Najnowsze

Najnowsze

Starcie gigantów na Śląsku

W wyborach do Parlamentu Europejskiego naprzeciw siebie staną: reżyser, senator i poseł Kazimierz Kutz oraz były premier, szef Parlamentu Europejskiego i bijący rekordy poparcia w poprzednich wyborach Jerzy Buzek. Bitwa o największy w kraju elektorat zaczyna się od ostrego ataku. „To etatowy miglanc” – mówi Kutz o Buzku.

"Winter is coming". Internet drwi z minister

W sieci zawrzało. Internauci prześcigają się w dowcipnych komentarzach, a obiektem drwin jest minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Burzę w internecie wywołały jej słowa o wielogodzinnych opóźnieniach pociągów. - Sorry, mamy taki klimat - stwierdziła w poniedziałkowych "Faktach po Faktach".

Wzrost przestępczości? Prezydent Maduro znalazł winnych: telenowele

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył o wzrost przestępczości w kraju popularne telenowele, które - jego zdaniem - rozpowszechniają wśród młodych ludzi złe wartości i przedstawiają w korzystnym świetle przemoc i narkotyki. W ubiegłym roku Maduro atakował z kolei pełne przemocy gry wideo oraz hollywoodzki hit "Spider-Man".

Forum Ekonomiczne w Davos zajmie się Iranem i Syrią

Przyszłość Syrii i Iranu będą ważnymi tematami kuluarowych rozmów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które odbędzie się 22-25 stycznia - zapowiedział w poniedziałek założyciel Forum Klaus Schwab. Poinformował, że w obradach weźmie udział ok. 2500 osób.

Nerwowa noc w Kijowie. Demonstranci obawiają się szturmu, złapali "prowokatorów"

W Kijowie kolejna noc minęła na starciach antyrządowych demonstrantów z milicją, choć do ostatecznej rozprawy z opozycją - czego się przeciwnicy prezydenta Wiktora Janukowycza obawiają - nie doszło. Tymczasem Janukowycz zaapelował do rodaków, by nie ulegali prowokacjom ludzi, których celem jest doprowadzenie do podziałów w narodzie i wywołanie chaosu w kraju.

Koledzy po fachu chronią prokurator. "Tu się powinny głowy posypać"

Szokująca decyzja sądu dyscyplinarnego w sprawie znanej prokurator z Wrocławia. Sędzia nie zgodził się uchylić immunitetu pani prokurator podejrzewanej o fałszowanie dokumentów, fabrykowanie dowodów i celowe przedłużanie śledztw. Lista zarzutów jest długa, a prokuratura nie ma wątpliwości co do winy swojej koleżanki po fachu.

Grodzka "walczy" z gender

Sejmowe starcie o "dżender" szykuje się w roku wyborczym – a bój ten będzie mieć twarze Beaty Kempy i Anny Grodzkiej. Pierwsza transseksualna poseł w polskim sejmie zdecydowała się przystąpić do założonego przez prawicową posłankę z Solidarnej Polski parlamentarnego zespołu ds. tej ideologii - i nietrudno się domyślić, że ma jej bronić.

Mordercy wyjdą na wolność?

Pojutrze wchodzi w życie ustawa, która w założeniu miała powstrzymać wyjście na wolność groźnych przestępców, w tym Mariusza Trynkiewicza. Miała, bo wchodzi w życie na tyle późno, że Trynkiewicz może opuścić więzienie. Ale to nie jedyny problem - dużym utrudnieniem może okazać się brak miejsc w ośrodku, w którym osoby po odbyciu kary trafią na dalsze przymusowe leczenie. Co jest w tej ustawie i kogo oprócz Trynkiewicza dotyczy?

Drogowa ślizgawka

Skutki przejściowej pogody. Na północy solidny mróz – na południu nawet plus osiem – a pomiędzy coś co bardzo lubi przymarzać do samochodowych szyb i komplikować życie kierowcom. O ile z gołoledzią przynajmniej na najważniejszych drogach walczą odpowiednio uzbrojone służby, to walkę z mrozem na samochodzie musimy stoczyć już sami.

Dzieci projektują budżet

Powiedzenie - dzieci głosu nie mają - nie sprawdza się w Warszawie. Prezydent miasta w konsultacjach nad tak zwanym budżetem partycypacyjnym przewiduje możliwość głosowania osób niepełnoletnich - a wychodzi to na jaw kilka tygodni po tym jak politycy dość zgodnie skrytykowali pomysł udziału niepełnoletnich w wyborach, zgłaszany przez partię Jarosława Gowina.

Jamajka powalczy w Soczi?

Powrót autsajderów - czyli reprezentacja Jamajki na zimowych igrzyskach olimpijskich. Ćwierć wieku temu zrobili furorę w Calgary - potem udawało im się kilka razy na różnych zawodach - teraz jamajscy bobsleiści, bo to o nich mowa, mają duże szanse by wystąpić w Soczi. Ścigająca się na lodzie załoga z tropikalnej wyspy udowodniła, że wszystko jest możliwe.

Obama w obronie marihuany

Kolejny amerykański prezydent przyznaje, że palił marihuanę - Barack Obama potwierdził to w wywiadzie dla prestiżowego magazynu "New Yorker" - dodał też, że aczkolwiek palenia nie pochwala - to jego zdaniem jest mniej szkodliwe niż picie alkoholu. Taka opinii wśród polityków jest coraz bardziej popularna, o czym świadczy lawinowo już postępująca legalizacja marihuany w USA.

Mróz zatrzymał pociągi. "Sorry, mamy taki klimat"

- Sorry, mamy taki klimat - tak Elżbieta Bieńkowska, minister infrastruktury i rozwoju, odpowiedzialna od niedawna również za kolej, skomentowała w TVN24 wielogodzinne opóźnienia pociągów z powodu oblodzenia trakcji. Wicepremier podkreślała, że na tory wyjechały dziś cztery tysiące pociągów, a tylko dwa stanęły.

Życie po śmierci

Cena wojny i polityczny bilans... a gdzieś w tle to jednak przede wszystkim ludzkie dramaty. Starszy szeregowy Grzegorz Nosek zginął w Iraku, zaledwie po miesiącu służby. Mija 10 lat, a jego najbliżsi wciąż nie potrafią mówić o tym bez emocji. Ale chcą mówić - a to wyjątek. Bo ci, którzy opowiadają o tym, jak wygląda ich życie po śmierci syna, męża czy przyjaciela - spotykają się potem z oskarżeniami o robienie sobie rozgłosu, "kariery" na śmierci kogoś najbliższego.

Misja prawie skończona

Przez ostatnich kilkanaście lat w Iraku i Afganistanie zginęło 65-u polskich żołnierzy, prawie tysiąc zostało rannych. Teraz - gdy nasza misja w Afganistanie po 12 latach kończy się - jest więc pytanie - czy miała ona sens? Czy cena, jaką Polska zapłaciła za sojusz w "wojnie z terroryzmem" - nie okazała zbyt wysoka? Czy poza kosztami, są jakieś korzyści dla nas i dla Afgańczyków?

Cena kalectwa

Żołnierze, którzy życiem lub zdrowiem zapłacili za udział Polski w misjach wojskowych w Iraku i w Afganistanie. O tej ogromnej cenie mówi się zawsze, gdy ktoś zginie lub zostanie ranny. Potem wszyscy wracają do codzienności, a codzienność tych, którzy wracają z misji okaleczeni i niepełnosprawni często przypomina koleją wojnę. Wojnę, w której tym razem walczą o siebie, o zdrowie i godne życie. To jest historia plutonowego Mariusza Saczka - pierwszego żołnierza, który zdecydował się walczyć z ministerstwem obrony i w sądzie domaga się zadośćuczynienia i odszkodowania za utratę zdrowia. Został ciężko ranny w Afganistanie, gdy pod samochodem wybuchła mina. MON zapłacił weteranowi wszystko, co zgodnie z prawem mu przysługiwało. Problem w tym, że to nie wystarczy na leczenie i rehabilitację. Jaka jest cena kalectwa?

"Niewygodny" abp Wesołowski zniknął ze zdjęcia episkopatu Dominikany

Były nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Józef Wesołowski, w sprawie którego w Watykanie trwa dochodzenie z powodu podejrzenia o pedofilię, został usunięty z oficjalnego zdjęcia na stronie Konferencji Episkopatu Dominikany - donosi brytyjski "The Telegraph". Wesołowski został zastąpiony biskupem-emerytem Francisco Jose Arnaizem.