Najnowsze

Najnowsze

Jak wybierać plecak szkolny?

Na kółkach, czy może tradycyjny? Większy czy mniejszy? Wybranie plecaka do szkoły to nie lada wyzwanie. A od tego zależy prawidłowy rozwój dziecka. Fizjoterapeuta Zygmunt Bartosiewicz, 8-letnia Hania i jej mama sprawdzają z jakim tornistrem ruszyć w nowy rok szkolny.

Juncker i Merkel o Polsce

Bez oficjalnych komunikatów po spotkaniu kanclerz Niemiec z szefem Komisji Europejskiej. Wiadomo jednak, że Angela Merkel ostatnia obrończyni Polski przed zdecydowaną reakcją reszty Unii - już nią nie jest. Opozycja poważnie obawia się sankcji dla Polski.

Niepokorny bez zakazu

Silna więź władzy z ojcem Rydzykiem, a z drugiej strony słaby dotąd głos biskupów - to dlatego Kościół jest dziś postrzegany jako PiS-owski - tak wprost ocenia ksiądz Adam Boniecki, który po sześciu latach udziela nam pierwszego telewizyjnego wywiadu. Bo już może. Kara, jaką dostał za wypowiedź na temat krzyża w sali sejmowej, właśnie się skończyła i ksiądz znów mówi, co myśli - i o krzyżu w Sejmie i o polityce w Kościele i o tym, dlaczego niektórzy katolicy czują się dziś w nim obco. Brygida Grysiak zapytała go też, czy po tym jak nazwano go "adwokatem diabła", zmienił zdanie o Nergalu niszczącym Biblię podczas koncertu.

Polityczna wiara

Zestawiamy ostatnie mocne słowa prymasa Polski o potrzebie: szanowania konstytucji, pomagania uchodźcom i współpracy z Unią Europejską - z tym, co mówią i co robią rządzący dziś politycy, którzy tak często i chętnie przecież powołują się na naukę Kościoła, wiarę i chrześcijańskie wartości.

Polska delegacja na Białorusi. "Zależy nam, żeby stosunki rozwijały się niezależnie od różnic"

Staraliśmy się omówić szeroki katalog spraw - mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, podsumowując drugi dzień wizyty polskiej delegacji parlamentarnej na Białorusi. Wśród wymienionych przez niego tematów znalazły się sprawy polskiej mniejszości, plany uruchomienia na Białorusi telewizji Polonia, sytuacja białoruskiej opozycji, a także manewry Rosji i Białorusi Zapad-2017.

Szef niemieckiej dyplomacji o Polsce i "francusko-niemieckim silniku"

Jeśli dobrze przyjrzeć się debacie w polskiej polityce wewnętrznej, to duża jej część wiąże się z kwestią tego, że naród ostatecznie może przetrwać jedynie poprzez walkę, poprzez konflikt - ocenił w środę w Paryżu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel. Jak tłumaczył, taka postawa jest przeciwieństwem przekonania, że suwerenność narodowa może być wzmacniana dzięki współpracy międzynarodowej. Minister podkreślał też, że "francusko-niemiecki silnik ożywił się".

"Kurs na zderzenie z górą lodową". Polskie spięcie z Unią Europejską

- Za rok, dwa czy trzy Polska będzie zbierać owoce tej niekompetencji, tego fałszywego, ideologicznego kursu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Roman Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw międzynarodowych. Gośćmi drugiej części programu byli prof. Monika Płatek i prof. Marcin Matczak.

"Ta reforma tak naprawdę ratuje miejsca pracy nauczycieli"

4. września rozbrzmią pierwsze dzwonki w szkołach, które są w trakcie głębokich zmian. Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje: przez trwającą reformę edukacji tysiące nauczycieli straci pracę, kolejni będą mieli ograniczone etaty, w szkołach panuje chaos, zdezorientowani są rodzicie i uczniowie, a samorządy z własnej kieszeni dokładają miliony złotych do reformy, która wedle zapewnień ministerstwa miała być "bezkosztowa". Jak na te dane i zarzuty reaguje rząd? O tym w programie Tak jest mówiła wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Zwinogrodzka: czas na weryfikację ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej

Po ponad 25 latach przyszedł czas, żeby przemyśleć i ewentualnie w pewnych częściach zweryfikować ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. W jej ocenie nowe rozwiązania zadziałają, jeżeli będą miały "akceptację środowisk artystycznych".

Merkel i Juncker rozmawiali w Berlinie. "Treść spotkania jest poufna"

Kanclerz Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkali się w środę, aby rozmawiać między innymi o kwestii praworządności w Polsce. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała we wtorek, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie i "nie może trzymać języka za zębami".

Na Lido dokonała się zmiana. Rusza wenecki festiwal

Tegoroczny, 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy na weneckiej Lido zdominowały wielkie nazwiska i gwiazdy. Organizatorzy wyraźnie sterują w stronę Cannes. Począwszy od nowych filmów George'a Clooneya i Guillermo del Toro, aż po produkcje Darrena Aronofsky'ego i Alexandra Payne'a, w filmach głównego konkursu aż roi się od hollywoodzkich gwiazd. Nawet nagrody za całokształt twórczości przypadną również im - Jane Fondzie i Robertowi Redfordowi.

Kolejna próba balistyczna Korei Północnej

Korea Północna straszy. Japonia stawia kraj i armię w stan gotowości. W miastach zawyły syreny, a na telefonach komórkowych mieszkańców pojawiły się komunikaty wzywające do ucieczki do schronów.