Najnowsze

Najnowsze

"Byłem pierwszy przy bramie wyjściowej"

Wyzwolenie było dla nas nadzieją na życie – podkreśla Henryk Duszyk, który do Auschwitz II-Birkenau trafił w sierpniu 1944 r. z Warszawy. Miał 8 lat. W styczniu 1945 r. był zbyt słaby, by iść o własnych siłach w ewakuacyjnym Marszu Śmierci. Niemcy go zostawili.

Front Narodowy – wielki przegrany ataków w Paryżu?

Ataki z 7 i 9 stycznia mogły radykalnie zmienić oblicze francuskiej sceny politycznej. Tymczasem, prawie trzy tygodnie po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo", sytuacja wydaje się odmienna od oczekiwanej. Punktuje premier i prezydent, a największym przegranym jest - niespodziewanie - prawicowy Front Narodowy.

Z zazdrości wyrzuciła psa przez okno

28-latka z Zabrza wyrzuciła psa z piątego piętra. Jak ustaliła policja, była zazdrosna, że jej partner więcej czasu poświęca zwierzęciu niż jej samej. Po przyjeździe funkcjonariuszy kobieta próbowała wyskoczyć z okna.

Inwazja Rosji na Polskę? Szef BBN: teoretycznie taka możliwość istnieje

- Inwazja Rosji na Polskę teoretycznie jest możliwa - stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. W Kontrwywiadzie RMF FM powiedział, że gdyby Rosja zdecydowała się na taki krok, oznaczałoby to, że "jest w narożniku i nie ma innego wyjścia". W jego ocenie Rosjanie "doskonale" wykorzystują swoją broń jądrową, by "straszyć i szantażować".

"Historia tych, którzy palą papierosy na zapleczach luksusowych hoteli"

Trzy lata temu "Nietykalni" podbili serca widzów na całym świecie. Teraz twórcy filmu Olivier Nakache i Eric Toledano wracają z nowym obrazem: słodko-gorzkim "Sambą". W rozmowie z tvn24.pl Olivier Nakache, czyli połówka reżyserskiego duetu, opowiada m.in. o tym, co było inspiracją do powstania "Samby", dlaczego nie chciałby pracować w pojedynkę i zdradza, czy zgodziłby się na zrobienie filmu w Hollywood.

Samolot tanich linii ostrzelany w Iraku

Samolot pasażerski tanich linii lotniczych flydubai został w poniedziałek trafiony podczas lądowania na lotnisku w stolicy Iraku, Bagdadzie - poinformował rzecznik przewoźnika. Doszło do uszkodzenia kadłuba. Napływają sprzeczne informacje w sprawie rannych.

Polska studentka zgwałcona w Stambule

Polska studentka, która przyjechała do Stambułu w ramach programu Erasmus na wymianę uczelnianą, została zgwałcona przez dwóch młodych mężczyzn. Obaj usłyszeli właśnie akt oskarżenia - pisze turecki anglojęzyczny dziennik "Hurriyet Daily News".

Ewakuowanym z Donbasu pomoże Wrocław

Kolejne miasto na Dolnym Śląsku oferuje pomoc ewakuowanym mieszkańcom Donbasu. Tym razem to Wrocław chce przyjąć kilka rodzin i zapewnić im powrót do normalnego życia. Praca, szkoła i pomoc finansowa to wsparcie, które obiecują władze.

"Kobieta nie wie, co się z nią dzieje". Notariuszki i tak zmieniły testament na rzecz sąsiadki?

89-letnia pani Janina oddała wszystko, co miała swojej sąsiadce z klatki: prawo do zarządzania należącymi do siebie mieszkaniami, prawo do pobierania emerytury i reprezentowania przed urzędami. Kobieta notarialnie zmieniła też testament tak, że sąsiadka stała się jej jedyną spadkobierczynią. Śledczy nie mają wątpliwości: starsza pani nie wiedziała, co podpisuje, bo ma demencję i najpewniej padła ofiarą oszustwa. Zarzuty w sprawie usłyszały trzy osoby pracujące w kancelarii notarialnej oraz 61-latka, na którą został przepisany majątek starszej kobiety.

Internauci bez Facebooka. "Niech tak zostanie na zawsze"

We wtorek rano polskiego czasu użytkownicy m.in. z Polski nie mogli zalogować się na Facebooka. Problemy z dostępem pojawiły się także w kilku innych serwisach społecznościowych, w tym na Instagramie i Tinderze. Awaria ominęła jednak Twittera, dlatego to właśnie m.in. tam internauci wymieniali się swoimi wrażeniami.

Pożegnalny lot generała nad bazą wojskową

Po 36 latach służby i ponad 2000 godzin spędzonych w powietrzu wojskowej gen. bryg. pil. Dariusz Wroński postanowił zdjąć mundur i wykonał lot pożegnalny na śmigłowcu Mi-24. To właśnie w ówczesnym 49. Pułku Śmigłowców Bojowych rozpoczynał wojskową karierę. Na emeryturę nie odchodzi. - Przechodzę do środowiska cywilnego, będę przekazywał swoje doświadczenia, zamierzam spełniać się na szczeblu analitycznym i doradczym – mówił generał Wroński.

Dlaczego Putin nie zakończy wojny z Ukrainą. Pięć powodów

Siłowicy wokół Putina mówią mu, że rosyjska armia jest silniejsza od ukraińskiej i należy to wykorzystać - mówi w wywiadzie dla "Nowoje Wremja" rosyjski politolog Wiktor Ogijenko. Ale to tylko jeden z pięciu powodów, dla których - zdaniem politologa, prezydent Rosji będzie kontynuował działania wojenne w Donbasie. Część z nich ma charakter psychologiczny i wynika ze specyficznego postrzegania przez Władimira Putina - byłego oficera KGB - Rosji i otaczającego ją świata.

Pięciu wrocławskich naukowców usłyszało zarzuty za plagiaty

Naukowcy Politechniki Wrocławskiej z zarzutami o plagiat. To nowy wątek w śledztwie dotyczącym wyłudzenia blisko 2 mln zł na uczelniane granty. Prokuratorzy z Legnicy (woj. dolnośląskie) zarzucają pięciu naukowcom plagiaty m.in. prac magisterskich, doktoranckich i projektu badawczego. Ostatnia, szósta osoba podejrzana o kopiowanie prac naukowych usłyszy zarzuty za kilka dni.

Palikot nagrał wideo dla Biedronia. "Coś Ci powiem. Zawiodłem się"

- Robert, coś ci powiem, zawiodłem się na tobie - tymi słowami Janusz Palikot zwrócił się do Roberta Biedronia w opublikowanym przez siebie filmie. Lider Twojego Ruchu zareagował tak na wypowiedź prezydenta Słupska w "Faktach" TVN, w której Biedroń radził, by jego były szef udał się na odpoczynek. Poszło też o Leszka Millera.

"Byłam dzieckiem, które najdłużej żyło w Auschwitz"

Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Lidia Maksymowicz.

Tej zasadzki miało nie być. 43 komandosów zginęło na polu ryżowym

W olbrzymiej akcji specjalnych oddziałów filipińskiej policji skierowanej przeciwko islamistom zginęło 43 funkcjonariuszy. Komandosi najpierw wpadli w zasadzkę, polując na szefów organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) i słynnego lidera Dżimah Islamija - Marwana, a następnie, w czasie ucieczki, w kolejną zasadzkę, gdy przypadkowo trafili na tereny znajdujące się pod kontrolą fundamentalistów z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).

Precyzyjni "organizatorzy śmierci". Kim byli kaci z Auschwitz?

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy - komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze. Materiał "Czarno na białym".