Najnowsze

Najnowsze

Nowa Synagoga we Wrocławiu. "Wyjątkowa ozdoba" przetrwała 66 lat

Była jedną z największych żydowskich świątyń na terenie przedwojennych Niemiec i Austrii, a jej kopuła górowała nad miejskim krajobrazem. Nowa Synagoga stała we niemieckim Wrocławiu przez 66 lat. Została zniszczona w trakcie Nocy Kryształowej, przez Niemców, którzy nazywali ją "szachrajską halą".

O Ukrainie bez Polski? "To jak rozmawiać  o Algierii czy Tunezji bez Włoch i Francji"

- Jeżeli Francuzi czy Włosi mogą domagać się swojego głosu, gdy mowa o Algierii, Tunezji czy Maroku, to my powinniśmy się domagać głosu, gdy mowa o konflikcie u naszych granic - przekonywał w programie "Horyzont" w TVN24 Konrad Szymański. Były europoseł ocenił, że nieobecność Polski w rozmowach o możliwościach rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest "porażką polskiej polityki". Bogusław Sonik (PO) stwierdził z kolei, iż to Kijów ma najwięcej do powiedzenia w sprawie tego, kto zasiada przy negocjacyjnym stole.

Badanie przez internet. Sposób na rozładowanie kolejek do specjalistów?

Długie kolejki i trudny dostęp do specjalistów to bolączki polskiego systemu opieki zdrowotnej. Czy konsultacje przez internet pomogłyby rozwiązać problem? Sprawdza to szpital w Zabrzu, gdzie uruchomiono pilotażowy pilotażowy program dla lekarzy rodzinnym. Jego celem ma być rozładowanie kolejek do kardiologów. Materiał "Faktów" TVN.

Radykalny muzułmański kaznodzieja: ta wojna musiała w końcu trafić na wasze terytorium

Zamachowców z 11 września nazywa "wspaniałymi męczennikami", a atak na redakcję "Charlie Hebdo" usprawiedliwia, mówiąc, że "każdy muzułmanin ma obowiązek bronić honoru proroka". Anjem Choudary to radykalny muzułmański kaznodzieja działający w Wielkiej Brytanii - kraju, który "wyeksportował" wielu z zagranicznych bojowników walczących w szeregach Państwa Islamskiego. - Muzułmanie walczą przeciwko niesprawiedliwości i prześladowaniu - przekonuje Choudary w rozmowie z "Faktami" TVN.

Poroszenko deklaruje gotowość do rozejmu. "Bez jakichkolwiek warunków"

- Jestem gotowy w każdej chwili ogłosić zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy: bez jakichkolwiek warunków, aby zatrzymać rosnącą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej - powiedział w sobotę wieczorem Petro Poroszenko. Ukraiński prezydent stwierdził także, że ogłoszenie rozejmu w pełni popierają prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Hiszpanie docenili "Idę". Goya dla Pawlikowskiego

Dramat "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał w sobotę późnym wieczorem podczas uroczystej gali w Madrycie prestiżową hiszpańską nagrodę Goya za najlepszy film europejski. Absolutnym zwycięzcą w tym roku okazał się film "La isla mínima" w reżyserii Alberto Rodrígueza. Nagrodę za całokształt twórczości z rąk Pedro Almodovara odebrał Antonio Banderas.

„Mury Gostynina nie pomieszczą tego zła”. Ilu Henryków Z. jest na wolności?

Przed sądem mówił, że chce poddać się kastracji i że lepszy taki „wróbel w garści, niż gołąb na dachu”. Gdy wracał do celi, brał długopis i pisał do znajomych: „Życzę wam, żeby wam zdechło to, co najbardziej kochacie”. O Henryku Z. i błędach, które popełniono w jego sprawie Polska usłyszała kilkanaście dni temu. Ale dowodem na bezradność sądownictwa i więziennictwa stał się już przed wieloma laty. Specjaliści od resocjalizacji twierdzą, że takich jak on seksualnych morderców jest dziś na wolności znacznie więcej. – Nie mury Gostynina są dla nich rozwiązaniem, ale chemiczna kastracja – uważa część z nich.

Rywale odpowiadają na apel prezydenta o powściągliwość

Apel Bronisława Komorowskiego o powściąganie politycznej agresji w kampanii wyborczej wzbudził zarówno aprobatę, jak i uwagi. PiS odpowiada, by Komorowski apelował o spokój do rządu Kopacz, a SLD twierdzi, że ich kandydatki apel nie dotyczy.

Szwed skazany za "czyny homoseksualne"

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Brytyjczycy wydali krocie, żeby pilnować Assange'a

Już 10 mln funtów wyniosły dotychczasowe koszty dozoru nad przebywającym od ponad dwóch i pół roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie twórcą demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianem Assange'em - informują brytyjskie media.

Jordańskie myśliwce przeciążone bombardowaniami. ZEA wysyłają posiłki

Jordania trzeci dzień z rzędu prowadzi naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku w odwecie za spalenie żywcem swojego pilota. Wsparcia Jordańczykom udzielą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wysyłają do Jordanii dywizjon myśliwców F-16, a wcześniej wycofały się z koalicji antydżihadystycznej.

W Poznaniu uczyli się jak wabić jelenie

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwają targi myślistwa i strzelectwa Knieje. Główną atrakcją był pokaz wabienia jeleni, w wykonaniu mistrza Europy, Tomasza Malickiego. - Każdy ryk byka wyraża emocje. Z jego ryku możemy usłyszeć, czy jest samotny, czy ma przy sobie łanie. Aby przechytrzyć byka w czasie rykowiska trzeba mu uświadomić, że u nas są łanie i warto do nas przyjść - mówi. Impreza kończy się w niedzielę.

Duda "straszny i śmieszny", Komorowski jak "śpiący szlachcic"

Joanna Mucha (PO) mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "przeraził" ją "silny, nacjonalistyczny" element wizji Polski, jaką zaprezentował podczas sobotniej konwencji Andrzej Duda. Kandydata PiS na prezydenta chwalił za to jego partyjny kolega Jacek Sasin, mówiąc, że w przeciwieństwie do Bronisława Komorowskiego, Duda ma charyzmę. Z kolei Krzysztof Gawkowski (SLD) wskazał, że obecny prezydent jest jak "śpiący szlachcic".

Anna Grodzka staje do wyścigu o fotel prezydenta

Posłanka Anna Grodzka została kandydatką na prezydenta Partii Zieloni i lewicy społecznej. "Anna Grodzka będzie najlepiej reprezentować wartości lewicy społecznej w wyborach prezydenckich" - napisali Zieloni w komunikacie.

87 dni Vukovaru. Jak garść obrońców urządziła armii "cmentarzysko czołgów"

Trzy tysiące Chorwatów, Serbów, Węgrów i przedstawicieli innych narodowości naprzeciwko 10-krotnie silniejszym oddziałom jugosłowiańskiej armii ludowej (JNA), jej czołgów, lotnictwa, ciężkiej artylerii i okrętów zakotwiczonych na Dunaju. Tak wyglądał rozkład sił u początków obrony Vukovaru. Przez 87 dni do upadku miasta jego mieszkańcy pokazywali, że podziały etniczne w Jugosławii nie przebiegają wzdłuż linii wyznaczanych przez polityków w Belgradzie. To bowiem na rozkaz tych ostatnich wojskowi postanowili w imię Wielkiej Serbii stworzyć nowe, "czyste etnicznie" państwo na Bałkanach. W Vukovarze dopuścili się bestialskich zbrodni. Po zajęciu miasta zamordowali m.in. pacjentów miejscowego szpitala.

Po ucieczce więźnia dwaj dyrektorzy odwołani

Minister sprawiedliwości odwołał dyrektora okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu, oraz dyrektora Aresztu Śledczego w Lubaniu. W lutym z Lubania uciekł więzień, którego do dziś nie udało się zatrzymać.

Duet na Kremlu, Cameron odrzucony? Londyn zaprzecza

Żadne porozumienie pokojowe między rządem w Kijowie a separatystami nie może uznawać zdobyczy terytorialnych dokonanych przez separatystów od czasu ustaleń z Mińska z września 2014 roku - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. Stwierdził także, że brytyjski premier nie poczuł się urażony brakiem zaproszenia na Kreml.

Nagła "śmierć" i nagły powrót. Głos opozycji znów wywołał burzę

Krytykowała, obrażała i wzbudzała kontrowersje. Przez lata była uznawana w internecie za głos opozycji i wielu zwykłych Argentyńczyków. Niedawno tajemnicza dr Alcira Pignata zniknęła jednak z sieci zaraz po tym, jak sama ogłosiła swoją "śmierć". W ten sposób po raz kolejny wywołała zamieszanie wśród internautów.