Najnowsze

Najnowsze

PiS tłumaczy, na czym polega "dobra zmiana". Rozsyła broszurę wszystkim europosłom

Przed debatą o sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko, w imieniu premier Beaty Szydło, rozesłał do wszystkich eurodeputowanych broszurę informacyjną "Dobre zmiany dla Polaków". Zawarty w niej został opis polskiej rzeczywistości z perspektywy polskiego rządu. Materiały wywołały oburzenie wśród polityków opozycyjnych.

Pojednawcze sygnały, złagodzenie dyskusji. Zachodnie gazety o nowym tonie Polski

Po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli zachodnie gazety piszą, że polski rząd stara się załagodzić napięcia w relacjach z Unią. "Der Spiegel" nazywa to "ofensywą wdzięku". - Byłoby dobrze dla nas wszystkich, jeśli udałoby się skorzystać z tej okazji do załagodzenia napięć - stwierdza komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zachodni dziennikarze są jednak zgodni co do tego, że tak naprawdę ani PiS ani Bruksela nie mają na razie zamiaru ustępować.

"Proszę mnie aresztować, jestem poszukiwany"

21-latek z Dolnego Śląska miał dosyć ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości. Chwycił, więc za telefon i oznajmił policjantom: proszę mnie aresztować, jestem poszukiwany. Był tak niecierpliwy, że gdy nie przyjeżdżali zadzwonił jeszcze raz. Jego "życzenie" zostało spełnione, trafił do więzienia.

Debata o Polsce nieznacznie przesunięta. Wśród mówców europosłowie partii KORWiN

Pół godziny później niż planowano - o 16:30 - w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpocznie się debata poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce. Zgodnie z listą mówców udostępnioną przez PE, głos zabierze dziś m.in. premier Beata Szydło, ale także kilku polskich europarlamentarzystów. Transmisja z debaty w TVN24 oraz TVN24 Biznes i Świat. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Jan Olbrycht: ktoś chce, żeby ta debata była bardzo ostra

Jan Olbrycht (PO) to jeden z eurodeputowanych, który zabierze głos w trakcie dzisiejszej debaty o Polsce. Stwierdził, że w swoim wystąpieniu odniesie się przede wszystkim do słów z wystąpienia premier Beaty Szydło. Podkreślił też, że oskarżenia o wywołanie debaty przez polityków PO są bezpodstawne.

Szydło z polskimi europosłami: to nasza wspólna sprawa. Poręba: atakowanie premier nie na miejscu

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

W Zakopanem budują olbrzymi śnieżny labirynt. Ma trafić do Księgi Rekordów Guinnessa

Przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem powstaje olbrzymi śnieżny labirynt, który ma trafić do Księgi Rekordów Guinnessa. Będzie do niego prowadzić 14-metrowy tunel, a sama konstrukcja ma mieć powierzchnię 2500 metrów kwadratowych. To o 800 merów kwadratowych więcej, niż dotychczasowy rekord. Zakopiański labirynt ma zostać ukończony w ciągu kilku dni. Wtedy też na miejsce przyjedzie specjalna komisja, która oceni, czy może zostać wpisany do księgi rekordów.

Oddadzą rosyjskiemu biznesmenowi popiersie radzieckiego generała

Władze Pieniężna zamierzają przekazać rosyjskiemu biznesmenowi popiersie generała Iwana Czerniachowskiego. Od kilku miesięcy chęć przejęcia deklaruje Aleksiej Garajew. - Padały różne propozycje, za popiersie proponowano kilkanaście ton pszenicy i dzwon, ale my po prostu chcemy je bezpłatnie przekazać we właściwe miejsce - zaznacza burmistrz Pieniężna.

Wojewoda unieważnił ograniczenie liczby meleksów w Krakowie

Wojewoda małopolski unieważnił zarządzenie prezydenta Krakowa ograniczające liczbę meleksów poruszających się po mieście. W uzasadnieniu decyzji czytamy, że rozporządzenie "w sposób rażący narusza obowiązujący porządek prawny". Na razie nie wiadomo, czy prezydent od decyzji się odwoła.

Miliardy dolarów trafią do Teheranu

Iran odzyska 32 mld dolarów swych aktywów zablokowanych w bankach za granicą wskutek sankcji gospodarczych i finansowych - oświadczył gubernator irańskiego banku centralnego, cytowany przez państwową telewizję.

Dziennikarz ukarany grzywną za materiał dla TV Biełsat

Niezależny dziennikarz z Homla na wschodzie Białorusi został ukarany przez sąd w tym mieście wysoką grzywną za przygotowanie materiału dla nadającej z Polski telewizji Biełsat – podało we wtorek niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ).

"Imperia padają w szczycie swej chwały i to jest ten moment w PiS"

- Nie jest możliwe, aby dyktatura szefa Prawa i Sprawiedliwości była utrzymana przez 3,5 roku - powiedział we wtorek rano Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej dodał, że w związku z tym chce pracować nad przyspieszonymi wyborami. - Im szybciej, tym lepiej. Była taka sytuacja w historii - przekonywał.

Iwona Jakubowska-Branicka

prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka - wykłada w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Pracuje w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej. Socjolog, specjalizuje się w problematyce dotyczącej teorii demokracji współczesnej, praw człowieka, psychologii polityki i socjotechniki propagandy politycznej. Ostatnio opublikowała książkę „O dogmatycznych narracjach. Studium nienawiści”.

Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Wysyłał dzieciom erotyczne wiadomości, trafił do aresztu

51-latek z Podkarpacia wysyłał SMS-y i MMS-y o treści pornograficznej. Wiadomości trafiały do dwójki dzieci, których ojciec o sprawie zawiadomił policję. Katowiccy funkcjonariusze namierzyli i zatrzymali podejrzanego, który przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Oferowali pożyczki pod zastaw domów i je przejmowali. Teraz staną przed sądem

Przed gliwickim sądem stanie wkrótce kilkanaście osób, które pod pozorem udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości oszukiwały osoby będące w trudnej sytuacji finansowej. Nieświadomi niczego właściciele na skutek niekorzystnych umów tracili swe domy i gospodarstwa. - Straty sięgają 23 mln złotych - informuje prokuratura.

Sfałszowali 42 tysiące paszportów, dowodów i praw jazdy

Katowicka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw największej grupie fałszerzy dokumentów, rozbitej na Śląsku. Przygotowali 42 tys. paszportów, dowodów, praw jazdy i świadectw szkolnych. 2,3 tys. z nich wydrukowano.

"Ani miś, ani chłód". Prezydencki minister o spotkaniu Duda-Tusk

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.