Najnowsze

Najnowsze

Słowenia może poprosić UE o żołnierzy. Austria odgrodzi się od niej płotem

Dwumilionowa Słowenia ma poważny problem z nieustającym napływem imigrantów. Tylko w nocy z wtorku na środę 2,2 tysiące ludzi przewieziono pociągiem z Chorwacji. Słoweńcy starają się jakoś opanować sytuację, ale ostrzegają, że to zadanie ponad ich siły. Rząd ma rozważać sięgnięcie po niestosowany wcześniej artykuł 222. Traktatu Lizbońskiego, co mogłoby oznaczać przysłanie wojsk innych państw UE. Austria ogłosiła tymczasem, że zbuduje płot na granicy ze Słowenią, choć jak zapewnia, granicy nie zamknie.

Mińsk ucina rozmowę o rosyjskiej bazie. "Nie ma o czym dyskutować"

Białoruskie władze wyraźnie dają do zrozumienia, że nie interesuje ich umieszczenie na swoim terytorium rosyjskiej bazy lotniczej. Zabiegał o to Władimir Putin, aby symbolicznie odpowiedzieć na „ekspansję NATO”. - Naszym zdaniem nie ma potrzeby dalszej dyskusji nad umieszczeniem bazy na Białorusi - stwierdził szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej, wzmacniając wcześniejsze sygnały z Mińska.

"Imponujące zwycięstwo Kaczyński zawdzięcza Angeli Merkel"

Szef PiS Jarosław Kaczyński jest eurosceptykiem, ale nie wrogiem Europy i umie docenić korzyści, jakie jego kraj odniósł dzięki członkostwu w Unii Europejskiej - ocenia austriacki dziennik "Die Presse". Gazeta uważa "jazgotliwe ostrzeżenia" przed nową władzą za przesadzone i podaje trzy przesłanki, dla których tak uważa. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Rosja, USA, pakiet klimatyczny. Trudne punkty wizyty Dudy we Francji

Problem Polski w relacjach z Francją może polegać na tym, że elita francuska postrzega USA jako rywala, a Rosję jako sojusznika - mówi Bartłomiej Zdaniuk z Instytutu Nauk Politycznych UW. Dodaje, że wizyta prezydenta w Paryżu to okazja do przedstawienia polskiego spojrzenia na sprawy międzynarodowe. Inna kwestia, w której Paryż i Warszawa się różnią, to polityka ochrony klimatu.

Brutalna interwencja w szkole. Nagrania wywołały burzę

Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie opublikowanych w poniedziałek w internecie nagrań. Widać na nich, jak w jednym z liceów w Columbii (Karolina Płd.) funkcjonariusz brutalnie rozprawia się z czarnoskórą nastolatką. Zgodnie z relacjami amerykańskich mediów, dziewczyna nie chciała opuścić klasy. Federalne śledztwo ma zbadać, czy doszło do naruszenia praw obywatelskich. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Pendolino, samolotem, autem. Jak do PKW docierały protokoły

Kto wszedł do Sejmu + już wiadomo. Ale na informację trzeba było długo czekać. PKW stopniowała napięcie, a partie musiały mieć stalowe nerwy. Wczoraj podano, które partie przekroczyły próg wyborczy, a dopiero dziś podział mandatów. Dlaczego w dobie cyfryzacji podanie oficjalnych wyników tak długo trwa?

Których ludowców nie zobaczymy na Wiejskiej?

Te osoby były do tej pory twarzami Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były, bo już są poza Wiejską. Nazwisk sporo, na czele z Januszem Piechocińskim. Kto zatem został i co zamierzają ci, którzy musieli odejść?

Najciekawsze pojedynki wyborcze

Wybory były starciem nie tylko pomiędzy partiami, ale także pomiędzy ich największymi osobowościami. Ewa Kopacz zmierzyła się z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, Grzegorz Schetyna rzucił w Kielcach wyzwanie Zbigniewowi Ziobrze. Jak sobie poradzili?

Wyborcze obietnice w starciu z rzeczywistością

Po wyborach ważne jest nie tylko to, kto jaką tekę dostanie, ale czy PiS spełni wyborcze obietnice. Na liście jest 500 złotych na dziecko, choć nie dla każdego i pod czujnym okiem państwa. Jakie jeszcze obietnice złożyło PiS, kiedy trafią one do Sejmu i czy państwo na to stać?

Plany i rozliczenia

PiS myśli co dalej, a PO rozlicza wyborczą porażkę. Na posiedzeniu zarządu partii przyjęto kalendarz wyborów wewnętrznych, ale już teraz głośno pojawiają się pytania o przyszłość Ewy Kopacz. Premier nie pozostawia złudzeń, z przywództwa rezygnować nie zamierza, choć walka może być zacięta, bo przeciwników ma sporo.

Zmarł pobity gej. Wcześniej zabójca wyszedł na wolność

Białoruski gej, ciężko pobity w ubiegłym roku przez byłego nauczyciela, zmarł w mińskim szpitalu – poinformował były szef organizacji obrony praw człowieka GejBiełaruś Siarhiej Androsienka. Zabójca wyszedł w tym roku z więzienia na mocy amnestii.

Będą rozmowy ws. Syrii. Iran zaproszony do stołu

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek wieczorem, że szefowie dyplomacji Rosji i USA uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że do rozwiązania kryzysu w Syrii należy włączyć wszystkie główne państwa regionu. MSZ Rosji zaznaczyło, że rozmowę zainicjował Waszyngton. Wcześniej AP poinformowała, że po raz pierwszy do rozmów o Syrii zaproszony został Iran

Frasyniuk: Beata Szydło jest trzecioligowym graczem w PiS. Była sprawnym zabiegiem w kampanii

- Beata Szydło była bardzo sprawnym zabiegiem w kampanii, żeby uniknąć starcia Kaczyński-Kopacz. Jarosławowi Kaczyńskiemu to się nie opłacało. Nie może być tak, że sztuczka z kampanii wyborczej determinuje życie publiczne w Polsce - mówił w programie #Czas decyzji Władysław Frasyniuk. Prof. Tomasz Nałęcz dodał, że niedobrze będzie, jak mający pełnię władzy Jarosław Kaczyński nie będzie mieć żadnej odpowiedzialności za rządy.