Najnowsze

Najnowsze

Oskarżeni o gwałt na studentce nie przyznają się do winy

Pięciu mężczyzn oskarżonych o brutalne zgwałcenie i spowodowanie śmierci studentki w stolicy Indii, Delhi, na rozprawie w sobotę nie przyznało się do winy - poinformował prawnik jednego z domniemanych sprawców. Grozi im kara śmierci przez powieszenie.

Silny wiatr i nawet - 30 st. C. Wyprawa przez płaskowyż Hardangervidda

Trójmiejscy podróżnicy Rafał Król i Damian Laskowski wyruszają w niedzielę na wyprawę przez skandynawski płaskowyż Hardangervidda. Ich celem jest szczyt płaskowyżu - Harteigen o wysokości 1690 m n.p.m. Zamierzają przez trzy tygodnie na nartach biegowych przemierzyć ponad 200 km, przy silnym wietrze i temperaturze dochodzącej do -30 st. C.

Z Wiejskiej na Jasną Górę. Po "energię i siłę"

Jasna Góra już po raz 24. była celem Pielgrzymki Parlamentarzystów. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu posłów i senatorów różnych opcji. Wśród uczestników dominowali posłowie PiS. - Jasna Góra jest miejscem, z którego płynie energia i siła, żeby właśnie te procesy, które na zachodzie Europy doprowadziły do dezintegracji społecznej, w Polsce nie zostały zaakceptowane - powiedział obecny w Częstochowie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Na co do kina w ten weekend? Trzy mocne premiery jednocześnie

"Lincoln" Stevena Spielberga i kanadyjski "Pan Lazhar" - oba z oscarowymi nominacjami weszły do kin w Polsce właśnie w ten weekend. Równolegle na dużym ekranie pojawiła się "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - najbardziej oczekiwana rodzima premiera półrocza. W obliczu trzech równie mocnych, choć tak odmiennych premier, trzeba przyznać - taki weekend w kinie zdarza się rzadko.

Chińsko-japońska potyczka na morzu. Chińczycy "przegrali"

Na wodach pomiędzy Okinawą a Tajwanem doszło do krótkiego starcia pomiędzy japońską strażą wybrzeża i chińskimi rybakami. Kapitan kutra został aresztowany za nielegalny połów korali i naruszenie japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Uprzednio starał się jednak uciekać i bronić przed abordażem, co się nie udało.

Hollande z wizytą na malijskim froncie. Witany wielbłądem

Trzy tygodnie po nakazie rozpoczęcia interwencji wojskowej w Mali, w ślad za żołnierzami przybył z pierwszą wizytą prezydent Francois Hollande. Odwiedził między innymi Timbuktu, odbite tydzień temu z rąk islamistów. Na trasie przejazdu konwoju był entuzjastycznie witany przez mieszkańców.

Dwie rodziny bez dachu nad głową. Gmina pomoże

Podczas ostatniej wichury na Pomorzu wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego w miejscowości Przyjaźń w gminie Żukowo. W zniszczonym budynku mieszkało 14 osób, w tym dziewięcioro dzieci. Mieszkańcy apelują o pomoc w remoncie.

Dwa tysiące godzin w drodze, 38 okrążeń globu. Clinton "idzie odespać 20 lat".

Formalne pożegnanie się Hillary Clinton z stanowiskiem szefa Departamentu Stanu zamyka krótką epokę, gdy dyplomacja USA była kobietą. W ciągu czterech lat pracy Sekretarz pokonała niemal milion kilometrów i odwiedziła 112 państw, co jest rekordem. Jak zapowiedziała, teraz musi odpocząć i "odespać". Nie ustają natomiast spekulacje, czy za trzy lata nie ruszy znów do walki o najważniejsze trofeum, prezydenturę.

Kobieta premierem w Ontario. Pierwszy raz

Na nowego premiera najludniejszej prowincji Kanady - Ontario - po raz pierwszy desygnowana została kobieta. Jest nią Kathleen Wynne. To jednocześnie pierwsza kanadyjska premier, która otwarcie mówi o swojej homoseksualnej orientacji.

Nowe życie Wyspy Spichrzów w centrum Gdańska

Władze Gdańska postanowiły odświeżyć Wyspę Spichrzów, która dziś raczej straszy niż reprezentuje miasto. Teraz zyska nowe nabrzeża, a także iluminacje świetlną ruin spichlerzy. Prace przy odbudowie nabrzeży właśnie ruszyły.

Czarna ospa we Wrocławiu. Epidemia sprzed pół wieku

Przymusowa izolacja, 15 lat więzienia za odmowę szczepienia i tygodniowa racja 25 ml wódki - gdy latem 1963 roku agent służb specjalnych przywlókł z Indii czarną ospę, Wrocław na długie tygodnie został odcięty od świata.

Tym razem naukowcy bronią Pawłowicz. "Ta fala ataków hańbi etos ludzi nauki"

268 osób, głównie poznańscy naukowcy skupieni w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego, podpisało się pod oświadczeniem w obronie posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. "Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kolejnych działań godzących w podstawowe standardy demokracji, a także w podstawowe elementy etosu nauki" - napisali sygnatariusze.

Walczą o kładkę na Franowo. Teraz mają... palety

Jak dojść z os. Rusa na Franowo? Piesi mają dwie możliwości - przeciskając się pod rurami ciepłowniczymi albo przejść górą przez... zbudowaną z palet kładkę. Rada Osiedla Chartowo i stowarzyszenie Lepsze Rataje chcą, by to się w końcu zmieniło.

"Przepraszam" japońskiej gwiazdy pop. Zgoliła włosy

20-letnia Minami Minegishi popełniła czyn absolutnie jej zabroniony, spotkała się z chłopakiem. Surowo zabrania jej tego kontrakt z firmą zarządzającą bardzo popularnym japońskim zespołem AKB48. Kobieta próbowała przeprosić, goląc głowę i składając samokrytkę na Youtubie. Nie pomogło.

Ale jazda!

Zanim ruszymy walczyć o przetrwanie na drodze, spróbujemy zdobyć prawo jazdy, czyli zdać egzamin na nowych zasadach. Statystyki pokazują, że to nie takie proste, bo po ich wprowadzeniu drastycznie spadła liczba osób, którym udaje się zdać. Reporter "Czarno na białym" - kierowca z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami przejechanych kilometrów na koncie - przekonał się na własnej skórze, dlaczego.

Kraina piratów

Zasady zasadami, a polska drogowa rzeczywistość sobie. Obserwując to, co dzieje się między innymi w Warszawie, trudno uwierzyć, że jakiekolwiek przepisy tu jeszcze obowiązują. Znaczne przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nie włączanie kierunkowskazów, wymuszanie pierwszeństwa, slalomy między samochodami i cwaniactwo - to tylko część listy drogowych grzechów głównych.

Pod ostrzałem

Bezpieczniej na drogach ma być dzięki legendarnym już fotoradarom. Kilka miesięcy temu wybuchła gorąca dyskusja na ich temat i wydawało by się, że wszystko już zostało powiedziane. Okazuje się, że nie. Reporter "Czarno na białym" dotarł do dokumentu, w którym zapisano, na co mają zostać przeznaczone pieniądze zdobyte dzięki zdjęciom z fotoradarów. Ustalił też, skąd wzięła się astronomiczna kwota półtora miliarda złotych - zakładane w budżecie wpływy z mandatów.

Sojusz koalicyjno-opozycyjny

Od politycznego planktonu niemal wprost do rządowej koalicji. Politycy PJN, niegdyś budzący wielkie nadzieje zwolenników umiarkowanej prawicy, ogłosili programowy sojusz z PSL-em. Tym samym wracają do wielkiej polityki, co docenia sam premier, mówiąc, że szkoda, by się marnowali na jej marginesie. Tylko jak zielona koniczyna ma się do startującego orła?