Najnowsze

Najnowsze

"To nie jest demokracja. To jest coś innego". Jak zmieniały się Węgry pod rządami Orbana

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach i prawie bankowym, choć - jak podkreślają Węgrzy - w Polsce wszystko dzieje się znacznie szybciej. Wielu twierdzi, że państwo zbudowane przez Wiktora Orbana nie jest już demokracją. Reporter TVN24 sprawdził, jak zmieniły się Węgry w ciągu 6 lat rządów Fideszu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Echo Moskwy" prosi o ochronę. Po groźbach władz Czeczenii

Radio Echo Moskwy poprosi o wzmocnienie ochrony radiostacji - poinformował jego redaktor naczelny Aleksiej Wieniediktow. Ta zapowiedź nastąpiła po publicznych wypowiedziach i aluzjach władz Czeczenii, które odczytane zostały jako groźby wobec opozycji.

Uścisk dłoni i drobne złośliwości. Spotkanie Duda - Tusk

Uprzejmości, ale i drobne złośliwości podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Po spotkaniu w cztery oczy, był wspólny apel o bardziej stonowaną dyskusję o Polsce, ale i sugestia, że zawsze można przejść na jasną stronę mocy.

"Dobra zmiana" po węgiersku

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i szerzej w wymiarze sprawiedliwości, w mediach czy w prawie bankowym, a do tego ta sama polityczna retoryka, z przewodnim hasłem "dobra zmiana". Choć, co podkreślają nawet sami Węgrzy, zmiany w Polsce idą o wiele szybciej. A jest przecież jedna, ale zasadnicza różnica (o której politycy PiS nie wspominają przy okazji porównań z Węgrami): tam rządzący dokonywali zmian, mając o wiele większy mandat społeczny, z większością konstytucyjną. I w ten sposób zmienili Węgry - zdaniem niektórych - w ustrój, który nie jest już demokracją, jaką znamy, a systemem jednego człowieka, Viktora Orbana, który sam o swoim kraju mówi, że to nie-liberalne państwo. Jak wyglądała ta zmiana i czy tą ścieżką podąży Polska?

Kierunek Budapeszt

W reportażu pokazujemy uderzające podobieństwa między rządami Prawa i Sprawiedliwości a tym, jak od 6 lat na Węgrzech rządzi Viktor Orban. Zmiany, wydarzenia i cała polityczna retoryka - to wszystko może się nam wydać bardzo znajome. Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywa, że chce wariantu węgierskiego, a prezes Kaczyński od dawna nie kryje, że podziwia Orbana.

"Niepotrzebne bitwy są ostatnią deską ratunku głupców"

Obecny obóz władzy ruszył na bardzo wiele różnych wojen, z których część jest całkowicie bezsensowna - powiedział w "Kropce nad i" Ludwik Dorn. Były wicepremier w rządzie PiS dodał, że jego zdaniem Polska mogłaby uniknąć procedury monitorowania praworządności, którą wszczęła tydzień temu Komisja Europejska, gdyby polscy ministrowie rzeczowo odpowiedzieli na wątpliwości KE.

"Niepotrzebne bitwy są ostatnią deską ratunku głupców"

Obecny obóz władzy ruszył na bardzo wiele różnych wojen, z których część jest całkowicie bezsensowna - ocenił w "Kropce nad i" Ludwik Dorn. Były wicepremier w rządach PiS jest zdania, że Polska mogła uniknąć procedury monitorowania praworządności, którą wszczęła tydzień temu Komisja Europejska, gdyby polscy ministrowie rzeczowo odpowiedzieli na wątpliwości KE.

Politycy o sporze Polska - UE. Borowski: podwójny język PiS, Migalski: padają zbyt mocne słowa

- PiS stosowało podwójny język. Co innego mówiło się w kraju, co innego na zewnątrz - ocenił w "Faktach po faktach" senator niezależny Marek Borowski. Nawiązał tym samym do toczącego się sporu na linii Polska - Unia Europejska. Zdaniem Marka Migalskiego, byłego europosła PiS, wspólny apel Donalda Tuska i Andrzeja Dudy o powściągliwość w tej kwestii był pozytywnym efektem ich spotkania.

"Tusk wiedział, jakie złośliwości chce prawić"

- PiS stosował podwójny język. Co innego mówiło się w kraju, co innego na zewnątrz - mówił w "Faktach po Faktach" senator niezależny Marek Borowski. Nawiązał tym samym do toczącego się sporu na linii Polska - Unia Europejska. Zdaniem Marka Migalskiego, byłego europosła PiS, wspólny apel Donalda Tuska i Andrzeja Dudy o powściągliwość w tej kwestii był pozytywnym efektem ich spotkania.

Prof. Osiatyński: zmiana ustawy o TK gwałci konstytucję

PiS ma większość i prezydenta, mogą uchwalać ustawy, natomiast nie mogą dokonywać zamachu na ustrój państwa, na którym wszystko się opiera - powiedział w "Tak jest" prof. Wiktor Osiatyński. Prawnik skomentował w ten sposób nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, która weszła w życie w grudniu ubiegłego roku.

Wizja Polski pod rządami PiS-u

Błyskawiczne roszady w mediach publicznych, nowa ustawa o policji czy uchwalone prawo wpływające bezpośrednio na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego - to tylko niektóre elementy „dobrej zmiany”, jak nazywają swoje decyzje politycy Prawa i Sprawiedliwości, budzące sprzeciw sporej części społeczeństwa. W zaledwie 2 miesiące od przejęcia władzy, rząd Beaty Szydło dokonał wielu zmian, krytykowanych zarówno przez opozycję w Polsce, jak i przez polityków różnych szczebli administracji unijnej. O tym, czy należy bać się dalszej nieprzewidywalności posunięć obozu rządzącego, mówił w programie Tak jest znany pisarz i prawnik - profesor Wiktor Osiatyński.

Francja zaleca ostrożność w ocenie "dobrej woli" Iranu

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że zawarcie porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego to dobry krok, ale należy zachować ostrożność wobec Teheranu i pilnować, czy postanowienia umowy są wdrażane.

Szef MSZ: damy odpór atakom, które wychodzą przeciwko Polsce

Pani premier będzie tłumaczyć, że zarzuty stawiane Polsce są nieadekwatne - powiedział w poniedziałek Witold Waszczykowski, na dzień przed debatą w europarlamencie, która będzie poświęcona aktualnej sytuacji w naszym kraju. Szef MSZ dodał, że szczegóły wtorkowej debaty będą znane po śniadaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem.

Wzruszający list z podziękowaniami. Syn Bowiego przerywa milczenie

"Twoja historia stała się dla nas sposobem na otwarte mówienie o śmierci" - pisze we wzruszającym liście do Davida Bowiego dr Mark Taubert pracujący z terminalnie chorymi pacjentami. "List z podziękowaniami" opublikował na Twitterze syn artysty Duncan Jones. Jest to pierwszy wpis Jonesa na profilu społecznościowym od śmierci słynnego muzyka.