Najnowsze

Najnowsze

Rosjanie: wykryliśmy dwusekundowy sygnał spoza Ziemi. Amerykanie studzą emocje

Rosyjscy naukowcy wykryli sygnał radiowy, który uznali za dźwięk obcej cywilizacji. Miał dochodzić z miejsca oddalonego od Ziemi o 94 lata świetlne. Sygnał jeszcze raz postanowili sprawdzić Amerykanie z instytutu SETI. Nie udało im się go namierzyć. - Gdyby ten sygnał faktycznie istniał, od razu byśmy go odnaleźli - powiedział astronom Seth Shostak. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Ten koncern ma uczynić Chiny supermocarstwem. Dotąd same porażki

Chiny podjęły decyzję o utworzeniu wielkiego państwowego koncernu, który ma wyprodukować nowoczesne chińskie silniki odrzutowe. Program wspiera sam prezydent, ponieważ dopóki Chińczycy zmuszeni będą do kupowania napędów lotniczych za granicą, nie staną się prawdziwym światowym mocarstwem.

Uczniowie wracają do ławek. Rusza nowy rok szkolny

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych. Uczyć ich będzie ok. 670 tys. nauczycieli.

Do szkół nadciąga pusty rocznik

Tylko 20 proc. rodziców w Polsce zdecydowało się wysłać w tym roku do szkoły swoje sześcioletnie dziecko. Pierwszych klas będzie więc mniej. Zapełniły się natomiast przedszkola. Materiał "Faktów" TVN.

Słonie czeka los dinozaurów? Na ratunek oddziały piechoty

Zanim Europejczycy zaczęli kolonizować Afrykę, było ich ponad 20 milionów. 100 lat temu - 10 milionów, teraz zaledwie nieco ponad 300 tysięcy. Za niecałe 10 lat słoni będzie pewnie o połowę mniej. Winni są przede wszystkim kłusownicy, którzy do słoni strzelają z karabinów maszynowych, a czasem rzucają w nie granatami. Nawet regularne oddziały piechoty Botswany nie są w stanie wojny o słonie wygrać. ("Fakty z Zagranicy")

Zginął, bo był Polakiem? "To zaledwie jeden z wątków"

Policja w Harlow na południowym wschodzie Anglii poinformowała w środę wieczorem, że nie posiada żadnych dowodów, które wskazywałyby na to, że zabójstwo 40-letniego Polaka było motywowane jego narodowością. - To zaledwie jeden z wątków śledztwa - podkreślono.

Przyszłość polskiego kina

To nazwisko warto zapamiętać: Klara Kochańska. Jeszcze niedawno studiowała w łódzkiej filmówce, a już w ręku ma studenckiego Oscara. Jej fabularna etiuda została zauważona na świecie, a to duży prestiż i dobry znak na przyszłość

Znaki szczególne

Nowe drogi, ale stare znaki. Po otwarciu nowych ekspresówek i autostrad drogowcy nie wymienili drogowskazów. W efekcie kierowcy trafiają na trasy dłuższe i gorszej jakości, dlatego nie ma się co dziwić, że narzekają, bo bałagan w oznakowaniu jest dużo większy.

Rocznica (nie)porozumień

36. rocznicę porozumień sierpniowych świętowano wspólnie i osobno. Prezydent Andrzej Duda wspomniał o Lechu Wałęsie i jego wkładzie w budowę solidarności, ale już premier Beata Szydło mówiła tylko o Annie Walentynowicz. Były prezydent pominąć się jednak nie dał, przypomniał o sobie sam.

Śmiertelny wypadek żołnierza

Nagranie z tragicznego wypadku na terenie jednostki wojskowej w Gdańsku podczas wykonywania zadania z udziałem śmigłowca. W czasie ćwiczeń zginął żołnierz GROM. Jeden z żołnierzy spadł na pokład statku, drugi natomiast dostał się między nabrzeże a burtę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Nowe wątki ws. Chmielnej 70

Reprywatyzacja warszawskich gruntów znów na celowniku. Czwartkowa sesja Rady Warszawy dla prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz będzie trudna, bo na jaw wyszły nowe informacje, do których dotarł nasz reporter Łukasz Frątczak. Jasno wynika z nich, że żona prawnika, który przejął Chmielną 70, pracowała w ratuszu. Była urzędniczką Biura Gospodarki Nieruchomościami - tego, które zajmuje się zwrotami nieruchomości.

Okręt tonie

Strach pomyśleć jakie jeszcze braki w wiedzy mają urzędnicy w ratuszu.

Wyznacznik sytuacji

Janusz Śniadek chyba nie znalazł dobrego porównania odnoszącego się do sytuacji z pogrzebu w Gdańsku.

Dwa w jednym

Jeden dzień, dwie uroczystości, dwa obozy, dwie Polski, żadnego porozumienia.

Lider KOD: trzeba zbudować nowe "państwo podziemne"

Potrzebny jest drugi etap obywatelskiego zrywu - budowa "państwa podziemnego", instytucji, które pomogą przenieść nasze wartości przez czas opresji - mówił szef KOD Mateusz Kijowski, który wziął w środę w Warszawie udział w pokazie filmu dokumentalnego pt. "Obywatelski zryw".

Prezydent Brazylii odsunięta od władzy. "Parlamentarny zamach stanu"

Senat Brazylii przegłosował impeachment prezydent Dilmy Rousseff, oskarżonej o ukrywanie złego stanu finansów publicznych. Sprawa Rousseff dzieliła w ostatnich dziewięciu miesiącach Brazylijczyków i spowodowała polityczny paraliż w tym największym południowoamerykańskim państwie.

Wicepremier Gowin: intencją KOD było wywołanie awantury

- Polski rząd nie daje przyzwolenia na stosowanie przemocy, ale miał rację minister Błaszczak, mówiąc, że działacze KOD mieli na celu sprowokowanie zebranych na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" - mówił w "Kropce nad i" wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Błaszczak zarzuca KOD-owi prowokacje. Celiński: minister kłamie

- To jest cecha państwa faszystowskiego, kiedy główny policjant - minister policji dzieli demonstrantów na słusznych i niesłusznych, na dodatek obrzuca obelgami tych, którzy byli ofiarami. Myli ofiary z katami - powiedział w "Faktach po Faktach" opozycjonista w czasach PRL Andrzej Celiński. Polemizował z nim były poseł PiS Zbigniew Girzyński.