Najnowsze

Najnowsze

Atak siekierą w pociągu, ranni. Napastnik "miał problemy psychiczne"

36-letni mężczyzna zranił w czwartek wieczorem siekierą siedem osób w wagonie na głównym dworcu kolejowym w Duesseldorfie - poinformował rzecznik miejscowej policji. Ciężkie obrażenia odniósł także napastnik. Sprawca pochodzi z byłej Jugosławii. Miał problemy psychiczne.

Seria spotkań, dyplomatyczna porażka. Lista sojuszników do przeglądu?

Po głosowaniu w sprawie reelekcji Donalda Tuska nie ma wątpliwości. Wynikiem 27:1 przegrał je polski rząd, który do wyboru Polaka nie chciał dopuścić. Nie pomogło lobbowanie ministra Witolda Waszczykowskiego i premier Beaty Szydło, ani nawet jej list wysłany do europejskich stolic. Polskiemu rządowi nie pomogły nawet Węgry, na które PiS tak liczył. Listę sojuszników i przeciwników warto zweryfikować. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dobra mina do złej gry

Opozycja mówi o wygranej Donalda Tuska i porażce polskiej dyplomacji, choć sam minister Witold Waszczykowski jeszcze rano wydawało się, że jest przekonany do swojej misji, do tego że być może decyzję o wyborze szefa RE uda się odłożyć na inny termin. Lobbowanie zakończyło się jednak przegraną. Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy obawiają się, jak ta awantura wypadnie na pozycję Polski w Europie.

Porażka rządu

Jak wybory na szefa rady europejskiej odbywały się wcześniej? Jak długo trzeba lobbować za swoim kandydatem, jak rozmawiać i dlaczego ten precedens, do którego doszło, skończył się porażką polskiego rządu?

Miejsce Polski w Unii

Po takim przebiegu głosowania w sprawie Donalda Tuska, czyli sprzeciwie Polski wobec Polaka, trzeba zadać pytanie, gdzie teraz znajduje się, albo znajdzie się Polska w tej unijnej układance. Zwłaszcza, że mówimy już o Europie dwóch prędkości.

"Tusk nie będzie mógł funkcjonować z biało-czerwoną flagą"

Zwycięstwo odniosła Polska i Europa - takie komentarze płyną z Europy po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Jest radość i gratulacje, ale nie w PiS. Prezes Kaczyński w słowach nie przebiera. Mówi, że Donald Tusk nie będzie mógł już funkcjonować z biało-czerwoną flagą i zarzuca mu brak lojalności, neutralności i kłamstwo.

Sojusznicy

Po tym wyborze nie ma wątpliwości, kto kogo popiera. Nie pomogło lobbowanie ministra Witolda Waszczykowskiego, premier Beaty Szydło, ani nawet jej list wysłany do europejskich stolic. Polskiemu rządowi nie pomogły nawet Węgry, na które PiS tak liczył. Listę sojuszników i przeciwników warto zweryfikować.

Zwycięstwo Tuska

Szef Rady Europejskiej mimo wielu gorzkich słów ze strony polski i sprzeciwu wobec niego mówi wprost: chce uchronić Polskę przed izolacją w Europie. Przed szczytem były różne scenariusze: od przełożenia wyboru na inny dzień, po pojawienie się jeszcze innego kandydata, rywala Tuska. Żaden się nie sprawdził, było za to błyskawiczne głosowanie i wygrana 27 do 1 dla Tuska.

Nowak o Waszczykowskim: płakać mi się chce

Jeżeli Witold Waszczykowski podejmuje się takich straceńczych zadań, to ze względu na lojalność partyjną i chęć przypodobania się Jarosławowi Kaczyńskiemu - stwierdził w TVN24 Jerzy Maria Nowak, dyplomata i były ambasador Polski przy NATO.

Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu? "To są śmieszne, papierowe dąsy"

- To był test skuteczności dyplomacji rządu Prawa i Sprawiedliwości - mówił w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski o nieudanej próbie zablokowania reelekcji Donalda Tuska. - Okazało się, że gdy poważni politycy mieli wybierać między Jarosławem Kaczyńskim a Unią Europejską, wybrali Unię - dodał.

Sukces Polski? Prezydencki minister: sukces Donalda Tuska, niebezpieczny precedens

Ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej bez poparcia polskiego rządu to niebezpieczny precedens - powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda brał udział w namawianiu do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego, odparł: "Kiedy miałby wziąć udział? Od soboty?". W sobotę polski rząd zgłosił swego kandydata.

Reelekcja Tuska wbrew polskiemu rządowi

Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W głosowaniu przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, a pozostali unijni przywódcy udzielili mu poparcia. O wygranej Polaka i przegranej kandydata polskiego rządu, Jacka Saryusz-Wolskiego, w programie Tak jest rozmawiali Krzysztof Łapiński i Michał Kamiński.

Putin: czekamy na wizytę kanclerz Merkel

Władze Rosji czekają na wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Przed dwoma krajami stoi zadanie unormowania stosunków - oświadczył w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin, przyjmując na Kremlu szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela.

"Donald Tusk nie będzie mógł już funkcjonować z biało-czerwoną flagą"

Stało się bardzo źle - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował wybór Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie zachowywał neutralności i - to można powiedzieć - czynił to w sposób radykalny, interweniował w polskie sprawy, w polskie sprawy wewnętrzne bardzo ostro i to w szczególnych sytuacjach, w momentach wielkiego napięcia - dodał.

"Jestem z ciebie taka dumna, tatusiu!". Kasia Tusk gratuluje

"Dziś jest mi trochę łatwiej uwierzyć, że światło przeważa nad ciemnością. Jestem z ciebie taka dumna, tatusiu!" - napisała na portalu społecznościowym Kasia Tusk. Pogratulowała w ten sposób Donaldowi Tuskowi reelekcji na urząd przewodniczącego rady Europejskiej.

Waszczykowski: nie otrzymamy pomocy od Tuska

To jest przegrana potyczka, która jednak w naszej polityce europejskiej nic nie zmienia - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Tusk nie pomagał nam przez ostatnie dwa i pół roku i nadal żadnej pomocy nie otrzymamy - dodał.