Najnowsze

Najnowsze

ACTA się odwlecze? Wicepremier nie wyklucza

Możliwe, że decyzja ws. przyjęcia ACTA zostanie odłożona w czasie - poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Nic nie stoi na przeszkodzie - stwierdził.

Neumann: Graś się pomylił. Pawlak: Nie do końca

Sławomir Neumann z PO uważa, że rzecznik rządu Paweł Graś pomylił się, mówiąc w niedzielę o tym, że awaria stron rządowych to nie atak hakerów, a efekt "częstych wizyt". - W pewnej mierze miał rację, bo po informacjach mediów każdy chciał sprawdzić, czy dana strona działa - skomentował Waldemar Pawlak z PSL.

"Tusk ma swojego Facebooka". Palikot o atakach hakerów

- Tusk ma swojego Facebooka, PO ma swoją stronę internetową.(...) Wystarczy przez miesiąc sparaliżować osobiste strony tych osób - takich jak Paweł Graś i Donald Tusk - żeby uzyskać efekt jaki się chce - powiedział w poniedziałek w Lublinie Janusz Palikot, oceniając blokadę stron rządowych przez hakerów. I podkreślił, że w ten sposób dokuczyłoby się konkretnym osobom, a nie państwu. - Dokuczać właśnie nie państwu, dając argument w sprawie bezpieczeństwa, a dokuczać tym ludziom, żeby odczuwali presję - stwierdził poseł. Palikot sprzeciwia się przyjęciu ACTA, podobnie jak wielu innych polityków.

Narada u premiera w sprawie kontrowersyjnego dokumentu

O godz. 14 rozpoczęło się spotkanie u premiera Donalda Tuska ws. ACTA. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie bierze w nim udziału szef dyplomacji Radosław Sikorski, resort reprezentuje minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Prócz niego, o międzynarodowym porozumieniu dotyczącym walki z naruszeniami własności intelektualnej rozmawiają ministrowie administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz kultury Bogdan Zdrojewski. Potem szef rządu ma zdecydować, czy wydać upoważnienie do podpisania dokumentu.

Rosja sprzeda Syrii 36 Jaków

Rosja sprzeda ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii 36 samolotów szkolno-treningowych Jak-130. Umowa opiewa na 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant". Umowę już podpisano, wejdzie ona w życie z chwilą zapłaty zaliczki przez Syrii.

Brakiem konsultacji ws. ACTA zajmuje się RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się z urzędu sprawą braku konsultacji społecznych ws. porozumienia ACTA; zostanie przygotowane w tej sprawie wystąpienie do administracji rządowej - poinformowało biuro RPO.

Decyzja ws. szefa wojskowych prokuratur do końca tygodnia

Do końca tygodnia szef MON ma podjąć decyzję ws. zmian na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta po spotkaniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z kandydatem na szefa Prokuratury Wojskowej płk. Jerzym Artymiakiem. Miało ono związek z wnioskiem prokuratora generalnego o zmianę na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Dziś zbiera się także Krajowa Rada Prokuratury - ma omówić kondycję prokuratury wojskowej. - To będzie trudna dyskusja, ale potrzebna - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Najgorsze filmy roku poznamy w Prima Aprilis

Ceremonia rozdania Złotych Malin, zwanych anty-Oscarami, po raz pierwszy odbędzie się w nowym terminie - 1 kwietnia. W tym roku zmianie ulegnie także dzień przyznania nominacji dla najgorszych filmów i kreacji aktorskich – 25 lutego, czyli dzień przed Oscarami.

MTK dementuje: Nie podjęliśmy decyzji ws. Kaddafiego

Międzynarodowy Trybunał Karny zdementował dzisiejsze doniesienia strony libijskiej, jakoby zgodził się na sądzenie syna Muammara Kaddafiego, Saifa al-Islama, w Libii. Taką informację przekazała agencja Reutera, powołując się na libijskiego ministra sprawiedliwości.

Broń Bonnie i Clyde'a sprzedana za 210 tys. dol.

Broń legendarnej pary amerykańskich przestępców Bonnie i Clyde’a, której używali do napadania na banki, została sprzedana na aukcji w Kansas City. Za karabin maszynowy i strzelbę z 1897 roku zapłacono w sumie 210 tys. dolarów. O trofea walczyło ponad 100 osób.

"Hołd pruski" wrócił do Polski

Rozpoczęła się operacja wprowadzenia dzieła "Hołd pruski" Jana Matejki do budynku krakowskich Sukiennic. Dzieło wraca z wystawy w Berlinie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Jedno z najważniejszych płócien Matejki powraca do Krakowa z wystawy "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".

"ACTA sukcesem polskiej prezydencji". Już nie?

Ministerstwo Gospodarki chwali się umową ACTA. Na swojej stronie internetowej pisze, że to dzięki staraniom polskiej prezydencji i przedstawicielom resortu, Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o jej podpisaniu. Jeszcze dalej poszedł rządowy Portal Innowacji, który nazwał ACTA "sukcesem" polskiej prezydencji. Tak było przynajmniej kilka dni temu, przed falą ataków na rządowe strony. Teraz bowiem informację na portalu zmieniono, a słowo "sukces" zniknęło.

Kolejna wpadka złodzieja zup

23-letni Michał B. jest podejrzany o kradzież wieży karaoke z monitorem i aparatu fotograficznego. Włamywacz zasłynął już wcześniej z kradzieży dwóch zup i płynu do mycia naczyń w miejscowości Konotop (woj. lubuskie).

Komornik zablokował Most Karola

Komornik zablokował majątek czeskiej stolicy, w tym szereg zabytkowych miejsc i budowli, jak Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta, Plac Wacława czy secesyjny Miejski Dom Reprezentacyjny, w którym elementy wystroju projektował słynny malarz Alfons Mucha. Powód? Długi praskiego ratusza.

PiS: ACTA ogranicza swobody obywatelskie

Porozumienie ACTA ogranicza swobody obywatelskie - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. I dlatego apeluje do premiera Donalda Tuska, by nie ratyfikował dokumentu i jak najszybciej rozpoczął konsultacje społeczne. - Jesteśmy przeciwko piractwu, ale nie powinno się go zwalczać takimi metodami, jak ACTA - zaznaczył Błaszczak

"Laikowi trudno zrozumieć ACTA"

Niejasny tryb prac nad porozumieniem i jego nieprecyzyjna treść - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne zarzuty pod adresem ACTA. - Laikowi trudno zrozumieć ACTA - powiedziała w TVN24 Dorota Głowacka z HFPC.

Dwa wypadki, 22 rannych

17 osób zostało rannych w wypadku na drodze krajowej nr 9 w Jabłonicy Polskiej (Podkarpackie). W tył busa uderzyła ciężarówka. Również na Podkarpaciu, na drodze nr 77 w Trześni k. Tarnobrzega, samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Rannych zostało pięć osób.

Propozycja Ligi to "spisek przeciwko Syrii"

Syryjskie władze stanowczo odrzuciły przedstawiony w niedzielę plan Ligi Arabskiej dotyczący rozwiązania konfliktu i przekazania władzy przez prezydenta Asada uznając. że wpisuje się on w "spisek przeciwko Syrii".

Jednego rywala Putina mniej. Jawliński wykluczony z wyborów

Władimir Putin najpewniej stracił kolejnego rywala w zaplanowanych na marzec wyborach prezydenckich - donosi Echo Moskwy. Centralna Komisja Wyborcza miała zakwestionować część podpisów z poparciem dla lidera liberalnej partii Jabłoko Grigorija Jawlińskiego.

Przeprasza za brak konsultacji ws. ACTA. "Przeprowadzimy je"

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przyznał, że brak konsultacji społecznych w sprawie ACTA jest rządową wpadką. - Mogę za nią przeprosić - powiedział gość TVN24. Boni powiedział, że na dzisiejszym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem zapadnie decyzja, czy Polska w czwartek podpisze ACTA. Minister poinformował również, że hakerzy włamali się do komputera wiceministra administracji i cyfryzacji. Chodzi o Igora Ostrowskiego.

Kaczyński chce referendum ws. Unii

Jarosław Kaczyński chce referendum ws. zasad na jakich Polska ma być w Unii Europejskiej. "To jedyna metoda, aby uniemożliwić błędne decyzje rządzących" - przekonuje prezes PiS na łamach "Naszego Dziennika".

Agenda ONZ na stałe w Fukushimie?

Władze Japonii ogłosiły w poniedziałek, że prowadzą rozmowy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w sprawie utworzenia stałego przedstawicielstwa agendy ONZ w Fukushimie, gdzie w marcu 2011 r. doszło do awarii elektrowni atomowej wskutek tsunami.

Strona premiera zhakowana. KPRM przenosi ją na inny serwer

"Donald Tusk to zły człowiek" - między innymi takie zdanie pojawiło się dziś na stronie premiera. Hakerzy, którzy włamali się na stronę szefa rządu, odcinają się jednak od grupy "Anonymus" i przedstawiają jako "Polish Underground". Po pewnym czasie CIR poinformował, że serwer KPRM został wyłączony. Serwis www.kprm.gov.pl przeniesiony zostanie na inny serwer.

Więcej wody w rzekach, stają się groźne

Rzeki znów staną się groźne. Wszystko przez pogodę i cofkę z Bałtyku. IMGW wydał już w tej sprawie ostrzeżenie dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, a także pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Chcesz dotację, zatrudnij urzędnika

Sprawdzenie wniosku - 500 złotych, dodatkowe tysiąc złotych płatne po przyznaniu dotacji - taki cennik mają urzędnicy, którzy dorabiają sobie na unijnym doradztwie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Proceder, choć nieetyczny, jest legalny, bo przepisy dotyczące oceny wniosków o unijne dotacje zawierają luki.

Bałtyk zabrał kawałek wybrzeża. "Pokazał niszczycielską siłę"

Na długo w pamięci mieszkańców Pomorza pozostanie cofka, która w ubiegłym tygodniu w północnej części kraju spustoszyła i podtopiła wiele domostw. Piotr_Stolz z Rewala opisuje efekty sztormu, który kilka dni temu nawiedził wybrzeże Bałtyku, niszcząc wszystko, co napotkał na swojej drodze.

Strach po Megaupload? Już nie można się dzielić

Kilka dni po zamknięciu strony Megaupload, FileSonic - kolejna witryna umożliwiająca internautom ładowanie plików do internetu i przechowywanie ich na zdalnych serwerach - ogłosiła, że wyłączyła usługę dzielenia się plikami przez użytkowników.

Coraz więcej przestępstw w szkołach

Przestępstw w gimnazjach i podstawówkach przybywa, a sprawcy są coraz młodsi i coraz bardziej brutalni. Liczba wymuszeń i rozbojów przez ostatnie dwa lata prawie się podwoiła - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na dane policji.