Najnowsze

Najnowsze

"Mówił, że jedynie zabił na razie psa". Dżihadysta z Polski

Najmłodszy bojownik tzw. Państwa Islamskiego z Polski wychował się w bardzo konserwatywnej i wielodzietnej rodzinie na południu kraju. Kiedyś spokojny, uśmiechnięty dobry uczeń i student, dziś poszukiwany międzynarodowym listem gończym terrorysta. Reporter TVN24 dotarł do znajomych 24-letniego Jakuba Jakusa. Kim jest polski dżihadysta? Materiał "Czarno na białym".

Nowi dowódcy w siłach specjalnych

Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a ppłk Robert Kopacki p.o. dowódcą GROM – podało w czwartek MON. Wojskowi zastąpili odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała, o których dymisji jako pierwszy nieoficjalnie dowiedział się TVN24.

Terrorysta z Polski

Historia prawdopodobnie najmłodszego polskiego dżihadysty - wychował się w bardzo konserwatywnej, katolickiej, wielodzietnej rodzinie na południu kraju. Spokojny, uśmiechnięty, dobry uczeń i student. Kiedyś, bo dziś 24-latek poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym za przynależność do organizacji terrorystycznej. Pewne oznaki jego przemiany były, ale takiej radykalizacji nikt nie podejrzewał - nawet bliscy, z którymi udało się porozmawiać Leszkowi Dawidowiczowi.

Inwestycja długoterminowa

Reportaż z południowych Niemiec, z Bawarii - gdzie na początku wakacji doszło do serii krwawych ataków ze strony młodych imigrantów. Okazało się, że to szaleńcy, a nie zorganizowani zamachowcy, ale poruszenie było duże i wydawało się, że to zmieni podejście Niemców do polityki "otwartych drzwi" kanclerz Merkel. A tu nic takiego - jak przekonał się właśnie w Bawarii Jacek Tacik - Niemcy wciąż patrzą na uchodźców jak na inwestycję i jeśli się czegoś obawiają - to nie zamachów, a podwyżki podatków. To myślenie, które w Polsce na pewno wielu zaskakuje - ale ma ono swoje ciekawe i racjonalne wyjaśnienie.

"Ci imigranci tam biegają jak wygłodniałe psy"

Polski kierowca ciężarówki został zaatakowany w pobliżu francuskiego Calais. Koczujący tam uchodźcy próbowali go zatrzymać, obrzucili kamieniami i konarami drzew. - Cofnąłem trochę, żeby uniemożliwić tym ludziom wejście na naczepę, ale mi się to nie udało. I tak weszli - relacjonował w rozmowie z "Faktami" TVN.

Marcinkiewicz: to najgorsza minister 25-lecia

- Nie spotkałem nigdy w życiu osoby tak niekompetentnej na stanowisku ministra - taką opinię o szefowej MEN Annie Zalewskiej wyraził były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W "Kropce nad i" określił ją mianem "najgorszej minister 25-lecia".

Pentagon: trzeba zacząć atak na Mosul

Siły koalicji walczące z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego (IS) muszą jak najszybciej rozpocząć atak na Mosul, jeśli chcą do końca roku wyzwolić to miasto położone na północy Iraku - oświadczył w czwartek rzecznik amerykańskich wojsk w Iraku płk John Dorrian.

Marcinkiewicz: to najgorsza minister 25-lecia

- Nie spotkałem nigdy w życiu osoby tak niekompetentnej na stanowisku ministra - takie zdanie o szefowej MEN Annie Zalewskiej ma były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W "Kropce nad i" określił ją mianem "najgorszej minister 25-lecia".

"A co to jest Aleppo?" Kompromitacja kandydata do Białego Domu

Kandydat Partii Libertariańskiej w wyborach prezydenckich Gary Johnson stał się obiektem kpin po wywiadzie dla MSNBC, podczas którego okazało się, że nie wie, co to jest Aleppo, czyli miasto będące centrum konfliktu w Syrii - pisze w czwartek "New York Times".

Znak pokoju - akcja środowisk katolickich i LGBT

"Przekażmy sobie znak pokoju" to nowa akcja działaczy katolickich i osób wierzących ze środowisk LGBT. Jej założeniem ma być między innymi okazanie szacunku, otwarcia i życzliwości osobom homoseksualnym, biseksualnym i transpłciowym. O tym, czy akcja idzie w parze z założeniami Kościoła katolickiego dyskutowali goście programu Tak jest - ksiądz Kazimierz Sowa oraz Tomasz Wiścicki.

Długa lista wątpliwości. To może się znaleźć w rezolucji o Polsce

Ustawy o mediach, policji i prokuraturze; wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej; kwestia "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". Autorzy projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce znaleźli tym razem więcej powodów do niepokoju niż kilka miesięcy temu, kiedy PE pochylił się nad sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Prymas Polski zabiera głos ws. nacjonalizmu. "Nic nowego" vs "bardzo potrzebny głos"

- Wystąpienie prymasa Polski w Krynicy było apelem, "żeby nie było księży, którzy propagują faszyzm" - ocenił Sławomir Neumann (PO), dodając, że był to "bardzo potrzebny głos". Zdaniem Jana Marii Jackowskiego (PiS) prymas "nie powiedział nic nowego". We wtorek w Krynicy abp Wojciech Polak stwierdził, że aprobata dla nacjonalizmu jest "heretycka".

Samochód doradcy Putina zderzył się z taksówką

Samochód przypisany do Władisława Surkowa, jednego z czołowych doradców Władimira Putina, zderzył się z taksówką. Do incydentu doszło w czwartek na Nowym Arbacie, jednej z centralnej ulic w Moskwie. Nie wiadomo, czy w aucie znajdował się sam Surkow. Kilka dni wcześniej w wypadku zginął zaufany kierowca prezydenta Rosji.

To on będzie negocjował Brexit w imieniu europarlamentu

Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt poinformował w czwartek na Twitterze, że został mianowany negocjatorem PE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. PE naciska na szybki wniosek Londynu ws. Brexitu.

Zatrzymani wojskowi, zawieszeni nauczyciele. Trwają wielkie czystki

Turecka prokuratura wydała w czwartek nakazy zatrzymania kolejnych sześciu generałów w ramach śledztwa w sprawie nieudanego puczu z 15 lipca - podała w czwartek agencja AP. Tego samego dnia poinformowano o zawieszeniu w obowiązkach ok. 11,5 tys. nauczycieli z powodu domniemanych powiązań z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Sąd: Kukiz ma przeprosić PSL za "grupę przestępczą"

Sąd nakazał Pawłowi Kukizowi przeproszenie PSL za nazwanie tej partii zorganizowaną grupą przestępczą - o decyzji poinformowała w rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego Katarzyna Kisiel. Wyrok jest nieprawomocny. Rzecznik klubu Kukiz'15 zapowiada odwołanie.

Porwana, zamknięta w bagażniku, dodzwoniła się do męża. Ale pomoc przyszła za późno

Uprowadzono ją w amerykańskim stanie Montana. Gdy jechała w bagażniku własnego samochodu, kilka razy rozmawiała przez telefon z mężem, a raz nawet z policją. Zanim jednak udało się namierzyć auto, kobieta już nie żyła. Jej ciało znaleziono ponad 520 kilometrów od miejsca porwania, w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Spokane w stanie Waszyngton. Śledczy bardzo skąpo informują o przebiegu zdarzenia i ewentualnych motywach sprawców.

Odra za płytka dla promów

Promy nie kursują, bo niski stan Odry na to nie pozwala. Zamknięto wszystkie przeprawy, które umożliwiały komunikację między miastami w woj. lubuskim. Kierowcy jeżdżą okrężnymi drogami do pracy czy szkoły.