Najnowsze

Najnowsze

Wiosna jest już we Wrocławiu

Mimo że trwa kalendarzowa zima, we Wrocławiu zagościła już wiosna. W niedzielne przedpołudnie ulice i parki wypełniły się spragnionymi wiosennej aury. Pojawiły się też pierwsze żółte krokusy i kaczeńce oraz białe przebiśniegi. A na drzewach można dostrzec przebijające się zielone pąki.

"Nawet najtragiczniejszy fragment naszej historii musi być przeżywany"

Identyfikacja kolejnych ofiar komunizmu to budzenie przekonania, że nawet najtragiczniejszy fragment naszej historii musi być przeżywany, inaczej zwyciężyłaby myśl, aby zbrodnie ukryte uczynić zbrodniami nieważnymi - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. W niedzielę w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w trakcie której przedstawiono nazwiska pięciorga kolejnych żołnierzy powojennego podziemia - ofiar komunistycznego terroru, których ciała udało się zidentyfikować. Wśród nich jest legendarna "Inka".

Oszust, dziecko, lesbijka, Żyd, prostytutka i inni. O tym, który miał 24 osobowości walczące ze sobą

Mógł być każdym, kim chciał... z wyjątkiem samego siebie. Był człowiekiem z 24 osobowościami walczącymi, aby opanować jego ciało. W latach 70. znalazł się w więzieniu w Ohio oskarżony o porwanie i gwałty na trzech kobietach. W precedensowej sprawie został uniewinniony, a wyrok uzasadniono rozszczepieniem osobowości. Leonardo DiCaprio o to, by zagrać Billy'ego Milligana, walczył prawie 20 lat. Teraz się udało.

"Ich historię i bohaterstwo usiłowano zadeptać"

- Wierzę, że w niedługim czasie uda nam się w Polsce zbudować muzeum Żołnierzy Wyklętych – mówił kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda w niedzielę w Gdańsku, podczas uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym związanych z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Marsz żałobny po śmierci Niemcowa zakończony. W Moskwie spokojnie

Około 45 tys. osób - według niezależnych źródeł - uczestniczyło w Moskwie w zorganizowanym przez antykremlowską opozycję marszu żałobnym poświęconym pamięci Borysa Niemcowa, zamordowanego w piątek wieczorem w stolicy Rosji. Władze i państwowe media mówią o 21 tysiącach "żałobników". W podobnej manifestacji trwającej równolegle w Petersburgu wzięło udział około 8 tys. osób.

Szaleńcza jazda ulicami Chorzowa. Za kółkiem pijany 32-latek

Gaz do dechy, szaleńcza jazda i efektowny wjazd w chodnikowe słupki - to nie scena z filmu akcji, ale przebieg pościgu za pijanym kierowcą w Chorzowie. 32-latek choć miał 1,5 promila alkoholu i złamaną nogę, próbował jeszcze na piechotę uciec policjantom. Nie udało się.

Będą kwiaty dla rzeczniczki prezydenta. "Dzięki niej mówimy o wystąpieniu Andrzeja Dudy"

- Pani z biura prasowego kancelarii prezydenta dostanie ode mnie bukiet kwiatów. Dzięki niej mówimy o wystąpieniu Andrzeja Dudy. Nagłośniła nasz program - mówił w "Kawie na ławę" Marcin Mastalerek (PiS), komentując wypowiedź Joanny Trzaski-Wieczorek, która nazwała plagiatem umowę programową zaprezentowaną przez kandydata PiS na prezydenta. - Gdyby nie wystąpienie pani z kancelarii prezydenta nikt by się nie zainteresował programem Dudy - komentował Adam Szejnfeld (PO).

Odjechał ostatni pociąg z Wrocławia do Drezna

W sobotę po raz ostatni z Dworca Głównego we Wrocławiu odjechał pociąg do Drezna. Bezpośrednie połączenie do Niemiec zostało usunięte z nowego rozkładu ze względów finansowych. Spółka tłumaczy, że nie stać jej na utrzymywanie kursu.

Serbskie "zielone ludziki" i szybki kontratak "Omegi". Tak zaczęła się wojna na Bałkanach

W ostatnich dniach lutego dopracowano plan: rozbroić milicjantów, przejąć komendę i skład broni, zastraszyć miejscowych urzędników. 1 marca 1991 roku oddział paramilitarny wspomagany przez uzbrojonych, serbskich mieszkańców Pakraca we wschodniej Chorwacji ogłosił przejęcie kontroli nad regionem "w celu zapewnienia ochrony ludności serbskiej". Równocześnie w jego kierunku jechały jugosłowiańskie czołgi. Dowództwo oddziałów podległych Belgradowi nie wiedziało jednak, że Chorwaci wyślą lada moment swoje siły specjalne. Te dostały jeden rozkaz: odbić Pakrac.

Ebola zabiła ochroniarza, wiceprezydent objęty kwarantanną

Wiceprezydent dotkniętego epidemią eboli Sierra Leone, Samuel Sam-Sumana, dobrowolnie poddał się kwarantannie po tym, jak jeden z jego ochroniarzy zmarł po zarażeniu się tym wirusem. W Afryce Zachodniej na ebolę zmarło dotąd blisko 10 tys. osób.

Prezydent Wenezueli rzucił wyzwanie USA

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że zmniejszy obsadę ambasady USA w Caracas oraz wprowadzi obowiązek ubiegania się o wizy turystyczne przez amerykańskich obywateli. Kilku prominentnym politykom USA zakazał też wjazdu do swego kraju.

USA starają się o deportację bośniackich zbrodniarzy

Służby imigracyjne USA starają się o deportację co najmniej 150 Bośniaków, którzy zdaniem władz zataili swój udział w czystkach etnicznych i innych zbrodniach wojennych podczas konfliktu zbrojnego w byłej Jugosławii w latach 90. - pisze "New York Times".

Wyciek gazu w Skarżysku-Kamiennej. Setki ewakuowanych

Część z 200 mieszkańców ewakuowanych z bloków w Skarżysku-Kamiennej wróciło już do swoich domów. Lokatorzy jednego z budynków nadal czekają na usunięcie awarii. Mieszkańcy w nocy musieli opuścić swoje domy, z powodu wycieku gazu z podziemniej instalacji.

Ogórek na bazarze. Łąka jako metafora

- Jak sobie wyobrazimy Wielką Brytanię i Polskę jako łąki, to jaka jest różnica? Prawo i podatki - mówiła Magdalena Ogórek, kiedy odwiedziała jeden z łódzkich bazarów. Według Sojuszu, kandydatka SLD rozpoczęła "najważniejszą część swojej kampanii", czyli "bezpośredni kontakt z wyborcami".

Zabójca Niemcowa czekał na schodach? Jest nagranie z mostu

Lokalna telewizja w Moskwie, będąca własnością rosyjskiego rządu, pokazała fragment zapisu z miejskiego monitoringu - z miejsca, w którym w piątek został zabity Borys Niemcow. Nagranie może zaprzeczać dotychczas najczęściej przyjmowanej wersji wydarzeń.

"Nietypowy" komunikat w sprawie Niemcowa

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun żąda jak najszybszego wyjaśnienia zabójstwa Borysa Niemcowa, jednego z liderów demokratycznej opozycji w Rosji, oraz ukarania sprawców tej zbrodni.

Najpotężniejsza bomba USA była pomyłką. Wielki wybuch i rekordowe skażenie

Współcześnie zdetonowanie silnej bomby jądrowej w atmosferze na potrzeby testu trudno sobie wyobrazić. Na początku lat 50. była to jednak niemal codzienność. USA i ZSRR w szaleńczym tempie pracowały nad coraz potężniejszymi bombami, detonując nawet po kilkanaście rocznie. 61 lat temu Amerykanie przez przypadek wywołali swoją największą eksplozję i spowodowali najgorsze skażenie w historii USA.