Najnowsze

Najnowsze

Sikorski przy królewskim stole

Bankietem dla 1250 gości w sztokholmskim ratuszu zakończyły się w sobotę tegoroczne uroczystości noblowskie. Wcześniej w filharmonii laureaci w pięciu dziedzinach odebrali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. Na bankiet zaproszony został także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wraz z żoną Anne Applebaum, którzy zasiedli przy głównym stole wraz z laureatami i szwedzką rodziną królewską.

Premier Peru odchodzi. Zasąpi go szef MSW

Prezydent Peru Ollanta Humala mianował dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Oscara Valdesa nowym premierem na miejsce Salomona Lernera, który podał się do dymisji - poinformowano w sobotę w pałacu prezydenckim. Nie podano przyczyny jego dymisji.

"Polska suwerenność jest naprawdę zagrożona"

- Dziś, kiedy patrzymy na wydarzenia tych miesięcy, widzimy w tym pewną logikę. Logikę złą, jednakże niezmiernie konsekwentną. Kłamstwo smoleńskie, atak na krzyż, atak na kościół i wreszcie dziś atak na polską suwerenność, która po ostatnich decyzjach podjętych w Brukseli jest zagrożona zupełnie wprost - ostrzegał w sobotę przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Co najmniej 3 osoby poniosły śmierć w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę wieczorem Meksyk (o godz. 2.47 czasu polskiego). Wstrząsy o sile 6,5 stopni w skali Richtera wystąpiły w stanie Guerrero położonym na zachodzie kraju.

"Jedynym sposobem ocalenia strefy euro jest zniszczenie UE"

Porozumienie euro plus, które sformalizuje umowa zawarta poza ramami Traktatu z Lizbony, oznacza, że interesy strefy euro zderzą się nie tylko z interesami krajów spoza eurolandu, ale także UE jako takiej - napisał w sobotę na łamach "Financial Timesa" analityk, Wolfgang Muenchau. Według niego, po brukselskim szczycie mamy do czynienia nie tylko z wciąż nierozwiązanym kryzysem eurostrefy, ale także z kryzysem samej Unii Europejskiej.

"Milicyjne suki" i czołg. Prawie jak 30 lat temu

"Milicyjne suki", czołg taranujący bramę stoczniową, armatki wodne oblewające strajkujących stoczniowców oraz starcia wojska i milicji z robotnikami - wszystko to można było zobaczyć w sobotę przed bramą stoczni w Szczecinie, gdzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Odtworzono pacyfikację strajku, do której doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. w ówczesnej stoczni im. Adolfa Warskiego. Wtedy na teren zakładu weszło wojsko z milicją i brutalnie spacyfikowało strajk.

Chłosta za gwałt na córce

Na 2080 uderzeń pejczem i trzynaście lat więzienia - taką karę zasądził sąd w Arabii Saudyjskiej dla mężczyzny, który przez siedem lat pod wpływem narkotyków gwałcił swą nastoletnią córkę.

Zderzenie z karetką na sygnale

Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala w wyniku wypadku, do jakiego doszło w Krośnie około godziny 16 (woj. podkarpackie). W niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach doszło do zderzenia Opla Astry i jadącej na sygnale karetki pogotowia. O wypadku informuje portal krosnocity.pl

Miller na czele, Senyszyn i Siwiec u boku

- Wracajcie koleżanki i koledzy - zaapelował do byłych członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller, który w sobotę został wybrany przewodniczącym partii. Wybrano też wiceprzewodniczących partii.

Żadnych niewygodnych pytań

Czescy dziennikarze są oburzeni próbą ocenzurowania czwartkowej konferencji prasowej prezydentów Czech i Rosji, Vaclava Klausa i Dmitrija Miedwiediewa.

Pokojowe Noble wręczone

Prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee i działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman odebrały w Ratuszu w Oslo tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Również w sobotę w sztokholmskiej filharmonii nagrody odebrali laureaci w pięciu dziedzinach.

Ponad 800 telefonów na podsłuchu "NotW"

Telefony komórkowe ponad 800 osób padły ofiarą nielegalnych hakerskich włamań, przeprowadzanych na zlecenie nieistniejącego już brytyjskiego tabloidu "News of the World" - poinformowała prowadząca dochodzenie w tej sprawie brytyjska policja.

Zaćmienie Księżyca w obiektywach Reporterów 24

W sobotę wieczorem nadarzyła się prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Na niebie można było obserwować zaćmienie Księżyca. W Polsce to niezwykłe zjawisko rozpoczęło się późnym popołudniem. Mamy już pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu.

Minutę po północy wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

Dzisiejszej nocy, a dokładnie minutę po północy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Najwięcej zmian dotyczy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. Przewoźnicy, chcąc uniknąć bałaganu sprzed roku, już tydzień wcześniej zawiesili na dworcach nowe rozkłady jazdy. Informacje o zmianach były też dostępne na stronie internetowej PKP. Na wybranych dworcach, np. we Wrocławiu informacji o ruchu pociągów udzielali pracownicy spółki Intercity.

Seks nastolatków wcześniej niż ich rodziców

Młodzi ludzie coraz wcześniej przekraczają dotychczasowe obyczajowe granice. O seksie odważnie rozmawiają nawet uczniowie podstawówek. Nie tylko rozmawiają, bo z badań wynika, że nastolatki na "pierwszy raz" decydują się średnio dwa lata wcześniej niż pokolenie ich rodziców.

Prok. Generalny: podsłuchy i billingi służb niekonstytucyjne

Policja, kontrola skarbowa, ABW, CBA i pięć innych służb specjalnych mają ustawowe prawo do stosowania podsłuchów oraz dostępu do billingów obywateli. To jest niekonstytucyjne - uznał Prokurator Generalny w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada złożone w tej sprawie dwie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich.

To było ostatnie zaćmienie Księżyca w tym roku

Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.

Ludzie listy piszą. W obronie praw człowieka

24-godzinny maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Amnesty International podkreśla, że dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób. Wszystko w ramach przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Płonął blok w Krakowie. Mieszkańcy ewakuowani

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania położonego na parterze bloku przy ul. Łokietka w Krakowie. Na czas trwania akcji ewakuowano lokatorów sąsiednich mieszkań. O pożarze poinformowali mieszkańcy Krakowa.

Rekordowe demonstracje w Rosji. Wyjątkowo spokojne

Rosjanie w niespotykanej liczbie wyszły na ulicę, aby zaprotestować przeciw władzy Władimira Putina i jego partii Jedna Rosja. W Moskwie demonstrowało według różnych ocen od 25 do 40 tysięcy ludzi. Do mniejszych wieców doszło w licznych miastach Rosji. Większość upłynęła w spokoju. Do przepychanek z policją i aresztowań doszło w Sankt Petersburgu i Chabrowsku.

"Wielki europejski rozwód"

"Ustalenia brukselskiego szczytu są politycznym sukcesem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego" - ocenia unijny szczyt w najnowszym wydaniu brytyjski tygodnik "The Economist", nazywając jednocześnie sam szczyt "wielkim europejskim rozwodem".

"PiS będzie bronić zasad konstytucji"

- Przy okazji każdego szczytu UE PiS będzie domagało się przedstawienia stanowiska przez rząd - zapowiedział poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że PiS w najbliższym czasie złoży projekt zmian w konstytucji dotyczący relacji Polski z UE.

NASA straciła setki kosmicznych próbek

Amerykańska agencja kosmiczna nie jest w stanie doliczyć się setek cennych próbek ciał kosmicznych. Fragmenty księżyca, meteorytów i pyłu kosmicznego były przez dekady wypożyczane różnym instytucjom, ale nie kontrolowano dokładnie ich zwrotu. Teraz nikt dokładnie nie wie gdzie są.

Zastąpi Buzka. Wieszczy wyjście Londynu z Unii

Wątpię, czy Wielka Brytania na dłuższą metę pozostanie w UE - stwierdził niemiecki eurodeputowany Martin Schulz, który w przyszłym roku ma zastąpić Jerzego Buzka na stanowisku szefa Parlamentu Europejskiego. W jego opinii na szczycie w Brukseli David Cameron strzelił sobie "potężnego samobójczego gola" i skazał Wielką Brytanię na izolację.

Kierowca czy pieszy? Kto winny?

Winny ten, który się zatrzymał, czy kierowca, który potrącił? A może mężczyzna, który wszedł na pasy? Zamieszczone przez nas nagranie pokazujące moment potrącenia pieszego na pasach wywołało lawinę komentarzy naszych internautów. Opinie, zamieszczane zarówno na naszym forum, jak i przychodzące na skrzynkę Kontaktu 24, dotyczą m.in. kodeksu ruchu drogowego, kultury jazdy oraz pieszych traktowanych niczym "święte krowy".

Kaczyński o pakcie fiskalnym: Będziemy suto płacić

- Przyjęcie tego rozwiązania oznacza, że status kliencki, który przyjęła Polska pod rządami Donalda Tuska zostaje ostatecznie potwierdzony i zinstytucjonalizowany - mówił o zaakceptowaniu przez Polskę decyzji podjętych podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, mamy do czynienie z ograniczeniem naszej suwerenności, naszej demokracji", za co - co więcej - przyjdzie nam "suto zapłacić".

Miller bez konkurencji, lewica bez Palikota bez szans?

- Pozycja Leszka Millera jest niewątpliwie pozycją numer 1 w SLD. Więc jeżeli on zostaje przewodniczącym partii, jest to naturalne - powiedział w sobotę były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując decyzję b. premiera, dziś szefa klubu Sojuszu o starcie w wyborach na szefa całej partii. Zdaniem Kwaśniewskiego nie ma dziś w SLD alternatywy dla Millera.

Grecy wezmą prezent. 400 czołgów Abrams

Pogrążona w głębokim kryzysie Grecja poważnie rozważa przejęcie od Amerykanów 400 używanych czołgów M1A1 Abrams. Amerykanie mają oddać Grekom pojazdy za darmo. Pomimo tego, planowana transakcja wywołuje ostre protesty państw Europy Zachodniej, które de facto utrzymują greckie państwo.