Najnowsze

Najnowsze

Wizyta w Japonii bez przełomu. Putin tradycyjnie się spóźnił

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili zawarcie licznych porozumień o współpracy gospodarczej. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu w sprawie spornego archipelagu Kuryle Południowe. Drugi i ostatni dzień wizyty Putina w Japonii rozpoczął się, tradycyjnie, od jego spóźnienia na rozmowy z Abe w Tokio. Samolot rosyjskiego przywódcy, który miał go przetransportować z Yamaguchi do stolicy, okazał się niesprawny.

Jest zima, więc Jakub Wejher znów jak Lord Vader

Zdjęcie przyprószonego śniegiem pomnika Jakuba Wejhera zrobiło furorę w sieci. Założyciel Wejherowa od razu skojarzył się internautom ze słynnym Darthem Vaderem. Tak narodził się pomysł na zlot fanów miłośników "Gwiezdnych Wojen" właśnie w tym mieście. Bohaterowie kosmicznej sagi pojawili się w czwartek w szpitalu. Tam odwiedzili najmłodszych pacjentów.

Wałęsa o planowanej cenzurze w Sejmie: wolność tak, ale i odpowiedzialność

Lech Wałęsa, zapytany o pomysł ograniczenia obecności dziennikarzy w Sejmie, powiedział, że świat oszalał na punkcie wolności słowa. Przypomniał, że trzeba z niej umiejętnie korzystać. - Wolność tak, ale i odpowiedzialność. Prawa tak, ale i obowiązki. Tutaj nie ma korekty. Dlatego trzeba o tym mówić i skorygować, żeby to było znośne - powiedział dziennikarzom Wałęsa.

Ewakuacja cywilów nagle zatrzymana. "Było słychać wybuchy"

Operacja ewakuowania cywilów i rebeliantów ze wschodniego Aleppo została gwałtownie zatrzymana. Według świadków agencji Reutera z obszaru, który pokonywały autobusy, było słychać wybuchy. Syryjskie media rządowe twierdzą, że rebelianci zerwali umowę. Do tej pory udało się ewakuować około ośmiu tysięcy osób.

Prezes PiS: nie jestem dyktatorem

- Nikomu nie zrobił krzywdy, a dwóm osobom pomógł. Atak na Piotrowicza to jest wręcz nieprawdopodobna hipokryzja - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS tłumaczy też, co rozumie przez "ucywilizowanie" działań opozycji. - Ani nie jestem premierem, ani dyktatorem - zaznacza.

Projekt "wypaczony", sąd anulował głosowanie

Brazylijski Sąd Najwyższy anulował w czwartek głosowanie w izbie niższej Kongresu, która uchwaliła ustawę antykorupcyjną z poprawkami zmieniającymi ją w jej przeciwieństwo - tarczę prawną dla skorumpowanych polityków i "miecz" na sędziów i prokuratorów.

Sąd zdecydował co z kolekcją Corneliusa Gurlitta

Wyższy Sąd Krajowy w Monachium uznał testament właściciela kolekcji obrazów Corneliusa Gurlitta za ważny, co oznacza, że cenny zbiór może zgodnie z jego wolą trafić do muzeum sztuki w Bernie. Sędziowie odrzucili roszczenia rodziny kolekcjonera.

Tego już nie będziemy mogli pokazać

Jeśli od nowego roku wejdą w życie ograniczenia dla dziennikarzy w parlamencie, nie będziemy mogli wnosić kamer na sejmową galerię. Tego, co się dzieje, nie będzie można nagrywać nawet telefonem, pod groźbą odebrania akredytacji. Co to oznacza i czego odtąd już nie zobaczymy, tłumaczy reporterka TVN24 Agata Adamek, która od wielu lat relacjonuje dla widzów wydarzenia w Sejmie.

Chcą ścigać człowieka ze zdjęcia z Ławrowem

Czarnogóra poinformowała, że domaga się od Serbii ekstradycji mężczyzny widocznego na zrobionym w tym tygodniu w Belgradzie zdjęciu w pobliżu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Chodzi o podejrzanego o udział w próbie zamachu Nemanję Risticia.

Obama ostrzega: musimy i będziemy reagować na takie próby

- Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, iż w sytuacji, gdy obcy rząd próbuje oddziaływać na proces wyborczy w naszym kraju, to musimy i będziemy reagować na takie próby – oświadczył prezydent Barack Obama w wywiadzie dla rozgłośni NPR.

Domu Hitlera jednak nie zburzą

Dom rodzinny Adolfa Hitlera w Braunau am Inn nie będzie zburzony, lecz po wywłaszczeniu obecnych właścicieli stanie się siedzibą organizacji charytatywnej - poinformował w czwartek premier landu Górna Austria Josef Puehringer. Plany zburzenia budynku spotkały się ze sprzeciwem.

"Odbyliśmy z Obamą długą rozmowę"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że w czwartek rozmawiał o sytuacji w Syrii i Iraku z prezydentem USA Barackiem Obamą. Powiedział też, że z syryjskiego Aleppo ewakuowano dotychczas 1 150 cywilów i rannych.

Dla nich wojna w Syrii to ćwiczenia. Legendarny Specnaz w akcji

Żołnierze rosyjskiego Specnazu nie walczą w obronie swoich rodzin i swoich domów. Dla nich akcja w Syrii to po prostu ćwiczenia, podczas których mogą sprawdzić swoje możliwości bojowe oraz przetestować uzbrojenie, którego Moskwa jest wielkim eksporterem. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Madryt grozi "sankcjami karnymi", ale Katalonia się nie zatrzymuje

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zagroził sankcjami, "włącznie z karnymi", jeśli władze Katalonii przeprowadzą referendum w sprawie jej niepodległości. Pomimo tego kataloński premier potwierdził ten zamiar. - Żaden demokratyczny system nie może tego zabronić - oświadczył premier Carles Puigdemont.

PiS mówi, że ma być jak za granicą. Pytamy dziennikarzy, jak jest naprawdę

Politycy PiS tłumaczą wprowadzanie zmian w pracy dziennikarzy sejmowych koniecznością dostosowania do standardów panujących w innych parlamentach europejskich. Nasz brukselski korespondent, Maciej Sokołowski, rozmawiał z dziennikarzami z innych krajów. Z ich relacji wynika, że nigdzie - poza Węgrami - nie ma tak ostrych restrykcji wobec dziennikarzy w parlamencie.

Pytamy Jarosława Kaczyńskiego o słowa prezesa TK

To prawdopodobnie ostatnie dni, gdy dziennikarze mają wstęp na sejmowe korytarze. PiS planuje zmiany w organizacji pracy mediów. Jedną z ostatnich szans na zadanie pytania prezesowi PiS w tym miejscu próbował wykorzystać nasz reporter, Radomir Wit. Zapytał Jarosława Kaczyńskiego o słowa prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który mówił o "jednym takim, co zabrał Polskę Europie".