Najnowsze

Najnowsze

Wojna na górze?

Niestety, konstytucja się nie obroniła - mówił na antenie TVN24 profesor Adam Strzembosz. Tak komentował propozycje prezydenta. Andrzej Duda nie miał łatwego zadania, był pod ogromną presją. Z pewnością nie pomagały mu nagłośnione właśnie teraz kłopoty jego współpracowników.

Prezydenckie zwroty akcji

Zaledwie kilka godzin po pierwszej propozycji prezydent wprowadził korektę do swojego pomysłu dotyczącego wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. W swoim pierwszym pomyśle ogłoszonym w południe, w krytycznym momencie wkraczałby prezydent. Po spotkaniu z przedstawicielami partii Andrzej Duda postanowił jednak tę decyzje zostawić posłom. Oto chronologia wydarzeń i prezydenckie zwroty akcji.

W co gra prezydent?

W samo południe prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoją ustawę o Sądzie Najwyższym, założenia do ustawy o KRS i warunek: zmiana konstytucji. Tak było w południe. Cztery godziny później, kiedy prezydentowi przypomniano, że nie ma szans na zmianę ustawy zasadniczej, Andrzej Duda zaproponował korektę. W pewnym stopniu wychodzi ona naprzeciw jego partii czyli Prawu i Sprawiedliwości. W co gra prezydent i czy propozycje, które ogłosił, są konstytucyjne?

Piotr Jacoń Mistrzem Mowy Polskiej

Kinga Baranowska, Krzysztof Gosztyła, Jarosław Gugała i Piotr Jacoń zostali tegorocznymi Mistrzami Mowy Polskiej. Nagrody przyznano po raz 17. Gala odbyła się w poniedziałek w Wejherowskim Centrum Kultury.

"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"

Nie może być tak, że politycy wybierają sędziów. To jest niezgodne z konstytucją i to jest grzech pierworodny całej tej reformy, którą pan prezydent próbuje nieudolnie niestety naprawiać - komentował w "Tak jest" prezydenckie projekty zmian w sądownictwie profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Rozpatrujemy propozycję prezydenta w kontraście do propozycji PiS. Ponieważ tamte były straszne, to te się wydają całkiem niezłe. Pamiętajmy natomiast, że ta zmiana ciągle dotyczy rozwiązania niekonstytucyjnego - podkreślał.

"Nie można w kwestiach ustrojowych domniemywać uprawnienia jakiegoś organu"

Krajowa Rada Sądownictwa została powołana po to, żeby stać na straży niezależności władzy sądowniczej - podkreślał w TVN24 Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS. - Jeżeli więc przyjmiemy takie rozwiązanie, że władza ustawodawcza, przed której działaniami ewentualnie KRS miałaby chronić, będzie wybierała sędziów do Rady, to założenie nie będzie już realizowane - dodał.

"Kolejny rząd musi wspierać Francję"

Nowy niemiecki rząd musi wspierać prezydenta Francji Emmanuela Macrona w jego programie reform Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący niemieckich Zielonych Cem Oezdemir.

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS. Gośćmi dalszej części programu byli Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Jan Grabiec (PO) i prof. Marek Chmaj.

"To, co zaproponował Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- Winszuję podmiotom, które mają rozpatrywać wnioski o wniesienie nadzwyczajnych skarg - powiedział o prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co pan prezydent tylko złe. Złe, bo nie mieści się w konstytucji - dodawał. Gośćmi drugiej części programu byli Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) i Dominik Tarczyński (PiS).

"To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- To jest pomysł zupełnie nie do utrzymania z punktu widzenia konstytucji - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. W ten sposób odniósł się propozycji prezydenta, aby kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa mieliby wybierać posłowie w przypadku, gdy Sejm nie wybierze ich większością 3/5 głosów. Podkreślił, że "rolą prezydenta jest przestrzeganie konstytucji i jej bronienie".

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS.

Skarga polityczna

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To konsekwencja lipcowych wet do przyjętych przez parlament przepisów przygotowanych przez PiS. Andrzej Duda zaproponował m.in. wybór członków KRS większością 3/5 głosów, przechodzenie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego i stworzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, którą do Sądu Najwyższego na prośbę wyborców mogliby składać m.in. politycy. Po popołudniowym spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych zaproponował też by w przypadku kiedy Sejm nie będzie w stanie wybrać członków KRS większością kwalifikowaną, każdemu posłowi przysługiwał jeden głos, który może oddać na jednego kandydata. Założenia prezydenckich projektów w programie Tak Jest oceniał prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Putin przyjedzie do Ankary. Spotka się z Erdoganem

Prezydenci Turcji i Rosji spotkają się w czwartek w Ankarze. Omówią między innymi atak rosyjskiego lotnictwa na syryjską prowincję Idlib, w którym zginęli cywile - zapowiedział w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.

Loża prasowa 24.09.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Tomasza Wołka, Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Pawła Lisickiego z Do Rzeczy. Goście dyskutowali o zamieszaniu wokół doradzającemu prezydentowi - przy powstawaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS - profesorze Michale Królikowskim. Kolejnym wątkiem była treść wspomnianych projektów. Komentatorzy dyskutowali także o krytyce Jarosława Gowina przez obóz Zjednoczonej Prawicy po zaprezentowaniu projektu zmian w szkolnictwie wyższym oraz kolejnej odsłonie afery billboardowej.

"Dwa koalicyjne scenariusze". Prognozy ekspertów po niemieckich wyborach

Wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech był dosyć przewidywalny. Teraz pojawia się pytanie, jaką koalicję zdecyduje się zawiązać Angela Merkel. Wizja najbliższej politycznej przyszłości Niemiec została przedstawiona w najnowszej analizie opublikowanej przez Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych.

"Marzyłem o spotkaniu z panem". Kadyrow u Łukaszenki

Wzbudzający kontrowersje lider wchodzącej w skład Rosji republiki czeczeńskiej Ramzan Kadyrow rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę na Białorusi. Podczas spotkania z nim prezydent Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że Białoruś jest zainteresowana współpracą z Czeczenią.

Pjongjang oskarża USA o wypowiedzenie wojny

Prezydent USA Donald Trump wypowiedział nam wojnę, więc zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho. Ostrzegł, że jego kraj może posunąć się do zestrzelenia amerykańskich bombowców, nawet jeśli nie znajdują się w przestrzeni powietrznej kraju. Na słowa Ri zareagował Pentagon.

Sądowe projekty prezydenta. Wpływ polityków utrzymany, ale na innych warunkach

Ławnicy w Sądzie Najwyższym, nadzwyczajna skarga na prawomocne wyroki, koniec orzekania w wieku 65 lat i wybór sędziów do KRS polityczną większością 3/5 głosów. To najważniejsze rozwiązania w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które ogłosił dziś prezydent. Propozycje prezydenta porównujemy z obecnym stanem prawnym i poddajemy ocenie znawców prawa.

"Konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego"

- Nie będzie naszej zgody na gmeranie w konstytucji - zapowiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru po konsultacjach z Andrzejem Dudą. - Prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu 3/5 wyboru KRS - mówił z kolei Ryszard Terlecki (PiS). Tak przedstawiciele klubów parlamentarnych komentowali poniedziałkowe konsultacje z głową państwa.

Co chce zmienić prezydent? Przedstawiamy w punktach

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował w Pałacu Prezydenckim swoje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego dotychczasową propozycją w sprawie wyboru członków KRS, jego propozycja będzie inna. Co ma się zmienić? Przedstawiamy w punktach.

Kluby przeciwne zmianom w konstytucji. Prezydent o korekcie swojego projektu

Kluby parlamentarne są przeciwne zmianom w konstytucji, dlatego prezydent Andrzej Duda zapowiedział korektę "drugiego trybu" w swoim projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W przypadku niewybrania członków przez parlament większością 3/5, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.