Najnowsze

Najnowsze

"Ani miś, ani chłód". Prezydencki minister o spotkaniu Duda-Tusk

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.

Walka o Śląski Instytut Onkologii łączy PO i PiS

Za wyodrębnieniem z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie, jego gliwickiego oddziału, opowiedział się marszałek województwa śląskiego (PO). Na czele walczących o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii stoi natomiast posłanka PiS.

Odnalazł się kolejny zaginiony księgarz. Też jest w Chinach

Księgarz z Hongkongu Lee Bo, który zaginął trzy tygodnie temu, został zlokalizowany w Chinach kontynentalnych. Takie informacje w poniedziałek wieczorem przekazali hongkońskiej policji chińscy urzędnicy. Lee sprzedawał publikacje zakazane przez Pekin.

Czarnoskórzy artyści bojkotują Oscary

Znany reżyser Spike Lee oświadczył, że nie weźmie udziału w gali rozdania najcenniejszych w branży filmowej nagród Oscara, która odbędzie się pod koniec lutego. Powodem jest to, że nominowani do nagrody są prawie wyłącznie biali.

Z górki na pazurki, ale za pieniądze. Darmowy zjazd posypali piaskiem

Władze Centralnego Parku Kultury i Rekreacji w Kaliningradzie uznały, że najlepszym sposobem na zwiększenie liczby korzystających z płatnej górki do zjeżdżania na sankach będzie posypanie pobliskiej bezpłatnej górki piaskiem. Teraz dzieci i ich rodzice za każdy zjazd muszą płacić 50 rubli (ok. 2,5 zł).

Coraz trudniej dostać się do Kanossy

Zniszczenie i porzucenie grozi ruinom zamku we włoskim regionie Emilia-Romania, symbolu skruchy i upokorzenia - w 1077 r. przybył tam cesarz niemiecki Henryk IV, by błagać papieża Grzegorza VII o przebaczenie.

Niemcy kupują gaz pieprzowy i broń. "Każdy boi się całej reszty"

Zwiększony popyt na gaz pieprzowy i broń palną - to efekt fali ataków na kobiety w sylwestra w niemieckich miastach. Kobiety próbują zabezpieczyć się na własną rękę, władze organizują kurs o równości płci dla imigrantów i uchodźców oraz uruchamiają infolinię dla ofiar przemocy seksualnej. Niemcy zmieniają się z dnia na dzień, rośnie napięcie. Materiał "Faktów z zagranicy".

Nie żyje Glenn Frey. Muzyk The Eagles miał 67 lat

W wieku 67 lat zmarł w poniedziałek w Nowym Jorku współzałożyciel jednego z czołowych w latach 70. XX wieku zespołów rockowych The Eagles, kompozytor, piosenkarz i aktor Glenn Frey. O śmierci artysty poinformowała rodzina i członkowie zespołu.

JOW-y i nowe okręgi wyborcze? PiS chce zmienić ordynację wyborczą

Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do zmiany ordynacji wyborczej. Jak dowiedział się reporter "Faktów" TVN, mają one uwzględniać częściowe wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu oraz wyznaczenie nowych okręgów wyborczych. Opozycja obawia się, że ordynacja zostanie skrojona wprost pod kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Materiał "Faktów" TVN.

Zima daje o sobie znać. Lawiny, zasypane drogi, odcięty prąd

Francja, Rumunia, Bułgaria, Japonia - wszędzie tam mówi sie o zimie. Bo z zimą się walczy. Śnieżycie odcinają prąd, zasypują drogi, grożą lawinami. W Polsce śnieg też jest. Ale na szczęście nie jest jeszcze problemem. Zwłaszcza dla tych, którzy zaczęli ferie.

Polska jednak nie w ruinie. PiS zmienia zdanie

W kampanii wyborczej polska gospodarka zwijała się w kierunku ruiny, teraz rozwija się i kwitnie, czym premier Beata Szydło jedzie się chwalić w Parlamencie Europejskim. Gdy jeszcze premierem nie była, rozwoju nie widziała, co być może dostrzegli zachodni analitycy i obniżyli ratingi naszego kraju.

Polemika filmowa

Wiemy jaki film panowie oglądali, ale nie wiemy który z nich stoi po której stronie mocy.

Zweryfikowana negatywnie

Minister Gliński uprzejmie tłumaczy, dlaczego mimo rekomendacji rady powierniczej nie powoła prof. Małgorzaty Omilanowskiej na dyrektora Zamku Królewskiego.

"To nie jest demokracja. To jest coś innego". Jak zmieniały się Węgry pod rządami Orbana

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach i prawie bankowym, choć - jak podkreślają Węgrzy - w Polsce wszystko dzieje się znacznie szybciej. Wielu twierdzi, że państwo zbudowane przez Wiktora Orbana nie jest już demokracją. Reporter TVN24 sprawdził, jak zmieniły się Węgry w ciągu 6 lat rządów Fideszu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Echo Moskwy" prosi o ochronę. Po groźbach władz Czeczenii

Radio Echo Moskwy poprosi o wzmocnienie ochrony radiostacji - poinformował jego redaktor naczelny Aleksiej Wieniediktow. Ta zapowiedź nastąpiła po publicznych wypowiedziach i aluzjach władz Czeczenii, które odczytane zostały jako groźby wobec opozycji.

Uścisk dłoni i drobne złośliwości. Spotkanie Duda - Tusk

Uprzejmości, ale i drobne złośliwości podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Po spotkaniu w cztery oczy, był wspólny apel o bardziej stonowaną dyskusję o Polsce, ale i sugestia, że zawsze można przejść na jasną stronę mocy.

"Dobra zmiana" po węgiersku

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i szerzej w wymiarze sprawiedliwości, w mediach czy w prawie bankowym, a do tego ta sama polityczna retoryka, z przewodnim hasłem "dobra zmiana". Choć, co podkreślają nawet sami Węgrzy, zmiany w Polsce idą o wiele szybciej. A jest przecież jedna, ale zasadnicza różnica (o której politycy PiS nie wspominają przy okazji porównań z Węgrami): tam rządzący dokonywali zmian, mając o wiele większy mandat społeczny, z większością konstytucyjną. I w ten sposób zmienili Węgry - zdaniem niektórych - w ustrój, który nie jest już demokracją, jaką znamy, a systemem jednego człowieka, Viktora Orbana, który sam o swoim kraju mówi, że to nie-liberalne państwo. Jak wyglądała ta zmiana i czy tą ścieżką podąży Polska?