Najnowsze

Najnowsze

Schengen weszło w nową generację

Wtorek jest pierwszym dniem działania w Europie systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II). Są w nim informacje o osobach podejrzanych, zaginionych oraz kradzieżach. Do nowego systemu będzie można wprowadzać dane biometryczne.

Radioaktywna woda ucieka z Fukushimy. Zbiorniki nie wytrzymują

Operator zniszczonej dwa lata temu przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima oświadczył we wtorek, że traci wiarę w wytrzymałość tymczasowych zbiorników na skażoną radioaktywnie wodą, ale nie dysponuje innymi możliwościami jej składowania.

Jaruzelski na badaniach. Spotkanie z Millerem przełożone

We wtorek nie dojdzie do spotkania Millera z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Szef SLD miał mu wręczyć zaproszenie na zaplanowany na czerwiec Kongres Lewicy. Ze względu na stan zdrowia byłego prezydenta spotkanie odbędzie się w środę. Zaproszenie przyjął już Lech Wałęsa. Józef Oleksy, który deklarował, że z tego powodu nie zjawi się na spotkaniu, zmienił jednak zdanie. - W gorączce politycznej mówi się różne słowa - stwierdził Leszek Miller.

Przed wylotem premier na Powązkach. "Nie idę tam po to, by buczeć"

Termin mojego wyjazdu do Nigerii jest niefortunny, bo spodziewałem się tego typu komentarzy - stwierdził premier Donald Tusk, w reakcji na zarzuty, że w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej, zamiast być w kraju, wybiera się do Nigerii. - Ale z punktu tradycyjnego i godnego - tak, jak potrafię - czczenia tej rocznicy, to nic nie zmienia - ocenił szef rządu.

55-letnie kondory czekają na potomstwo

Kora i Kacper w gdańskim zoo mieszkają od 1968 roku, teraz oczekują na kolejne potomstwo. Jak mówi dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego, to dość wiekowa para, bo oboje mają po 55 lat.

Tusk: gwarantem bezpiecznych emerytur jest państwo i ZUS

- Niezależnie od intencji tych, którzy OFE stworzyli, to nie są instytucje, które gwarantują Polakom wysokie emerytury - powiedział premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, "poziom bezpieczeństwa przyszłych emerytur w OFE i ZUS jest identyczny", a państwo odgrywa tu kluczową rolę.

NATO: Rasmussen przyleci do Seulu

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyleci w tym tygodniu do Seulu - poinformował Sojusz Północnoatlantycki w oświadczeniu. Chwilę potem przeniesie się do Tokio.

Potrzebna obserwacja podejrzanej o dzieciobójstwo z Hipolitowa

Podejrzana o zabójstwo pięciorga swoich nowo narodzonych dzieci mieszkanka wsi Hipolitowo (woj. podlaskie) wymaga kilkutygodniowej obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Tak uznali biegli powołani przez prokuraturę w celu ustalenia poczytalności podejrzanej kobiety.

Nowe życie domu ostatniego Żyda z Oświęcimia

Dom Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia zostanie wyremontowany i zaadaptowany na Cafe Oszpicin - kawiarnię oraz miejsce wystaw artystycznych. Trwa zbiórka pieniędzy. 40 tys. zł wyłoży Małopolski Urząd Marszałkowski.

Aktorka i królowa zamiast Thatcher. Telewizje przepraszają

Telewizje tajwańska i tajlandzka przeprosiły we wtorek widzów za pokazanie błędnych zdjęć, informując o śmierci byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Na Tajwanie pokazano zdjęcie Elżbiety II, a w Tajlandii amerykańskiej aktorki Meryl Streep.

"Zabił dwulatka strzałem w głowę z bliska". Morderca z Serbii cierpiał na stres bojowy?

Nigdy nie był notowany przez policję, nigdy nie stwierdzono u niego podejrzenia choroby na tle psychicznym, a pozwolenie na broń miał od ponad 30 lat. Serbskie media zwracają jednak uwagę, że Ljubisa Bogdanović - morderca, który zabił członków swojej rodziny i sąsiadów we wsi Velika Ivanca 50 km od Belgradu, walczył w wojnie w byłej Jugosławii. I sugerują, że u źródła zbrodni może leżeć tzw. stres bojowy. Pokazują też zdjęcie zabójcy.

Premier: Potrzebne zmiany w konstytucji

- Zmiany, jakie zachodzą w Polsce i wokół Polski, będą wymagały zmian w Konstytucji - powiedział premier Donald Tusk podczas dorocznego zgromadzenia ogólnego Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem, wiąże się to z planowanym wprowadzeniem w Polsce europejskiej waluty oraz dylematami dotyczącymi wolności i uprawnień obywateli w internecie.

"Straciliśmy wielką przyjaciółkę"

Gdańszczanie od rana wpisują się do księgi kondolencyjnej pamięci Margaret Thatcher. Tymczasem władze miasta zastanawiają się, w jaki sposób godnie upamiętnić byłą premier Wielkiej Brytanii.

Drzewińscy byli podsłuchiwani i nagrywani. CD zatytułowano "Wrzód"

- Płyty z nagraniami o szczegółach zaginięcia Elżbiety Drzewińskiej znajdują się w Szwecji – twierdzi Piotr B. oskarżony o podżeganie do zabójstwa małżeństwa z Milanówka i ich synów. 63-letni mężczyzna nie chciał ujawnić, gdzie dokładnie są nagrania, ani przekazać ich śledczym. - Nie mogę bo naruszyłbym przepisy – przekonywał w poniedziałek, podczas kolejnej rozprawy w sprawie.

32-tonowy bunkier przejechał 40 km

Przez blisko 77 lat stało sobie spokojnie w okolicach Bledzewa (woj. lubuskie). Teraz, przy okazji rozpoczęcia budowy drogi S3 na odcinku Gorzów Wielkopolski - Międzyrzecz, niemieckie stanowisko strzelnicze musiało zostać usunięte. Trafiło kilkadziesiąt kilometrów dalej, na teren Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Pomagają młodym znaleźć pracę

Wystawy ponad 85-ciu firm, szkolenia i filmy instruktażowe. W Hali Stulecia odbywają się Career Expo, największe targi pracy dla młodych osób.

"Dla tego pomnika nie będzie dobrego miejsca w Poznaniu"

Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny zabrał głos w sprawie odbudowy Pomnika Wdzięczności. - Taki pomnik trudno będzie postawić w Poznaniu - powiedział na antenie Radia Merkury. Społeczny komitet odbudowy pomnika ogłosił kilka dni temu, że gigantyczny łuk triumfalny z 4-metrową figurą Chrystusa stanie na Malcie.