Najnowsze

Najnowsze

Berlin odbudowuje pałac królów pruskich. "Projekt bezsensowny"

W Berlinie wbito kamień węgielny pod odbudowę historycznej siedziby królów pruskich - pałacu Hohenzollernów. Część niemieckiej prasy przewiduje jednak tylko kłopoty i twierdzi, że powstanie w ten sposób kolejny plac budowy, która przez lata będzie straszyła tylko szkieletem.

Praca z agencji

Zamiast urzędu pracy prywatna firma, która nie tylko pomoże znaleźć zatrudnienie, ale też poradzi w wyborze zajęcia, pomoże w zadbaniu o wygląd, czy w rozmowach z pracodawcą. Wszystko po to, by rzeczywiście znaleźć pracę i to na dłużej. Dopiero za taki efekt firma dostaje pieniądze. Ten nowatorski, wzorowany na zachodniej Europie, pilotażowy program ministerstwa pracy prowadzony jest w trzech województwach. Efekty widać. Za wcześnie, by oceniać jak trwałe, ale nową jakość widać gołym okiem.

Urzędnicy do tablicy

Nasi reporterzy znaleźli pracę, ale nie z pomocą urzędu pracy. Tak, jak zresztą większość bezrobotnych Polaków. Nieskuteczność pośredniaków obnażył eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki są porażające. Na oferty pracy wysłane do ponad 400 urzędów odpowiedziało zaledwie kilka. Jeszcze bardziej zdumiewają tłumaczenia urzędników, obnażające brak ich wiedzy o przepisach oraz totalną biurokrację. To tłumaczy, dlaczego pracodawcy nie szukają tam pracowników, a bezrobotni pracy.

Aaaby pracę mieć

Nasi reporterzy w poszukiwaniu pracy. Pojechali tam, gdzie bezrobocie jest największe. Byli gotowi podjąć się każdego zadania, nawet niewdzięcznej pracy na fermie indyków. Nie było łatwo, ale po zaledwie kilku godzinach udało się znaleźć pracę. Przy okazji ciekawe, zaskakujące spostrzeżenie. Tam, gdzie bezrobocie bije rekordy, urzędy pracy świecą pustkami.

Nowym "nr 2" w CIA będzie kobieta. Pierwszy raz w historii

Wicedyrektor amerykańskiej CIA Michael Morell ustępuje ze stanowiska i przechodzi do gremium doradzającego prezydentowi w sprawach wywiadu - poinformował w środę Biały Dom. Na miejsce Morella w CIA prezydent Barack Obama mianuje Avril Haines.

NSA jest z siebie dumna. Inwigilacja "pozwoliła uniknąć tuzinów zamachów"

Ujawnione w ostatnich dniach tajne programy inwigilacji elektronicznej pomogły wywiadowi USA zapobiec tuzinom potencjalnych zamachów terrorystycznych - powiedział w środę w Senacie szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), generał Keith Alexander. Dodał, że gdyby nie one, to w ostatnich latach w USA i na całym świecie doszłony do kilkudziesięciu innych poważnych zamachów terrorystycznych.

Prezydent, premier i inni politycy niewinni w sprawie Olewnika

Ani Aleksander Kwaśniewski, ani Marek Belka, a także Zbigniew Ziobro, Zbigniew Wassermann, Antoni Macierewicz i wielu innych polityków nie popełniło przestępstwa w sprawie Krzysztofa Olewnika. Jak ustalił portal tvn24.pl, prokuratura bez rozgłosu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez "przedstawicieli centralnych organów administracji Rzeczpospolitej Polskiej".

12.06 | Podtopienia po ulewach

Ponad 3 tysiące interwencji - tyle razy wyjeżdżali ostatniej doby strażacy, żeby walczyć ze skutkami ulew, które wczoraj przeszły nad Polską. Najwięcej pracy mieli na Śląsku i w Małopolsce.

12.06 | Miejskie sieci nie gotowe na nawałnice

Ostatnie dni udowodniły, że nie potrzeba rzeki, żeby doszło do niszczących podtopień. Niestety, niewydolne systemy kanalizacyjne są zagrożeniem nie tylko dla samochodów pozostawionych przy zalanych ulicach. Zagrożone jest też środowisko, bo do deszczówka jest często razem z innymi ściekami wylewana do rzek. Wszystko przez przeciążone oczyszczalnie ścieków, które nie nadążają z czyszczeniem zbyt dużej ilości wody. Bartosz Żurawicz sprawdzał, czy da się coś zrobić z tym problemem.

12.06 | Detektor burzowy w Świeradowie

O tym, że burze w górach mogą zaskoczyć, wie niejeden turysta. W Świeradowie-Zdroju zainstalowano i uruchomiono detektor burzowy, który będzie informował o aktualnych zagrożeniach pogodowych na szlakach Karkonoszy i Gór Izerskich.

Auto uderzyło w koparkę. 4 osoby zginęły

Trzy kobiety oraz mężczyzna zginęli w zderzeniu samochodu osobowego z koparką na drodze krajowej nr 5 między Rawiczem a Żmigrodem na Dolnym Śląsku. Trasa przez ponad trzy godziny była zablokowana.

Do kontrolerów lotów dołączyli kolejarze. Strajk

W drugim dniu strajku kontrolerów lotów we Francji odwołano tysiące rejsów. Pracownicy sprzeciwiają się liberalizacji wspólnej europejskiej przestrzeni powietrznej. Na czwartek strajk zapowiedzieli pracownicy kolei SNCF przeciwni podziałowi państwowej firmy.

Rząd Turcji rozważy referendum ws. spornego placu

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zapowiedziała, że rozważy przeprowadzenie referendum w sprawie przebudowy parku Gezi w Stambule. Demonstracje przeciwko budowie w tym miejscu centrum handlowego i meczetu przerodziły się 31 maja w antyrządowe protesty w całym kraju.

Brudziński współczuje Rokicie. "Chichot historii"

- Podzielam poczucie ostentacyjnej wręcz niesprawiedliwości tego wyroku i myślę, że dziś fakt, że komornik siada na dochodach pana Rokity jest czymś z gruntu niesprawiedliwym - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PiS Joachim Brudziński.

Brudziński współczuje Rokicie. "Chichot historii"

- Podzielam poczucie ostentacyjnej wręcz niesprawiedliwości tego wyroku i myślę, że dziś fakt, że komornik siada na dochodach pana Rokity jest czymś z gruntu niesprawiedliwym - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PiS Joachim Brudziński.

Snowden przerywa milczenie. Szykuje się na sądową bitwę w Hongkongu

- Zamierzam zwrócić się do sądów i mieszkańców Hongkongu, aby zdecydowali o moim losie - ogłosił Edward Snowden w wywiadzie dla "South China Morning Post". Amerykanin, który ujawnił tajne informacje o amerykańskim programie inwigilacji obywateli PRISM, zniknął w poniedziałek i od tej pory nie był przez nikogo widziany.

Prezydent ułaskawi upośledzonego? "Czeka na opinię sądu"

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła prośba o ułaskawienie Radosława Agatowskiego. Jak poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek, rzeczniczka Kancelarii, prezydent czeka w tej sprawie na opinię sądu. Upośledzony 25-latek został skazany na więzienie za drobne kradzieże. W środę mężczyzna wyszedł z aresztu w Koszalinie na przepustkę.

David Lynch piosenkarzem. "Ta muzyka przyprawia duszę o dreszcze"

- Ciągle wracam do bluesa, bo jest taki dobry. Jest szczerą i emocjonalną formą muzyczną, która przyprawia duszę o dreszcze - reżyser David Lynch, autor "Miasteczka Twin Peaks" i "Mulholland Drive", wyznaje dlaczego nagrał nową płytę. Jego "The Big Dream" ukaże się w lipcu, ale już teraz jest pierwsza piosenka - duet z Lykke Li.