Najnowsze

Najnowsze

Juncker podkreśla rolę sądów."Powinny być niezawisłe, a wyroki respektowane"

"Praworządność dla Unii Europejskiej to nie wybór, to obowiązek" - mówi przewodniczący Komisji Europejskiej w dorocznym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. Jean-Claude Juncker podkreśla rolę sądów - te powinny być niezawisłe, w wyroki respektowane. O Polsce nie mówi wprost, ale między wierszami słowa kieruje do Polski. Tyle tylko, że nie każdy odczytuje je tak samo.

Prezydent po konsultacjach z klubami. Zadowoleni tylko z Kukiz'15

Prezydent spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zaprosił wszystkich, ale tylko posłowie Kukiz’15 wychodzili ze spotkania zadowoleni. Pozostali nie mają złudzeń - prezydent przypisał sobie kompetencje ministra sprawiedliwości.

Szybciej znaczy wolniej

"Dobra zmiana" w Trybunale Konstytucyjnym. Gdy dziś rozwieszone w całym kraju billboardy przekonują, jak bardzo jest - zdaniem Prawa i Sprawiedliwości - potrzebna, my sprawdzamy, jak działa sąd już "zreformowany" przez przez PiS. Sąd konstytucyjny - czy działa sprawniej i sprawiedliwiej niż poprzedni, co było przecież głównym argumentem za całą zmianą? O tym, na przykładzie konkretnych liczb i wyroków, Katarzyna Skalska.

Kariera dublera

Na pewno to postać z tajemnicą w życiorysie. Tajemnicą, której on sam nigdy nie zaprzeczył, ale też nigdy jej nie wyjaśnił, choć miał do tego okazję, gdy kandydował na sędziego Trybunału. Kim jest Mariusz Muszyński, sędzia dubler, którego wybór poprzedni Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją, a w obecnym TK nie tylko już orzeka, ale też ma w nim zadziwiająco dużą władzę. O tym Arkadiusz Wierzuk.

Znikające zdjęcia, zamknięte drzwi, scena-symbol. Kulisy sądowej rewolucji

Kulisy sądowej rewolucji, której symbolem są nie tylko znikające z korytarzy Trybunału Konstytucyjnego zdjęcia poprzedników, czy gabloty z historią konstytucji. O wiele bardziej wymowne stały się drzwi tej instytucji - zamknięte dla mediów, a otwarte dla polityków rządzącej partii. Opowiadają o tym Tomaszowi Marcowi urzędnicy i prawnicy, do niedawana pracujący w Trybunale Konstytucyjnym. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Maduro gotów do dialogu. Opozycja stawia warunki

Opozycja w Wenezueli zjednoczona w Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej stawia warunki przystąpienia do rozmów z rządem. Domaga się uwolnienie więźniów politycznych, terminarzu wyborów i przywrócenie parlamentowi należnych mu kompetencji.

Strzelanina w amerykańskiej szkole

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w środowej strzelaninie w szkole średniej w Rockford na przedmieściach Spokane w stanie Waszyngton - podają amerykańskie media, powołując się na źródła w miejscowych służbach. Napastnik został aresztowany.

Trybunał polityczny

Kulisy sądowej rewolucji, której symbolem są nie tylko znikające z korytarzy Trybunału zdjęcia poprzedników, czy gabloty z historią konstytucji. O wiele bardziej wymowne stały się drzwi tej instytucji, zamknięte teraz dla mediów, a otwarte dla polityków rządzącej partii. O czym opowiadają Tomaszowi Marcowi urzędnicy i prawnicy do niedawana pracujący w Trybunale.

Kijów: na razie Saakaszwilemu nie grozi ekstradycja

Ukraina może nie rozpatrywać wniosku Gruzji o wydanie jej Micheila Saakaszwilego do ogłoszenia przez sąd w Tbilisi wyroku w toczących się przeciwko niemu postępowaniach. Poinformował o tym wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Denys Czernyszow.

Kampania billboardowa? "Wymierzona w prezydenta, ma go zdyskredytować"

Kampania billboardowa jest próbą sił za publiczne pieniądze, żeby zdyskredytować pana prezydenta - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15), prezydent Duda zgodził się z nim, że kampania "nie pomaga nam rozwiązywać problemów z polskim wymiarem sprawiedliwości".

Kampania billboardowa? "Wymierzona w prezydenta, ma go zdyskredytować"

Kampania billboardowa jest próbą sił za publiczne pieniądze, żeby zdyskredytować pana prezydenta - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz '15), prezydent Duda zgodził się z nim, że kampania "nie pomaga nam rozwiązywać problemów z polskim wymiarem sprawiedliwości ".

Informacje z policji dla Obrony Terytorialnej? "Istotą jest, czy nie będzie to nadużywane"

Zapis w zakresie wymiany informacji może być zapisem, który będzie niebezpieczny, w zależności od tego, kto i jak będzie go interpretował - komentował w "Faktach po Faktach" TVN24 projekt umowy Wojsk Obrony Terytorialnej z policją były prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Były wiceszef policji generał Adam Rapacki podkreślał z kolei, że w zakresie działania WOT powinno znaleźć się zastrzeżenie, iż siły te nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego wewnątrz kraju. Gośćmi w pierwszej części programu byli Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Długi.

Informacje z policji dla Obrony Terytorialnej? "Istotą jest, czy nie będzie to nadużywane"

Zapis w zakresie wymiany informacji może być zapisem, który będzie niebezpieczny, w zależności od tego, kto i jak będzie go interpretował - skomentował w "Faktach po Faktach" TVN24 projekt umowy Wojsk Obrony Terytorialnej z policją były prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Były wiceszef policji generał Adam Rapacki podkreślił z kolei, że w zakresie działania WOT powinno znaleźć się zastrzeżenie, iż siły te nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego wewnątrz kraju.

Alarmy bombowe i masowe ewakuacje w Rosji

Ponad 50 tysięcy osób ewakuowano w środę w Moskwie po serii fałszywych alarmów bombowych. W ciągu kilku godzin było tam około 100 anonimowych zgłoszeń. Agencja Interfax poinformowała także o telefonie dotyczącym zaminowania placu Czerwonego. Fala doniesień o podłożonych ładunkach wybuchowych przetacza się już czwarty dzień przez największe miasta Rosji.

Pytania o billboardy

Afery z billboardami - ciąg dalszy. Ani obóz rządzący ani rząd do kampanii przyznać się nie chcą i zapewniają, że to inicjatywa Polskiej Fundacji Narodowej. Od kilku dni opozycja stawia kolejne pytania i zarzuty. Na część z nich odpowiadał w programie Tak Jest minister w kancelarii premier Beaty Szydło - Paweł Szefernaker.

Kiedy prezydent przedstawi swoje projekty? Rzecznik podaje możliwy termin

To były dobre, merytoryczne rozmowy. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych podkreślali potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po zakończeniu spotkań Andrzeja Dudy w sprawie projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Dodał, że "wielce prawdopodobne" jest, iż prezydenckie projekty zostaną przedstawione 25 września.

Pięć godzin rozmów z klubami. Zakończyły się konsultacje u prezydenta

W Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Z Andrzejem Dudą spotkały się delegacje PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. Jak poinformował po rozmowach rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, jest "wielce prawdopodobne", że projekty zostaną przedstawione 25 września.

Paweł Kukiz trafił do szpitala. "Zmiany miażdżycowe, niewydolność oddechowa"

- Będę żył, czuję się coraz lepiej, bronchoskopia nie wykazała nowotworu, a pani doktor pochwaliła, że przeszedłem badania bardzo dzielnie - poinformował w środę wieczorem Paweł Kukiz. Lider ruchu Kukiz'15 trafił do szpitala. Według jednego z jego bliskich współpracowników będzie wyłączony z działalności zawodowej do końca miesiąca.

Kampania "Sprawiedliwe sądy" może skończyć się w sądzie

Postępowanie prezydent Warszawy w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy" może skończyć się ustanowieniem zarządcy przymusowego w Polskiej Fundacji Narodowej. Wszystko zależy od tego, co zrobi teraz fundacja, co potem uczyni prezydent Warszawy i co ewentualnie ostatecznie orzeknie sąd. Tymczasem w najbliższy poniedziałek kampanią zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza.