Najnowsze

Najnowsze

"Sueddeutsche Zeitung": polityka PiS przypomina metody Putina

Autorytarna przebudowa państwa realizowana, pomimo protestów, w Polsce przypomina działania podejmowane przez władze Węgier i Rosji - pisze w czwartek "Sueddeutsche Zeitung", komentując spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem.

"Totalna inwigilacja"? PiS nie wyklucza zmian w projekcie

Ryszard Terelecki nie wykluczył, że w projekcie nowelizacji przepisów dotyczących kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby dojdzie do korekty. Szef klubu PiS mówił o tym w kontekście opinii sejmowych prawników, którzy uznali, że zapisy są niezgodne z prawem UE. - Zobaczymy, czy podzielimy opinię biura, czy nie - podkreślił Terlecki. Na niebezpieczeństwa mogące wynikać z przepisów autorstwa PiS wskazywał natomiast w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

"Financial Times": Korea Północna zagraża światu

Korea Północna stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa na świecie. Rozwiązanie tego złożonego problemu będzie wymagało współpracy Stanów Zjednoczonych i Chin - twierdzi "Financial Times" w czwartkowym komentarzu redakcyjnym.

Seul też chce atomu? Prosi USA o "broń strategiczną"

Korea Południowa prowadzi rozmowy z USA w sprawie rozmieszczenia "strategicznych aktywów" na Półwyspie Koreańskim - poinformował w czwartek przedstawiciel południowokoreańskiego wojska. Korea Północna twierdzi, że w środę udanie przetestowała bombę wodorową.

Gdańsk: wykoleił się pociąg z węglem

Nawet do piątku potrwa naprawa uszkodzeń po tym, jak w nocy na gdańskiej Olszynce w rejonie przejazdu przy ul. Przybrzeżnej wykoleiły się trzy wagony pociągu towarowego przewożącego węgiel. Nikomu nic się nie stało, ale trasa do Portu Północnego jest zablokowana, co oznacza, że w czwartek żadne towary do portu nie dojadą, ani z niego nie wyjdą.

Adam Daniel Rotfeld

Adam Daniel Rotfeld – polski dyplomata, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych, w latach 2001–2005 wiceminister spraw zagranicznych, w 2005 minister spraw zagranicznych. W 2006 został przez Sekretarza Generalnego ONZ powołany na członka, a w 2008 na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. W styczniu 2008 mianowano go współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. W sierpniu 2009 sekretarz generalny NATO mianował go członkiem Grupy Ekspertów NATO do przygotowania Nowej Koncepcji Strategicznej paktu (tzw. Grupa Mędrców). W 1996 został członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Wiedzy Wojskowej, w 2001 członkiem Rady Międzynarodowego Centrum Demokratycznej Kontroli nad Siłami Zbrojnymi (DCAF), a w 2003 Genewskiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa (GCSP). W 2009 wszedł w skład Międzynarodowej Komisji, przygotowującej Euro-Atlantycką Inicjatywę Bezpieczeństwa (EASI). Został także członkiem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). Wszedł również w skład rad naukowych Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Spraw Publicznych, Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Dotkliwie pobili bezdomnego". Grożą im 3 lata więzienia

Dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie bezdomnego zatrzymali zakopiańscy policjanci. - Mężczyzna został zaatakowany nożem i brutalnie pobity. Napastnicy zażądali wydania telefonu komórkowego i pieniędzy – relacjonują zdarzenie funkcjonariusze. Zatrzymanym grożą 3 lata więzienia.

Marcin Popkiewicz

Marcin Popkiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisarz, naukowiec, menedżer, tłumacz, wykładowca oraz autor setek artykułów dotyczących zmian klimatycznych, zasobów i energii. Koordynator zespołu ds. zmian klimatu w Fundacji Nasza Ziemia. Redaktor naczelny portalu Ziemianarozdrozu. pl.

Kaczyński z Orbanem bez Szydło. "Jest pewien podział władzy po naszej stronie"

- To było spotkanie dwóch liderów partii politycznych - mówił o kilkugodzinnej rozmowie Viktora Orbana z Jarosławem Kaczyńskim Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury wyjaśniał w "Jeden na jeden", że w spotkaniu nie uczestniczyła premier Beata Szydło, bo "taka była jego formuła". - Pani premier zajmuje się rządzeniem Polską na co dzień - podkreślił.

Zderzenie z ciężarówką. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR

Do groźnego wypadku doszło na trasie ze Stegny do Nowego Dworu Gdańskiego. Kobieta kierująca samochodem osobowym najprawdopodobniej wpadła w poślizg i wjechała pod ciężarówkę. Ranną zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia ratunkowego do szpitala w Gdańsku.

Wojciech Eichelberger

Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta, pisarz. Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) założonego w 2004 w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka.

16 godzin czekali na pomoc policji. Burza śnieżna na trasie, jedna osoba zamarzła

Ponad 16 godzin czekali na pomoc w zmrożonych autach kierowcy i pasażerowie na trasie Orsk-Orenburg na Uralu. Z powodu burzy śnieżnej na trasie utworzył się zator, a służby ratunkowe nie mogły dotrzeć do poszkodowanych. Jeden z kierowców wysiadł z samochodu i usiłował dotrzeć do najbliższych zabudowań, zamarzł jednak po drodze. Komitet Śledczy wszczął śledztwo w tej sprawie.

Marta Leśniakowska

dr hab. Marta Leśniakowska - profesor w Instytucie Sztuki PAN. Zajmuje się historią, teorią i krytyką sztuki, metodologią historii sztuki oraz architekturą i fotografią XIX-XXI wieku. Od 2008 r. kierownik Studium Doktoranckiego w IS PAN. Sekretarz Rady Naukowej IS PAN. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków,  Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH. Profesor wizytujący w IHS UW.

Zderzenie piaskarki z lawetą. Zginęła jedna osoba

Na drodze krajowej nr 18 w rejonie węzła w miejscowości Iłowa (woj. lubuskie) laweta zderzyła się z piaskarką. Osoba jadąca lawetą była reanimowana, jednak nie udało się jej uratować – zmarła na miejscu.

Kaczyński z Orbanem bez Szydło. "Jest pewien podział władzy po naszej stronie"

- To było spotkanie dwóch liderów partii politycznych - mówił o kilkugodzinnej rozmowie Viktora Orbana z Jarosławem Kaczyńskim Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury wyjaśniał w "Jeden na jeden", że w spotkaniu nie uczestniczyła premier Beata Szydło, bo "taka była jego formuła". - Pani premier zajmuje się rządzeniem Polską na co dzień - podkreślił.

Przechodnie w Anglii walczyli z kałużą, a świat patrzył i komentował

Kilkadziesiąt tysięcy internautów na całym świecie pochłonęło oglądanie w sieci relacji na żywo prób pokonania przez przechodniów ogromnej kałuży w Newscastle w Północnej Anglii. "Mam kilka rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, ale wszystko co mogę zrobić, to patrzeć na kałużę" - napisała jedna z internautek.

"Kaczyński zawsze był politykiem, który wiele spraw rozgrywał kuluarowo"

- Politykę zagraniczną prowadzi rząd i prezydent. Jeśli spotkanie rzeczywiście dotyczyło spraw zagranicznych, to bardzo źle świadczy o naszym kraju - komentował kilkugodzinną rozmowę Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbana Borys Budka (PO). - To kwestia sposobu prowadzenia polityki przez Kaczyńskiego. On zawsze rządził z ciemnego gabinetu - mówił z kolei Rafał Grupiński (PO).

Kolejne kraje angażują się w kryzys Iran-Arabia Saudyjska

Kryzys w relacjach Iranu i Arabii Saudyjskiej zatacza coraz szersze kręgi - w środę Katar wezwał swego ambasadora na konsultacje, Jordania pouczyła ambasadora Iranu, a Dżibuti - jako czwarte jak dotąd państwo - zerwało z Teheranem stosunki dyplomatyczne.