Najnowsze

Najnowsze

3. rocznica katastrofy smoleńskiej: msze, uroczystości, marsze. "Rząd obalimy, Smoleńsk pomścimy"

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej obchodzona była w Warszawie, Smoleńsku, Krakowie oraz wielu innych miastach. Po raz kolejny władze państwa i PiS zorganizowały osobne obchody. - Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta tragiczna rocznica nie będzie dzieliła Polaków - mówił rano na Powązkach premier Donald Tusk. - Mamy prawo do prawdy, mamy obowiązek o prawdę walczyć - przekonywał na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier już w Nigerii. Na podium, przed kompanią honorową

W środę premier przybył do Nigerii. Podczas wizyty w Abudży premier będzie rozmawiał z prezydentem Goodluckiem Jonathanem oraz z gubernatorami kilku stanów kraju. Podczas wizyty zostanie także podpisany kontrakt w sektorze gazowym między polską a nigeryjską firmą.

"Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu"

- Ten dzień spędzam na modlitwie i zadumie, niech inni robią co chcą – powiedział szef NSZZ "Solidarność". Piotr Duda wziął udział w Marszu Milczenia, który przeszedł ulicami Gdańska w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Obama pokazał projekt budżetu. Z cięciami w socjalu

Barack Obama przedstawił w środę plan przyszłorocznego budżetu, który zakłada redukcję deficytu do 4,4 proc. PKB. By zademonstrować wolę kompromisu z Republikanami, proponuje redukcję wydatków socjalnych, jak emerytury i opieka zdrowotna dla starszych.

"Przyjaźń" dostała grunt pod terminal naftowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wydzierżawił 28 hektarów gruntu spółce PERN "Przyjaźń" pod budowę terminalu naftowego w Gdańsku. Ma tam powstać około 20 zbiorników na ropę i produkty ropopochodne, o pojemności ok. 700 tys. metrów sześciennych. Dzierżawę podpisano na 30 lat.

Lasek: W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego

- To nie był wybuch. Badaliśmy wrak, obejrzeliśmy miejsce zdarzenia, zrobiliśmy bogatą dokumentację. W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Maciej Lasek - członek komisji Jerzego Millera, a od wczoraj także szef powołanego przez premiera zespołu. Odniósł się w ten sposób do tez zawartych w opublikowanym w środę raporcie parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza.

Artymowicz: Zespół Macierewicza nie dostarczył skrawka dowodu

- Oni nie dostarczyli jeszcze skrawka dowodu - mówił o wynikach prac zespołu Antoniego Macierewicza prof. Paweł Artymowicz w "Faktach po Faktach". Naukowiec z Toronto twierdzi, że wyniki jego badań obalają tezę zespołu parlamentarnego o zamachu na tupolewa z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Jego zdaniem to, o czym mówi Macierewicz jest "nieokreślone i amorficzne".

Wokół Plant drogi tylko jednokierunkowe?

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół Plant - to pomysł władz Krakowa na ograniczenie ruchu w centrum miasta i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. W środę ruszyły konsultację społeczne w tej sprawie.

Kontrowersyjny hołd dla Thatcher. Bojkot części posłów

Premier W. Brytanii David Cameron rozpoczął wielogodzinną specjalną sesję Izby Gmin, pomyślaną jako hołd dla zmarłej w poniedziałek byłej premier Margaret Thatcher. Część posłów opozycyjnej Partii Pracy sesję zbojkotowała.

Estakada w remoncie. "Od rana wszystko zablokowane"

W środę ruszył remont Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni. Zamknięcie wjazdu na jedną z głównych tras w mieście spowodowało kilometrowe korki. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo utrudnienia potrwają kilka miesięcy.

Saakaszwili przed sąd ws. wojny z Rosją?

Premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili opowiedział się w środę za śledztwem w sprawie okoliczności wojny z Rosją o Osetię Płd. w 2008 roku. Ocenił też, że wizerunek Gruzji nie ucierpiałby, gdyby przesłuchano w tej sprawie prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Niemiecka telewizja pokaże film o AK. "Dylematy przedstawione na podstawie badań"

Niemiecka telewizja publiczna ZDF chce pokazać w czerwcu film dokumentalny o roli Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Ma to związek ze sporem wokół wyemitowanego w marcu w Niemczech filmu "Nasze matki, nasi ojcowie". Obraz wywołał oburzenie Polaków, ponieważ członków AK ukazano w nim jako zagorzałych antysemitów.

"Krew ma być ciemniejsza i mniej pryskać". Chiny cenzurują "Django"

Krwawe sceny w "Django" Quentina Tarantino mają zostać stonowane - zdecydowały władze komunistycznych Chin przed premierą filmu w tym kraju. Cenzorzy zażądali m.in. by "krew miała ciemniejszy kolor i mniej się rozpryskiwała". Hollywoodzka wytwórnia zgodziła się na te zmiany - w obawie, że "Django" mogłoby w ogóle zostać wycofane z chińskich kin.

Cięcia uziemią jedną trzecią sił powietrznych USA

17 bojowych eskadr lotnictwa Stanów Zjednoczonych czeka w najbliższym czasie całkowite uziemienie lub ograniczenie lotów z powodu cięć budżetowych zwanych sekwestracją. Według analityków lotniczych oznacza to zmniejszenie o jedną trzecią potencjału bojowego USAF.

Kopia nagrań z kokpitu zmanipulowana? "Sprawa trafiła do prokuratury"

Istnieje podejrzenie, że przekazana Polsce kopia nagrań z kokpitu Tu-154M została zmanipulowana. Sprawa trafiła do prokuratury - powiedział prof. Kazimierz Nowaczyk podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy ku pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Miał prawo jazdy na nazwisko Putina. Kupił na targu staroci

Fałszywe prawo jazdy na nazwisko prezydenta Rosji Władimira Putina wydane na Łotwie znalazła niemiecka policja u pasażera pociągu - informuje "Die Welt". Policja skonfiskowała prawo jazdy, ale mężczyzna nie poniesie kary za posiadanie podrobionego dokumentu.

Parafie pomogą z PIT-em za 1 proc. podatku

W trzynastu parafiach Archidiecezji Krakowskiej doradcy pomagają wypełnić PITy. Robią to w zamian za przekazanie 1 proc. podatku. W ten sposób Caritas Archidiecezji Krakowskiej chce zdobyć pieniądze na funkcjonowanie swoich już istniejących placówek i tworzenie nowych.