Najnowsze

Najnowsze

Zestrzelony dron był rosyjski, ale nie wiadomo, kto go kontrolował

Tureckie władze oznajmiły, że dron zestrzelony przez ich samoloty w minionym tygodniu przy granicy z Syrią został wyprodukowany w Rosji. Moskwa miała jednak zapewnić Anakarę, że maszyna nie należała do jej wojska. Jak powiedział premier Ahmet Davutoglu badane jest, kto inny mógł ją kontrolować.

Szwajcarzy wybrali parlament. "Rzucili się w ramiona twardej prawicy"

Antyimigrancka Szwajcarska Partia Ludowa uzyskała najwięcej mandatów w niedzielnych wyborach. Szwajcarzy w niepewnych czasach próbują się "zabarykadować" - oceniła w poniedziałek tamtejsza francuskojęzyczna prasa. Szwajcarska prasa niemieckojęzyczna zareagowała dość powściągliwie, natomiast wyraźny niepokój dał się odczuć w komentarzach prasy niemieckiej.

"Putin źle chroniony. Zagrożenie terrorystyczne jest większe"

Kreml i Władimir Putin są źle chronieni - uważa deputowany rosyjskiej Dumy Dmitrij Gudkow, który poskarżył się prezydentowi Rosji na Federalną Służbę Ochrony. Gudkow zwraca uwagę na "zwiększone zagrożenie terrorystyczne w związku z rozpoczętą operacją wojskową Rosji przeciwko islamistom w Syrii".

Nowacka, Petru i Piechociński: debata bez nas to lekceważenie wyborców

Na pięć dni przed ciszą wyborczą kampania wchodzi w decydującą fazę. Zakończyło się telewizyjne starcie Kopacz-Szydło zatytułowane "Rozmowa o Polsce". Szefowa rządu zapowiedziała w trakcie programu, że pojawi się także na wtorkowej debacie z udziałem pozostałych liderów. Część z nich po raz kolejny zaprotestowała przeciwko poniedziałkowemu starciu liderek PiS i PO.

Wrzuciła szczeniaka do sedesu i spuściła wodę

45-latka z Bogatyni (woj. dolnośląskie) wrzuciła kilkudniowego szczeniaka do sedesu. Potem spuściła wodę. Początkowo policjantom tłumaczyła, że to był przypadek, bo zwierzaka chciała tylko umyć. Szczeniak nie przeżył.

Nie będzie ukamienowania za seks pozamałżeński. Proces od nowa

Malediwski Sąd Najwyższy skasował karę śmierci przez ukamienowanie, wymierzoną przez lokalny sąd kobiecie, która przyznała się do cudzołóstwa. Skazana przebywała w areszcie tak długo, że urodziła tam dziecko. Teraz będzie sądzona jeszcze raz. Najczęstszą karą w sprawach tego rodzaju na Malediwach jest chłosta.

"25 października będzie dniem zwrotu"

Musimy utrzymać wolność i ją umocnić - przekonywał w Krościenku nad Dunajcem prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że dzień wyborów parlamentarnych będzie w Polsce "dniem zwrotu".

Nominowani 2015

W 2015 roku Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała do Nagrody książki wydane w małych, ale uznanych wydawnictwach z Wrocławia, Poznania, Lublina i Szczecina.

"Podnosił i opuszczał zapory bez powodu". Pijany dróżnik pod Łowiczem

Ponad promil alkoholu miał w organizmie 62-letni dróżnik podczas dyżuru. Mężczyzna miał odpowiadać za bezpieczeństwo na przejeździe w Arkadii pod Łowiczem (woj. łódzkie). Zamiast tego podnosił i opuścił szlabany bez żadnej przyczyny. To zaalarmowało kierowców, którzy wezwali policję. Zatrzymanemu grozi do 5 lat więzienia.

Mirosław Mrozek

Mrozek analizuje, co to znaczy być człowiekiem, zwraca uwagę na etyczny wymiar ludzkiego istnienia i wydaje się, że poezja ta ciąży w stronę diagnozy raczej pesymistycznej. Jego wiersze to historie mówione, krótkie opowieści, zgrabnie mieszczące w swej oszczędnej formie ogrom światoodczucia autora.

Jacek Podsiadło

Cechą charakterystyczną tomiku jest kontrast, obecny zarówno na płaszczyźnie konstrukcyjnej, jak i treściowej poszczególnych liryków. Tendencje klasycyzujące, rymowane, ujęte w metrum strofy, przeplatają się z białymi, wolnymi wierszami, potoczną frazą i naturalistycznym wręcz obrazowaniem.

Roman Honet

Jednym z najważniejszych tematów, jakie porusza Honet w tomie świat był mój, jest odchodzenie. Ma ono różne oblicza. Odeszła już przeszłość, wraz z całym bagażem wspomnień, doświadczeń i dzieciństwem. Wspomnieniem jest również kobieta, o której tak trudno mu zapomnieć. Mierzy się z miłością, która ich łączyła, z tym, że kiedyś do kogoś należał, z rozstaniem i z jej śmiercią, najbardziej ostateczną formą odejścia.

Maciej Robert

"Księga Meldunkowa" to przede wszystkim poezja osobista, pozwalająca czytelnikowi na wtargnięcie w najbardziej intymne strefy podmiotu lirycznego, od poznania sposobu myślenia po głęboko skrywane emocje.

Jakobe Mansztajn

To jedna z głównych cech poezji Mansztajna, jego wiersze przenikają się wzajemnie, odsyłając do poprzednich w tomie, pomagając odnaleźć nowe konteksty dla przeczytanych już utworów; co ważne, każdy wiersz jest autonomiczny i posiada niezależny sens, wewnętrzna intertekstualność nie jest więc narcystyczna – to naturalna składowa twórczości poety.

Maria Delaperrière

Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX wieku, komparatystka, przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki w Państwowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (Institut National des Langues et Civilisations Orientales, INALCO). Jest autorką książek: Les avant-gardes polonaises et la poésie européenne, Dialog z dystansu, Polskie awangardy a poezja europejska, La littérature polonaise à l’épreuve de la modernité, Literatura polska w interakcjach. Pod jej redakcją ukazało się ponad dwadzieścia publikacji poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej.

Abel Murcia Soriano

Hiszpański poeta, nowelista, tłumacz. Jest dyrektorem Instytutu Cervantesa w Krakowie. Na hiszpański tłumaczył m.in. poezję Szymborskiej i Różewicza. Jest także autorem kilku specjalistycznych słowników polsko-hiszpańskich i hiszpańsko-polskich. Honorowy członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prowadzi blog poświęcony tłumaczeniom utworów poetów polskich.

Renate Schmidgall

Ukończyła slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Heidelbergu. W latach1984-1996 pracowała w Deutsches Polen-Institut (Niemiecki Instytut Kultury Polskiej) w Darmstadt, a od 1996 poświęciła się tłumaczeniom literackim z języka polskiego (Huelle, Stasiuk, Krall, Kuczok, Sommer, Szymborska, Zagajewski). Za przekłady prozy i poezji polskiej otrzymała trzy nagrody: Jane-Scatcherd-Preis fundacji Lediga-Rowohlta (2001), Europäischer Übersetzerpreis miasta Offenburg (2006) i Nagrodę im. Karla Dedeciusa (2009).

Marian Stala

Krytyk i historyk literatury, profesor na Wydziale Polonistyki UJ, znawca współczesnej poezji polskiej; laureat Nagrody Fundacji Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki. W latach 2006-2008 był jurorem Literackiej Nagrody Nike. Autor książek: Druga strona – notatki o literaturze współczesnej, Trzy nieskończoności: o poezji Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, Przeszukiwanie czasu. Przechadzki krytycznoliterackie.