polisą bez kolejki do lekarzy?

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje pakiet projektów ustaw, wśród nich są przepisy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Mają one ułatwić chorym dostęp do usług medycznych, a szpitalom dać dodatkowy zastrzyk finansowy - donosi "Rzeczpospolita".

Z dziwnych poligonów na ulice miast. Godzina "G"

Gdy rano 13 grudnia 1981 roku Polacy obudzili się i zobaczyli na ulicach swoich miast czołgi, przecierali oczy ze zdumienia. O planowanej akcji wiedziało jedynie najwyższe dowództwo wojska. Oficerowie niższych szczebli jedynie domyślali się, że "coś" nadchodzi. – Latem 81 roku ćwiczyliśmy coś niezwykłego, mianowicie "działanie w kierunku wschodnim" - wspomina gen. Bolesław Balcerowicz, ówczesny szef sztabu jednej z dywizji. – Myślący oficer wiedział, że coś się szykuje – dodaje.

Ukryła 1,5 kg kokainy we włosach

Młoda kobieta, obywatelka RPA została aresztowana w stolicy Tajlandii - Bangkoku - po tym, gdy w jej włosach znaleziono 1,5 kilograma kokainy.

PiS maszeruje, Wałęsa konferuje, Legnica chce "Zrozumieć H."

We wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. W stolicy odbędzie się też Marsz Niepodległości i Solidarności, którego inicjatorem jest PiS. Szef ugrupowania Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przesłaniem marszu będzie pamięć o stanie wojennym, ale także - jak mówił - PiS będzie przestrzegał przed współczesnymi zagrożeniami dla niepodległości Polski.

"Ci, którzy mają władzę, mówią jaka była historia"

Jak bardzo zakłamana była PRL-owska rzeczywistość bardzo dobrze widać w podręcznikach historii z tamtego czasu. Wszystko czego uczono w szkole musiało być zgodne z linią partii i oficjalną propagandą. W znacznej mierze zależało od nauczyciela, jak on te akcenty poprzesuwa, żeby było trochę mniej propagandy, a trochę więcej historii.

Radni nie chcą w Warszawie „kasyna od Sobiesiaka”

Warszawscy radni nie chcą pozwolić spółce, za którą według ich ustaleń stoi główny bohater afery hazardowej Ryszard Sobiesiak, na otwarcie kasyna w centrum miasta. Dziś samorządowcy z komisji bezpieczeństwa mają opiniować wniosek w sprawie jego lokalizacji w hotelu InterContinental. - Kluczowa była dla nas informacja o tym, że może być to spółka powiązana z głównym bohaterem afery hazardowej. Nie stać nas na kolejne zarzuty, że sprzyjamy hazardowi – mówi w rozmowie z nami radny PO, która ma większość w komisji.

"Jak ruszyli to nie było zmiłuj"

Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej czyli ZOMO istniały przez 32 lata (w latach 1957-1989). Znienawidzone przez ludność PRL, okryte zostały czarną legendą za sprawą kolejnych pacyfikacji walczącej opozycji. Ten najkrwawszy rozdział w historii ZOMO powstał w czasie stanu wojennego, gdy 17 grudnia 1981 roku w czasie starć w kopalni Wujek zginęło 9 górników.

"Z obu stron widać było mur nie do przejścia"

Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - To była obawa przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana, a nie krwawa na ulicach - przekonywał.

Pół roku w PRL-u. Na własne życzenie

Od czasów stanu wojennego wyrosło już w Polsce pokolenie ludzi, którzy niewiele albo nic nie pamiętają z PRL-u. Dla nich kartki, puste sklepowe półki, czarno białe telewizory i gigantyczne kolejki po kawę to tylko wspomnienia rodziców. Są jednak tacy, którzy dobrowolnie postanowili sprawdzić jak się wtedy żyło.

"Dostałeś wystarczająco dużo naszej krwi"

Syria walczy i choć od pierwszego wystąpienia przeciwko prezydentowi minęło już 9 miesięcy, a na ulicach wciąż giną ludzie, to Baszar el Asad ustępować nie zamierza. Świat - już nie tylko zachodni, ale i arabski wzywa go do ustąpienia i grozi sankcjami. Ale na tym, jak na razie się kończy. Prawdziwa walka toczy się na ulicach syryjskich miast.

Pożar w Piekarach. 2 osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a jedna została odwieziona do szpitala po tym jak w jednej z kamienic w Piekarach Śląskich wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali wszystkich mieszkańców. Przyczyny powstania pożaru na razie nie są znane.

Napadli na policjanta. Usłyszeli zarzuty

Prokuratura w Giżycku postawiła pięciu mężczyznom zarzuty w związku z napaścią na policjanta. Funkcjonariusz stanął w obronie młodych ludzi, którzy zostali zaatakowani. Został raniony nożem.

Kanada wychodzi z Kioto

Kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie Kanada ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto. - Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto - oświadczył w poniedziałek minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent.

Próbowali uciec z więzienia. Wzięli zakładników

Podczas nieudanej próby ucieczki z więzienia w pobliżu Aten, grupa przestępców wzięła trzech strażników jako zakładników. Władzom udało się jednak opanować sytuację. - Wszyscy zakładnicy są już wolni, a więźniowie powrócili do cel - poinformował w poniedziałek wieczorem wiceminister sprawiedliwości Jeorjos Petalotis.

Przed domem Jaruzelskiego. "Patriotyzm to nie faszyzm"

"Patriotyzm to nie faszyzm" i "Pamiętamy" z takimi hasłami na transparentach przyszli późnym wieczorem przed dom generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie przeciwnicy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego przed 30 laty. Zebrało się - jak donosi reporter portalu tvnwarszawa.pl - kilkaset do tysiąca osób. Przed godz. 1 w nocy zaczęli się rozchodzić.

Świeca w oknie Komorowskich

- Zapaliliśmy świecę z myślą o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za polską wolność - powiedział późnym wieczorem prezydent Bronisław Komorowski, który chwilę wcześniej wraz z żoną Anną zapalił w oknie Belwederu symboliczne światełko.

"Rozmowa Rymanowskiego" 12.12

Poniedziałek, 12.12 Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - Zrobiono to w obawie przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana a nie krwawa na ulicach - przekonywał

"Kropka nad i" 12.12

Poniedziałek, 12.12 - W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

"Niestety półgłówków jest wielu"

Do walki o to, by władza w Polsce wróciła do ludzi uczciwych, "którzy myślą kategoriami dobra publicznego" wzywał na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Kielc prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, taką władzę może tworzyć jedynie zjednoczona prawica.

"Nasza silna obecność na Bliskim Wschodzie będzie trwać"

- Stany Zjednoczone nigdy się nie zawahają w obronie swoich sojuszników, partnerów i interesów - oświadczył Barack Obama w przemówieniu z okazji wizyty premiera Iraku Nuriego al-Malikiego. Prezydent zapewnił, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z Iraku USA pozostaną mocno zaangażowane na Bliskim Wschodzie, także militarnie.

"Nie rozumiem Kaczyńskiego. Wykorzysta każdą sytuację"

- W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

Biały Dom chwali rosyjską opozycję

Biały Dom z uznaniem odniósł się do weekendowych manifestacji w Moskwie i innych miastach Rosji. Amerykanie widzą pozytywny znak w tym, że władze zgodziły się na protesty i powstrzymały się od ich rozbijania, a demonstranci zachowywali się pokojowo.

"Może Miller ożywi zużyte gacie"

Janusz Palikot proponuje zjazd organizacji lewicowych 1 maja w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, którą, jak mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, już zarezerwował. Wg Palikota, udział w zjeździe ma wziąć Aleksander Kwaśniewski. - Proponuję Millerowi powołanie zespołów roboczych przed zjazdem 1 maja – powiedział w "Faktach po Faktach" lider Ruchu swojego nazwiska.

Skończyła się okupacja miast, ruszyli na porty

- Czyj to port? Nasz port! - z między innymi takimi okrzykami tłum zwolenników ruchu "Occupy Wall Street" próbuje zablokować duże porty w Oakland i Long Beach. Po wyrzuceniu obozowisk demonstrantów z centrów większości amerykańskich miast protestujący starają się w inny sposób dać o sobie znać. Teraz ich celem jest sparaliżowanie portów na całym zachodnim wybrzeżu USA.

F-15 zgubił kawałek ogona

Od japońskiego myśliwca F-15 odpadła w locie część. Fragment samolotu spadł prawdopodobnie do Pacyfiku. Japoński wariant amerykańskiego myśliwca ma wyjątkowo złą passę. W ciągu ostatnich lat jedna maszyna rozbiła się w tajemniczych okolicznościach, a od kilku innych odpadły części w locie.