Najnowsze

Najnowsze

Tak dręczą chorych z Alzheimerem. Koszmar w domu opieki

Krępowanie chorych pasami samochodowymi, kaftany bezpieczeństwa pod materacami, kąpiel co dwa tygodnie i pobudka o 3 w nocy. To tylko część tortur, jakie znosić muszą pensjonariusze z domu opieki dla osób z chorobą Alzheimera w Trzciance pod Warszawą. - Zatrudniłam się tu, by zweryfikować informacje o stosowanych tu praktykach - mówi reporterka "UWAGI!" Anna Monkos.

"To nie był eksperyment, to była decyzja lekarska". Ten zespół walczył o życie Wojtka

Historia, która ma dwa zakończenia - szczęśliwe i nieszczęśliwe. Ciężarnej z guzem mózgu nie udało się uratować. Ale jej syna - tak. Lekarze z Wrocławia sztucznie podtrzymywali funkcje życiowe kobiety, żeby jak najdłużej utrzymać ciążę. Udało się to przez aż 55 dni. Wystarczyło, by dziecko miało szanse na przeżycie. To była walka z czasem i wieloma niewiadomymi, o czym opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" lekarze, którzy uratowali Wojtka.

Pszczoły w Bundestagu

Pszczoły w Bundestagu. Niemiecki parlament ma własną pasiekę. Owady mają przypominać politykom, że podejmując decyzję często decydują nie tylko o losie wyborców, ale - pośrednio - całej planety.

Modraszek i zalotka weryfikowani

Minister Szyszko przeprowadza weryfikację stanowisk motyli oraz jednego gatunku ważki. Inwentaryzowane będą także ponurek, zagłębęk bruzdkowany. Będzie ustalana masa osobnicza biegaczowatych. Kontroli nie unikną także traszki, dzięcioł, bocian a nawet cietrzew.

Ustawa walczy z wiatrakami

Nowa ustawa ma blokować budowę wiatraków i domów w okolicy wiatraków ale Waldemar Pawlak próbuje pchać optymizm w naród.

Wymiatacze z ONR

Sprzeciwiają się degrengoladzie moralnej oraz Unii Europejskiej i będą wymiatać te zarazy miotłami.

Na pomoc Nepalowi

Polscy studenci jadą do zniszczonego przez trzęsienie ziemi Nepalu. Wiozą leki, sprzęt medyczny i środki opatrunkowe. Rok po tragedii mieszkańcy nadal potrzebują pomocy. Straty był tak olbrzymie, że Nepal do tej pory podniósł się po katastrofie.

Czarnobylska dezinformacja

To była największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Od wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu mija właśnie 30 lat. Paulina Chacińska przenosi się w czasie i opowiada, jak prasa PRL relacjonowała awarię.

Apteki nie dla biznesmenów?

Właścicielem apteki powinien być farmaceuta, a nie biznesmen. Bo tylko farmaceuta może ponosić pełną odpowiedzialność - mówi Ministerstwo Zdrowia i chce zmienić zasady działalności aptek w Polsce. Kto na tym zyska, a kto straci?

Skok do Nowoczesnej

Samorządowcy Platformy przechodzą do Nowoczesnej. I robią to we Wrocławiu - mieście Grzegorza Schetyny, obecnego szefa PO. Koalicja Ryszarda Petru i klubu radnych Rafała Dutkiewicza stała się faktem. Czy Platforma ma się czego bać?

Wspólny list prezydentów

Przywróćmy państwo demokratyczne - piszą we wspólnym liście różni w poglądach, ale w tym wypadku zjednoczeni, byli polscy prezydenci, szefowie MSZ i działacze opozycji. To ma być protest przeciwko działaniom rządu PiS. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że z wiarygodnego, cenionego partnera w Unii i NATO, stajemy się "państwem specjalnej troski".

Skazany na dożywocie

Narzędzie zbrodni szykował do rana. Kiedy nie udało mu się załatwić sprawy w urzędzie, podbiegł do przypadkowej rodziny, wyciągnął z reklamówki siekierę i zadał dziesięcioletniej Kamili śmiertelny cios w głowę. Samuel N. dziś usłyszał wyrok dożywocia.

"Kardynał przyznał, że diecezja popełniła błędy"

Arcybiskup Lyonu Philippe Barbarin przyznał, że w jego archidiecezji popełniono błędy w zarządzaniu i nominacjach księży w związku z dochodzeniem w sprawie niezgłoszenia przez władze kościelne czynów pedofilskich zarzucanych jednemu z księży.

Planujesz zagraniczne wojaże w lipcu? Ważne informacje

Nie od 2 do 31 lipca, jak wcześniej zapowiadano, ale od 4 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej Polski - zakłada projekt rozporządzenia MSWiA, który trafił do uzgodnień. Ma to związek ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Niecierpliwi

Czasami mniejsze i lżejsze niż paczka cukru - ledwie pokryte skórą, ledwie oddychają - a jednak walkę o życie coraz częściej wygrywają. Właśnie dzięki postępowi w medycynie wcześniaki urodzone nawet kilkanaście tygodni przed terminem mają dziś szanse na przeżycie. W Polsce rocznie rodzi się około 25 tysięcy takich dzieci, choć dla wielu z nich wygrana walka o życie to początek walki o zdrowie.

Pierwsza diagnoza

Dzieci, o życie których walka zaczyna się już w ciąży. Dzięki badaniom prenatalnym. Wbrew temu, co niekiedy mówią przeciwnicy aborcji, rzadko prowadzą one do usuwania ciąży. Częściej zaczyna się ratowanie życia poważnie chorych dzieci. Medycyna prenatalna tak się rozwinęła w ostatnich latach, że dziś jeszcze w brzuchu matki można leczyć bardzo skomplikowane i przeróżne wady u dzieci i co ciekawe - Polska w tej dziedzinie jest w europejskiej czołówce.

Dar życia

Historia, która ma dwa zakończenia - szczęśliwe i nieszczęśliwe. Ciężarnej z guzem mózgu nie udało się uratować. Ale jej syna - tak. Lekarze z Wrocławia sztucznie podtrzymywali funkcje życiowe kobiety, żeby jak najdłużej utrzymać ciąże. Udało się to przez aż 55 dni - wystarczyło, by dziecko miało szanse na przeżycie. To była walka z czasem i wieloma niewiadomymi, o czym opowiedzieli Patrycji Jaskot lekarze, którzy uratowali Wojtka.

Karczewski o liście prezydentów: trzem panom brakuje tego, co było

- W naszej sytuacji geopolitycznej nie powinno się takich listów pisać, nie powinno się zaostrzać sytuacji politycznej - tak w "Kropce nad i" marszałek Senatu Stanisław Karczewski ocenił otwarty list, w którym między innymi byli prezydenci apelują o zachowanie zasad demokratycznych w Polsce.