Najnowsze

Najnowsze

Były szef bojówki IRA zastrzelony w Belfaście

Były dowódca zbrojnego ramienia Irlandzkiej Republikańskiej Armii Tommy Crossan został zastrzelony w piątek na stacji benzynowej w Belfaście. W jego kierunku wystrzelono kilka kul. Mężczyzna zmarł na miejscu.

Erdogan złożył pozew do TK. Chce odszkodowania za Twittera

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wystąpił w piątek z pozwem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie domniemanego naruszenia prywatności jego własnej osoby przez media społecznościowe - poinformował Reuters, powołując się na przedstawiciela urzędu premiera.

Bomba w Kairze zabiła policjanta

Bomba wybuchła w piątek wieczorem na skrzyżowaniu w Kairze i zabiła policjanta - poinformowały media w Egipcie. Jak dodały, jeszcze trzy osoby, w tym drugi funkcjonariusz policji, zostały ranne.

Dymisja doradcy Hollande'a. Oskarżenia o konflikt interesów

Główny doradca polityczny prezydenta Francji Francois Hollande'a i szef jego służb prasowych Aquilino Morelle podał się w piątek do dymisji w związku z posądzeniami o konflikt interesów. To kolejny cios dla socjalistów po porażce w wyborach samorządowych.

Kapitan przemówił. Dlaczego zostawił ludzi na tonącym promie

- Pływy były silne, a temperatura wody bardzo niska. Nie było ani jednej łodzi ratunkowej - powiedział dziennikarzom 69-letni kapitan zatopionego promu Sewol Li Czon Sok. Skuty kajdankami dowódca bronił się przed zarzutami, że opóźniał ewakuację statku, przyczyniając się do śmierci 29 osób. Nadal poszukiwanych jest ponad 270 osób.

Siły lądowe USA w Polsce. Decyzję ogłoszą w przyszłym tygodniu

Szef MON Tomasz Siemoniak liczy na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce nie tylko doraźnie, ale i długoterminowo. W przyszłym tygodniu może zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu do Polski sił lądowych USA. Dziennik "New York Times" precyzuje, że na razie będą to najpewniej ćwiczenia z udziałem około 150 żołnierzy.

Święcenie pokarmów, odwiedziny w grobach Jezusa. Dzisiaj Wielka Sobota

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Podobnie jak u katolików, także u prawosławnych jest dziś Wielka Sobota. W tym roku Wielkanoc w obu obrządkach przypada bowiem w tym samym terminie.

Zaczyna się budowa "amerykańskiej tarczy w Polsce"

Amerykanie zaczynają prace przy tarczy antyrakietowej, która ma stanąć w Polsce. Agencja Obrony Antyrakietowej (ang. - MDA) rozpoczęła proces zawierania kontraktów na budowę instalacji w Redzikowie pod Słupskiem. W piątek na amerykańskich stronach rządowych ukazało się ogłoszenie o poszukiwaniu kontrahentów do budowy bazy, TVN24 dotarła też do szczegółowego harmonogramu prac oraz zdjęć kluczowych elementów systemu mającego powstać w Polsce.

Wings for life

Do niedzieli trwa rejestracja uczestników biegu Wings for Life - największej imprezy biegowej na świecie. 4. maja o godz. 12 polskiego czasu równocześnie na całym świecie, na 34 trasach wystartują tysiące zawodników. Świat zjednoczy się w biegu dla tych, którzy biec nie mogą, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy, na przykład po wypadku. Jedną z takich osób jest piosenkarka Monika Kuszyńska, która ideę biegu wspiera całym sercem i liczy, że pieniądze zebrane w czasie imprezy, pomogą wyleczyć takich jak ona.

Wicedyrektor szkoły odbiera sobie życie

Do 28 wzrosła liczba potwierdzonych ofiar zatonięcia promu u wybrzeży Korei Południowej, a 268 osób nadal jest poszukiwanych. Pasażerami w większości byli uczniowie i nauczyciele ze szkoły średniej na przedmieściach Seulu. Wicedyrektor tej szkoły, który uratował się z katastrofy promu, popełnił samobójstwo.

Uciekł z promu, "zachowywał się jak zwykły pasażer". Kapitan trafił do aresztu

Kapitan promu, który zatonął w wybrzeży Korei Południowej, został w piątek zatrzymany - donosi NBC News. Ciąży na nim pięć zarzutów. Wcześniej prokurator poinformował, że w chwili tragedii kapitana nie było na mostku, a promem dowodził zaś trzeci oficer. Jedna z koreańskich telewizji opublikowała film, na którym widać, że kapitan uciekł z promu i stanął na lądzie w gronie pierwszych uratowanych rozbitków.

"Nowym wcieleniem szatana jest pieniądz"

- Za każdym złem w naszym społeczeństwie stoi pieniądz albo przynajmniej także pieniądz - mówił ojciec Raniero Cantalamessa w Wielki Piątek podczas nabożeństwa Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek. Najpierw Ojciec Święty długo modlił się, leżąc przed Konfesją Świętego Piotra. Tradycyjnie w Rzymie odbyła się też Droga Krzyżowa.

Przystanek w drodze

"Bożą symfonię" trzeba umieć albo chociaż chcieć usłyszeć. Zatrzymując się na chwilę i chociaż przez chwilę myśląc o rzeczach ważnych. O życiu i śmierci. O wierze, nadziei i miłości. Przemysław Wenerski próbował na kilka minut do takiej refleksji Państwa namówić. I robił to w miejscu które jest jednym z symboli bezrefleksyjnego pędu, w jakim jesteśmy każdego dnia.

Czas Wielkiej Nocy

Bez względu na numer na skorupce i cenę, jajko jest jednym z najważniejszych symboli tych świąt. A święcenie, to część wielowiekowej tradycji związanej z wydarzeniami, które - o czym często zapominamy - są ważniejsze nawet od narodzin Jezusa. Wielkanoc to dla chrześcijan czas radośniejszy od Bożego Narodzenia, mimo że dużo mniej widowiskowy z komercyjnego punktu widzenia.

Jaja (nie tylko) wielkanocne

Dziś wszystko, co nie tylko w przeddzień Wielkanocy powinniśmy wiedzieć o jajkach. Nasz koszyk zanieśliśmy do laboratorium i dowiedzieliśmy się rzeczy zaskakujących. Pytaliśmy, czy jaja ekologiczne są zdrowsze od zwykłych i czy kury żyjące na wolnym wybiegu są szczęśliwsze od tych pozamykanych w klatkach. Oczywiście sposobu, żeby jednoznacznie określić poziom szczęścia kur, jeszcze nie ma. Specjaliści mają jedynie pewne podejrzenia.

"Większej hipokryzji nie widziano". Kreml o "dwulicowym" Zachodzie

Kreml jest zadowolony z rezultatów rozmów w Genewie na temat kryzysu ukraińskiego, ale trzeba jeszcze przeanalizować wynik spotkania - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Zaznaczył przy tym, że Zachód zachowuje się "dwulicowo" i jest pełen "hipokryzji".

UE do Izraela i Palestyńczyków: "Więcej powściągliwości"

Unia Europejska domaga się od Izraela i Palestyńczyków "natychmiastowego zaniechania wszelkich aktów przemocy". W piątkowym komunikacie szefowej unijnej dyplomacji jest żądanie pod adresem Izraela, aby cofnął decyzje podjęte na niekorzyść Palestyńczyków, ale także m.in. potępienie ataku, w którym zabito izraelskiego policjanta.

"Gorąca linia" na tematy prywatne

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego wielogodzinna pogawędka z narodem. Wczoraj mówiliśmy o najistotniejszych sprawach, które ją zdominowały, czyli aneksji Krymu i niepokojach na wschodniej Ukrainie. Ale w tym starannie wyreżyserowanym show było też miejsce na sprawy znacznie ciekawsze: czy ożeni się po raz drugi, jaki jest jego ulubiony film, i czy chce być prezydentem do końca życia.

18.04 | Ofiary wspinaczki

Meteo News zaczynamy od tragicznej lawiny na Mount Everest. W zwałach śniegu zginęło co najmniej 12 osób, a trzech wciąż nie odnaleziono.

Przepłynął ocean kajakiem

Niezwykły wyczyn niezwykłego człowieka. Kajakarz długodystansowy Aleksander Doba w wieku 67 lat przepłynął Atlantyk w najszerszym miejscu. Polak pokonał w siedmiometrowym kajaku około 10 tys. kilometrów na oceanie w nieco ponad pół roku. Dla Olka Doby, bo tak każe o sobie mówić, nie ma rzeczy niemożliwych.

18.04 | Kajakiem przez Atlantyk

Polak Aleksander Doba dotarł kajakiem na Florydę. 67-letni, emerytowany inżynier mechanik z Polic pokonał około 9 tysięcy kilometrów przez Ocean Atlantycki.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

Zarzuty dla rodziców zagłodzonego dziecka

Zaczynamy od tragedii w Brzeznej koło Nowego Sącza. Półroczna dziewczynka zmarła z głodu. Ta wstrząsająca sprawa, która nie mieści się w głowie, wydarzyła się najprawdopodobniej z powodu szczególnego podejścia rodziców do wychowania dziecka. Według nieoficjalnych informacji dziecko było leczone u znachora, a rodzice przestali chodzić z dziewczynką do lekarza, gdy ta miała trzy miesiące, bo chcieli być "bliżej natury". Mieli stosować "alternatywne" metody odżywiania. Za to usłyszeli prokuratorskie zarzuty i oboje trafili do aresztu.

"Remilitaryzacja" Kuryli. Kreml robi sobie wroga z Japonii

Rosja do 2016 roku zamierza zrealizować plan remilitaryzacji Wysp Kurylskich, będących przedmiotem sporu z Japonią. Resort obrony ogłosił plany budowy infrastruktury wojskowej na wyspach, których zwrotu Tokio domaga się od 1945 roku. Krok ten oznacza najpewniej koniec prób zbliżenia stanowiska obu państw.