Najnowsze

Najnowsze

Danuta Anna Przywara

Danuta Anna Przywara – socjolog i działaczka społeczna. Od 2008 pełni funkcję prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jan Kulma

Jan Kulma - reżyser, filozof, pisarz. Autor "Dykteryjek przedśmiertnych". Dykteryjki ocierają się o wszystkie paradoksy polskiej historii dwudziestego wieku: czasy stalinizmu, gomułkowszczyzna, palenie Komitetów Wojewódzkich Partii, epoka Gierka, euforia Solidarności, która tragicznie rozmyła się po 1989 roku. Autor przeżył to wszystko na własnej skórze, widział to na własne oczy i opisał rzetelnie, ale w totalnej niezgodzie z tym, co dziś się o tym pisze i co stało się obowiązującym kanonem w historiografii. Najbarwniejsze dykteryjki związane są z małżeństwem z Joanną Kulmową.

Loża prasowa 20.04.2014

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita), Tomasz Wołek (publicysta) i Wiesław Władyka (Wirtualna Polska). Publicyści rozmawiali o bezpieczeństwie Polski w kontekście wydarzeń na Ukrainie, kampanii do Parlamentu Europejskiego i zaprezentowanej przez minister edukacji i premiera pierwszej części podręcznika dla pierwszoklasistów.

Michał Broniatowski

Michał Broniatowski - dziennikarz, który jako jedyny Polak buduje niezależną ukraińską telewizję Espreso TV.

"Ameryka wraca do Europy w tempie przyspieszonym"

- Ameryka uznała, że Europa nie jest bezpieczna i musi tu aktywnie powrócić - mówił w "Jeden na jeden" minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po powrocie z Waszyngtonu. Przyznał, że w najbliższym czasie odbędą się w Polsce ćwiczenia z żołnierzami amerykańskimi.

W Odessie powstała "Republika Noworosja". "Prezydent" ukrywa się w Moskwie

Podczas świątecznego zgromadzenia członków Unii Ortodoksyjnych Obywateli Ukrainy w Odessie zagłosowano za powstaniem "Republiki Noworosji". Pomimo tego, że "państwo" obejmujące znaczną część południowej Ukrainy z milionami obywateli "powołało" kilkaset osób, temat podchwyciły rosyjskie media. Wywiady były ułatwione, bowiem prezydent nowej republiki ukrywa się w Moskwie.

Wymienią zwrotnice. Tydzień utrudnień na Starołęce

Od nocy ze środy na czwartek do końca miesiąca MPK Poznań wymieniać tory w północnej części ronda Starołęka oraz przy skrzyżowaniu ulic Krucza/Zamenhofa. Trasy zmieni klikanaście linii tramwajowych i autobusowych.

"Ameryka wraca do Europy w tempie przyspieszonym"

"Ameryka uznała, że Europa nie jest bezpieczna i musi tu aktywnie powrócić" - mówił w "Jeden na jeden" minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak po powrocie z Waszyngtonu. Przyznał, że w najbliższym czasie odbędą się w Polsce ćwiczenia z żołnierzami amerykańskimi.

"Odebrał telefon i powiedział, że wraca ratować państwo". Dlaczego Macierewicz nie dotarł 10 kwietnia do Smoleńska?

W przedziale specjalnego pociągu, który 10 kwietnia 2010 r. wracał do Warszawy ze Smoleńska, siedziało ich pięciu: oprócz Macierewicza trzech innych posłów PiS i dziennikarz TVP Jan Pospieszalski. Już wtedy rozmawiali o tym, co mogło być przyczyną katastrofy, dziwili się dlaczego Rosjanom tak zależało na ich wyjeździe. - A może by ten pociąg jednak zatrzymać? - rzucił ktoś z korytarza. - Nie, wracamy. Musimy teraz przypilnować państwa - odpowiedział Macierewicz. Takie polecenie przyszło z Warszawy. Kto je wydał i czego oczekiwał od byłego ministra, że ten odwoływał podstawiany naprędce samochód i w niezmienionym garniturze jechał prosto do pałacu prezydenckiego?

Iskrzy między azjatyckimi potęgami. Groźny precedens w sporach Chin i Japonii

Chiny i Japonia, pomimo utrzymywania bardzo intratnej współpracy gospodarczej, nie przestają się prowokować i antagonizować politycznie. We wtorek 150 japońskich parlamentarzystów odwiedziło kontrowersyjną świątynię Yasukuni, uznawaną przez Pekin za symbol imperializmu. Chińczycy zaaresztowali natomiast japoński statek za straty poniesione podczas II wojny światowej, tworząc niebezpieczny precedens.

Rewolucyjny wynalazek maturzysty. Zegarek uchroni przed zaginięciem

Mariusz Bielaszka jest uczniem ostatniej klasy Technikum Elektronicznego w Połańcu. Maturzysta ma już na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach dla wynalazców. Nic dziwnego, wymyślony przez niego "Wanted Clock" może realnie pomóc osobom chorym na Alzheimera.

Żądają 10 tys. dolarów za śmierć pod lawiną

Szerpowie zażądali rekompensat w wysokości 10 tys. dolarów dla rodzin 16 Nepalczyków, którzy zginęli lub zostali uznani za zaginionych po zejściu lawiny na Mount Evereście w piątek. Zagrozili, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, rozpoczną protest.

Wałęsa: Wracam do "Solidarności"

Lech Wałęsa zadeklarował, że chce wstąpić do "Solidarności". Szybko też się poprawił, ponieważ w rzeczywistości nigdy z niej nie występował. Po latach sporów ze związkiem jego legendarny lider i były prezydent mówi: dość wspierania kapitalizmu. I deklaruje, że trzeba walczyć o sprawiedliwość społeczną i budować związki.

Masakra cywilów w Sudanie. "Stosy ciał na ulicach"

Oddziały byłego wiceprezydenta Sudanu Płd. Rieka Machara, które od połowy grudnia 2013 r. walczą z armią rządową, dokonały masakry setek cywilów w mieście Bentiu na północy kraju. - Był to mord na tle etnicznym - poinformował ONZ.

Bohaterka wśród potępianej załogi promu Sewol. Zginęła, ratując innych

Zachowanie załogi promu Sewol, który w ubiegłym tygodniu zatonął w morzu z setkami osób na pokładzie, wywołało w Korei Południowej szok i złość. Nie wszyscy jej członkowie odwrócili się jednak od pasażerów. Park Jee Young, 22-latka pracująca na promie, do ostatniej chwili rozdawała kamizelki ratunkowe. Swoje bohaterstwo przypłaciła życiem.

Recenzent

Poseł Jerzy Fedorowicz jako profesjonalista, profesjonalnie zrecenzował śpiew Donalda Tuska.