Minister sportu i turystyki Witold Bańka poinformował na Twitterze, że zdymisjonował szefa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego w związku z jego "skandaliczną wypowiedzią" w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".
W środę "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, w którym szef POT tłumaczył, dlaczego z programów wizyt promujących Polskę wykreślono Auschwitz oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.
"To polskie, nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane"
- Auschwitz to nie produkt turystyczny lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Poza tym chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy. Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów - wyjaśnił Olszewski. - To polskie, nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu Żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją niemiecką nie było takiej możliwości - dodał. "W związku ze skandaliczną wypowiedzią prezesa POT Marka Olszewskiego podjąłem decyzję o jego natychmiastowej dymisji" - napisał w środę na Twitterze minister sportu i turystyki Witold Bańka.
W związku ze skandaliczną wypowiedzią prezesa POT Marka Olszewskiego podjąłem decyzję o jego natychmiastowej dymisji.
— Witold Bańka (@WitoldBanka) August 30, 2017
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski krytykuje
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz (MKO) skrytykował w środę wypowiedź byłego szefa Polskiej Organizacji Turystycznej w sprawie wykreślenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz z programu wizyt promujących Polskę.
Auschwitz to nie produkt turystyczny lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Poza tym chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy. Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów (...) To polskie, nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu Żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją niemiecką nie było takiej możliwości Marek Olszewski
"Byli więźniowie Auschwitz podczas walnego zgromadzenia Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego/Auschwitz ze zdumieniem i oburzeniem przyjęli do wiadomości wypowiedzi nowego szefa Polskiej Organizacji Turystycznej, dotyczące wykreślenia w przyszłości z programu wizyt gości zagranicznych w Polsce Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN" - czytamy w informacji prasowej przekazanej przez wiceprezydenta MKO Christopha Heubnera. W dokumencie przytoczono wypowiedź wiceprezydenta MKO Mariana Turskiego: "Otrzymaliśmy wczoraj z okazji naszego walnego zgromadzenia list od prezydenta Polski, który podziękował byłym więźniom Auschwitz za ich pracę w muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Muzeum Auschwitz odwiedzane jest co roku - podobnie jak muzeum POLIN w Warszawie - przez miliony turystów z całego świata. Propozycję, by wykreślić te muzea z programu wizyt turystów czy zagranicznych dziennikarzy, mógł złożyć jedynie ignorancki głupiec, który chce zaszkodzić turystyce i wizerunkowi Polski".
Walne zgromadzenie MKO obraduje od wtorku w Oświęcimiu. Jego uczestnicy rozmawiają m.in. o sposobach przekazywania kolejnym pokoleniom prawdy o niemieckich obozach i Holokauście po odejściu naocznych świadków.
Oświadczenie dyrektora POLIN
W sprawie decyzji ministra turystyki głos zabrał też dyrektor warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN profesor Dariusz Stola. "Ze zdumieniem przyjąłem informację o usunięciu placówki z programów wizyt organizowanych przez POT dla przedstawicieli zagranicznych mediów. Muzeum POLIN jako jedyne w kraju zdobyło tytuł Europejskiego Muzeum Roku, stało się także w krótkim czasie jedną z najważniejszych placówek muzealnych w Polsce, przyciągając co roku setki tysięcy gości. Wśród prawie miliona osób, które zwiedziły naszą wystawę stałą, blisko połowa to goście zagraniczni, którzy wychodzą stąd pod wielkim wrażeniem i dają muzeum najwyższe noty, co łatwo sprawdzić na najważniejszych portalach turystycznych. W opublikowanym właśnie przez Stołeczne Biuro Turystyki raporcie, nasze muzeum wskazywane jest przez turystów z całego świata jako trzecia najważniejsza atrakcja Warszawy" - napisał w liście wysłanym w środę do mediów. Odniósł się także do wypowiedzi Olszewskiego - jak ocenił daje ona "świadectwo historycznej ignorancji oraz szkodliwej tendencji do zubożania historii i kultury naszego kraju, do redukcji tego, co polskie do ram plemiennych czy rasistowskich". "Mam nadzieję, że p. Olszewski został nieprecyzyjnie zacytowany, bowiem w innym wypadku jego słowa należy określić jako skandaliczne" - ocenił dyrektor Muzeum POLIN.
Promocja Polski
Olszewski, który pełnił funkcję od końca lutego 2017 roku, to menedżer z 30-letnim doświadczeniem w branży hotelarsko-turystycznej. Przed objęciem stanowiska w POT pracował w sektorze turystyki uzdrowiskowo-wypoczynkowej. Polska Organizacja Turystyczna (POT) to instytucja rządowa utworzona na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o Polskiej Organizacji Turystycznej. Działa od 1 stycznia 2000. Podlega ministrowi właściwemu do spraw turystyki, aktualnie ministrowi sportu i turystyki. Głównym celem POT jest promocja Polski w kraju i za granicą jako kraju atrakcyjnego turystycznie, szczególnie pod względem kulturowym oraz wzmacnianie wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego o silnej tożsamości narodowej, bogatego w atrakcyjne walory środowiska naturalnego. POT współpracuje z przedstawicielami władzy rządowej – wojewodami, jednostkami samorządu terytorialnego, Polską Izbą Turystyki oraz innymi organizacjami branży turystycznej, a także stowarzyszeniami działającymi w tej dziedzinie.
Autor: mart/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24