Najnowsze

Najnowsze

Pomnik na Cytadeli w zamian za Świerczewskiego

Kamień węgielny pod pomnik Żołnierzom II Armii Wojska Polskiego został wmurowany w poniedziałek na Poznańskiej Cytadeli. Odsłonięcie pomnika - stalowej płyty z zarysami postaci żołnierzy podrywających się do szturmu - zaplanowano na maj, w 68. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Chińczycy i Rosjanie werbują żołnierzy Bundeswehry

Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego MAD, Ulrich Birkenheier, ujawnił w rozmowie z dziennikiem "Die Welt", że największy kłopot jego służbom sprawiają rosyjscy i chińscy szpiedzy, którzy usiłują werbować żołnierzy Bundeswehry jako agentów. Wywiad jest historyczny, bo pierwszy w historii agencji.

Wrocław wybrał logotyp Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Kształt dachu wrocławskiego ratusza, herb miejski, godło Polski i znak Solidarności - te elementy były inspiracją dla autora logotypu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekt zwyciężył w konkursie na znak graficzny Wrocławia.

Prokurator od sprawy Marcina P. uniewinniona

Sąd dyscyplinarny uniewinnił od zarzutu naruszenia zasad wiceszefową Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa, która zaakceptowała wniosek o dobrowolne poddanie się karze przez Marcina P., zanim wybuchła afera Amber Gold.

Dutroux, "koszmar Belgów", nie wyjdzie na wolność. "On nie jest gotowy"

Belgijski sąd odrzucił wniosek Marca Dutroux o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Matka mężczyzny, który porwał i zgwałcił sześć dziewczynek, po czym cztery zamordował, zaapelowała, aby nie uwalniać jej syna. - Jestem pewna, że znów by zaczął to robić - stwierdziła w wywiadzie 78-letnia kobieta.

Zignorował systemy i zapobiegł III Wojnie Światowej. Doceniony

26 września 1983 roku pułkownik wojsk kosmicznych ZSRR Stanisław Pietrow pełnił nudny dyżur w centrum wczesnego ostrzegania pod Moskwą. W środku nocy systemy niespodziewanie zaalarmowały o starcie rakiet balistycznych z USA. Późniejsze czyny pułkownika prawdopodobnie zapobiegły III Wojnie Światowej. W niedzielę został uhonorowany za swoją postawę.

"Polski obóz zagłady" w mediach. Niemiecka agencja DPA przeprasza

Polski obóz zagłady Sobibór - takie sformułowanie pojawiło się w depeszy niemieckiej agencji prasowej DPA. Powieliła ją część mediów. Po interwencji polskiej ambasady w Berlinie agencja wystosowała oficjalne przeprosiny i skorygowała: "To był oczywiście niemiecki obóz zagłady zbudowany w Polsce".

Stanął w obronie nastolatków. Został skopany

Byli pijani i bez powodu zaczepili grupę nastolatków. Zaczęli się szamotać, a gdy dwóch chłopaków pobiegło po pomoc, mężczyźni zaatakowali 14-latka i mężczyznę, który stanął w jego obronie.

Kolonia karna za przepuszczenie "pluszowego desantu"

Białoruski żołnierz wojsk pogranicza został skazany na dwa lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, ponieważ nie zareagował na przelot nad granicą szwedzkiej awionetki. Z samolotu zrzucono następnie nad Białorusią pluszowe misie z przymocowanymi apelami o wolność słowa, zawstydzając białoruskie władze.

Prokurator czyta akt oskarżenia: wpisywała w wyszukiwarce "jak zabić bez śladów"

Prokurator odczytał skrócony akt oskarżenia wobec Katarzyny W. - Pozbawienie życia małoletniej miało charakter celowy i zaplanowany - mówił Zbigniew Grześkowiak. Przytoczył, jak kobieta szukała w internecie informacji o sposobach pozbawienia życia dziecka. W wyszukiwarkę wpisywała m.in. frazy "zasiłek pogrzebowy niemowlaka", "kremacja niemowlaka cena" czy "jak zabić bez śladów".

Płacili 10 tysięcy zł za prawo jazdy

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie zatrzymali kolejnych podejrzanych o udział w korupcji przy załatwianiu praw jazdy. Wśród nich jest egzaminator i dwóch pośredników.

Duchowny oskarżony o molestowanie chłopców z domu dziecka

Jest akt oskarżenia przeciwko duchownemu z zakonu bonifraterów, który miał molestować 10-letniego chłopca i składać seksualne propozycje 13-latkowi. Obaj byli wychowankami domu dziecka. Mężczyzna przebywa w areszcie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Plantacja marihuany tuż przy oborze

Poznańska policja zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o produkcję narkotyków na dużą skalę. Jego plantacja marihuany na terenie powiatu średzkiego mogła dostarczyć narkotyków o wartości ponad 60 tysięcy złotych.

Studenckim bolidem jadą na tor Formuły 1

Waży tylko 200 kg, ma 70 koni i jeździ z prędkością 180 km/h. Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli bolid, który już latem będzie się ścigał na słynnym torze Formuły 1 Silverstone.

Proces będzie jawny. Sąd: to gwarancja kontroli społecznej

Proces Katarzyny W. będzie jawny - zdecydował sąd. Nie zgodził się jednak na nagrywanie rozpraw, za wyjątkiem dzisiejszej oraz ogłaszania wyroku i jego ustnych motywów. Obrona chciała, by proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Oskarżenie była przeciwna wyłączeniu jawności procesu, ale domagała się zakazu wideorejestracji rozprawy.

Sprawa molestowania 15-latki. "Nagrania księdza są sfingowane"

Biegły stwierdził, że nagrania przedstawione w prokuraturze przez księdza Mirosława Bużana są sfabrykowane. Były proboszcz z Bojana przedstawił je, chcąc udowodnić, że historia molestowania 15-latki, za którą został skazany, była sfingowana.

NIK: W KRUS-ie nie sprawdzają, czy ubezpieczają tylko rolników

KRUS sporadycznie sprawdza, czy ubezpieczeni prowadzą działalność rolniczą - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Zaznaczyła jednocześnie, że raport Izby potwierdził, że taką sytuację mogą wykorzystywać osoby, które chcą płacić mniejsze składki emerytalno-rentowe.

Handel końmi w Skaryszewie pod lupą policji i inspektorów weterynarii

Inspektorzy służb weterynaryjnych, policjanci i przedstawiciele organizacji walczących o prawa zwierząt przyglądają się handlowi końmi, który odbywa się podczas rozpoczętego dziś Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego "Wstępy". Teren jarmarku objęto monitoringiem. Powodem są sygnały m.in. o biciu zwierząt.

Korupcja w poznańskim wojsku

Policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Poznania zatrzymali osoby które mogą być zamieszane w korupcję i zagarnięcie pieniędzy na szkodę wojska. Za oszustwa podejrzanym grozi kara 8, a za korupcję nawet 12 lat więzienia.

Konsultacje "zrobiono dla picu"? Mieszkańcy źli na urzędników

Poznańscy społecznicy czują się leckceważeni przez urzędników, którzy odpowiadają za przebudowę ulicy Kraszewskiego. - Konsultacje w tej sprawie zrobiono chyba dla picu - oceniają. Projektant przyznaje, że przeprowadzono je zbyt późno by wprowadzić poważne zmiany. ZDM zwraca jednak uwagę, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami.

Media: Benedykt XVI z emeryturą 2,5 tys. euro i "lekką walizką"

Emerytura abdykującego papieża Benedykta XVI będzie najpewniej wynosić 2,5 tysiąca euro - pisze "La Stampa". Włoski dziennik zwraca uwagę na surowe przepisy, których będzie musiał przestrzegać były papież podczas wyprowadzki ze swego apartamentu. Benedykt XVI ma opuścić Watykan z "lekką walizką".

Szczeniak pod maską samochodu. Nietypowa akcja Straży Granicznej

Najpierw usłyszeli piszczenie dochodzące spod maski samochodu. Gdy ją podnieśli, zobaczyli wystraszonego szczeniaka, który zakleszczył się między przewodami. -To jedna z najbardziej nietypowych akcji jakimi dowodziłem - przyznaje ppłk Lesław Siwka, przełożony strażników, którym udało się uratować psiaka.

Pióra Komorowskiego i Gajosa pomogą chorym artystom

Ponad 35 tysięcy złotych udało się zebrać podczas charytatywnej aukcji wiecznych piór. Przekazali je m.in. prezydent Bronisław Komorowski, kardynał Stanisław Dziwisz i aktor Janusz Gajos. Pieniądze trafią do artystów, którzy kiedyś występowali na scenie, a teraz potrzebują pomocy.

Pięciu sędziów będzie orzekać ws. Katarzyny W. Zdecydują, czy śmierć Madzi była zabójstwem

W procesie Katarzyny W., który rozpoczyna się w poniedziałek przed katowickim sądem, orzekać będzie pięciu sędziów - dwóch zawodowych i trzech ławników. W trakcie procesu rozstrzygną m.in., czy śmierć Madzi była zabójstwem, czy nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Według b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, jest to możliwe, bo stan psychiczny Katarzyny W. budzi wątpliwości. - To osobowość psychopatyczna - powiedział w TVN24.