Najnowsze

Najnowsze

Efekt medialny

Właściciele okradzionego sklepu z biżuterią zgłosili sprawę na policję razem z dowodami w postaci dobrej jakości nagrań z monitoringu, ale stróże prawa nie byli zbyt skorzy do działania. Po pół roku umorzono śledztwo. Dopiero gdy pokrzywdzeni przez media nagłośnili sprawę, w dwa dni podejrzany został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Zbieg okoliczności?

Bezkarni

Łatwiej złapać mordercę niż drobnego złodzieja - tak przynajmniej wynika z policyjnych statystyk. Choć wynika z nich też, że w ubiegłym roku kradzieży było dużo mniej niż w poprzednich latach. Mało to jednak pocieszające, bo ten spadek to efekt zmiany prawa. Teraz ściga się za kradzież powyzej 430 złotych, a nie jak wcześniej 250. Lepsze statystyki oznaczają więc raczej jedynie lepsze samopoczucie złodziei, tzn. ich poczucie bezkarności.

16 lat więzienia dla kapitana Schettino

Kapitan statku Costa Concordia, Francesco Schettino, został skazany na 16 lat i miesiąc więzienia. Musi też wypłacić gigantyczne odszkodowanie rodzinom 32 ofiar wypadku, ocalałym pasażerom, władzom wyspy Giglio i wszystkim, którzy ponieśli straty w wyniku katastrofy.

Egipski sąd anulował 33 wyroki śmierci

Egipski sąd kasacyjny anulował w środę 33 wyroki śmierci i trzy kary dożywotniego więzienia wydane w masowym procesie członków islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego za akty przemocy popełnione w lecie 2013 roku.

Ekspert o Mińsku: Dwa scenariusze. Zdecyduje Rosja

Są dwa scenariusze rozwoju wydarzeń na szczycie w Mińsku. Który z nich przeważy - zależy od Rosji, bo Ukraina zrobiła już wszystko, co mogła - ocenia ukraiński ekspert, dyrektor GMT Group Anatolij Łucenko.

Sąd złagodził wyrok dla pedofila. "Dla nas to trauma na całe życie"

Sąd Okręgowy w Łomży złagodził wyrok dla oskarżonego o pedofilię Janusza K. i skazał go na 4,5 roku więzienia. Wcześniej sąd pierwszej instancji uznał, że mężczyzna powinien spędzić w więzieniu 5 lat. - 4,5 roku to może jest dla sądu dużo, mi się wydaje, że dla niego to jest krótki pobyt - skomentowała wyrok matka jednego z pokrzywdzonych dzieci.

Sawicki do rolników: nie utrudniajcie życia mieszkańcom wsi i miast

- Rokosz i wyjście z sali niczego nie zmienia. Być może daje chwilowy animusz, ale nie daje rozwiązania problemu - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki po spotkaniu w jego resorcie. Rozmowy opuściło sześciu przedstawicieli rolników. Z pozostałymi - jak mówił minister - ustalono m.in. powołanie sześciu zespołów, które będą pracowały nad rozwiązaniem ich problemów. Rolnicy chcą też powołania komisji trójstronnej.

Podpalił choinkę, bo chciał zabić żonę?

Nie zwarcie instalacji elektrycznej, a podpalenie było przyczyną pożaru, jaki wybuchł przed tygodniem na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Zdaniem prokuratury, Artur P., podpalając choinkę, chciał pozbawić życia swoją żonę. Kobieta przeżyła. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu dożywocie.

Nocni Łowcy kontra trzy T-55. Łotwa łatwym łupem dla Rosji

Premier Łotwy alarmuje, że w jej kraju widać już "oznaki wojny hybrydowej". To kolejny w ostatnich miesiącach sygnał ze strony Rygi świadczący o rosnącym poczuciu zagrożenia ze strony Rosji. Łotwa jest dziś chyba najsłabszym ogniwem wschodniej rubieży NATO i UE - krajem, w którym wybory wygrywa partia fana Putina, co czwarty mieszkaniec jest Rosjaninem, a siły pancerne to... trzy czołgi T-55.

Na rogatkach do wieczora? Tworzy się wielki korek

Kolumna ponad 140 ciągników wjechała do miejscowości Zakręt k. Warszawy (od strony Siedlec). Ciągniki zostały zatrzymane przez policję na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Traktu Brzeskiego. Ich kierowcy mają tam pozostać. Na miejscu tworzy się coraz większy korek. Samochody osobowe są przepuszczane jednym pasem.

Bierut wiecznie żywy. IPN apeluje o zmianę nazwy ulicy

We wsi Rudnica (woj. lubuskie) znajduje się ulica upamiętniająca pierwszego przywódcę Polski Ludowej Bolesława Bieruta. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski zaapelował do lokalnej społeczności o zmianę nazwy ulicy. Wójt oraz sołtys jednak przekonują, że mieszkańcy wsi nie widzą takiej potrzeby.

Premier Łotwy już widzi "oznaki wojny hybrydowej"

Na Łotwie są obecne pewne oznaki wojny hybrydowej - oceniła w środę premier Laimdota Straujuma, zapewniając, że służby specjalne są w stanie zapobiec różnego rodzaju prowokacjom. Dodała, że ministerstwo obrony pracuje nad wzmocnieniem możliwości sił zbrojnych.

Ławrow: Rosja rozważy pomoc finansową dla Grecji

Przyjmując w środę w Moskwie greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Kodziasa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zadeklarował gotowość Rosji do udzielenia pomocy nowemu lewicowemu rządowi Grecji.

Zostawił gospodarstwo na Mazurach. Dostanie odszkodowanie

Kwotę 451 tys. zł odszkodowania ma wypłacić Skarb Państwa dawnemu mieszkańcowi Mazur Dieterowi Lorenzowi za pozostawione po wyjeździe do RFN gospodarstwo. Taki wyrok wydał w środę Sąd Okręgowy w Olsztynie. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Izdebski zerwał rozmowy. "Inwazja rolników dopiero się rozpoczyna"

- Z tymi zdrajcami rozmawiać już nie będziemy, nie ma o czym rozmawiać - powiedział Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, który w środę po południu opuścił negocjacje rządu z rolnikami. Ze spotkania wyszło jeszcze pięć osób, ale rozmowy nie zostały zerwane. - Izdebski nie chce rozmawiać, nie o to mu chodziło, przyszedł tylko po to, by pokazać się przed kamerami - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Serbia wzmacnia i uszczelnia granicę z Węgrami

Serbskie siły bezpieczeństwa wzmocniły w środę patrole na granicy z należącymi do Unii Europejskiej Węgrami, próbując w ten sposób uszczelnić przejście graniczne i powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów.

Czołgi w dobę, desant w dwie godziny. Rosyjska telewizja o "defiladzie" w Warszawie

- Od Moskwy do polskiej stolicy jest zaledwie 1,3 tys. km. Czołg T-90 wjedzie na przedmieścia w mniej niż dobę od rozpoczęcia marszu - takie słowa padły na antenie rosyjskiej telewizji Piatyj Kanał. Materiał miał mieć chyba w intencji autorów charakter ironiczny. Był reakcją na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej mogłaby być świętowana nie w Moskwie, a w Londynie czy w Berlinie. Rosjanie pokazali więc, ile czasu zajmie ich czołgom dotarcie "na paradę" do poszczególnych stolic Europy.