Najnowsze

Najnowsze

"Dwie wątpliwości". Współpracownik Ziobry po raz pierwszy o propozycji prezydenta

Wiceminister sprawiedliwości zgłasza własne - jak podkreśla - zastrzeżenia do projektów ustaw o sądownictwie przedstawionych przez prezydenta. - Nie wiem, jakie tutaj będą decyzje moich przełożonych, natomiast moje wątpliwości prywatne są dwie. Pierwsza konstytucyjna, druga praktyczna. Nie konsultowałem tego jeszcze z ministrem Ziobro - zaznaczył Marcin Warchoł.

"Nie dostrzegamy żadnej zmiany, którą należałoby ocenić pozytywnie"

- To tylko fasadowe próby zmiany czegokolwiek w ramach funkcjonowania Sądu Najwyższego, w miejsce tych, które są rzeczywiście konieczne - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, dziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Skomentowała w ten sposób propozycje ustaw, które w poniedziałek przedstawił prezydent Andrzej Duda.

Prezydenckie ustawy jednoczą opozycję. Powstał specjalny zespół

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązały zespół koordynacyjny, który będzie na bieżąco koordynował pracę części opozycji - poinformował we wtorek Andrzej Halicki (PO) na konferencji prasowej. - Należy współpracować, powinniśmy koordynować naszą pracę i powinniśmy się regularnie spotykać - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Nawet republikanie przeciwko planom Trumpa

Republikańska senator Susan Collins dołączyła do swych partyjnych kolegów sprzeciwiających się likwidacji programu powszechnej opieki zdrowotnej nazywanego Obamacare. Zapowiedziała, że będzie głosować przeciwko inicjatywie swojej partii, co prawdopodobnie ostatecznie przesądziła o fiasku usiłowań republikanów i prezydenta Donalda Trumpa.

Atakowali za to Clinton, mieli robić to samo. Problemy otoczenia Trumpa

Dziennik "New York Times" twierdzi, że co najmniej sześciu byłych i obecnych najbliższych doradców prezydenta Donalda Trumpa używało okazjonalnie prywatnych adresów mailowych do oficjalnej korespondencji. Za to samo sztab obecnego prezydenta ostro atakował podczas kampanii wyborczej Hillary Clinton.

"Przepraszam, muszę wracać do pracy". Politycy PiS o propozycjach prezydenta

Zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu pierwszej propozycji prezydent wprowadził korektę do zgłoszonego przez siebie projektu zmian w wyborze sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Według pierwszej wersji w krytycznym momencie, kiedy wyłonienie sędziów okazywałoby się niemożliwe, wkraczałby prezydent. Po spotkaniu z przedstawicielami partii Andrzej Duda zmienił zdanie i postanowił oddać ten wybór w ręce posłów. Opozycja szeroko komentowała propozycje i zmiany przedstawiane przez prezydenta, za to w partii rządzącej niewielu było chętnych, by rozmawiać o projektach.

Schetyna: Prezydent zaprasza SMS-em. To jest niepoważne

- Nie przyjmujemy zaproszenia do zmiany konstytucji ani od prezydenta, ani od nikogo innego - wyjaśniał w RMF FM Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, pytany dlaczego PO nie skorzystała z zaproszenia Andrzeja Dudy do konsultacji w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Rzecznik prezydenta: Projekty są gotowe. Dziś trafią do Sejmu

Projekty prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądowniczej i Sądzie Najwyższym są w zasadzie gotowe - zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w porannej rozmowie radiowej. Jak dodał, oba dokumenty będą liczyć ponad 100 stron i jeszcze we wtorek zostaną złożone w Sejmie.

Zespół szybkiego reagowania w ramach Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej

Wypracowywanie wspólnych stanowisk i koordynacja działań państw Grupy Wyszehradzkiej - takie zadania miałyby stanąć przed zespołem szybkiego reagowania powołanym przez członków V4. Pomysł utworzenia zespołu, który miałby zająć się odpowiadaniem na propozycje Unii Europejskiej, poparł szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever.

USA "głęboko rozczarowane" referendum w irackim Kurdystanie

Historyczne relacje Stanów Zjednoczonych z narodem regionu irackiego Kurdystanu nie zmienią się, ale uważamy, że referendum zwiększy niestabilność i problemy regionu Kurdystanu i jego mieszkańców - przekazała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

Prezydent ogłasza, PiS czeka

Po ogłoszeniu założeń ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość zamilkło. Trudno było o komentarz w obozie partii rządzącej, której projekty dwa miesiące temu zawetował Andrzej Duda. Nieco więcej głosów polityków PiS pojawiło się po tak zwanej korekcie prezydenta dotyczącej założeń ustawy o KRS.

Chronologia sporu z sądami w tle

Historia sporu o sądownictwie w Polsce to także historia konfliktu prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobro. Jak to się zaczęło, co wydarzyło po drodze i w jakim kierunku może zmierzać?

Meghan Markle i książę Harry po raz pierwszy publicznie razem

Do tej pory zazdrośnie strzegli prywatności i dbali o to, żeby paparazzi nie sfotografowali ich razem. W poniedziałek kamery nie odstraszyły jednak księcia Harry'ego i jego wybranki Meghan Markle. Spotykająca się od roku para po raz pierwszy pojawiła się publicznie razem na meczu tenisowym.

Seul apeluje do USA: unikajmy eskalacji napięcia

Stany Zjednoczone powinny unikać eskalacji napięcia wobec możliwych dalszych prowokacji Pjongjangu - oświadczyła w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha. Opowiedziała się za "maksymalnym naciskiem" na Koreę Północną w celu pokojowego rozwiązania kryzysu.

Media: po przelocie bombowców Pjongjang przerzuca wojsko

Korea Północna przerzuca lotnictwo i zwiększa obronę swojego wschodniego wybrzeża po przelocie amerykańskich bombowców B-1 - poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wywiadowcze.