Najnowsze

Najnowsze

"W całym sezonie pan prezydent był siedem razy na nartach"

Pytany o milczenie prezydenta Andrzeja Dudy podczas sporu o fotel przewodniczącego Rady Europejskiej, minister w jego kancelarii Andrzej Dera odpowiedział, że kwestia zastąpienia Donalda Tuska "była inicjatywą rządu". - Nie potrzeba dwóch głosów w tym wypadku - stwierdził Dera w Radiu ZET. Zapytany o to, czy w trakcie tak gorącej dyskusji w Polsce prezydent powinien był jeździć na nartach, minister stwierdził, że jest to jego "pasja". - Każdy obywatel ma do tego prawo. W całym sezonie pan prezydent był siedem razy na nartach - dodał, tłumacząc, że "czymś normalnym jest, że w okresie zimowym ludzie jeżdżą na nartach".

Holendrzy wybierają, Wilders zapewnia: już wygraliśmy

Przywódca populistycznej, antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders powiedział, że niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych w Holandii jego ugrupowanie już wygrało, bo jego postulaty trafiły do szerokiej debaty publicznej. Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o godz. 7.30 i będą czynne do godz. 21.

"Przez trzy-cztery lata wojsko będzie obezwładnione kadrowo"

- To co się w tej chwili stało spowoduje ogromną lukę kadrową w siłach zbrojnych, która przez co najmniej trzy-cztery lata będzie musiała być uzupełniania - mówił o fali odejść w armii generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Tusk w Strasburgu po niderlandzku: Holandia to miejsce demokracji i wolności

Podczas swojego sprawozdania ze szczytu Unii Europejskiej w Strasburgu Donald Tusk zwrócił się do Holendrów w języku niderlandzkim. W swoim przemówieniu nawiązał do kryzysu na linii Turcja-Holandia. - Europa to Holandia, Holandia to Europa, to miejsce demokracji i wolności. Rotterdam to miasto Erazma, które naziści zniszczyli. Wszyscy jesteśmy solidarni z Holendrami. Jesteśmy Europejczykami - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej w odniesieniu do słów prezydenta Turcji, który nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu".

Pekin zapewnia: Chinom nie grozi "twarde lądowanie"

Premier Chin Li Keqiang podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że gospodarka chińska jest silna i nie grozi jej "twarde lądowanie".

Na parkingu spłonęła ciężarówka

Na parkingu w Chojnicach w ogniu stanęła ciężarówka. Samochód spłonął doszczętnie. Z ogniem walczyły trzy zastępy straży pożarnej. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Sprawę zbadają policyjni technicy.

Spowodował wypadek, potem sam niemal zginął. Kula ognia na stacji benzynowej

Dwa samochody - SUV i samochód osobowy - zderzyły się w północnej części Seattle. Siła uderzenia odrzuciła mniejsze auto na drzewo. Kierowca SUV-a odjechał z miejsca wypadku, jednak kilka przecznic dalej zaczął płonąć. Prowadzący nie zapanował nad rozpędzonym autem i z impetem wpadł w dystrybutory paliwa na stacji benzynowej. Na szczęście doszło tylko do niewielkiego pożaru, który szybko został ugaszony. Kierowcą SUV-a okazał się 60-letni mężczyzna. Jechał razem z pasażerką. Obojgu nic się nie stało. Kierowca samochodu osobowego, z którym zderzyli się wcześniej, trafił jednak do szpitala. Jego stan lekarze oceniają jako ciężki. Policja zatrzymała już sprawcę wypadku, teraz trwa śledztwo.

Prezydent usunięta, data wyborów wyznaczona

Przedterminowe wybory prezydenckie w Korei Południowej, które mają wyłonić następcę zamieszanej w skandal korupcyjny i usuniętej z urzędu Park Geun Hie, odbędą się 9 maja - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Seulu.

"Cieszą się z tego, że własne państwo poniosło porażkę"

Jeśli ktoś cieszy się z wyniku głosowania w Brukseli, to można odnieść wrażenie, że cieszy się z porażki własnego państwa - mówiła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło w "Jeden na jeden". - Mówimy o porażce w sensie głosowania - 27 do 1. Ale sukcesem jest, i to jest moje wewnętrzne przekonanie, że zwyciężczynią była pani premier Beata Szydło - dodała.

"Cieszą się z tego, że własne państwo poniosło porażkę"

Jeśli ktoś cieszy się z wyniku głosowania w Brukseli, to można odnieść wrażenie, że cieszy się z porażki własnego państwa - mówiła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło w "Jeden na jeden". - Mówimy o porażce w sensie głosowania - 27 do 1. Ale sukcesem jest, i to jest moje wewnętrzne przekonanie, że zwyciężczynią była pani premier Beata Szydło - dodała.

"Szczere dążenie Białorusi, by wzmocnić OBWE"

Była wiceminister spraw zagranicznych, przedstawicielka Białorusi przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Elena Kupczyna jest kandydatką Mińska na stanowisko sekretarza generalnego tej organizacji – poinformował rzecznik białoruskiego MSZ.

Milicja stawia im warunki, Unia Europejska "będzie śledzić rozwój sytuacji"

Mińska milicja uprzedziła organizatorów środowego "Marszu nie-Darmozjadów", by nie łamali prawa. Po apelach Unii Europejskiej, by strony konfliktu w Mińsku powstrzymywały się od przemocy, sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti wezwał władze tego kraju do zaprzestania prześladowania uczestników protestów.

Syn broni ojca oskarżanego o zbrodnie na Polakach. "To komiczne a zarazem smutne"

Żeby kogoś oskarżać, trzeba mieć dowody i świadków, czego w tej sprawie ewidentnie brakuje. I to od samego początku - uważa syn Michela K. podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Instytutu Pamięci Narodowej na jego rozkaz - gdy był dowódcą podległej Niemcom kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony - wymordowano kilkudziesięciu Polaków. Polska zamierza domagać się jego wydania od USA, gdzie mieszka K. Materiał programu "24 godziny".

Będzie czystka w dyplomacji. Ambasadora Przyłębskiego może nie objąć

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza zrobić czystkę w dyplomacji. Nie wiadomo jednak, czy ustawa o służbie zagranicznej obejmie Andrzeja Przyłębskiego, polskiego ambasadora w Berlinie, który miał poświadczyć nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że władze Prawa i Sprawiedliwości miały informacje o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w czasach studenckich. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kolejny akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Na Ukrainie ponownie został zniszczony pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. W styczniu wandale wysadzili ten monument w powietrze. W lutym udało się pomnik odnowić.

Europa wstrzymuje dziś oddech. Populiści chcą zwycięstwa w Holandii

W środowych wyborach parlamentarnych Holendrzy decydują w dużej mierze o różnie rozumianej tożsamości kraju - wskazują komentatorzy śledzący kampanię, która otwiera rok "superwyborów" w Europie. Kilkanaście ugrupowań, jakie najprawdopodobniej wejdą do parlamentu w Hadze rozciąga się w swych hasłach między biegunami wyznaczanymi przez skrajny liberalizm i antyimigranckie i antyunijne nastawienie Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa.