Najnowsze

Najnowsze

Bohater ze Stade de France. "Chyba ocaliłeś Francję"

We Francji okrzyknięto go bohaterem, ale on sam mówi, że jedynie wykonywał swoją pracę. Mauretańczyk Salim Toorabally z pewnością ocalił życie wielu Francuzów, kiedy 13 listopada odmówił wejścia na Stade de France jednemu z zamachowców.

Incydent podczas miesięcznicy

Emocje udzielają się nie tylko przy sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Nerwowo było też w czwartek przed Pałacem Prezydenckim w czasie kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Niektórym zgromadzonym puściły nerwy, a odczuł to wyrażnie reporter zwyzywany i popychany przez tłum.

Weekend demonstracji

Gorąco może być i w ten weekend, bo partie namawiają obywateli do wyjścia na ulice i demonstrowania. Jedni chcą pokazać poparcie dla władzy, drudzy wręcz przeciwnie. Kto i gdzie organizuje manifestacje?

Kempa analizuje wyrok TK

Wyrok ostateczny, choć nie przez wszystkich uznawany. Wątpliwości na pewno ma sporo Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera. Czego te wątpliwości dotyczą i czy czy kancelaria premiera jest od tego, by wyrok analizować?

Wyrok TK zostanie opublikowany?

Po wymianie pism między szefową kancelarii premiera a prezesem Trybunału Konstytucyjnego temat nie cichnie. Jest konferencja parsowa, a na niej Beata Kempa i Elżbieta Witek podkreślają, że terminów jak na razie nie naruszyli, wyrok będzie wydrukowany, choć dalej szefowa kancelarii premiera ma co do niego wątpliwości. O który wyrok chodzi i co dokładnie on stwierdza?

KPRM wstrzymała publikację wyroku TK

Polityczny cios w Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie wydali orzeczenie, ale publikacja wyroku zostaje wstrzymana, bo szefowa kancelarii premiera ma co do niego wątpliwości. Beata Kempa twierdzi, że wyrok jest nieważny, a prezes Trybunału w krótkim piśmie stanowczo odpowiada, że ostateczny i wzywa, by natychmiast go opublikować. Do akcji wkracza prokurator i opozycja, która w słowach nie przebiera i mówi o pełzającym zamachu stanu.

Rokita: Pewien blask tej prezydentury został utracony. To prezydentura partyjna

- Źle się dzieje, że konflikt miedzy PO i PiS o Trybunał przekształca się w konflikt instytucjonalny między PiS a Trybunałem Konstytucyjnym - mówił w programie "Świat" komentator TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita, odnosząc się do zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Były polityk PO krytycznie ocenił prezydenta Andrzeja Dudę za to, że ten nie odegrał roli mediatora w sporze.

Nocne zmiany

Strategia bycia w opozycji, a właściwie jej brak w wydaniu rządzącej do niedawna Platformy. Od niedawna rządzący PiS strategię wyraźnie zarysowaną za to ma. I chodzi nie tylko o polityczny cel, ale i organizację pracy. Ma być sprawna i prowadzona bez zbędnej zwłoki, bez względu na porę dnia i nocy. Z naciskiem na noc, bo po pierwszych tygodniach można odnieść wrażenie, że to ulubiona pora uprawiania polityki przez obecnie rządzących.

Słowa, słowa, słowa...

Zasady zamieszania wokół TK trudno zrozumieć, ale za to coraz bardziej jasny jest cel. Cel, do którego Prawo i Sprawiedliwość zmierza nie zważając na opozycję, a opozycja zaskoczona determinacją rządzących nie ma najwyraźniej pomysłu na polityczne zaistnienie w trwającym konstytucyjnym kryzysie. O skutecznym działaniu nie wspominając. Największy problem ma z tym Platforma Obywatelska, a o istnieniu PSL-u mniej uważni obserwatorzy mogli zapomnieć. Sytuację wykorzystuje więc .Nowoczesna, a Ryszard Petru wyrasta na lidera tej - mimo wszystko - słabej na razie opozycji.

Chaos i zamieszanie

Chaotyczna i zaskakująca gra o Trybunał Konstytucyjny. W piątek kolejny raz mieliśmy w niej nagłe zwroty akcji. Po prezydencie i parlamentarnej większość włączyła się do niej Kancelaria Premiera i to ona, a dokładniej Beata Kempa, chce mieć w sprawie wyboru sędziów ostatnie słowo. O wstrzymaniu publikacji wyroku, demokracji rozumianej jako czołg i zażenowaniu prawnika.

Balcerowicz: Zachód może uznać, że Polaków można kupić i nie obchodzi ich ustrój

W ciągu ostatniego miesiąca bardzo pogorszył się wizerunek Polski w świecie - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz komentując kryzys konstytucyjny. Zaznaczył też, że w ramach porządku konstytucyjnego w Polsce, spory dotyczące legislacji rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny. - Nie może być tak, że jakiś tam polityk czy jakaś partia uznaje, że TK nie jest uprawniony do rozstrzygania sporów - dodał były wicepremier.

Poseł PiS przekonuje, że opozycja chce mieszać w sprawie, która jest jasna

- Całe szczęście, że obie panie się połapały, że łamią konstytucję - powiedział w programie "Fakty po Faktach" Rafał Trzaskowski z PO. Odniósł się w ten sposób do konferencji prasowej, na której Elżbieta Witek i Beata Kempa zapowiedziały, że orzeczenie TK z 3 grudnia zostanie opublikowane. - Jeśli złamano tu konstytucję, to znaczy, że PO zrobiła to kilkadziesiąt razy - przekonywał Bartosz Kownacki z PiS, wiceminister obrony narodowej.

Asad: działania Rosji w Syrii są aktem obrony Europy

Prezydent Syrii Baszar Asad oświadczył w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE, że jest gotów negocjować pokój, ale nie z organizacjami terrorystycznymi. Tymczasem Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska mają jego zdaniem dążyć do włączenia do udziału w negocjacjach "grup terrorystycznych", podczas gdy Rosja samotnie "broni Europy" przed fanatykami.

Rzecznik KRS: obserwujemy hybrydowe rozmontowywanie instytucji demokratycznych

O ile orzeczenia sądów powszechnych zawierają procedurę wznowienia postępowania, o tyle tutaj konstytucja mówi jasno, że to jest wyrok ostateczny - powiedział w "Tak jest" członek i rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do pisma szefowej KPRM Beaty Kempy do prezesa TK, w którym poinformowała, że do czasu wyjaśnienia wątpliwości wstrzymuje publikację wyroku TK.

Rząd wstrzymuje wyrok

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie opublikowała jeszcze wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia, ponieważ jej szefowa Beata Kempa ma wątpliwości, co do liczebności składu orzekającego. Zdaniem sędziego Waldemara Żurka, rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, taka sytuacja jest niezgodna z prawem. "Kempa nie jest od interpretacji wyroku, tylko jego publikacji. (...) Obserwujemy hybrydowe rozmontowywanie instytucji demokratycznych" mówił sędzia.

Sacha Baron Cohen powraca jako brytyjski kibol

Kontrowersyjny komik Sacha Baron Cohen powraca z nowym filmem, w którym wciela się w "typowego brytyjskiego kibica piłki nożnej". Mieszkańcy tytułowego miasteczka Grimsby nie będą zadowoleni.

Wiceminister sprawiedliwości uważa, że "nic wielkiego się nie stało"

- Wyrok nie został opublikowany przez sześć dni roboczych. Ja znam co najmniej parędziesiąt ustaw, które PO przetrzymywała dłużej. I wtedy to nie było totalitaryzmu? - pytał w programie "Tak jest" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki z Solidarnej Polski. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji wokół braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Julia Pitera z PO zakwestionowała w odpowiedzi kompetencje Jakiego do wypowiadania się w tej kwestii.

Clinton: Trump już nie jest śmieszny

Hilary Clinton w jednym z amerykańskich programów telewizyjnych powiedziała, że Donald Trump już jej nie bawi. Co więcej, demokratyczna kandydatka na prezydenta USA uważa, że jej rywal jest niebezpieczny.

"Wydatki wcale nie tajne". Prezydent Krakowa o Światowych Dniach Młodzieży

Ponad 51 milionów złotych – tyle wyniosą koszty, które miasto poniesie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 roku. Prezydent Jacek Majchrowski pisze na swoim oficjalnym blogu, że dziwią go apele o odtajnienie wydatków, bo żadne wydatki miasta nigdy nie były tajne.