Najnowsze

Najnowsze

W Austrii o unijnym referendum. "Niebezpieczna zabawa z ogniem"

Były przywódca austriackich Zielonych Alexander Van der Bellen ostrzegł w piątek, że jego rywal w wyborach prezydenckich Norbert Hofer, kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe), igra z ogniem wypowiedziami o możliwości referendum na temat członkostwa w UE.

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

– To, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości” – oceniła Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Stawiskim w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. – To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów – dodała. Była amerykańska sekretarz stanu mówiła też, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy państwa narodowe w dalszym ciągu są ważne, ale „nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria”. – Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu – zauważyła.

"Podprogowe wmawianie nam, że wszystko jest zasługą obecnego rządu, jest trochę śmieszne"

- Polska, biorąc pod uwagę duże zagrożenie krajów bałtyckich, duże zagrożenie Rumunii, otrzymała dzisiaj najwięcej - powiedział o piątkowej decyzji Sojuszu, aby wzmocnić wschodnią flankę, senator Adam Bielan. Zdaniem europosła Michała Boniego decyzja NATO jest spowodowana "sytuacją w świecie", nie zasługami obecnie rządzącej ekipy. Politycy dyskutowali w programie "Piaskiem po oczach".

"Szkoda i wstyd, że musieliśmy to usłyszeć"

To zły znak, że na spór wokół TK zwracają na uwagę prezydenci innych państw - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki (PO), odnosząc się do słów Baracka Obamy. - Ten apel był skierowany do wszystkich partii w Sejmie - odpowiedział mu rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Podprogowe wmawianie nam, że wszystko jest zasługą obecnego rządu, jest trochę śmieszne"

- Polska, biorąc pod uwagę duże zagrożenie krajów bałtyckich, duże zagrożenie Rumunii, otrzymała dzisiaj najwięcej - powiedział o piątkowej decyzji Sojuszu, aby wzmocnić wschodnią flankę, senator Adam Bielan. Zdaniem europosła PO Michała Boniego decyzja NATO jest spowodowana "sytuacją w świecie", nie zasługami obecnie rządzącej ekipy. Politycy dyskutowali w programie "Piaskiem po oczach".

"Szkoda i wstyd, że musieliśmy to usłyszeć"

To zły znak, że na spór wokół Trybunału Konstytucyjnego zwracają na uwagę prezydenci innych państw - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PO Andrzej Halicki, odnosząc się do słów Baracka Obamy. - Ten apel był skierowany do wszystkich partii w Sejmie - odpowiedział mu rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Olszewski, Kaczyński i Duda, czyli "Polska w NATO". "Zaginęli" m.in. Geremek i Komorowski

14 plansz, a na nich historia "Polski w NATO". Są zdjęcia czołgów, okrętów, żołnierzy oraz trzech polityków: premiera Jana Olszewskiego oraz prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Nie ma fotografii żadnego z polityków, którzy doprowadzili do wprowadzenia Polski do NATO. Taką wystawę zaprezentowano na Stadionie Narodowym, gdzie w piątek zaczął się szczyt NATO. Sprawę tę komentowali w "Faktach po Faktach" rzecznik rządu Rafał Bochenek i poseł PO Andrzej Halicki.

Obama zaniepokojony sytuacją wokół TK

Dziś rozpoczął się szczyt NATO w Warszawie. Do stolicy przyjechało 60 delegacji, 21 prezydentów i ponad 2 tysiące delegatów. Wszyscy zebrali się na Stadionie Narodowym i rozmawiali m.in o bezpieczeństwie zachodniego świata. Wcześniej Barack Obama spotkał się z Andrzejem Dudą. Na konferencji po spotkaniu prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dodał także, że jako przyjaciel i sojusznik namawia do wspierania instytucji demokratycznych. Między innymi o tych słowach rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Tadeusz Iwiński i Paweł Kowal.

Prezydent Duda "nie był zaskoczony" słowami Baracka Obamy

Prezydent Duda bardzo spokojnie wyjaśnił prezydentowi Obamie, na czym polega spór polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego - powiedział dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski. Zapewniał, że temat polskiego Trybunału nie był szeroko omawiany podczas rozmów obu prezydentów w cztery oczy.

Szef brytyjskiego MSZ: rozumiemy obawy Polaków

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond powiedział, Jackowi Stawiskiemu z TVN24 BiS, że rząd brytyjski będzie dążył do tego, aby wszyscy Polacy, mieszkający i pracujący na Wyspach Brytyjskich, zachowali swoje prawa.

Blokują strony internetowe z apelami o bojkot wyborów

Rosyjska służba nadzoru w sferze łączności Roskomnadzor poinformowała o zablokowaniu stron internetowych zawierających wezwania do bojkotu wyborów do parlamentu. Na tych stronach prowadzono też koordynację działań w celu organizowania akcji protestu.

To była zasadzka na policjantów. Użyli robota, żeby zabić snajpera

W Dallas doszło do skoordynowanego ataku na policjantów, w czasie którego co najmniej jeden napastnik zabił pięciu oficerów, a dziewięć osób ranił - podały władze w piątek. Trzy podejrzane osoby zostały zatrzymane, a snajper został zabity. Wcześniej powiedział policjantom, że chciał zabijać białych oficerów.

Finlandia w NATO? Mieszkańcy podzieleni ws. referendum

48 procent Finów jest za przeprowadzeniem referendum w sprawie wstąpienia kraju do NATO, a 47 procent jest mu przeciwnych - wynika odpowiednio z sondaży opublikowanych w piątek przez publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego Yle i stację telewizyjną MTV .

Pierwsze wyroki skazujące za napaść seksualną w Kolonii

Pół roku po masowych napaściach seksualnych na kobiety podczas Sylwestra w Kolonii sąd skazał dwóch pierwszych sprawców na kary więzienia. Zawiadomienie o molestowaniu złożyło ponad 500 poszkodowanych, jednak poszukiwanie winnych napotyka trudności.

Oto nowy człowiek Londynu w Brukseli

David Cameron desygnował dotychczasowego ambasadora Wielkiej Brytanii we Francji Juliana Kinga na stanowisko brytyjskiego komisarza UE. W poniedziałek spotka się z nim szef KE Jean-Claude Juncker.

Coraz mniej migrantów w Niemczech

Od stycznia do końca czerwca 2016 roku przyjechały do Niemiec z zamiarem starania się o status azylanta bądź uchodźcy 222 tys. imigrantów - poinformował w piątek szef MSW Thomas de Maiziere. To znaczny spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Cameron: nie odwracamy się plecami od Europy

Zobowiązanie Wielkiej Brytanii na rzecz europejskiej obronności pozostanie w mocy nawet, gdy kraj na skutek czerwcowego referendum wystąpi już z Unii Europejskiej - oświadczył w piątek brytyjski premier David Cameron po przybyciu na szczyt NATO w Warszawie.

Tajemnicze kapsuły czasu w ratuszowej wieży. Teraz strzeże ich silny wiatr

Dokumenty, monety, gazety, a może fotografie sprzed kilkudziesięciu lat? Mieszkańcy i władze Brzegu (woj. opolskie) głowią się nad zawartością zagadkowych tub zauważonych podczas remontu ratuszowej wieży. Na razie nie wiadomo, jakie tajemnice kryją kapsuły czasu, bo dotarcie do nich uniemożliwia silny wiatr.