Najnowsze

Najnowsze

Złota Żaba w Bydgoszczy dla węgierskiego filmu "Dusza i ciało"

Złota Żaba - główna nagroda festiwalu Camerimage 2017 powędrowała do węgierskiego operatora Mate'a Herbaia za zdjęcia do filmu "Dusza i ciało" Ildiko Enyediego. W konkursie filmów polskich zwyciężyła "Sztuka kochania" Marii Sadowskiej ze zdjęciami Michała Sobocińskiego. Srebrna Żaba przypadła filmowi Andrieja Zwiagincewa "Niemiłość", a Brązowa - "Najpierw zabili mojego ojca" Angeliny Jolie. Festiwal Camerimage 2017 odbywał się między 11 a 18 listopada w Bydgoszczy.

Administracja Trumpa ostrzega Palestyńczyków

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa ostrzega, że zamknie biuro Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Waszyngtonie, jeśli Palestyńczycy nie podejmą negocjacji z Izraelem. Organizacja zagroziła w rewanżu zerwaniem kontaktów ze Stanami.

"To nie posłowie będą ustalać panu prezydentowi, kto będzie jego doradcą"

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że Andrzej Duda jest "poniewierany". - Nie mogą prezydenta poniewierać ci, którzy na niego nie głosowali ani ci z jego obozu, obozu władzy - komentował szef PSL. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do jednego z wątków tego sporu, związanego z postępowaniem kontrwywiadu wobec bliskiego współpracownika Andrzeja Dudy, podkreślił, że "to nie posłowie będą ustalać panu prezydentowi, kto będzie jego doradcą". Dalsza część dyskusji poświęcona była rezolucji Parlamentu Europejskiego wobec Polski, którą podjęto w środę. Gośćmi Bogdana Rymanowskiego byli : Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Andrzej Halicki (PO), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP), Władysław Kosiniak- Kamysz (PSL) oraz Michał Wojcik, wiceminister sprawiedliwości.

Uratowali ponad 650 nielegalnych imigrantów na morzu

Statki ratownicze i okręty hiszpańskiej marynarki wojennej uratowały w ciągu 48 godzin u południowo-wschodnich wybrzeży kraju 650 imigrantów. Próbowali oni na 44 łodziach dotrzeć do wybrzeży prowincji Murcja - poinformowały w sobotę władze regionu.

"Lud widzi, że chłopcy się bawią"

- Jeżeli panowie się nie uspokoją, to będzie musiała przyjść pani i ich zabrać z piaskownicy, nie ma wyjścia - skomentował konflikt między prezydentem a ministrem obrony narodowej doktor Mirosław Oczkoś, gość programu "Wstajesz i weekend".

"Jestem w stanie założyć się, że żadnych sankcji nie będzie"

- Nie ma takiej możliwości - stwierdził w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do prawdopodobieństwa, że po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie Polski możliwe będzie w przyszłości nałożenie sankcji na nasz kraj. - Mówimy o rezolucji, która dotyczy nie Polski i Polaków, tylko dotyczy rządu - dodawał poseł PO Andrzej Halicki.

"Czas zmian". Legendarny przywódca Sinn Fein odchodzi

Przywódca partii Sinn Fein Gerry Adams zapowiedział w sobotę, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na jej przewodniczącego na przyszłorocznym kongresie, a także nie będzie ponownie kandydował do parlamentu Irlandii w najbliższych wyborach.

Donald Tusk: Alarm! Strategia PiS czy plan Kremla?

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał Donald Tusk na Twitterze.

"To nie posłowie będą ustalać panu prezydentowi, kto będzie jego doradcą"

Spór na linii prezydent-minister rozgrzał dyskusję polityków w "Kawie na ławę". Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że Andrzej Duda jest "poniewierany". - Nie mogą prezydenta poniewierać ci, którzy na niego nie głosowali ani ci z jego obozu, obozu władzy - komentował szef PSL. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do jednego z wątków tego sporu, związanego z postępowaniem kontrwywiadu wobec bliskiego współpracownika Andrzeja Dudy, podkreślił, że "to nie posłowie będą ustalać panu prezydentowi, kto będzie jego doradcą".

"To przerażające, że coś takiego ma miejsce w Polsce"

- To coś, co ewidentnie mogło dziać się w Berlinie w latach trzydziestych. Narodowcy są nastawieni na siłę, na pięść, na krzyki - komentował gość programu "Wstajesz i weekend", fotograf Chris Niedenthal, który znalazł się marszu narodowców 11 listopada w Warszawie.

Wrocław przeciwko faszyzmowi. "To co się stało to głęboka porażka państwa i społeczeństwa"

"Moją ojczyzną jest człowieczeństwo", "Tu są granice przyzwoitości" i "Polska bez faszyzmu" - między innymi takie hasła pojawiły się w trakcie manifestacji Wrocław przeciwko faszyzmowi. Zebrani sprzeciwiali się temu co w stolicy Dolnego Śląska wydarzyło się 11 listopada. - Jako społeczeństwo musimy zaprotestować. To nasz obowiązek - mówił były działacz opozycji antykomunistycznej.

Zwinne dziewczyny i akordeonista w finale "Mam Talent!"

Pasję, emocje i zaangażowanie pokazali uczestnicy kolejnego, czwartego już półfinału programu "Mam Talent!". Przed jury, widownią i widzami telewizji TVN zaprezentowali się w sobotę między innymi: wokalistka Magda Przychodzka, iluzjonista Maciej Pęda, gimnastyczka Marina Laikina i akordeonista Lukas Gogol.

"Kaczyński się złamie, przekroczy Rubikon"

- Mamy okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości, stulecie. To przechodzi do historii, w związku z czym myślę, że pan prezes Kaczyński złamie się i przejmie stery oficjalnie, tak żeby w tych uroczystościach uczestniczyć - przekonywał we "Wstajesz i weekend" Mirosław Oczkoś. Ekspert od spraw wizerunku oceniał prawdopodobieństwo objęcia przez szefa PiS stanowiska premiera w miejsce Beaty Szydło.

Laureat Nagrody Nike 2017 w "Xięgarni"

- Pomyślałem sobie, że przez tę sprawę mógłbym opowiedzieć o PRL-u - opowiada w "Xięgarni" Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów", która uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike 2017. - To jest sprawa, gdy władza chce ją zatuszować kontra społeczeństwo, które domaga się sprawiedliwości - wyjaśnia.

Emerytka z najwyższą wygraną w historii rosyjskiej loterii

63-letnia emerytka z Woroneża na zachodzie Rosji zdobyła największą wygraną w historii rosyjskiej loterii - poinformowała w sobotę agencja TASS. Niewiele brakowało, by kobieta w ogóle nie zgłosiła się po wynoszącą 500 tysięcy rubli (7,2 tysiąca euro) wygraną.

Pomysłodawca Szlachetnej Paczki: nie pomagamy głupio

- Takich projektów jak nasz jest niewiele. Wchodzisz w życie prawdziwego człowieka, bierzesz to życie na siebie. Nie śpisz po tym, jak go odwiedzasz i walczysz, żeby on to swoje życie wygrał - tak o działaniu Szlachetnej Paczki opowiadał jej pomysłodawca, ksiądz Jacek Stryczek, który był gościem "Faktów po Faktach".

Domniemany skandal seksualny w Watykanie. Relacja Polaka, mocne zarzuty

Trwa dochodzenie w sprawie wydarzeń w tak zwanym preseminarium za Spiżową Bramą, czyli domu, gdzie mieszkają ministranci z bazyliki Świętego Piotra - ogłosił Watykan. To odpowiedź na zarzuty dotyczące molestowania seksualnego, do jakiego miało dochodzić w preseminarium, przedstawione w opublikowanej we Włoszech książce.

Zagadkowe sygnały. Prawdopodobnie z zaginionego okrętu podwodnego

Siedem "sygnałów satelitarnych" najpewniej pochodzących z zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan z 44-osobową załogą odebrano w sobotę - poinformowało ministerstwo obrony Argentyny. Nie udało się jednak nawiązać kontaktu z ich źródłem. Trwają prace nad ustaleniem miejsca, skąd wysłano sygnały.

"Nowa konstytucja może być na stulecie marcowej"

- Mam takie przekonanie, że konstytucja z 1997 roku była efektem związanym z okresem pierwszej prezydentury: lat 1990-95 i była kwestią przemyśleń w ówczesnym obozie politycznym - oświadczył prezydencki minister Paweł Mucha. Jak dodał, nowa konstytucja mogłaby zostać uchwalona na stulecie Konstytucji marcowej z 1921 roku.