Najnowsze

Najnowsze

Episkopat poucza polityków

Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski napisała list w sprawie in vitro, w którym można przeczytać, że prezydent Komorowski i posłowie, głosujący za ustawą o leczeniu niepłodności, "podważają swoją wspólnotę z Kościołem". Zdaniem prof. Zbigniewa Mikołejki, to "próba wprowadzenia katolickiego szariatu". Biskupów bronił ks. Henryk Zieliński. "Episkopat ma prawo i obowiązek głosić prawdę i nauczać wiernych" podkreślał redaktor naczelny tygodnika "Idziemy".

Kempa: i tak toniecie. Rutnicki: spokojnie, wyborcy zdecydują

- Wyborcy podsumowali pięć lat jego prezydentury - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24 Beata Kempa z Solidarnej Polski, komentując kończącą się kadencję Bronisława Komorowskiego. - Powinniśmy powiedzieć mu za te pięć lat "dziękuję" - odpowiadał jej Jakub Rutnicki z PO.

Komorowski: demokracja ma to do siebie, że potrafi płatać różne figle

- Trudno będzie odebrać PiS-owi zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, ale nigdy bym nie powiedział, że coś jest rozstrzygnięte. Demokracja ma to do siebie, że potrafi płatać różne figle, ale też potrafi wyzwalać w ludziach wysoki poziom współodpowiedzialności - powiedział w wywiadzie "Faktów" TVN prezydent Bronisław Komorowski.

Gombrowicz według Żuławskiego. Film "Kosmos" walczy o nagrodę w Locarno

- Tę powieść Witolda Gombrowicza cenię najbardziej, to klejnot, perwersyjny i ostry diament - mówi reżyser Andrzej Żuławski, który nakręcił "Kosmos" po francusku, z francuskimi i portugalskimi aktorami. Film będzie miał swoją światową premierę na rozpoczynającym się festiwalu w Locarno, gdzie walczy o główną nagrodę, Złotego Lamparta.

Dania chce być bliżej UE. Będzie referendum ws. obronności

Rząd Danii chce wprowadzić kraj do systemu wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w Unii Europejskiej, co pozwoli państwu duńskiemu na m.in. branie udziału we wspólnych operacjach wojskowych UE. Obecnie Dania, jako jedyny kraj Unii, nie bierze udziału w tej polityce. Duńskie władze zapowiedziały referendum w tej sprawie, ale nie podały daty.

Syn brutalnie zamordował 85-letnią matkę. Biegli ocenią, czy był poczytalny

Choć nie ma jeszcze oficjalniej opinii biegłych, to już wiadomo, że 52-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki zamiast w areszcie, będzie przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Tak zdecydował sąd po tym, jak biegli przekazali prokuraturze, iż mężczyzna może stanowić zagrożenie dla siebie i współosadzonych. Ta decyzja nie przesądza jednak jeszcze o tym, czy w chwili zbrodni był poczytalny.

Pogrzeb Jana Kulczyka w Poznaniu. Tłumy pożegnały najbogatszego Polaka

W Poznaniu odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Kulczyka. Przedsiębiorca zmarł 29 lipca w Wiedniu w wieku 65 lat. Pogrzeb najbogatszego Polaka rozpoczął się mszą na wzgórzu św. Wojciecha w kościele oo. Karmelitów bosych. Po uroczystości tłumy skierowały się w stronę Cmentarza Jeżyckiego, gdzie biznesmen został pochowany.

Zmarł Jerzy Płażewski, nestor polskiej krytyki filmowej

Recenzje filmowe zaczął pisać ponad 70 lat temu, jeszcze w czasie II wojny światowej. Jerzy Płażewski jest też autorem licznych książek o tematyce filmowej, w tym "Historii filmu 1895-2005". - Nigdy nie marzyłem, żeby samemu robić filmy, ale lubiłem pisać o filmach innych. Mam nadzieję, że różne rzeczy, które napisałem, dopomogły i kulturze filmowej w tym kraju, i być może widzom. - mówił przed rokiem Płażewski, który do końca życia był aktywny zawodowo. Miał 90 lat.

Ławrow: Obama zwodził w sprawie tarczy antyrakietowej

Słowa prezydenta USA Baracka Obamy o tym, że konieczność utworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie zniknie po rozwiązaniu irańskiego problemu nuklearnego, okazały się nieprawdą - stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Dali ogłoszenie, że oddadzą dziecko i próbowali to zrobić. Usłyszeli zarzuty nielegalnej adopcji

18-letnia matka dziecka i jej partner usłyszeli zarzuty związane z nielegalną adopcją w celu uzyskania korzyści majątkowej. Twierdzą, że dziecko chcieli oddać za darmo, bo nie mieli go za co wychować. 18-latka od początku posługiwała się dokumentami 30-latki, która próbowała odebrać chłopca z wrocławskiego szpitala. Ta usłyszała zarzut poświadczenia nieprawdy. Tłumaczyła, że nie może mieć dzieci. Adwokat zapewnia, że nie działali z chęci zysku, a tylko chcieli znaleźć dom dla dziecka, bo zmusiła ich do tego sytuacja materialna. O losie chłopca zdecyduje sąd rodzinny.

Zabił sześcioro dzieci i ciężarną żonę. Śledczy znaleźli też zwłoki jego matki

Rosyjskie media ujawniają coraz więcej szczegółów morderstwa w Niżnym Nowogrodzie, gdzie policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zabicie sześciorga swoich dzieci i żony w piątym miesiącu ciąży. W trakcie zatrzymania sprawca stawiał opór, został ranny i w ciężkim stanie trafił do szpitala w mieście Kowrow w obwodzie włodzimierskim. Śledczy nie wykluczają, że zabił także matkę. Informują, że był pacjentem szpitala psychiatrycznego.

Rzecznik rządu o współpracy z prezydentem Dudą: trzeba się oprzeć na dobrych praktykach

- Konstytucja musi być dla rządu wyznacznikiem dobrych praktyk. Powinniśmy się oprzeć na dobrych, a nie na złych praktykach z przeszłości - powiedział rzecznik rządu Cezary Tomczyk, odnosząc się do współpracy rządu z prezydentem Andrzejem Dudą. Dodał, że nie wyobraża sobie sytuacji, że Platforma Obywatelska nie będzie uczestniczyć w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem nowego prezydenta.

Bloger chce zostać senatorem. "Koledzy mówią, że szkoda, żebym się zmarnował"

Piotr "VaGla" Waglowski, znany z prowadzenia bloga prawniczego, zadeklarował w środę chęć wystartowania w najbliższych wyborach do Senatu. Piotr Waglowski działa na rzecz popularyzacji idei społeczeństwa obywatelskiego oraz informacyjnego, za co w 2005 roku otrzymał brązowy Krzyż Zasługi. Jest prawnikiem z wykształcenia, a obecnie członkiem Rady do Spraw Cyfryzacji w rządzie.

"Dam wam 1650 euro i 1200 zł, ale puśćcie mnie wolno"

Poszukiwany dwoma listami gończymi 46-letni mężczyzna wpadł w ręce policji w trakcie rutynowej kontroli drogowej. Posługiwał się też sfałszowanym prawem jazdy, bo prawdziwy dokument stracił, prowadząc auto po pijanemu. Aby uniknąć problemów, próbował wręczyć stróżom prawa 1650 euro i 1200 zł. Teraz może spędzić za kratkami 10 lat.

"Ustalił ogromną skalę zgrozy czasów sowieckich". Zmarł Robert Conquest

Był autorem ponad 20 książek poświęconych sowieckiej historii, polityce i sprawom międzynarodowym. Wydany w 1968 roku "Wielki terror" to pierwsza obszerna i wszechstronna dokumentacja wielkiej czystki, przeprowadzonej przez Józefa Stalina w latach 1934-39 w Związku Radzieckim. Robert Conquest, jak poinformowała jego żona Elizabeth Neece, zmarł z powodu zapalenia płuc. Miał 98 lat.

Zataczał się z wózkiem, nie mógł ustać na nogach. Policja go nie znalazła, pomógł reporter TVN24

Mężczyzna zatacza się i przewraca razem z wózkiem - taki film przekazał TVN24 internauta. Zaalarmował też policję, ale ta nie znalazła bohatera nagrania i szybko porzuciła sprawę. Więcej szczęścia miał reporter TVN24, który dzień później odnalazł mężczyznę w centrum Rzeszowa. Dzięki temu funkcjonariusze wrócili na miejsce i przebadali go alkomatem. Miał 3 promile alkoholu.