Najnowsze

Najnowsze

Boni: Polska gotowa na ACTA. Nie zmieni polskiego prawa

- Umowa ACTA w niczym nie zmieni polskiego prawa, także w sferze praw internautów i funkcjonowania Internetu - zapewniał na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Michał Boni. Dodał, że Polska "jest gotowa" podpisać umowę, ale podpis nie oznacza natychmiastowego wejścia dokumentu w życie. Minister Bogdan Zdrojewski przekonywał z kolei, że dokument został przekazany do konsultacji ponad 30 podmiotom już w maju 2010 roku i nie napotkał głosów sprzeciwu.

Kobieta i mężczyzna napadli na bank

Krakowscy policjanci poszukują kobiety i mężczyzny, którzy w poniedziałek wieczorem napadli na jedną z placówek bankowych. Zamaskowani sprawcy sterroryzowali pracowników i zażądali wydania pieniędzy, po czym oddalili się z miejsca zdarzenia. Informację o napadzie otrzymaliśmy na Kontakt 24 od naszego internauty.

Padły strony austriackich ministerstw. Też za ACTA

Strony administracji rządowej kolejnego europejskiego kraju stają się ofiarami protestu przeciw ACTA. Austriacki odłam Anonymous - AnonAustria - sparaliżował witryny ministerstw spraw wewnętrznych i sprawiedliwości swojego kraju.

"Teraz w mediach też powiecie, że to awaria?"

"Kolejny atak hackerów - tym razem na stronę Ministerstwa Obrony Narodowej" - pisali internauci na Kontakt 24. Około godziny 17.40, podczas konferencji prasowej ministrów Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego, na stronie ministerstwa przez kilka minut można było przeczytać komunikat: "Teraz w mediach też powiecie, że to 'awaria'? We are Anonymous. You have been warned". Po chwili strona przestała działać. "Doszło do ataku" - przyznał w poniedziałek wieczorem w rozmowie z naszą redakcją Jacek Sońta, rzecznik resortu.

"Mam żal, ale zawsze trochę winy jest po naszej stronie"

- Mam żal, gdy ktoś mówi, że dokument był tajny, a wisiał na stronie albo gdy ktoś mówi, że nie było konsultacji, a trwały one 1,5 roku. Ale zawsze trochę winy jest po naszej stronie - tłumaczył się w "Faktach po Faktach" minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wyjaśniał wątpliwości ws. umowy ACTA.

Tornada i grad wielkości piłek golfowych. Ofiary

Gwałtowne burze z gradem i tornada przeszły nocą i wczesnym rankiem nad południowym-wschodem Stanów Zjednoczonych. Zginęły co najmniej dwie osoby, a ponad sto zostało rannych. W Arkansas i Alabamie odnotowano liczne zniszczenia budynków, służby pracują nad oczyszczeniem dróg.

Lojaliści Kaddafiego odbili swój bastion

Dokładnie trzy miesiące po oficjalnym zakończeniu libijskiej wojny domowej, lojaliści obalonego Muammara Kaddafiego odbili jeden z swoich bastionów. Miasto Bani Walid wpadło w ich ręce po trwających cały dzień walkach. Miejscowość leżąca około 200 kilometrów od Trypolisu była areną zaciętych walk na jesieni. Zwolennicy dyktatora bronili się tam cztery miesiące.

Nawet osiem lat więzienia grozi za ataki hakerskie

Za ataki hakerskie grozi - według przepisów kodeksu karnego - do trzech lat więzienia. Jeśli w wyniku takiego ataku wyrządzi się "znaczną szkodę majątkową", kara wzrasta do pięciu lat pozbawienia wolności. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że w przypadku, gdy atak dotyczy instytucji państwowych, kara może wzrosnąć nawet do 8 lat więzienia.

Arktyczny prąd może ochłodzić Europę

Ogromna ilość wody powstałej z topnienia arktycznych lodowców może doprowadzić do osłabienia działania prądów oceanicznych i wpłynąć na obniżenie temperatury w Europie. Stanie się tak, jeśli występujący wokół bieguna północnego wiatr zmieni kierunek - przewidują brytyjscy naukowcy.

Francja oddała głowy Maorysów

W XIX wieku trafiły do Europy, jako egzotyczna ciekawostka. Teraz spreparowane głowy Maorysów z francuskiego muzeum powrócą do Nowej Zelandii, gdzie zostaną pochowane. Ceremonia przekazania szczątków rdzennych mieszkańców wysp odbyła się w muzeum Quai Branly w Paryżu. Przewodniczył jej francuski minister kultury Frederic Mitterrand.

Włoski wstyd: Konsul neofaszysta piosenkarz

Włoski konsul generalny w Osace został dyscyplinarnie wezwany do kraju. Jak się okazało Mario Vattani wiódł podwójne życie. Był nie tylko oficjalnym reprezentantem państwa włoskiego, ale też liderem neofaszystowskiej grupy rockowej.

Europa uderza w Iran. Izrael zadowolony

Premier Izraela wyraził zadowolenie z powodu decyzji państw Unii Europejskiej, które chcą zaostrzyć sankcje wobec Iranu. - Uważam, że jest to krok w dobrą stronę. Nie można jednak przewidzieć jego efektu - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Rosja wyraziła natomiast "ubolewanie i niepokój". - To oczywiste, że to presja i dyktat, które mają "ukarać" Iran - napisało rosyjskie MSZ.

"Szeryf z Ohio nie zamknie sieci internaucie z Radomia"

- ACTA jest ogólnie zbieżny z naszymi oczekiwaniami, bo zwiększa ochronę własności intelektualnej w sieci i umożliwia uzyskiwanie i wymianę informacji z innymi krajami. Ale nie obawiałbym się, że jakiś szeryf z Ohio zamknie dostęp do sieci użytkownikowi w Radomiu - mówił w TVN24 Marek Staszewski, pełnomocnik prawny Związku Producentów Audio-Video. Przed totalnym potępieniem bronią też ACTA takie organizacje jak ZAiKS i FOTA.

Europa też ma swojego niewidzialnego drona

To Amerykanie wiodą prym w budowie bezzałogowych samolotów wojskowych, ale Europejczycy starają się gonić swoich sojuszników. We Francji zaprezentowano oficjalnie prototyp drona o nazwie nEUROn, który powstaje w ramach współpracy szeregu państw Starego Kontynentu. Nowa maszyna w wielu aspektach jest unikatowa dla europejskich firm.

GIODO: ACTA niebezpieczne dla konstytucyjnych praw i wolności

"Podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji" - napisał generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą w poniedziałek wysłał do resortu administracji i cyfryzacji. Zdaniem GIODO przyjęcie przez Polskę ACTA jest niewskazane, a wystarczającą podstawę do ścigania poważnych naruszeń praw autorskich dają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania krajów UE.

Polski internet szykuje się na dobrowolny blackout

Część polskich serwisów internetowych przygotowuje się do protestu przeciwko planom podpisania umowy ACTA. We wtorek kilkadziesiąt stron zamierza "zniknąć" z sieci na godzinę, a przez całą dobę być zasłoniętych przez banner protestacyjny.

Tajemnice Treblinki. Pierwsze dokładne badania obozu

Naziści starali się dokładnie zatrzeć ślady po obozie zagłady w Treblince. Wszystkie zabudowania zburzono a na masowych grobach posadzono drzewa. Nikt nigdy metodycznie i naukowo nie przebadał terenu obozu. Posługiwano się jedynie wynikami niedoskonałych badań przeprowadzonych bezpośrednio po wojnie i wspomnieniami świadków. Teraz grupa naukowców z Wielkiej Brytanii jako pierwsza dokładnie przebadała teren obozu w Treblince.

Europosłowie opóźnią ACTA?

Grupa europosłów z Partii Socjalistycznej i Zielonych chce zablokować uchwalenie ACTA. Zamierzają zaskarżyć umowę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, jako niezgodną z unijnym prawem - podało RMF FM. Głosowanie Europarlamentu nad ACTA nastąpi najwcześniej w kwietniu.

We wraku Concordii znaleziono ciała 2 kobiet

Służby ratunkowe odnalazły we wraku Costa Concordia kolejne ciała - to zwłoki dwóch kobiet - podała agencja Reutera powołując się na szefa włoskiej Obrony Cywilnej. Franco Gabrielli ogłosił również, że we wraku prowadzone będą jednocześnie dwie operacje - dalsze poszukiwania ludzi i wypompowywanie paliwa.

Iran grozi: Na pewno zamkniemy cieśninę Ormuz

Iran "na pewno" zamknie cieśninę Ormuz, jeśli dojdzie do zakłócenia eksportu irańskiej ropy w związku z sankcjami UE - poinformował w środę w rozmowie z agencją Fars Mohammad Kossari, zastępca komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego irańskiego parlamentu. Państwa UE porozumiały się w poniedziałek ws. wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu.

"Jechał zygzakiem". Policjanci ruszyli w pościg

Zatrzymaniem 64-letniego kierowcy zakończył się poranny pościg ulicami Białegostoku. Poruszający się zygzakiem kierowca osobowej Skody zwrócił na siebie uwagę policjantów, którzy postanowili go zatrzymać. Mężczyzna jednak nie zatrzymał się do kontroli - przez blisko kilometr uciekał przed policyjnym radiowozem. Jak się okazało, miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Całe zdarzenie zarejestrował Reporter 24 Piotr_Tomanek, który w serwisie Kontaktu 24 zamieścił nagranie z pościgu.

Prezydent podpisał ustawę refundacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy refundacyjnej - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Lekarze OZZL apelowali do niego, by odesłał nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego, bo według nich niekonstytucyjny był tryb uchwalania zmian.

ACTA się odwlecze? Wicepremier nie wyklucza

Możliwe, że decyzja ws. przyjęcia ACTA zostanie odłożona w czasie - poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Nic nie stoi na przeszkodzie - stwierdził.

Neumann: Graś się pomylił. Pawlak: Nie do końca

Sławomir Neumann z PO uważa, że rzecznik rządu Paweł Graś pomylił się, mówiąc w niedzielę o tym, że awaria stron rządowych to nie atak hakerów, a efekt "częstych wizyt". - W pewnej mierze miał rację, bo po informacjach mediów każdy chciał sprawdzić, czy dana strona działa - skomentował Waldemar Pawlak z PSL.

"Tusk ma swojego Facebooka". Palikot o atakach hakerów

- Tusk ma swojego Facebooka, PO ma swoją stronę internetową.(...) Wystarczy przez miesiąc sparaliżować osobiste strony tych osób - takich jak Paweł Graś i Donald Tusk - żeby uzyskać efekt jaki się chce - powiedział w poniedziałek w Lublinie Janusz Palikot, oceniając blokadę stron rządowych przez hakerów. I podkreślił, że w ten sposób dokuczyłoby się konkretnym osobom, a nie państwu. - Dokuczać właśnie nie państwu, dając argument w sprawie bezpieczeństwa, a dokuczać tym ludziom, żeby odczuwali presję - stwierdził poseł. Palikot sprzeciwia się przyjęciu ACTA, podobnie jak wielu innych polityków.

Narada u premiera w sprawie kontrowersyjnego dokumentu

O godz. 14 rozpoczęło się spotkanie u premiera Donalda Tuska ws. ACTA. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie bierze w nim udziału szef dyplomacji Radosław Sikorski, resort reprezentuje minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Prócz niego, o międzynarodowym porozumieniu dotyczącym walki z naruszeniami własności intelektualnej rozmawiają ministrowie administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz kultury Bogdan Zdrojewski. Potem szef rządu ma zdecydować, czy wydać upoważnienie do podpisania dokumentu.

Rosja sprzeda Syrii 36 Jaków

Rosja sprzeda ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii 36 samolotów szkolno-treningowych Jak-130. Umowa opiewa na 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant". Umowę już podpisano, wejdzie ona w życie z chwilą zapłaty zaliczki przez Syrii.

Brakiem konsultacji ws. ACTA zajmuje się RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się z urzędu sprawą braku konsultacji społecznych ws. porozumienia ACTA; zostanie przygotowane w tej sprawie wystąpienie do administracji rządowej - poinformowało biuro RPO.

Decyzja ws. szefa wojskowych prokuratur do końca tygodnia

Do końca tygodnia szef MON ma podjąć decyzję ws. zmian na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta po spotkaniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z kandydatem na szefa Prokuratury Wojskowej płk. Jerzym Artymiakiem. Miało ono związek z wnioskiem prokuratora generalnego o zmianę na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Dziś zbiera się także Krajowa Rada Prokuratury - ma omówić kondycję prokuratury wojskowej. - To będzie trudna dyskusja, ale potrzebna - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.