Najnowsze

Najnowsze

Krwawa Wielkanoc w Białymstoku

11 osób zatrzymali białostoccy policjanci po awanturach, do których doszło w noc z niedzieli na poniedziałek. Zatrzymani mężczyźni podejrzewani są o udział w bójce w centrum miasta, w których rannych zostały dwie osoby, a jedna zmarła w szpitalu - podaje lokalny portal poranny.pl.

Nie odbiorą Grassowi Nobla

Akademia Szwedzka nie odbierze Literackiej Nagrody Nobla niemieckiemu pisarzowi Guenterowi Grassowi, a nawet nie widzi powodów do dyskusji na ten temat. Takiej kary za krytyczny wobec Izraela wiersz domagał się szef izraelskiego MSW Eli Iszai.

Duda: Mam nadzieję, że krzyża nikt nie będzie usuwał

- Mamy nadzieję, że krzyża sprzed pałacu nikt siłą nie będzie usuwał. Że Polska jest takim krajem, w którym politycy się opamiętają i uznają to, że większość ludzi w Polsce deklaruje się jako katolicy i uszanuje symbole - powiedział w "Tak Jest" w TVN24 poseł Andrzej Duda (PiS), były minister kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pytany o nowo postawiony na Krakowskim Przedmieściu krzyż.

Skodą pędził ponad 200 km/h

210 km/h miał na liczniku pirat, którego zatrzymała policja w na autostradzie A4. Brawurowa jazda zakończyła się dla kierowcy 500-złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Southampton pożegnało ofiary Titanica. Po 100 latach

Minutą ciszy i widowiskiem muzycznym potomkowie ofiar uczcili katastrofę Titanica. Ceremonia miała miejsce w dokach Southampton - portu, z którego dokładnie 100 lat temu statek wypłynął w swój pierwszy i ostatni rejs. Cztery dni później potężny liniowiec zderzył się z górą lodową i zatonął.

Oto największy dworzec kolejowy na świecie

430 tys. metrów kwadratowych, na których ma znaleźć się 15 torów kolejowych dla superszybkich pociągów - to projekt dworca kolejowego, który zostanie zbudowany w centrum Hongkongu i będzie największym tego typu obiektem na świecie. Stacja ma działać jak międzynarodowe lotnisko - przeprowadzać będzie się w niej kontrolę imigracyjną pasażerów.

Pałac modlił się za ofiary

Z udziałem pary prezydenckiej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej - w tym Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników kancelarii, którzy zginęli przed dwoma laty pod Smoleńskiem.

Kaczyński przed Pałacem: zostali zdradzeni o świcie

- Zostali zdradzeni, to wiemy już dzisiaj na pewno. Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne ustalenia co do przyczyny katastrofy, jeśli odwołać się do poety, to zostali zdradzeni o świcie. I to było haniebne - mówił na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odpowiadały mu okrzyki z tłumu "zdrajcy" i "hańba". Pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadził się kilkutysięczny tłum.

Kolejna partia zakłada portal z donosami na imigrantów

Skrajnie prawicowa flamandzka partia Vlaams Belang uruchomiła dziś portal internetowy, na którym wzywa do przysyłania donosów na nielegalnych mieszkańców czy pracowników w Belgii. Portal przypomina holenderską stronę skrajnie prawicowej partii PVV, która wywołała protesty w całej Europie.

100 lat temu wypłynął Titanic

10 kwietnia 1912 roku Titanic wypłynął z portu w Southampton do Nowego Jorku. Symbol luksusu i potęgi nie dotarł jednak do celu, a dla kolejnych pokoleń stał się symbolem próżności i niewłaściwego przekonania o niezatapialności statku. Sto lat po wypłynięciu z portu liniowca White Star Line, mieszkańcy Southampton wyszli na ulice, by uczcić pamięć pasażerów legendarnego statku. Otwarto również muzeum, w którym znajdują się rzeczy z Titanica.Na miejscu był Reporter 24 Playzone.

Reżim "nasila szturm". Rozejm tylko na papierze

Syryjska opozycja oskarża siły rządowe o nieprzestrzeganie rozejmu, deklarując jednak nadal gotowość do porozumienia. Z kolei szef MSZ Syrii Walid el-Mu'allim powiedział we wtorek, że zgodnie z planem pokojowym siły rządowe zaczęły wycofywać się z miast.

Iran: Wytrzymamy lata embarga

Iran dysponuje rezerwami walutowymi pozwalającymi na wytrzymanie nawet kilkuletniego embarga na sprzedaż ropy - oświadczył prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad. Powtórzył też po raz kolejny, że Teheran ma prawo do pokojowego wykorzystania energii nuklearnej.

Sposób na kryzys: wynajmij policjanta

Pogrążona w kryzysie Grecja szuka coraz to nowych sposobów na zdobycie dodatkowych funduszy. Ostatnio tamtejsza policja zezwoliła, by firmy i osoby prywatne potrzebujące ochrony mogły sobie wynająć funkcjonariuszy. Stawka wynosi 30 euro za godzinę usług jednego policjanta.

Kierowca miał zawał, uczeń uratował kolegów

13-letni Jeremy Wuitschick, uczeń szkoły w Milton w stanie Waszyngton został okrzyknięty bohaterem po tym, jak uratował pędzący autobus szkolny przed katastrofą - donoszą media w USA.

Wiosna zawitała na dobre

Na drugą połowę tygodnia lepiej przygotować parasole, bo będzie się chmurzyć i przelotnie padać. Możemy się też spodziewać pierwszych wiosennych burz. Temperatury powoli rosną, ale na większe ocieplenie mogą liczyć jedynie mieszkańcy południowej Polski. Na północy wciąż będzie dość rześko.

24-latek spadł BMW na dach domu. Dostał zarzuty

Zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia przedstawiła łęczycka prokuratura 24-latkowi z Kutna. Prowadzone przez niego BMW w niedzielę wypadło z drogi, wybiło się w powietrze i spadło na budynek mieszkalny w miejscowości Witonia w powiecie łęczyckim. W wypadku zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Zmarła dziewczynka. Matka i babcia pijane

W wielkanocny poniedziałek funkcjonariusze koszalińskiej policji stwierdzili zgon półrocznej dziewczynki. Na miejscu zatrzymano pijaną matkę i babcię. Prokuratura okręgowa w Koszalinie toczy śledztwo w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci dziecka. O sprawie informuje lokalny portal gk24.pl.

"Rosyjskie dochodzenie niebawem zakończone"

- Niektóre ekspertyzy sądowe są w toku realizacji, ale możemy powiedzieć, że (rosyjskie - red.) dochodzenie niebawem zostanie zakończone - stwierdził Siergiej Naryszkin, przewodniczący rosyjskiej Dumy po zakończeniu obchodów 2. rocznicy katastrofy prezydenckiego Tu-154 M w Smoleńsku. Poinformował też, że we wtorek ma odbyć się spotkanie polskiego i rosyjskiego ministra kultury ws. pomnika ofiar katastrofy. Sam rosyjski minister oświadczył, że rozmowy ws. pomnika mają odbyć się "w najbliższym czasie".

Kaczyński: Ta polityka budziła sprzeciw elit i wściekłość

- To nie była polityka łatwa. To była polityka, która budziła gniew, sprzeciw, ze strony - w cudzysłowie - elit polskich przesiąkniętych klientyzmem i budziła niezadowolenie, a czasem wręcz wściekłość u tych z zewnątrz, którym przeszkadzała - mówił o polityce zagranicznej prowadzonej przez jego brata Jarosław Kaczyński w przemówieniu podczas zorganizowanego w Warszawie kongresu "Polska Wielki Projekt" z okazji 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Napadli na bank. Policja poszukuje sprawców

Kujawsko-pomorska policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy we wtorek około godz. 12 napadli na bank w Jabłonowie Pomorskim. Zamaskowani sprawcy uciekli z gotówką. Informację o napadzie i zdjęcia nadesłał Adam_Stanisław_Orzech.

"Symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń"

- Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń - powiedział w Katyniu sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Wcześniej rządowa delegacja uczestniczyła w uroczystościach w Smoleńsku w drugą rocznicę katastrofy Tu-154M.

Polska delegacja wskazała miejsce. Pomnik na 3. rocznicę

- Dopóki starczy sił, będziemy tu przyjeżdżać - mówiły dziś obecne w Smoleńsku rodziny ofiar katastrofy sprzed dwóch lat. Podczas obchodów drugiej rocznicy katastrofy polska delegacja pod przewodnictwem Bogdana Zdrojewskiego wskazała miejsce, gdzie w przyszłym roku ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary. Do Smoleńska przyjechali także autorzy projektu pomnika, są też przedstawiciele smoleńskiej Polonii. Przybyli też reprezentanci rosyjskich władz, którzy zadeklarowali podjęcie rozmów w sprawie budowy pomnika.

To koniec M? "Sfilmowaliśmy scenę śmierci"

M, kultowa bohaterka serii o Jamesie Bondzie zostanie uśmiercona - donoszą brytyjskie media. Poinformował o tym jeden z pracowników planu najnowszej części przygód brytyjskiego agenta - "Skyfall". Filmowiec twierdzi, że niedawno kręcono scenę śmierci szefowej Bonda od 17 lat granej przez Judi Dench. Dystrybutor filmu odmawia komentarza.

Atakowali w aptekach, sklepach i mieszkaniach

Sześciu mieszkańców Radomia, podejrzanych o dokonanie licznych rozbojów, m.in. w sklepach, aptece i mieszkaniach, zatrzymała policja. Czterech z nich trafiło do aresztu, dwóch nieletnich - do ośrodka wychowawczego. Przestępcy ukradli w sumie kilkadziesiąt tysięcy zł.

"Pierwsza myśl: kto teraz będzie prezydentem?"

"W taką wiadomość nie można było uwierzyć", "Serce mi stanęło", "Czułam to, co wszystkie rodziny ofiar" - tak internauci wspominają 10 kwietnia 2010 roku. Okoliczności, w jakich dowiadywaliśmy się o katastrofie były różne, ale reakcje podobne: smutek, szok i niedowierzanie. "Próbowałem się dodzwonić do przyjaciół. Wtedy już nie żyli" - wspomina Wojciech Olejniczak, który o katastrofie dowiedział się w studiu "Poranka" TVN24.

Breivik jednak nie jest szalony?

Anders Behring Breivik jednak jest poczytalny i nie można go uznać za szalonego - to wynik najnowszego badania wyznaczonych przez sąd w Oslo psychiatrów. Eksperci mieli zweryfikować pierwszą opinię na temat zdrowia zamachowca, w której został on uznany za niepoczytalnego i "żyjącego we własnym świecie urojeń". Uznanie Breivika za poczytalnego nie oznacza automatycznie, że będzie sądzony i trafi do więzienia.

"Nie dziwi ogrom bólu, ani pytanie DLACZEGO"

- Choć minęły już dwa lata od tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem, w wielu sercach nadal gości smutek, rozgoryczenie, pretensje do ludzi, a nawet do Boga - mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy w intencji ofiar katastrofy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Udział w niej wziął m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej na stołecznych Powązkach, a także w innych miejscach stolicy i kraju, o godz. 8.41 zmarłych uczczono minutą ciszy. Także wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęto oddaniem hołdu ofiarom katastrofy.

"Władze chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach"

- Zadziwia jak oficjalne władze naszego państwa chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach. Te władze chcą zniszczyć symbole, do których naród musi się odwołać, by przetrwać - mówiła w Krakowie pod Krzyżem Katyńskim Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, o 96 ofiarach katastrofy smoleńskiej, o których śmierci - jej zdaniem - wciąż niczego nie wiemy. Pod Wawelem obchody związane z rocznicą katastrofy potrwają do wieczora.

Dożywocie "nie narusza praw człowieka" terrorystów

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż Wielka Brytania może wydalić pięciu z sześciu pojmanych terrorystów do USA, gdzie może czekać na nich proces i dożywocie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Sędziowie z Strasburga orzekli, iż możliwość otrzymania takiego wymiaru kary "nie narusza praw człowieka" terrorystów.