Ostatnia edycja magazynu propagandowego Al-Kaidy "Inspire" (ang. Inspiracja) padła ofiarą sabotażu wywiadu USA - twierdzi "Washington Post". Internetowe pismo jest pełne zachęt do przeprowadzania zamachów i instrukcji jak budować bomby.
Ostatnie wydanie magazynu, który ukazuje się w nieregularnych odstępach, trafiło do sieci w maju. Wówczas pojawiły się doniesienia, że zostało zaatakowane przez hakerów. W pliku PDF tylko pierwsza strona była normalna, na drugiej treść była "poszatkowana", a pozostałe 20 było pustych.
Dziennik "Washington Post" twierdzi teraz, że za sabotażem stoi wywiad elektroniczny USA, czyli obecnie niesławne NSA. Informacja na ten temat ma pochodzić od anonimowych informatorów w służbach wywiadowczych. Zhakowane wydanie "Inspiracji" zniknęło z forum dżihadystów kilka godzin po tym, jak na nim się pojawiło. Kilka tygodni później pojawiło się kolejne wydanie poświęcone zamachom w Bostonie, tym razem nie zmienione.
Kolorowa zachęta do terroryzmu
Internetowy magazyn propagandowy Al-Kaidy jest pilnie obserwowany przez zachodnie służby z oczywistych względów. Poza materiałami sławiącymi dżihad przeciw "krzyżowcom", czy opiewającymi chwałę "męczenników", znajdują się tam też rożne pomysłowe instruktarze odnośnie tego, jak konstruować bomby, czy przeprowadzać zamachy.
W jednej z edycji znajdował się schemat bomby stworzonej na bazie szybkowaru pod tytułem "Zrób bombę w kuchni swojej mamy". Niemal identyczne ładunki zostały później zdetonowane w Bostonie. Innym razem sugerowano zbudowanie "Ostatecznej kosiarki", czyli samochodu z ostrzami na masce, którym zamachowiec miał wbić się w tłum i zabić jak najwięcej osób. FBI oznajmiło, że kilka miesięcy później zatrzymało kilka osób rozważających wprowadzenie takiego planu w życie.
- To poważne zagrożenie, bo magazyn ma oddanych czytelników, którzy go poszukują. To nie jest coś, co jest umieszczane przypadkowo na forum - powiedział "WP" anonimowy przedstawiciel wywiadu USA. - Ponadto jest bardzo przystępny. Jest dużo rysunków i prostych schematów - dodał.
Autor: mk\mtom\k / Źródło: Washington Post
Źródło zdjęcia głównego: Internet