Najnowsze

Najnowsze

"Nie trzeba dziś ginąć na barykadzie. Można być powstańcem czasu pokoju"

- Ta 17 (godzina "W" - red. ) to jest dla mnie jeden z największych sukcesów, również wolnej Polski. Że udało się zbudować wokół daty, wokół pamięci o samych powstańcach taki moment wspólnoty - stwierdził na antenie TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Kilkaset tysięcy ludzi, może więcej niż milion, może kilka milionów w całej Polsce zatrzymuje się. Oni sami pamiętają, wychodzą specjalnie na ulice, czekają na sygnał syren - mówił.

"Niemcy porównywali powstanie do walk w Stalingradzie"

Niemcy, choć spodziewali się wybuchu powstania, byli zaskoczeni polskim oporem. Porównywali przebieg walk w Warszawie, jeśli chodzi o ich zaciętość, do działań zbrojnych na ulicach Stalingradu - mówi prof. Włodzimierz Borodziej, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Obóz w Pruszkowie. "Tędy przeszła Warszawa"

Ok. 650 tys. mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta w czasie i po kapitulacji powstania. Większość trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd po segregacji wywieziono ich na roboty do Niemiec, do Generalnego Gubernatorstwa i obozów koncentracyjnych.

"Wchodziło się do kanałów z ogromnym przekonaniem i chęcią walki"

Miejsce, które uratowało życie wielu powstańcom warszawskim - sieć miejskich kanałów. Schyleni, idąc na kolanach, a czasem pełzając, uciekali nimi z zasadzek lub ewakuowali rannych. Niektórzy z nich ginęli. Kanały przeszły do powstańczej legendy. O ich rzeczywistości opowiada jeden z łączników, który dobrze poznał warszawskie podziemia.

Marine Le Pen najpopularniejsza. Zostanie prezydentem?

Po raz pierwszy w sondażu dotyczącym popularności potencjalnych kandydatów we francuskich wyborach prezydenckich pierwsze miejsce zajęła szefowa ultraprawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen. Opublikowane w czwartek badanie zlecił tygodnik "Marianne".

Ciosek: Zachód wpędza Rosjan w objęcia Putina

- Sankcjami Zachód wpędza Rosjan w objęcia władzy - powiedział były ambasador Polski w Moskwie Stanisław Ciosek. - Rosja potrzebuje wroga. Z Pawłem Reszką, były korespondentem prasowym w Rosji dyskutowali w "Faktach po Faktach" o sankcjach i nastrojach społecznych wśród Rosjan.

Ziobro o Kurskim: nie jesteśmy gotowi dalej brać na klatę tego wszystkiego, co on wyrabia

- Jest jakaś granica ponoszenia zbiorowej odpowiedzialności za zachowania nieobliczalne, szalone jednego z ludzi - tłumaczył w "Faktach po Faktach" przyczyny usunięcia Jacka Kurskiego z Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. - My nawet zmieniliśmy hasło w czasie kampanii wyborczej, bo chcieliśmy iść z przesłaniem, że w Polsce trzeba zrobić porządek. Po kolejnych tego rodzaju artykułach na pierwszych stronach gazet z Jackiem Kurskim, który bynajmniej do porządku drogowego i bezpieczeństwa nas nie przyzwyczaił (...) powiedzieliśmy dość - dodał.

Zmarł przed zamkniętymi drzwiami szpitala. "To była 3 rano, wtedy nikt nie przychodzi"

Prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, kto jest winny śmierci 60-latka. Personel nie wpuścił go do szpitala, mimo że ten dobijał się do ich drzwi. Mężczyzna zmarł na chodniku. Przedstawiciele szpitala twierdzą, że niedoszły pacjent był agresywny i nie mówił wprost, że się źle czuje. - Mężczyzna nie zmarł na moim terenie - ucina prezes tego centrum medycznego.

Korytarz do miejsca katastrofy boeinga będzie otwarty

Trójstronna grupa kontaktowa zdecydowała w Mińsku, że korytarz, którym tego dnia eksperci międzynarodowi dotarli na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy, zostanie zachowany - przekazał wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

Rosyjski generał odrzuca rakietowe oskarżenia USA

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow powiedział w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generałem Martinem Dempseyem, że Rosja przestrzega układu o siłach nuklearnych średniego zasięgu.

Miliony dolarów na walkę z Ebolą. Amerykanie lecą do Afryki

Światowa Organizacja Zdrowia ma zamiar przeznaczyć 100 milionów dolarów na walkę z epidemią Eboli w Afryce Zachodniej - poinformowała dyrektor generalna WHO Margaret Chan. Jak powiedziała, "walka z tą bezprecedensową epidemią wymaga odpowiedzi na nowym poziomie, a to oznacza zwiększenia środków". Dodała, że lekarze, pielęgniarki i epidemiolodzy są pilnie potrzebni w krajach ogarniętych epidemią. Wysłanie swoich ekspertów do Afryki Zachodniej zadeklarowali już Amerykanie.

Kat Warszawy mieszkał z nimi bezkarnie przez lata. Niemcy "zawstydzeni"

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego władze gminy Sylt, na północy Niemiec, złożyły hołd Polakom zamordowanym na rozkaz generała SS Heinza Reinefartha. Był on po wojnie burmistrzem leżącego na terenie gminy miasteczka Westerland. "Zawstydzeni pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie" – głosi napis wykuty na tablicy odsłoniętej w tej miejscowości. Reinefarth nie odpowiedział przed sądem za zbrodnie.

Sikorski oficjalnym kandydatem na szefa unijnej dyplomacji. Tusk: jest w sam raz

Donald Tusk zgłosił kandydaturę ministra Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej - poinformowały PAP źródła w rządzie. "Sikorski wg PiS jest wobec Rosji zbyt miękki, a wg unijnych polityków zbyt twardy. Wg wszystkich - kompetentny. Czyli w sam raz" - podsumował kandydata na Twitterze premier.

Oni też jedzą jabłka "na złość Putinowi"

W odpowiedzi na rosyjskie embargo na polskie owoce i warzywa internauci masowo zabrali się za jedzenie jabłek "na złość Putinowi". Do akcji #JedzJabłka dołączają też politycy - na Twitterze pojawiły się zdjęcia zajadających te owoce szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i Janusza Palikota.