Najnowsze

Najnowsze

Zabiorą IPN prokuratorów? "To utrudni rozliczanie zbrodni"

- Próba stworzenia innego modelu ścigania zbrodni przeszłości oznacza, że nie chcemy ich ścigać - oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, podczas debaty nad losem pionu śledczego IPN. Propozycje radykalnych zmian w funkcjonowaniu prokuratorów IPN wysuwa prokurator generalny Andrzej Seremet. Najbardziej radykalne rozwiązanie zakładałoby przejęcie śledztw IPN przez prokuratury powszechne. Można by też ograniczyć struktury i obsadę kadrową pionu - mówi Seremet.

"Niezłomnemu rycerzowi RP". Kaczyński odebrał medal

Jarosław Kaczyński został w środę uhonorowany medalem "Zło dobrem zwyciężaj", przyznawanym przez Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. - Za szerzenie pamięci o męczennikach, bohaterach i mężach stanu - niezłomnemu rycerzowi Rzeczypospolitej - powiedział Ryszard Walczak z kapituły przyznającej nagrodę. - To niezwykła niespodzianka, ale też zobowiązania - podkreślił Jarosław Kaczyński odbierając nagrodę.

Resort uspokaja: leki będą. Na razie import lub zamienniki

Problem z dostępnością leków onkologicznych będzie rozwiązany w ciągu najbliższych dni - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Na razie resort zaleca lekarzom albo stosowanie zamienników brakujących leków, albo sprowadzanie ich z zagranicy. Jednocześnie prosi dyrektorów szpitali o powiadamianie o każdej sytuacji, gdy istnieje groźba braku leków. - Paradoksem jest, że takie informacje pojawiają się w mediach, natomiast nie dochodzą do nas - stwierdził w TVN24 wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Francję weźmie socjalista? Hollande tuż przed Sarko

Na cztery dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji socjalista Francois Hollande wyprzedza o dwa punkty procentowe swego największego rywala, ubiegającego się o reelekcję centroprawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Lefebryści wrócą do Kościoła?

Watykan poinformował w środę, że otrzymał odpowiedź lefebrystów na dokument doktrynalny, od którego akceptacji uzależnia powrót bractwa do Kościoła. Według Stolicy Apostolskiej, odpowiedź jest "zachęcająca", choć nie oznacza jeszcze rozwiązania tej sprawy.

Król przeprasza za słonie

Król Hiszpanii Juan Carlos przeprosił za swoją wyprawę do Afryki na polowanie na słonie. Monarcha był krytykowany za to, że udał się w taką podróż, podczas gdy jego kraj boryka się z kryzysem ekonomicznym. - Bardzo przepraszam, popełniłem błąd. To się już więcej nie powtórzy - powiedział 74-letni król - podaje BBC.

Obwiniał Polskę o wybuch wojny. Pozostał "piratem"

W szeregach niemieckiej Partii Piratów mnożą się rewizjonistyczne i antysemickie wypowiedzi - informuje dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Jednym z najgłośniejszych takich przypadków była wypowiedź Bodo Thiesena, który obwinił Polskę o wybuch II wojny światowej. Mimo to, zachował legitymację partyjną.

Łapówki za światła? CBA zatrzymuje m.in. urzędników

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali osiem osób - urzędników i przedsiębiorców - w związku z podejrzeniem korupcji. Dzisiaj od rana agenci CBA zabezpieczają dokumenty w Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie oraz w Biurze Drogownictwa i Komunikacji w stołecznym Urzędzie.

Wcześniejszy odwrót? "Zgodnie z planem"

Deklaracja Australii o wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przed 2014 rokiem jest "całkowicie zgodna z ustalonym planem" - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniejsze wyjście wojsk australijskich z Afganistanu ma respektować strategię sojuszu dotyczącą wyjścia NATO z tego kraju.

Obrabował bank. Trwa obława

Trwa obława na sprawcę napadu na bank, do którego doszło w środę po południu w centrum Bytomia. Mężczyzna wtargnął do placówki, sterroryzował pracownice przedmiotem przypominającym broń, zrabował pieniądze i uciekł. Trwają poszukiwania, policja sporządziła rysopis sprawcy. Informację o napadzie dostaliśmy na Kontakt 24.

Prokurator: 5 lat więzienia i grzywna dla Sawickiej

5 lat więzienia i 54 tys. zł grzywny za korupcję dla Beaty Sawickiej i 3,5 roku więzienia oraz 36 tys. zł grzywny dla burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego - takich kar zażądał w środę prokurator. Sawicka oskarżona jest o korupcję ws. kupna działki na Helu i nakłanianie Wądołowskiego do płatnej protekcji. B. posłanka PO nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. - Nie udzielam dzisiaj wywiadów - powiedziała.

"Nachalna komedia", czyli Almodovar wraca do źródeł

Po serii mrocznych dramatów najsłynniejszy dziś hiszpański reżyser znów kręci komedię. Zdjęcia do "Los Amantes Pasajeros" zaczną się w czerwcu, a Pedro obiecuje "pikantne dialogi i dobrą zabawę". Wraca też do ulubionych aktorów jak Cecilia Roth czy Javier Camara.

Klauzula sumienia dla aptekarzy? Gowin-poseł za, Gowin-minister..

- Gdybym był szeregowym posłem na pewno bym się pod tym projektem podpisał - w ten sposób minister sprawiedliwości Jarosław Gowin komentuje projekt ustawy, która pozwalałaby nie sprzedawać aptekarzom leków niezgodnych z ich sumieniem. Szef resortu, który był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 podtrzymał też swoje stanowisko ws. konwencji RE nt. kobiet. Jego zdaniem bowiem zobowiązuje ona do "zwalczania wartości macierzyństwa i małżeństwa".

"Ty kretynie". Przemoc słowna też boli

"Ty kretynie", "Złośliwy gnoju", "ofermo" - takie słowa, choć nie zostawiają siniaków, bolą równie mocno, jak przemoc fizyczna. Właśnie ruszyła kampania "Słowa ranią na całe życie", organizowana przez Fundację Dzieci Niczyje. Ma ona uświadomić rodzicom, że przemoc słowna może mieć bardzo poważne skutki.

Czeski rząd się chwieje po "zamachu politycznym"

Czeski rząd stracił większość w parlamencie i jest na drodze ku upadkowi. Premier Petr Neczas zapowiedział, że albo uda się zbudować nową koalicję, albo niedługo ogłosi nowe wybory. Wszystko przez skazanie za korupcję byłego ministra transportu Vitema Barty, którego partia "Sprawy Publiczne" (VV) wchodziła w skład koalicji rządowej. - Wykluczam dalszą współpracę z klubem poselskim, którym z zewnątrz lub zakulisowo kieruje człowiek skazany za korupcję - powiedział Neczas.

"Wrzutka" Rockiego niezgodna z konstytucją

Tryb wprowadzenia nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK badał prawidłowość zgłoszenia i przyjęcia tzw. poprawki Rockiego, zapisu ograniczającego do niej dostęp. Sprawę do Trybunału skierował prezydent. Rocki komentując orzeczenie przekonywał o "merytorycznej słuszności poprawki".

Otruli 171 kobiet, bo chciały się uczyć

171 kobiet i nastolatek trafiło do szpitala z objawami ciężkiego zatrucia, po tym jak napiły się wody z studni w żeńskiej szkole. Żadna nie straciła życia. Władze miasta Rostak w prowincji Takhar w północno-wschodnim Afganistanie twierdzą, że był to atak ekstremistów sprzeciwiających się nauczaniu kobiet.

Nowa Zelandia też wcześniej wyjdzie z Afganistanu?

- Podobnie jak Australia, Nowa Zelandia rozważa wycofanie swych wojsk z Afganistanu jeszcze przed przewidzianym na koniec 2014 roku zakończeniem bojowej misji sił międzynarodowych w tym kraju - poinformowało nowozelandzkie radio.

"Pięknie i pokojowo walczyliśmy z komunizmem"

"Oni mieli doświadczenie, oni mieli wiedzę. My natomiast mieliśmy chęci i odwagę" - mówi do Tadeusza Mazowieckiego Lech Wałęsa. Pierwszy niekomunistyczny premier Polski kończy dziś 85 lat. Z tej okazji pierwszy niekomunistyczny prezydent III RP złożył mu urodzinowe życzenia.

Noblistka wyjedzie z kraju pierwszy raz od 24 lat

- Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a od niedawna też birmańska deputowana Aung San Suu Kyi w czerwcu po raz pierwszy od 24 lat opuści Birmę i odwiedzi Norwegię oraz Wielką Brytanię - poinformowała jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD). Noblistka wcześniej przez lata była przetrzymywana w więzieniach i areszcie domowym.

"Słowa PiS są haniebne, sprawa dla prokuratura"

Słowa polityków PiS, którzy oskarżają najważniejsze osoby w państwie o zdradę i udział w zamachu, są haniebne i nie ma na nie zgody - oświadczył w Radiu Zet wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, w tej sytuacji prokuratura powinna stawiać zarzuty, bo to jest łamanie prawa.

Niemiecki raport: Polska antyżydowskim bastionem

- Niemal 75 procent Polaków twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust. 63 procent jest przekonanych, że Izrael prowadzi eksterminację Palestyńczyków. Połowa jest przekonana, że Żydzi mają za duże wpływy w Polsce - pisze dziennik "Times of Israel", powołując się na treść raportu przygotowanego przez niemiecką fundację Friedricha Eberta.

"Artuś" wpadł w Maladze

38-letni Artur B. ma na swoim koncie przemyt co najmniej tony narkotyków z Ameryki Południowej do Europy oraz oszustwa na dużą skalę. Mężczyzna był poszukiwany trzema listami gończymi i Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany w Maladze.

Grupa narkotykowa rozbita, zatrzymano 16 osób

16 osób podejrzanych o posiadanie i sprzedawanie narkotyków na Mazowszu oraz prowadzenie nielegalnej plantacji konopi indyjskich na Warmii i Mazurach zatrzymała policja. Sześcioro z nich trafiło do aresztu.

Spektakularny wybuch na Słońcu. Zdjęcia NASA

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Kim traci protektora? Chiny nie odsyłają uciekinierów

Chiny wstrzymały odsyłanie uciekinierów z Korei Północnej do ojczyzny, gdyż Phenian nie skonsultował z Pekinem daty wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu - podał w środę japoński dziennik "Yomiuri Shimbun", powołując się na chińskich urzędników. Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to bardzo ważny krok w relacjach Phenianu z swoim najważniejszym i praktycznie jedynym sojusznikiem.